Autor Wątek: RODO w OSP  (Przeczytany 4844 razy)

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
RODO w OSP
« dnia: Czerwiec 05, 2018, 15:49:03 »
Witajcie. Jak tam u was w jednostkach sprawa wyglada z RODO? Sa jakieś zmiany?  https://sluzby-ratownicze.pl/rodo-zakaz-publikowania-informacji-o-zdarzeniach/. Ostatnio dotarła do nas informacja ze segregatory z raportami wyjazdów maja być w sejfach..
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:19:38 wysłana przez wujo 2010 »

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2018, 16:32:00 »
U nas póki co dostaliśmy pismo trochę podobne w treści do zalinkowanego. Po rozmowach z oficerami z KP doszliśmy do wniosku, że jeżeli w notatce nie będzie żadnych informacji wskazujących na konkretne osoby, szczegóły dot. osób poszkodowanych, to można coś takiego publikować.

Inna sprawa związana z RODO z którą też się trzeba liczyć to wszelkiego rodzaju zgody na przetwarzanie danych osobowych czy publikowanie wizerunku. Tego jeszcze u siebie nie ogarnąłem...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:20:41 wysłana przez wujo 2010 »

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2018, 08:26:34 »
....
Inna sprawa związana z RODO z którą też się trzeba liczyć to wszelkiego rodzaju zgody na przetwarzanie danych osobowych czy publikowanie wizerunku. Tego jeszcze u siebie nie ogarnąłem...


Ja zrobiłem coś takiego dla potrzeb swojej OSP.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:20:17 wysłana przez wujo 2010 »

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2018, 23:48:14 »
....
Inna sprawa związana z RODO z którą też się trzeba liczyć to wszelkiego rodzaju zgody na przetwarzanie danych osobowych czy publikowanie wizerunku. Tego jeszcze u siebie nie ogarnąłem...


Ja zrobiłem coś takiego dla potrzeb swojej OSP.

Cytuj
3.   Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu
i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.
Treść tej klauzuli jak wygląda?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2018, 18:33:02 »
Inna sprawa związana z RODO z którą też się trzeba liczyć to wszelkiego rodzaju zgody na przetwarzanie danych osobowych
Nie zawsze wymagana jest zgoda. W naszym przypadku często wypełnione są przesłanki zawarte w Art. 6 RODO, a więc "przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze". Takim obowiązkiem prawnym może być np. sporządzenie dokumentacji ze zdarzenia zgodnej z rozporządzeniem KSRG. - to w stosunku do np. właścicieli spalonego obiektu.
Co do naszych strażaków, to bez zgody strażaka nie możemy gromadzić niektórych danych, ale np. takie, które są niezbędne do zawarcia wymaganej prawem polisy ubezpieczenia już tak.
Tak na tę chwilę to interpretuję.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2018, 22:10:20 »
Inna sprawa związana z RODO z którą też się trzeba liczyć to wszelkiego rodzaju zgody na przetwarzanie danych osobowych
Nie zawsze wymagana jest zgoda. W naszym przypadku często wypełnione są przesłanki zawarte w Art. 6 RODO, a więc "przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze". Takim obowiązkiem prawnym może być np. sporządzenie dokumentacji ze zdarzenia zgodnej z rozporządzeniem KSRG. - to w stosunku do np. właścicieli spalonego obiektu.
Co do naszych strażaków, to bez zgody strażaka nie możemy gromadzić niektórych danych, ale np. takie, które są niezbędne do zawarcia wymaganej prawem polisy ubezpieczenia już tak.
Tak na tę chwilę to interpretuję.

To może warto by wypisać i usystematyzować jakie informacje i w jakim celu możemy gromadzić w OSP.
Art. 19 ust. 1b Ustawy o ochronie przeciwpożarowej: "Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat  i nie  przekroczyli  65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1."
Moim zdaniem przepis ten daje nam możliwości gromadzenia następujących danych: dane identyfikujące konkretną osobę - imię i nazwisko, PESEL, imię ojca? adres?, do tego dane potwierdzające wiek - czyli data urodzenia albo właśnie PESEL, no i dane odnośnie szkoleń.

Co z członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych czy członkami OSP nie biorącymi udziału w działaniach ratowniczych? Powoływać się na kwestie ubezpieczeniowe?

Offline straszak2004

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2018, 20:43:35 »
A ja się pytam, gdzie w tym wszystkim jest Związek OSP. Mają prawnika, niech przygotuje interpretację ustawy o RODO której wszyscy będziemy się trzymać!

Offline pawel_osp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 26, 2018, 10:46:22 »
Jak już jesteśmy przy dokumentach, to napiszcie w jaki sposób je przechowujecie, jakieś teczki osobowe, może elektronicznie? Jak to robicie? Jestem na etapie porządkowania całej dokumentacji i trochę tego jest. Do tej pory było wszystko porozrzucane po różnych miejscach. Teraz chciałbym stworzyć coś w rodzaju teczek osobowych, do tego katalog elektroniczny gdzie co i jak. Może robicie to w jakiś prosty sposób i się podzielicie?
Pozdrawiam

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2018, 07:28:41 »
Jak już jesteśmy przy dokumentach, to napiszcie w jaki sposób je przechowujecie, jakieś teczki osobowe, może elektronicznie? Jak to robicie? Jestem na etapie porządkowania całej dokumentacji i trochę tego jest. Do tej pory było wszystko porozrzucane po różnych miejscach. Teraz chciałbym stworzyć coś w rodzaju teczek osobowych, do tego katalog elektroniczny gdzie co i jak. Może robicie to w jakiś prosty sposób i się podzielicie?
Pozdrawiam
Wszystkie papierowe dokumenty mam w teczkach osobowych, trzymane w sejfie. Natomiast podstawa pracy to arkusz kalkulacyjny. W skoroszycie mam arkusze "dane osobowe" (Nazwisko i imię:   pesel   Data urodzenia:   imię ojca:   Data wstąpienia:   Funkcja:   UWAGI   Telefon:   Nr legitymacji   Nr dowodu   Adres), "wyszkolenie pożarnicze" (Aktualny kurs   Badania   Ubezpieczenie Psychotechnika:   Wkładka   Szeregowców:    Komora dymowa   Rat. Tech.:   Dowódców:   Naczelników:   Kierowców:   LPR:   Drabiny:   HDS:   KPP wazne do   Łodzie motorowe   RWys zakres podstawowy   Napełnianie butli   Inne:), "mundurówka" ( co kto ma wydane + rozmiary) i "odznaczenia".
Arkusze umożliwiają np szybkie zliczanie ilości osób z danym przeszkoleniem albo poprzez formatowanie warunkowe wyróżnianie tych, którym w najbliższym czasie kończa się badania.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2018, 14:14:02 »
Mamy podobnie jak rafal.bula - aczkolwiek jesteśmy też w trakcie skanowania wszystkich papierów tak by mieć je "pod ręką" w formie elektronicznej. Dodam, że wszystkie papiery w wersji elektronicznej trzymamy na zaszyfrowanych partycjach, podobnie jak arkusze excella.

Offline pawel_osp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2018, 14:46:59 »
Dzięki koledzy :)
Właśnie robię to w podobny sposób. Też zaczęliśmy skanować dokumenty. Niestety proces zbierania danych jeszcze trochę potrwa w szczególności od osób starszej daty. Dodatkowo wprowadzamy też wszystkie dane do e-remizy. 

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: RODO w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2019, 13:56:52 »
Odświeżam .
Jak się zachować w przypadku gdy komendant gminny występuje jako jednostka OSP z terenu gminy , o dostęp do Wszystkich danych OSP w aplikacji na E..... ? Są tam pesle i wszystkie dane strażaków . Zarządzam danymi swojej OSP a udostępniając je osobie (w sumie z zewnątrz) nie chce mieć problemów związanych z RODO .