Autor Wątek: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji  (Przeczytany 4381 razy)

Offline kieł

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:11:51 »
Zacznę moje pytanie od: szukałem ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.
Przechodząc do sedna sprawy: jednostka osp po powrocie z akcji do bazy (np. o 13.00) ma prawo rozpisać czas akcji (np. do 13.15), czas ten jest poświęcony na przygotowanie wozu (wymiana węży, tankowanie, itd.).
Słyszałem że jednostka po powrocie z akcji ma czas do godziny na przywrócenie gotowości operacyjnej i ma prawo ten czas doliczyć do czasu akcji. Interesuje mnie dokładny przepis/zapis/interpretacja przepisu itp. z których to wynika
z góry dziękuje za pomoc

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2018, 13:21:24 »
Przepisu nie spotkałem. Ale. Na podstawie czego macie wypłacany ekwiwalent ?  Waszych dokumentów cz wraz z dokumentem otrzymanym z PSP jako potwierdzenie w którym figuruje  czas wyjazdu i czas powrotu do bazy.U nas tak to wygląda. Jest to ważne bo zazwyczaj gminy opierają się właśnie na tej podstawie.
Wyjście z sytuacji -
Zgłaszacie powrót po przygotowaniu auta z jednoczesnym zgłoszeniem gotowości  bojowej, chyba że kierowca/ cy mają to w obowiązkach w umowie wtedy  taki manewr może nie  przejść.Wtedy pozostaje zwijanie i inne drobne rzeczy robić na miejscu zdarzenia przed zgłoszeniem zakończenia akcji i odjazdu a na tankowanie które trwa z reguły dość krótko zawsze może zrobić kierowca a wy będzie się przebierać.   

 

Offline kieł

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2018, 13:32:47 »
na podstawie naszych dokumentów, które na koniec miesiąca porównuje z zestawieniami godzinowymi z PSP.
im bardziej się nad tym zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku że będziemy musieli zgłaszać powrót do bazy dopiero jak przywrócimy gotowość wozu (wymiana węży, tankowanie, itd.)

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2018, 20:00:19 »
im bardziej się nad tym zastanawiam, tym bardziej dochodzę do wniosku że będziemy musieli zgłaszać powrót do bazy dopiero jak przywrócimy gotowość wozu (wymiana węży, tankowanie, itd.)

Oj coś czuje że wam się to nie uda.Kilka minut możesz naciągnąć ale to wszystko. U nas dyżurny zaraz by się dopytywał czy już wróciliśmy. I wtedy zgodnie z prawdą powinieneś zgłosić że wróciłeś do jednostki i ewentualnie że nie masz gotowego wozu do wyjazdu, a to już nie jest czas akcji. Inna sprawa że na pewno macie zatrudnionego kierowce- konserwatora którego umowa obejmuje właśnie przygotowanie i utrzymanie wozu w gotowości bojowej i to jego zadanie za które pobiera pieniążki z UG.

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2018, 20:31:15 »
U nas czas akcji jest liczony od zaalarmowania do zakończenia działań. Czas powrotu do koszar nie jest liczony

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2018, 13:43:25 »
W mojej jednostce powrót zgłaszany jest po faktycznym powrocie. Co więcej... Po każdym wyjeździe auto jest myte i czyszczone oraz w razie potrzeby porządkowania strażnica. Poza nielicznymi uzasadnionymi przypadkami cała załoga wykonuje prace konserwacyjne a nie pobierający pieniądze z UG konserwator ponieważ ma tez inne obowiązki a nie wyręczanie pseudo „ochotników” dla których pieniądze są ważniejsze od celu powstani jednostki.
Zastanówcie czy te kilkanaście minut dbania o mienie OSP zgodnie z przyrzeczeniem musi być osobno opłacane.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2018, 15:02:08 »
W mojej jednostce powrót zgłaszany jest po faktycznym powrocie. Co więcej... Po każdym wyjeździe auto jest myte i czyszczone oraz w razie potrzeby porządkowania strażnica. Poza nielicznymi uzasadnionymi przypadkami cała załoga wykonuje prace konserwacyjne a nie pobierający pieniądze z UG konserwator ponieważ ma tez inne obowiązki a nie wyręczanie pseudo „ochotników” dla których pieniądze są ważniejsze od celu powstani jednostki.
Zastanówcie czy te kilkanaście minut dbania o mienie OSP zgodnie z przyrzeczeniem musi być osobno opłacane.


Miałem właśnie coś w podobnym tonie napisać.
BRAWO

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2018, 19:22:03 »
Ekwiwalent jest wypłacany na podstawie uchwały Rady Gminy. To ona ustala jego wysokość, a także tryb wypłaty (np. płatności comiesięczne, kwartalne itp)
Jak informuje gazeta Infor:
Cytuj
Należność na rzecz członka OSP z tytułu ekwiwalentu oblicza się w drodze ustalenia liczby godzin udziału w akcji lub w szkoleniu, które przemnaża się przez odpowiednią stawkę godzinową z dnia poprzedzającego dzień naliczania wysokości zobowiązania gminy.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nie określa trybu naliczania i terminu wypłaty ekwiwalentu. Działa tu ogólna norma z art. 455 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dalej: k.c.), w świetle której wypłata powinna zostać dokonana niezwłocznie po wezwaniu do jej wykonania.
Co do zasady udział w akcji rozpoczyna się z chwilą zgłoszenia wyjazdu wezwanej jednostki, a kończy meldunkiem z powrotem.
Wcześniej niż was wezwą nie wyjedziecie. Możecie kombinować z powrotem, ale meldunek zdajecie przez radio, czasy się zapisują, zapisuje się to w PSP. W Kartę meldunków powinniście wpisać to co wam podaje dyspozytor - godzina wyjazdu, godzina powrotu, numer meldunku, czasami w zależności od regionu podaje się też czas dojazdu i godzinę odjazdu z miejsca zdarzenia. Nie ma tam mowy o przygotowaniu sprzętu.

Według mnie do tej pory mieliście dobre relacje z gminą i na podstawie dobrej wiary nikt nikogo nie ścigał. Tak było, dopisywaliście sobie 15 minut do wyjazdu i było ok. Gorzej jak przyjdzie jakaś kontrola (typu RIO i będą sprawdzać wydatkowanie pieniędzy na stowarzyszenia czy też ochronę p-poż) i zaczną krzyżową kontrolę dokumentów prowadzić i wtedy wyjdzie, że macie nienależnie przyznane środki.
Druga wersja jest taka, że w uchwale Rady Gminy jest zapis, że po działaniach ratowniczo-gaśniczych każdemu ratownikowi przysługuje 1/4 stawki godzinowej (czyli 15 minut) na .... (wpisać można cokolwiek i tak przejdzie). Zapis prosty, kwestia czy takie ustalenia były.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 12, 2018, 06:01:40 »
Informację ze zdarzenia należy sporządzić w ciągu 7 dni tak więc spokojnie możecie sobie dopisać tydzień ekwiwalentu po  każdej akcji  :rofl: :gwiazdki: :wall:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline staraczka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2018, 08:33:11 »
Ekwiwalent jest wypłacany na podstawie uchwały Rady Gminy. To ona ustala jego wysokość, a także tryb wypłaty (np. płatności comiesięczne, kwartalne itp)


Druga wersja jest taka, że w uchwale Rady Gminy jest zapis, że po działaniach ratowniczo-gaśniczych każdemu ratownikowi przysługuje 1/4 stawki godzinowej (czyli 15 minut) na .... (wpisać można cokolwiek i tak przejdzie). Zapis prosty, kwestia czy takie ustalenia były.

Na jakiej podstawie prawnej mógł by być zapis w uchwale o tym, że przysługuje 1/4 stawki godzinowej? Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Ustawa jasno mówi, że ekwiwalent należy się za udział w działaniach ratowniczych, nie wspomina o czasie po tych działaniach (może się mylę).

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2018, 08:14:43 »
U nas zaś od wyjazdu z remizy do powrotu na jednostkę.  Szybciej zgłaszamy zakończenie działań i że wracamy do koszar, a potem już na miejscu powrót do remizy. Ten w PSK nie jest głupi i wie ile czasu sie jedzie od do. Kiedyś z powodu dużych opadów śniegu trwało to znacznie dłużej i parę razy wywoływał nas przez radio czy już dotarliśmy na miejsce.

W każdym powiecie i w każdej gminie jest inaczej.

Pozdrawiam

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 13, 2018, 13:22:39 »
Jazda to jedna sprawa ,a czy nazwiska osób - ratowników tez musicie podawać ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2018, 06:48:25 wysłana przez romiwe »

Offline Pitero

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 13, 2018, 14:50:24 »
W mojej jednostce (woj. lubuskie) jest to rozwiązane w taki sposób, że do każdej akcji doliczana jest dodatkowo godzina na sprzątanie (godzina gospodarcza). Tzn jak akcja trwanp. 2h to zapisujemy w zeszycie wyjazdów 2h + 1h. Po powrocie normalnie zgłaszamy powrót do bazy, a ta dodatkowa godzina jest ustalona między nami, a gminą. Wtedy w papierach wszystko się zgadza. Zazwyczaj wychodzi mniej, ale są też takie akcje kiedy zostaje się ponad godzinę na doprowadzenie sprzętu do porządku.

Offline cuekawydruh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2018, 10:57:15 »
Podajemy imię i nazwisko dowódcy i ilu ludzi.

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2018, 17:10:15 »
U  nas z chwilą  zgłoszenia wyjazdu do czasu telefonu  do msk z  kierowca, dowódca, ratowników[ imię nazwisko]
oczywiście zgłoszenie powrót do bazy  oraz w bazie 
po powrocie  dowódca dzwoni na msk
a dalej to nw

[woj. lubuskie]
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2018, 17:21:32 wysłana przez Lukasz91 »
"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 26, 2018, 20:24:24 »
W naszej gminie na przykład  nie ma ekwiwalentu za wyjazdy i udział strażaka w działąniach, jest tylko teoretyczny. Dla ciekawości dodam, że spotkałem się z opinią że w polsce nie ma już ochotników?

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 26, 2018, 20:51:07 »
W naszej gminie na przykład  nie ma ekwiwalentu za wyjazdy i udział strażaka w działąniach, jest tylko teoretyczny. Dla ciekawości dodam, że spotkałem się z opinią że w polsce nie ma już ochotników?

Ochotnicy są,ale z roku na rok ich ubywa.  Ci których znam oddają swój ekwiwalent na sprzęt i często dokładają do działalności swojej OSP.  Poświęcają swój wolny czas na działalność statutową . OSP to nie tylko akcje , ale cały proces utrzymania w gotowości sprzętu i ludzi. Dodam tylko aby ochotnik mógł się tym wszystkim zajmować, musi najpierw zapewnić odpowiedni byt swojej rodzinie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie zajmował się działalnością społeczną przy słabych zarobkach i rosnących cenach.  :-\
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2018, 21:47:52 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Ekwiwalent za wyjazdy do akcji
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 26, 2018, 21:04:38 »
Na pocieszenie, albo ku zdziwieniuu u nas nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent, mało kto wie, że za udział w akcjach należy mu się jakaś rekompensata i nikt nie robi z tego problemu, tylko tak jak wszędzie coraz gorzej z nowymi, którzy mogą zastąpić starą "gwardię".😌