Autor Wątek: Odmowa przyjęcia do OSP  (Przeczytany 4301 razy)

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odmowa przyjęcia do OSP
« dnia: Czerwiec 05, 2018, 08:46:20 »
Witam
W mojej miejscowości działa OSP, gdzie władza to odwieczne "dziadki", których jedynym celem to noszenie baldachimu nad księdzem na procesjach... Działalność pod względem "pożarniczym" jest po prostu zerowa.
Jako strażak zawodowy chciałem ruszyć temat, więc złożyłem raport (właściwie już 2 albo 3) lecz zostały one za każdym razem odrzucone. Na tych samych zebraniach przyjmowani byli np. wnuczkowie "dziadków". Na jakiej podstawie raport o przyjęcie do OSP może zostać odrzucony? Właściwie nie dostałem żadnej oficjalnej odpowiedzi, a jedynie informację od znajomego, że nie przyjęli mnie.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2018, 10:17:29 »
Kwestie przyjęcia nowego członka w skład stowarzyszenia jakim jest OSP reguluje statut danej OSP.
Osoba zainteresowana wejściem w skład takiego stowarzyszenia składa wniosek do zarządu o przyjęcie w poczet członków. Zarząd na posiedzeniu podejmuje uchwałę o przyjęciu lub o odmowie przyjęcia. Osobiście nie spotkałem się z odmową, gdyż ciągle brakuje nam ludków. Czy zarząd musi odpowiedzieć? Uważam, że skoro był wniosek to powinni odpowiedzieć na ten wniosek. Nawet bez umotywowania. No i powinna być uchwała. Napisałeś o przyjmowaniu "wnuczków" na zebraniach. Zauważyłem rzadki błąd, ale błąd w OSP, iż wbrew statutowi nowych członków przyjmuje walne zebranie. Tak naprawdę jest pat. Ty chcesz coś zrobić a "dziadkom" jest wygodnie jak jest. Dopóki sami członkowie nie dojrzeją aby ich zmienić to obawiam się, że nic nie wskórasz.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2018, 11:52:06 »
Czy Zarząd ma prawo żądać od osób wstępujących do OSP - zaświadczenia o niekaralności?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2018, 11:59:04 »
Z prawnego punktu widzenia moge nie miec racji ale na logike jak najabardziej.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2018, 12:00:34 »
Jeżeli w statucie jest o tym zapis to tak

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2018, 12:07:57 »
Ksoniek - a jeśli nie ma?

 A wiem na 100%, że gość jest karany

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2018, 12:22:35 »
Zarząd może odmówić przyjęcia takiej osoby do OSP właśnie motywując to faktem, że osoba była karana. Aczkolwiek ja wziął bym pod uwagę za co miał wyrok, zanim bym kogoś przyjął lub odrzucił podanie. Niemniej Zarząd nie musi prosić o zaświadczenie skoro wie na 100% że ktoś był karany. Jak wspomniano powyżej - Zarząd może odrzucić wniosek o przyjęcie nawet tego nie uzasadniając. Aczkolwiek sam u nas nie pamiętam przypadku, aby u nas kogoś odrzucono... Aczkolwiek nie pamiętam też, by wniosek składała osoba z wyrokiem.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2018, 13:39:40 »
U mnie w statucie jest zapis iż członek nie może być karany za przestepstwa umyślne. Nie wołamy zaświadczeń natomiast dwie osoby zostały skreślone na podstawie wiedzy tzw. pantoflowej. Skreśleni nie odwoływali się od tej decyzji.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 09, 2018, 15:55:09 »
Trochę się dowiedziałem i kwestia karalnosci, a tym bardziej zaświadczenia podchodzi pod RODO jako dane szczególnie wrażliwe.
Już nasze krajowe przypisy z 1994 roku o ochronie danych osobowych o tym wspominają.
Dokumenty można wymagać tylko takie jakie są potrzebne do procesu rekrutacji czy np. sprzedaży usługi (np. telekom nie potrzebuje twojego dowodu osobistego gdzie jest PESEL, numer, zdjęcie, a jedynie podanie numeru PESEL stąd pojawiła się kwestia że nie daje się dowodu do kserowania).
Dodatkowo dane wrażliwe są szczególnie chronione.
Moim zdaniem kandydat tylko oświadczenie podpisuje i koniec. O drodze pantoflowej zapomnijcie, zwłaszcza że nie znacie wyroku i okresu zatarcia albo wyrok bez wpisu do rejestru.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 10, 2018, 09:25:54 »
Prawda jest taka że zarząd osp ma wolną rękę w kwestii przyjmowania nowych osób.Nie mają obowiązku tłumaczenia się dlaczego ktoś nie został przyjęty w szeregi stowarzyszenia.Osoba składająca wniosek o przyjęcie otrzymuje info że zarząd nie przychylił się do wniosku i po temacie.Sytuacja może być również odwrotna ,osoba która chce wstąpić w szeregi jest nienaganna itd ale np jedna osoba w zarządzie będzie mieć z nią zatarg przekona większość zarządu aby tej osoby nie przyjmować i temat zamknięty.Osoba chcąca wstąpić w szeregi nie ma możliwości odwołania się od decyzji zarządu a zarząd nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swoich decyzji.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 10, 2018, 10:08:52 »
Tutaj sprawa była prosta bo osoby te spędzały czas wolny w Zakładzie Karnym 😁
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2018, 10:36:34 »
A ja się zastanawiam dlaczego osoba karana miałaby nie  stać się członkiem OSP. Nałożenie na kogoś mandatu za przekroczenie prędkości i nie przyjecie jego kończy się wizytą w sądzie i nałożeniem kary. Tak więc chyba większość kierujących jest karanych :). U mnie nie pytamy czy ktoś był karany czy też nie. Każdy w życiu może popełniać błędy. I każdy powinien mieć drugą szansę. Oczywiście otwartą kwestią jest za co ktoś był karany. I najważniejsza rzecz. Jeśli w statucie nie ma mowy o karalności, to nie powinniśmy o to pytać i wołać na tą okoliczność dokumentów.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 10, 2018, 10:51:50 »
A ja się zastanawiam dlaczego osoba karana miałaby nie  stać się członkiem OSP. Nałożenie na kogoś mandatu za przekroczenie prędkości i nie przyjecie jego kończy się wizytą w sądzie i nałożeniem kary. Tak więc chyba większość kierujących jest karanych :). U mnie nie pytamy czy ktoś był karany czy też nie. Każdy w życiu może popełniać błędy. I każdy powinien mieć drugą szansę. Oczywiście otwartą kwestią jest za co ktoś był karany. I najważniejsza rzecz. Jeśli w statucie nie ma mowy o karalności, to nie powinniśmy o to pytać i wołać na tą okoliczność dokumentów.
Chyba że jest to rozwalenie hydrantu samochodem pod wpływem , to mogłoby zmienić postać rzeczy  :fiuu:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2018, 12:18:06 »
Mylisz kodeks wykroczeń z kodeksem karnym.
Wyrok w sprawie o wykroczenie nie jest ujmowany w krajowym rejestrze karnym z wyjątkiem prawomocnych wyroków aresztu.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 13, 2018, 10:26:13 »
Chyba że jest to rozwalenie hydrantu samochodem pod wpływem , to mogłoby zmienić postać rzeczy  :fiuu:
Jest jeszcze coś takiego jak instytucja Zatarcia skazania. Pod wpływem kolizja, wyrok na 3 miesiące w zawieszeniu na rok i zatarcie wyroku jest po 3 latach. Dla ciekawych mozna poczytać: http://odroczenie-kary.pl/zatarcie-skazania-kiedy-bedziesz-mial-czysta-kartoteke/
Dużo też zależy od sądu, bo jeszcze kilka lat temu (przed tym wypadkiem na pomorzu co po pijaku zabił rodzinę) raczej za kolizję po pijaku odbierano prawo jazdy bez aresztu.
Cytuj
A ja się zastanawiam dlaczego osoba karana miałaby nie  stać się członkiem OSP. Nałożenie na kogoś mandatu za przekroczenie prędkości i nie przyjecie jego kończy się wizytą w sądzie i nałożeniem kary. Tak więc chyba większość kierujących jest karanych
Pójście do sądu nie oznacza że jesteś osobą skazaną wyrokiem sądowym wraz z wpisem do Rejestru Skazanych. No chyba, że sąd skazał cię na areszt.
Otrzymując mandat nawet jak go nie przyjmiesz (np. za przekroczenie prędkości) odpowiadasz z kodeksu wykroczeń, a mowa o kodeksie karnym i skarbowym jest.

Co do tematu odmowy lub nie przyjęcia, to wzorcowy Statut OSP mówi:
Cytuj
1. Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:
1) pełnoletni   obywatele polscy i cudzoziemcy  mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,

Również jest informacja kiedy ustaje członkostwo oraz procedura:
Cytuj
Członkostwo ustaje na skutek:
1) skreślenia z listy lub wykluczenia członka zwyczajnego,
2) skreślenia z listy członków zwyczajnych dokonuje zarząd OSP w następujących przypadkach:
a) rezygnacji  z członkostwa złożonej przez członka na piśmie.
b) nie usprawiedliwionego zalegania przez członka   z opłatą składek za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo pisemnego upomnienia.
c) śmierci członka.
3) wykluczenia członka zwyczajnego dokonuje zarząd OSP w następujących wypadkach:
a) prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem.
b) popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka OSP lub godzi w dobre imię OSP.
4) przed podjęciem uchwały w sprawach określonych w ust. 2 pkt. 2 i w ust. 3 zarząd umożliwia członkowi OSP złożenie wyjaśnienia na piśmie lub osobiście na posiedzeniu zarządu.
5) od uchwały zarządu w sprawie, o której mowa w ust. 2 pkt. 2 i ust. 3, członek OSP może odwołać się w terminie 14 dni od dnia powiadomienia o wykluczeniu do walnego zebrania, którego uchwała jest ostateczna.
6)  do czasu rozpatrzenia odwołania członek  zwyczajny nie korzysta z praw oraz nie wykonuje obowiązków określonych  niniejszym statutem.                       
7) skreślenie z listy członków zobowiązuje do zwrotu  umundurowania i innych przedmiotów należących do OSP.
Teoretycznie pkt 3 b będzie mówił o skazaniu.

Temat zaświadczenia o niekaralności - art. 6 ust. 1 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym. OSP działają na podstawie ustawy o stowarzyszeniach, które nic o niekaralności nie mówi. Trudno więc aby na tej podstawie zarząd mógł wymagać od kandydatów (czy członków) takiego zaświadczenia.
Również ustawa o ochronie przeciwpożarowej w częsci dotyczącej OSP nic nie mówi o konieczności zaświadczenia.
Brak podstawy prawnej do tego aby OSP żądało potwierdzenia niekaralności co oznacza, że jeżeli w uzasadnieniu odmowy przyjęcia znajdzie się informacja o braku zaświadczenia, uchwała będzie nieważna.  :straz:

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 13, 2018, 10:57:48 »
Ale o ile wiem, można po prostu odmówić komuś przyczyn nie podając i problem z głowy. Jak już wcześniej dyskutowaliśmy - Zarząd może podjąć decyzję jaką zechce i nie musi pisać do niej uzasadnień.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 13, 2018, 11:27:42 »
To zależy co ma w statucie. Według wzorcowego musi

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Odmowa przyjęcia do OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2018, 15:54:26 »
Namieszaliście -zarząd ma obowiązek uzasadnić decyzje wobec osoby będącej członkiem stowarzyszenia, natomiast nie musi uzasadniać decyzji wobec osoby która chce wstąpić do stowarzyszenia.