Autor Wątek: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.  (Przeczytany 1712 razy)

Offline mixxol1998

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 34
Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« dnia: Czerwiec 04, 2018, 21:21:16 »
Czołem druhowie jako zwykły członek nie mający funkcji w zarządzie aczkolwiek będący w tej chwili jednym z zaangażowanych w działanie straży mamy problem bardzo poważny ale może od początku.

Prezes naszej jednostki po ostatniej niedzieli rzucił funkcję i oddał klucze mówiąc że rezygnuje ponieważ zdenerwował się że strażacy nazwali go złodziejem co było prawdą ponieważ miał jako jedyny dostęp do remizy brał faktury u kolegów z firm które miały materiały budowlane i brał pieniądze do kieszeni, wynajmował salę i nie wystawiał faktur dając ceny z kosmosu osobom które lubiły mniej, lecz gdy zaczęli przychodzić młodzi strażacy postawili się jemu i rzucił posadę ( jeszcze nie na piśmie lecz oddał klucze i mundur) Razem za prezesem stoi oczywiście gospodarz,Przewodniczący komisji rewizyjnej, i skarbnik gdyż są spokrewnieni i to bardzo blisko.

Za młodymi którzy stoją chęcią rozwoju jednostki udało się przez rok zrobić x rzeczy ( kupno torby,sprzętu podręcznego aparatów oddechowych, i nowych nomexów) lecz władzy się to nie spodobało na szczęście Naczelnik,sekretarz i dwóch z komisji rewizyjnej jest bardziej za tym aby nie było kłótni ale też nie chcą żeby władza sobie za dużo pozwalała a przez ostatnie pół roku pozwalała sobie na prawdę na zbyt dużo...

Prezes straszy nas skarbówką gdyż twierdzi że jak zbieraliśmy pieniądze po wsi to nie mamy żadnych poświadczeń na to a mamy podpisy i wszelkie dokumenty z tym że są one u skarbnika i temat się zamyka...

Piszę co robić ponieważ naprawdę nie wiemy czy prezes zrobi coś z tą skarbówką czy tylko strzeli sobie w kolano bo w końcu na fakturach jest jego nazwisko nie nasze... 

Offline krzysiek_2k

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 262
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2018, 22:31:43 »
Po kolei:
Jeśli prezes zrezygnował, to zarząd może wybrać nowego prezesa spośród siebie, albo wybrać kogoś z pozostałych członków OSP. Później trzeba przeprowadzić całą papierologię, no ale to do ogarnięcia bez większych problemów.
Jeśli masz możliwość, to sprawdź jak macie zapisane w statucie, ale zazwyczaj jest tak, że członek zarządu nie może być spokrewniony z członkiem komisji rewizyjnej. W razie problemów możecie szukać wsparcia w starostwie powiatowym, ale to już wtedy wchodzicie na wojenną ścieżkę.
Jeżeli były lewe faktury na materiały budowlane i macie to jak udowodnić, to po pierwsze jest to przestępstwo, po drugie jako działalność na szkodę OSP jest to podstawa do wykreślenia z listy członków OSP.
Na zbiórkę pieniędzy musicie mieć pozwolenie z MSWiA, chyba że wpłaty są imienne i osoba wpłacająca podpisuje się na liście, to wtedy nie trzeba mieć zezwolenia. Skarbnik musi jedynie wystawić na to kwit i po sprawie.

Wydaje mi się że prezes Was straszy - ale może ktoś jeszcze poprawi/dopowie coś do tego co napisałem.

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 264
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2018, 11:52:09 »
Witam.
Po pierwsze według mnie komisja rewizyjna jako organ nadzorujący działanie stowarzyszenia i zarządu powinna przeprowadzić kontrolę  aby  stwierdzić cz doszło do nieprawidłowości .
Co do zbiórki odsyłam do Prawo o stowarzyszeniach podstawa do jakichkolwiek kroków- jest tam np coś takiego
Art.33.1.  Majątek  stowarzyszenia  powstaje  ze  składek  członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej oraz do Art. 890 Kodeksu cywilnego tam jest zapis że darowizna może być w formie ustnej pod pewnymi warunkami.
Wy ją wykazaliście zatem zrobiliście wszystko co było możliwe. Skarbowy cz nawet sąd zapewne nie będzie kruszył kopii po przeanalizowaniu sprawy bo poszło na cele statutowe  a darczyńca który wam to dał nie odpisał tego od podatku bo nie miał potwierdzenia w postaci kwitu od was.
Wasz problem ze zbiórką to pikuś w stosunku  do faktur i działań prezesa jeśli tak było,a jeśli faktycznie miało to miejsce to pachnie prokuratorem za oszustwa, wyprowadzanie pieniędzy z majątku stowarzyszenia reszta jak pisał kolega nawet podstawa do usunięcia jeśli się potwierdzi ale sam twierdzisz że niby zrezygnował pasowało by aby zrobił to na piśmie by była jasność co do dalszych działań.
Co do pokrewieństw według prawa nie mogą one występować w zarządzie w komisji rewizyjnej i jak dobrze pamiętam pomiędzy osobami z komisji i zarządu co do  ostatniego odsyłam do przepisów dla pewności.

Offline mixxol1998

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 34
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2018, 22:55:03 »
Prezes zwołał ostatnio posiedzienie zarządu oskarżając młodych o kradzież pieniędzy a przewodniczący komisji rewizyjnej (czyli wujek prezesa) powiedział że postara się żeby urząd skarbowy dobrał nam się do tyłka sęk w tym że nie widniejemy nigdzie na papierach fakturach aktach, natomiast sam przewodniczący ostatni raz pojawił się pół roku temu na walnym bo nie chce się mu przychodzić na zbiórki zresztą to najmniejszy problem. Co do tych którzy nas oskarżają niestety to jest jeszcze stara gwardia którą odcięliśmy od koryta bo mieli pieniądze niezłe z OSP szczególnie za sale gdzie jednej osobie wynajęli za 600 zł + prąd który za który i tak jednostka nie płaci  a drugiej osobie 400 zł a gdzie te pieniądze szły ? ? skarbnik mówił że dostawał ale połowę tej kwoty i to nas najbardziej zdenerwowało. W statucie nie ma niestety u nas że komisja rewizyjna nie może być spokrewniona z zarządu ( statut z 1991 roku nieodświeżany),,
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2018, 20:28:05 wysłana przez mixxol1998 »

Offline kieł

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2018, 08:50:20 »
ja na waszym miejscu zwołał bym Nadzwyczajne Walne Zebranie (Walne zebranie ma najwyższą władze w OSP)

1.   Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP zwoływane jest przez zarząd OSP:
1)   z własnej inicjatywy,
2)   na żądanie komisji rewizyjnej OSP,
3)   na żądanie ........ (np. ½) liczby członków  OSP.
2.   Nadzwyczajne walne zebranie członków OSP powinno się odbyć w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc od podjęcia inicjatywy lub zgłoszenia żądania.
3.   Porządek nadzwyczajnego walnego zebrania, spośród spraw określonych w § 20 ust. 2  ustala władza lub osoby uprawnione do żądania zwołania takiego zebrania.
4.   Nadzwyczajne walne zebranie OSP może odwołać członka zarządu lub komisji rewizyjnej przed upływem terminu kadencji władz OSP i powołać w to miejsce innego członka zarządu lub komisji rewizyjnej na czas do odbycia zwyczajnego walnego zebrania.

Po tym jak uda wam się wymienić 1/3 zarząd, zwrócił bym się do Gminnej komisji rewizyjnej (przy zarządzie gminnym OSP), o nadzór nad przejęciem jednostki po byłym prezesie i aby udokumentowali to protokołem.

Offline krzysiek_2k

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 262
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2018, 10:15:19 »
O właśnie, o gminnej komisji rewizyjnej nie pomyślałem.
Wersja z zebraniem nadzwyczajnym to bardzo dobry pomysł, musisz się jednak do tego dobrze przygotować - uzbierać wymagane poparcie, no i przygotować kandydata na nowego prezesa...
Czyli - piszecie wniosek do zarządu o zwołanie w terminie do dnia ... nadzwyczajnego walnego zebrania, zbieracie podpisy członków OSP uprawnionych do głosowania - tak, żeby uzbierać wymaganą statutem liczę członków no i składacie wniosek. Zarząd musi zwołać to zebranie zgodnie ze statutem. Jeśli nie - to już będzie wojna - wtedy warto się zwrócić o pomoc do starosty, bo starosta ma nadzór nad stowarzyszeniami...
Jeśli uda się przeprowadzić walne zebranie, wybrać nowego prezesa czy nawet cały zarząd, to faktycznie - jak radzi kolega wyżej - warto poprosić o pomoc gminną komisję rewizyjną przy przejmowaniu dokumentów, majątku itd.

Offline kwas

 • Laureat
 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 705
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2018, 13:10:58 »
zwrócił bym się do Gminnej komisji rewizyjnej (przy zarządzie gminnym OSP), o nadzór nad przejęciem jednostki po byłym prezesie i aby udokumentowali to protokołem.

§ 68 statutu ZOSP RP stanowi:
Do kompetencji komisji rewizyjnej oddziału gminnego należy:
1) kontrolowanie całokształtu działalności oddziału gminnego ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej, nie rzadziej niż raz w roku,
2) kontrolowanie opłacania składek członkowskich,
3) składanie zjazdowi oddziału gminnego sprawozdań ze swojej działalności oraz wniosków w sprawie absolutorium dla zarządu oddziału gminnego,
4) przedstawianie zarządowi oddziału gminnego uwag i wniosków dotyczących działalności oddziału gminnego.

Na jakiej podstawie zwróciłbyś się do komisji rewizyjnej oddziału gminnego, skoro ta komisja zgodnie ze statutem nie ma nic do niezależnego stowarzyszenia jakim jest OSP. Jeśli tak zrobisz, to z całym szacunkiem, ale nawet mało rozgarnięty członek tego zarządu bardzo łatwo podważy taką próbę, jak to piszesz nadzoru, gdyż jest to ewidentne łamanie statutu.

Jeśli uda się przeprowadzić walne zebranie, wybrać nowego prezesa czy nawet cały zarząd

To nie walne wybiera prezesa a zarząd. W tej sytuacji najlepiej by było aby walne odwołało cały zarząd i powołało nowy. A nowy zarząd wybierze ze swego grona nowego prezesa.


Offline mixxol1998

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 34
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:38:32 »
Panowie widzicie sprawa wygląda jeszcze tak że razem z prezesem rezygnacje złożył gospodarz (syn prezesa) a prezesowi coś zaczęło odwalać umówił się z przewodniczącym komisji że zrobią spotkanie zarządu i zaczną oskarżać młodzież o domniemaną kradzież pieniędzy sami powiedzieli że zajmą się skarbówką. Wiecie panowie to są ludzie pokroju którzy na Krajowy System ratowniczo gaśniczy mówią KRS i nie czytali nigdy statutu, ale chodzi o to czy gdyby zaczęli w tej chwili wzywać tą skarbówkę czy oni by sami siebie nie wkopali ?bo to pytanie zadałem na początku nas nie ma co prawda w żadnych papierach oprócz tego że jesteśmy tylko członkami czynnymi.

Zresztą jest jeszcze drugi temat ponieważ prezes był konserwatorem do lutego i złożył rezygnację lecz nie odbyła się inwentaryzacja i nowy konserwator tyle że ma umowę z gminą i klucze czy prezes też za to odpowiada ? ( co prawda naczelnik jest osobą odpowiedzialną ale chodzi o poprzedniego konserwatora)

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 264
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2018, 14:46:41 »
witam
Co do twojego pytania :Jeśli doszło do podpisywania umów kasa powinna była wpłynąć do waszej kasy czyli do rąk skarbnika za pokwitowaniem KP kasa przyjęła  lub wypłynąć na pokwitowaniem KW kasa wypłaciła  podobnie z kontem o ile macie. Zwykły strażak nie m możliwości podpisywania czegokolwiek z kimkolwiek a tym bardziej pobierać opłat. Do tego są uprawnione osoby z zarządu zazwyczaj prezes wraz z skarbnikiem W-ce prezes z skarbnikiem określa to wasz statut.Skoro nigdzie nie figurują wasze dane jako osób to prezes nie ma podstawy oskarżać kogokolwiek  o cokolwiek bo na jakiej podstawie skoro jest to rola osób do tego uprawnionych.Nie powie przecież że podpisał umowę a kasę za to pobrał strażak X     

Offline oliwier

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 788
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 10, 2018, 19:47:18 »
Przykro mi to mówić ale zaczynasz wojnę nie mając podstawowej wiedzy o działalności OSP.
Proponuję poczytać przepisy a z bijatyką wstrzymać się do walnego.
Zbierz ludzi, przygotujcie się merytorycznie i nie udzielajcie absolutorium zarządowi. Potem już będzie trudniej bo będziecie się bić o członkostwo w zarządzie i pamiętaj że jeśli się nie uda wszyscy będą ciebie winić a jeśli się uda wszyscy będą patrzeć tobie na ręce.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ksoniek

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 121
  • OSP Pisarzowice
Odp: Prezes rezygnuje straszy na wszelkie sposoby.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 11, 2018, 19:26:07 »
Co do zasady to za finanse odpowiada skarbnik wraz z zarządem, więc zgłaszanie że była nielegalna zbiórka pieniędzy i że te pieniądze wpłynęły do kasy OSP to kręcenie sznura na własnej szyi.