Autor Wątek: Przewożenie osób nie będących członkami OSP samochodem OSP  (Przeczytany 1219 razy)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Nigdzie nie mogę znaleźć na to jasnego przepisu, a gryzie mnie to:
Czy samochodem należącym do OSP wolno przewozić osoby nie będące członkami OSP ani wogóle strażakami czy osobami z "bratnich służb"?
Żeby nie było niejasności doprecyzuję - chodzi o zwykły przejazd z miejsca A do B - oczywiście nie alarmowy!!! (to by mi nawet przez głowę nie przeszło) - szczegóły poniżej:

Jednostka jest zaproszona na uroczystość i tak się składa, że 2 osoby nie należące do niej, a z którymi znamy się na gruncie prywatnym - też są zaproszone. Z racji, że uroczystość jest w dość sporej odległości od naszej miejscowości, chcielibyśmy zaproponować tym dwóm osobom, by pojechały z nami (mamy 2 miejsca wolne w samochodzie). I tu właśnie moje wątpliwości - co na to przepisy? To, że na terenie swojej miejscowości czasem się kogoś zabierze "przy okazji" to wiem. Ale co innego przejechać z kimś "u siebie" 2km, a co innego 120km. Zwłaszcza, że wiadomo - nikt się nie czepia jak jest dobrze, ale "w razie co" to już nie jest tak różowo... No i co z ubezpieczeniem? Czy OC / NNW obejmie w takiej sytuacji te osoby czy nie? Bo stłuczka zawsze może się zdarzyć...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Przewożenie osób nie będących członkami OSP samochodem OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2018, 01:05:23 »
Można. Nie ma przepisu zabraniającego przewożenia "cywili" w aucie. (No chyba że auto jest gminy i w umowie użyczenia jest taki zapis w co osobiście nie wierzę).
A ubezpieczenie NNW pojazdu obowiązuje każdą osobą przebywającą w pojeździe.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Przewożenie osób nie będących członkami OSP samochodem OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2018, 16:53:20 »
Dziękuję za informację - no właśnie też żadnego zakazu nie mogłem nigdzie znaleźć, ale wychodząc z założenia, że fakt iż nie mogę czegoś znaleźć nie oznacza, że tego nie ma, - wolałem zapytać dla pewności. A auto jest nasze i z gminy akceptacja na wyjazd na uroczystość (koszty paliwa) też jest :)