Autor Wątek: Pomoc w wyborze  (Przeczytany 2208 razy)

Offline Fenix123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Pomoc w wyborze
« dnia: Maj 08, 2018, 14:21:13 »
Witam Wszystkich bo to mój pierwszy post na forum:)
A więc mam 17 lat (niedługo 18) i po liceum zamierzam wiązać swoją przyszłość z PSP. Tylko nie wiem czy od razu po 3 klasie się zgłosić czy lepiej zrobić jakieś studia? Ta praca od zawsze była moim marzeniem wiem że łatwo nie będzie ale chce pomagać innym. Tylko jest problem bo podobno trzeba mieć znajomości a ja nikogo że środowiska nie znam:/ Dodatkowo mam pytanie czy służba w ochotniczej straży ułatwi dalszy strat w zawodzie? Mieszkam w sporym mieście na Śląsku ale jest u nas ochotnicza straż i chyba się zapiszę choć z czasem średnio u mnie przez treningi i kurs prawa jazdy. Za wszelkie rady będę bardzo wfzieczny:)
Pozdrawiam

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 08, 2018, 14:41:50 »
Jeśli dobrze się uczysz to do aspiratnki startuj, zobacz sobie jakie są wymagania jeśli chodzi o maturę. Dodatkowo chyba nie muszę mówić, że trzeba ostro się wziąć za siebie i ćwiczyć.  Jeśli myślisz o naborze z ulicy to warto zainwestować w prawo jazdy (C albo i nawet C+E) oraz kursy (np. podesty ruchome, KPP). Co do OSP to jak najszybciej się zapisuj bo to podstawa podstaw. Kursy z OSP dadzą Ci dodatkowe punkty i będziesz miał jakiekolwiek rozeznanie w temacie czy to na pewno jest to co chcesz robić. Musisz pamiętać, że docelowe OSP musi mieć jakieś wyjazdy (akcje) i musisz w nich brać udział, żeby dostać pkt za kursy. Jeśli wymagania do aspirantki Cie przerosną a chcesz studiować to polecam ratownictwo medyczne.

Offline Fenix123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2018, 15:26:37 »
Dzięki wielkie za odpowiedź to wybiorę się do osp zapisać. Jeśli chodzi o trening to  chyba najważniejszy drążek pompki lub jakieś biegi jak rozumiem? Narazie kategorie B robię ale potem planuje coś jeszcze. Obejrzę te wymagania. A do osp nie trzeba przychodzić co dziennie? Bo przez kurs treningi ma mam czas na 2 razy w tygodniu, da rade?

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2018, 15:27:30 »
jak się uczysz?

Offline Fenix123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2018, 15:47:09 »
Raczej przeciętnie w większości trójki i czwórki mam rozszerzoną biologię-4 i chemię-3

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 08, 2018, 15:59:26 »
ja na Twoim miejscu bym zobatrzzył jakie będą wyniki naboru w tym roku w Szkołach Aspirantów i bym spróbwał iśc na korki np. z chemi i z matmy , a potem startować do tych szkół

Offline Fenix123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 08, 2018, 16:21:17 »
A do tych szkół się idzie po liceum od razu czy straż na nie wysyła dopiero? Czy potem jest łatwiej dostać pracę w PSP już podczas naboru z ulicy? Zobaczę te progi

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2018, 16:22:34 »
Dzięki wielkie za odpowiedź to wybiorę się do osp zapisać. Jeśli chodzi o trening to  chyba najważniejszy drążek pompki lub jakieś biegi jak rozumiem? Narazie kategorie B robię ale potem planuje coś jeszcze. Obejrzę te wymagania. A do osp nie trzeba przychodzić co dziennie? Bo przez kurs treningi ma mam czas na 2 razy w tygodniu, da rade?

Do OSP nie musisz chodzić codziennie, sama nazwa mówi "ochotnicza". Sam jestem naczelnikiem w OSP i mogę Ci powiedzieć, że zapisując się do OSP najważniejsze jest  to żebyś pokazał im, że Ci na tym zależy i, że jesteś wart przeszkolenia. Co do sprawności fizycznej to wejdź sobie na stronę https://sapsp.pl/index.php/pl_pl/rekrutacja-dzienne-studium-aspiranckie/studium-dzienne i ze wszystkim się dobrze zapoznaj. Sprawnościówka do szkół i naborów z ulicy wygląda tak samo. Im wcześniej zaczniesz tym lepiej :) Do szkoły możesz startować od razu po liceum, jak się dostaniesz to już jesteś strażakiem i później o pracę się nie martwisz. Powodzenia  :straz: :straz: :straz:

Offline Fenix123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2018, 16:37:31 »
Dziękuję bardzo, dam znać potem jak poszło w osp. Wierzę że mimo braku znajomości a dzięki wytrwałej pracy i kursom które zamierzam zrobić dam radę ^_^

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2018, 17:33:51 »
Jeśli dobrze się uczysz to do aspiratnki startuj

Jeśli dobrze się uczysz, to daruj sobie straż ;) Skończ dobry wydział na politechnice, zadbaj o język obcy, znajdź dobrze płatną pracę w jakiejś zachodniej firmie. Ciesz się samochodem służbowym z nielimitowanymi kilometrami i nagrodami rocznymi w wysokości kilku strażackich pensji  :mellow:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2018, 18:03:08 »
Jeśli dobrze się uczysz to do aspiratnki startuj

Jeśli dobrze się uczysz, to daruj sobie straż ;) Skończ dobry wydział na politechnice, zadbaj o język obcy, znajdź dobrze płatną pracę w jakiejś zachodniej firmie. Ciesz się samochodem służbowym z nielimitowanymi kilometrami i nagrodami rocznymi w wysokości kilku strażackich pensji  :mellow:

dla niektórych tylko kasa się w życiu liczy,  smutne ale prawdziwe...

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Pomoc w wyborze
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 08, 2018, 20:42:24 »
dla niektórych tylko kasa się w życiu liczy,  smutne ale prawdziwe...

Za uznanie społeczeństwa nie zatankuję samochodu ani nie zabiorę rodziny na wakacje.

Dopiero po czasie dociera do człowieka, że pracuje w cyrku. Cyrk który jak widać po stronach internetowych od Świnoujścia po Ustrzyki zalewa rządowa propaganda (koniecznie do dnia X do godziny 0). Cyrk, w którym według klucza politycznego zaprasza się gości na obchody dnia cyrku. Cyrk, w którym ważniejszym od nowoczesnych środków ochrony dla akrobatów jest zrobienie zdjęć kibli podczas INSPEKCJI na zapleczu cyrku. Cyrk, w którym wybijają się i nagradzani są mierni, ale wierni. Cyrk, w którym spływająca z samych cyrkowych niebios tabelka tabelką tabelkę pogania. Cyrk, w którym najważniejsze są ogłaszane wszem i wobec nowenny niepodległościowe, święto flagi i inne święta cyrku, (koniecznie udokumentowane przynajmniej dwoma zdjęciami przesłanymi do dyrektora cyrku), a w którym kompletnie pomija się np. śmierć strażaka ochotnika w tragicznym wypadku podczas jazdy do zdarzenia. Cyrk, w którym po prawie roku bez dwóch tygodni od tragicznej śmierci dwóch strażaków z Białegostoku nie zrobiono praktycznie nic. Cyrk, w którym każe się wywieszać plakaty o profilaktyce antynowotworowej, a na prośby o zakup półmasek filtrujących pozostaje się głuchym. Cyrk, w którym wymaga się często od występujących w nim aktorów dużo więcej niż mają w zakresie obowiązków, a w żaden sposób im się tego nie wynagradza. Z zewnątrz jednak widać tylko ładne, duże, czerwone samochody.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.