Autor Wątek: Działania na terenie sąsiedniego województwa  (Przeczytany 2108 razy)

Offline lysy97

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Działania na terenie sąsiedniego województwa
« dnia: Maj 06, 2018, 10:02:31 »
Witajcie, mam następujące pytanie.
Jak wygląda sprawa z dysponowaniem jednostki która jest położona na granicy województw? Czy jest możliwość brania udziału w działaniach na terenie sąsiedniego województwa?

Offline ŁukaszA-ów

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Działania na terenie sąsiedniego województwa
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2018, 10:31:50 »
Często pomiędzy poszczególnymi Komendami Miejskimi/Powiatowymi podpisywane są porozumienia o współpracy na obszarach chronionych jeżeli z jednostki sąsiedniej komendy jest dużo bliżej niż ma komenda macierzysta. Ale z tego co wiem dotyczą one tylko zastępów PSP i mają na celu skrócenie czasu dotarcia PSP do zdarzenia. Raczej każdy powiat ma dużo swoich jednostek OSP i nie spotkałem się aby powyższe porozumienie je obejmowało. Co więcej na teren pewnego powiatu SKKM sąsiednie wysylalo oprócz zastępów PSP również OSP (nie wpisane w porozumienie) i byla interwencja żeby tego nie robili, ponieważ nawet przy niezbyt poważnych zdarzeniach nagle pojawialo sie bardzo dużo zastępów, bo nasze OSP i PSP też były dysponowane.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Działania na terenie sąsiedniego województwa
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 06, 2018, 13:44:54 »
Duże znaczenie na tutaj postawa wójta/burmistrza. O co chodzi? Jak zwykle o pieniądze...
Zdarza się, że SKKP niechętnie dysponuje jednostki poza gminę/powiat, bo później wójtowie mają pretensje o pokrycie kosztów ekwiwalentu, paliwa oraz napraw ewentualnego uszkodzonego sprzętu.

Na mojej gminie wygląda to tak, że sąsiadujemy z trzema powiatami. Na dwa w nich jako OSP łącznie jesteśmy w ciągu roku dysponowani około 5-10 razy (raz jedzie jedna jednostka, a innym  razem jadą trzy jednostki jak jest potrzeba). Na obszar trzeciego sąsiedniego powiatu nie wyjeżdżamy w ogóle.
Powodem wyjazdów na te dwa powiaty są najczęściej zdarzenia występujące na pograniczu powiatów i osoba zgłaszająca dodzwania się nie na to SK lub nie potrawi określić, w którym powiecie jest dane zdarzenie. Wyjeżdżamy również, gdy SiS sąsiadów są niewystarczające, bo reszta ich jednostek działa przy innym zdarzeniu.

Najważniejsza jest tu rola wójta/burmistrza. Jeśli powie w KP PSP, że możecie jeździć i nie będzie mieć pretensji o paliwo i ekwiwalent to powinni Was zacząć dysponować (oczywiście jeśli jesteście w KSRG). Na chwilę obecną u nas jest zasada "raz my Wam pomożemy, innym razem Wy mam pomożecie".

Nie wiem jak to się ma do współpracy na obszarze innego województwa, ale z tego co kojarzę (mogę się mylić, jak coś to mnie poprawcie), to gdy występuje zagrożenie zdrowia/życia (np. NZK), a Wasz dojazd jest krótszy w czasie to granice administracyjne nie obowiązują i w takiej sytuacji powinniście wyjechać.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2018, 13:54:28 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Działania na terenie sąsiedniego województwa
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2018, 19:49:51 »
Odsyłam do porozumienia ksrg gdzie jest określony teren działania.
Zawsze możecie wystąpić o aneksowanie porozumienia z określeniem działań na terenie sąsiedniego województwa.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Działania na terenie sąsiedniego województwa
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2018, 22:57:00 »
Odsyłam do porozumienia ksrg gdzie jest określony teren działania.
Zawsze możecie wystąpić o aneksowanie porozumienia z określeniem działań na terenie sąsiedniego województwa.
Dokładnie, zazwyczaj jednostki ksrg maja podpisane porozumienie z terenem działania na własnym powiecie, natomiast jednostki spoza KSRG mają teren działania teren własnej gminy. Chyba, że jednostka jest włączona do odwodów operacyjnych.