Autor Wątek: RODO w PSP - ochrona danych osobowych  (Przeczytany 12499 razy)

Offline Wilk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« dnia: Kwiecień 12, 2018, 19:44:45 »
Witam
Jak u was komendy podchodzą do Rozporządzenia o ochronie  danych osobowych ? Czy zostały już wprowadzone jakieś zmiany ? Czy cokolwiek wam o tym wiadomo ?
Od dnia 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej Rozporządzenie o ochronie danych osobowych, potocznie nazwanej RODO. Nakłada to obowiązek przygotowania niezbędnej dokumentacji związanej z przetwarzaniem, udostępnianiem oraz przekazywaniem danych osobowych. RODO należy wdrożyć m.in. w podmiotach medycznych, gabinetach lekarskich, placówkach oświatowych, firmach szkoleniowych, poradniach, organizacjach NGO. Wiem że wykonywane są pewne ruchy w celu wprowadzenia tej dyrektywy w straży pożarnej.
W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, w momencie kontroli, mogą zostać nałożone sankcje za nieprzestrzeganie zasad
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:21:52 wysłana przez wujo 2010 »

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2018, 10:21:47 »
Sądząc po ilości odpowiedzi większość (jak nie wszyscy) w KP/KM są zdezorientowani.
Szkolenia będą dopiero organizowane, choć rozporządzenie już weszło w życie.

Pojawia się wiele pytań i dyskusji, m.in. o to czy dyspozytorzy mają się przedstawiać z imienia i nazwiska, czy we wpisywaniu obsady jednostek OSP przekazywać telefonicznie osoby, jak wygląda sprawa monitoringu obiektu/placu manewrowego i wiele wiele innych.

Jeśli ktoś będzie miał chociaż cząstkowe informacje o tym całym RODO i jak to ma działać w naszych strukturach to proszę o pisanie tutaj na forum :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:22:36 wysłana przez wujo 2010 »

Offline raczek504

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • OSP Raczki
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2018, 10:28:26 »
U nas z dniem wejścia przepisów każdy po 3 dokumenty deklaracji złożył co będzie się działo i jak będą przetwarzane moje dane osobowe w Komendzie. Mamy już też analize ryzyka i każdy wydział ma spisane jakie przetwarza dane osobowe. Mniej więcej mamy dopięte ale problem jest z danymi ochotników. Bo nie mamy od nich zgody na przetwarzanie. I nikt nie wie czy powinnismy mieć. A jest ich około 950. Teraz zostało tylko nikomu nic nie dawać :zamknij:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:23:51 wysłana przez wujo 2010 »

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2018, 13:00:12 »
A w inna strone. Ochotnicy rowniez biora dane np osob poszkodowanych do składania meldunku.. jak to bedzie wygladalo? Zazwyczaj policja nam przekazuje dane  a my dalej jezeli nie ma PSP.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 13:23:27 wysłana przez wujo 2010 »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 08, 2018, 14:19:24 »
Pierwsza sprawa- danych osób poszkodowanych nie są konieczne do uzupełniania w pkt 24 meldunku (przeczytaj uważnie). W punkcie 24 bezpieczniej dla osób rannych wpisać "Osoba 1", "Osoba 2" Co innego dane rannych ratowników oraz właścicieli obiektów.
Druga rzecz- Imię i nazwisko to (przeważnie) nie są dane osobowe bo nie zawsze jesteś w stanie osobę zidentyfikować tylko za ich pomocą (co innego nr PESEL, który jest indywidualny, czy numer NIP). Daną osobową byłby np. Imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
Przydatny artykuł: https://lexdigital.pl/czy-imie-i-nazwisko-to-dane-osobowe
U nas szkolenia były, ale co do samego RODO wiele nie było. Jednak osoba odpowiedzialna z KW jeździła po Komendach KP/KP i robiła szkolenia.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2018, 20:33:28 »
Ehh. Akurat przetwarzanie danych w PSP czy OSP poszkodowanych jest uregulowane. Tak samo funkcjonariuszy czy pracowników w ramach umów o pracę.

RODO  Artykuł 6 – Zgodność przetwarzania z prawem
1. Przetwarzanie jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadkach, gdy – i w takim zakresie, w jakim – spełniony jest co najmniej jeden z poniższych warunków:
osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów;
przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze;
przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej;
przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem.
Akapit pierwszy lit. f) nie ma zastosowania do przetwarzania, którego dokonują organy publiczne w ramach realizacji swoich zadań

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 11, 2018, 18:34:38 »
Na wielu wioskach miejscowe OSP szybciej trafi po nazwisku niż po adresie.
A co w przypadku gdy dyspozytor przez radio podaje adres zdarzenia i nazwisko zgłaszającego?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2018, 18:45:42 »
@oliwier, cały czas arty 6 wchodzi w grę.
Tak samo policjant będzie podawał dane np. PESEL przez radio aby sprawdzić w bazie kierowcę, czy pijaczka na ławce w parku. Do czynności służbowych, wynikających z innych przepisów prawa RODO nie ma zastosowania.
PS. najlepsze jest to że nadal nie ma przepisów wykonawczy w Polsce do dyrektywy :) Nasze interpretacje opierają się tylko o dyrektywę UE, nasz rząd nie zdążył z dostosowaniem Polskich przepisów. A dla ciekawostki, jestem na urlopie w Holandii, nikt tutaj się tymi przepisami nie przejmuje. Ich parlament uznał, że dyrektywę wprowadza, ale sankcji za złamanie nie ma prawie, albo są takie same jak do tej pory, tylko pula ochrony się zwiększyła. U nas tylko jakaś taka panika na całego.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 12, 2018, 06:43:04 »
@oliwier, cały czas arty 6 wchodzi w grę.
Tak samo policjant będzie podawał dane np. PESEL przez radio aby sprawdzić w bazie kierowcę, czy pijaczka na ławce w parku. Do czynności służbowych, wynikających z innych przepisów prawa RODO nie ma zastosowania.
PS. najlepsze jest to że nadal nie ma przepisów wykonawczy w Polsce do dyrektywy :) Nasze interpretacje opierają się tylko o dyrektywę UE, nasz rząd nie zdążył z dostosowaniem Polskich przepisów. A dla ciekawostki, jestem na urlopie w Holandii, nikt tutaj się tymi przepisami nie przejmuje. Ich parlament uznał, że dyrektywę wprowadza, ale sankcji za złamanie nie ma prawie, albo są takie same jak do tej pory, tylko pula ochrony się zwiększyła. U nas tylko jakaś taka panika na całego.

Przepisy krajowe zmieniły się 25 mają 2018. Doczytaj. Inna kwestią są zmiany w poszczególnych ustawach celem stworzenia podstaw do przetwarzania dosob

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 12, 2018, 09:17:13 »
@radca, zmieniły się tylko przepisy wprowadzające ale nie wykonawcze czyli właśnie tak jak napisałeś

Offline cowboy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2018, 10:14:12 »
Nie ma obowiązku tworzenia aktów wykonawczych  krajowych do rozporządzeń UE.
„Rozporządzenie ma zasięg ogólny. Wiąże w całości i jest bezpośrednio
stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich” (art. 249  TWE).

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2018, 20:10:49 »
Czyli RODO weszła w życie i stosujemy 1:1 jej zapisy? No w sumie właśnie tak się dzieje, bo w dyrektywie masz że musisz mieć oświadczenie więc w każdym miejscu się papierki zbiera.
Problem w tym że regulację Państwowe mogą to ograniczyć. mając dokument dostosowane do realiów danego Państwa nie trzeba wymyślać, a my wymyślam w naszym kraju

Offline jardyga998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2018, 18:48:11 »
Jak wygląda sprawa RODO w waszych komendach, coś nowego wprowadzono? Jakieś nowe wytyczne? SŁyszałem, że jest duży nacisk na kwestie zdrowotne, chociaz u mnie wszystko po staremu. Szczerze to nie zauważyłem, aby coś sie zmieniło, a suzmu było jakby świat się kończył  :cooo:

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2018, 01:21:24 »
ostatnio podczas drobnej kolizji samochodowej zapytałem jednego z uczestników o i imię i nazwisko usłyszałem po co to mi wiedzieć? odpowiedziałem że do info ze zdarzenia na to usłyszałem że wszystkie informacje zebrane na miejscu zdarzenia te od niego jak i od drugiej strony mają być odpowiednio zabezpieczone,a jego prawnik sprawdzi jego zalecenia w przeciwnym razie zostanę posądzony o wyłudzenie danych.Na przekazaniach wpisujemy różne info, które przekazujemy np. policji ,a oni to mają w dooooie nie raz widziałem jak wyrzucają to do rowu(ok policjant to podpisuje,ale to my to wystawiamy) moim zdaniem zarówno przekazaniami,info ze zdarzenia, kartami medycznymi powinien przyjrzeć się dobry prawnik jak  nie prokurator

Offline jardyga998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 04, 2018, 09:15:34 »
No to w sumie nie wiem co z tymi danymi jak takie kwiatki u nas w Lublinie są. TO jest zgodne z RODO czy już nie? http://kmpsp.lublin.pl/ chodzi o dane ludzi biorących udział w naborze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 04, 2018, 11:43:03 »
No to w sumie nie wiem co z tymi danymi jak takie kwiatki u nas w Lublinie są. TO jest zgodne z RODO czy już nie? http://kmpsp.lublin.pl/ chodzi o dane ludzi biorących udział w naborze.
Poparz ile nazwisk i imion jest na tej stronie:
http://www.straz.gov.pl/kontakt/kierownictwo
Zgodne to z RODO czy nie? Nie popadajmy w paranoję...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jardyga998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 04, 2018, 12:56:14 »
No to w sumie nie wiem co z tymi danymi jak takie kwiatki u nas w Lublinie są. TO jest zgodne z RODO czy już nie? http://kmpsp.lublin.pl/ chodzi o dane ludzi biorących udział w naborze.
Poparz ile nazwisk i imion jest na tej stronie:
http://www.straz.gov.pl/kontakt/kierownictwo
Zgodne to z RODO czy nie? Nie popadajmy w paranoję...

To czy nazwiemy to parnoją czy nie to nie ma żadnego znaczenia, ważne jak powinno być. Rzekomo takie obostrzenia są w kwestii danych osobowych, przynajmniej tak przestawiano u nas w KM.

Co do twojego linku to są to funkcjonariusze publiczni, więc nie wiem co to ma do danych osób startujących w naborze oraz danych osoby, która ten nabór wygrała. Po prostu nei widzę tutaj jednolitej interetacji, co zresztą w PSP nie dziwi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2018, 07:59:08 wysłana przez jardyga998 »

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2018, 00:31:49 »
powiem wam taką historię sprzed paru dni, trochę przynajmniej dla mnie  śmieszna,otóż kilka dni temu pani ,z którą trochę się znam  chodząca spisywać liczniki wody(wodomierze) widząc mnie na posesji zaczęła wołać proszę pana proszę  o odczyt wodomierza, na to ja co tak służbo skoro się znamy, a ona na to, że rodo i choć zna kogoś z imienia czy nazwiska to nie wolno jej w ten sposób wywoływać właściciela posesji bo tak ją na szkoleniu poinstruowano.I jak to się ma do naszych działań gdzie podczas akcji zbieramy dane poszkodowanych, które czasami podajemy przez stację i słyszą to osoby postronne,spisujemy dane na przekazaniach dla policji, na kartach medycznych dla ZRM te dane krążą jak chcą, imiona ,nazwiska, wiek, płeć,itd

Offline jardyga998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 05, 2018, 08:05:23 »
W każdej komendzie są wyznaczone osoby za to odpowidzialne (nawet są osobnicy, którym podwyższono dodatek słuzbowy z tego powodu) a temat potraktowany wyjątkowo nierozważnie.

A co do naboru w KM Lublin to nie wiem, czy ktoś z was by chciał aby każdy obywatel mógł się dowiedzieć że starałeś się gdzieś do pracy i jaki był tego wynik  :angry:


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 05, 2018, 09:54:55 »
Cytuj
ostatnio podczas drobnej kolizji samochodowej zapytałem jednego z uczestników o i imię i nazwisko usłyszałem po co to mi wiedzieć? odpowiedziałem że do info ze zdarzenia na to
Po to ci wiedzieć, o rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG nakłada na KDRa obowiązek sporządzenia dokumentacji zgodnej z  tymże rozporządzeniem. W tym celu możesz pozyskać niezbędne dane bez zgody osoby które one dotyczą. Zaznaczam, ze tylko te dane które są wymagane rozporządzeniem, czyli imię i nazwisko, bo niejednokrotnie widziałem jak ktoś spisywał np. miejsce zamieszkania (po ch...? nie wiem).
Cytuj
usłyszałem że wszystkie informacje zebrane na miejscu zdarzenia te od niego jak i od drugiej strony mają być odpowiednio zabezpieczone,a jego prawnik sprawdzi jego zalecenia w przeciwnym razie zostanę posądzony o wyłudzenie danych.
oczywiście że ma do tego prawo, a za sposób przetwarzania tych danych i to by było to zgodne z prawem odpowiada wyznaczona osoba w komendzie. Osoby przekazujące dane na ich prośbę możemy poinformować jakie są zasady przetwarzania ich danych przez PSP poprzez odesłanie ich na stronę www komendy lub BIP, gdzie te zasady powinny być opublikowane.
Cytuj
Na przekazaniach wpisujemy różne info, które przekazujemy np. policji ,a oni to mają w dooooie nie raz widziałem jak wyrzucają to do rowu(ok policjant to podpisuje,ale to my to wystawiamy)
Na przekazaniu policji wpisujesz dane osobowe? jakie, poza swoimi??? "przekazuję torebkę będącą własnością pani Kowalskiej"? no nie wierzę
Cytuj
zbieramy dane poszkodowanych, które czasami podajemy przez stację i słyszą to osoby postronne
Nigdy w życiu nie podawałem danych poszkodowanych przez radiostację. Możesz podać przykłady kiedy jest to konieczne, bo nie umiem sobie na razie tego wyobrazić.

Przykład z samej góry: https://kgpsp.bip.gov.pl/fobjects/download/385556/rodo-pdf.html
i losowo wybrany z dołu  http://www.kppspsochaczew.pl/ochrona-danych-osobowych/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2018, 10:01:15 wysłana przez rafal.bula »

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 05, 2018, 13:55:33 »
 po części się zgadza ale,
ad1. rozporządzenie  znam czego nie pamiętam to wiem gdzie zajrzeć i doczytać, tyle że cały czas coś się zmienia i jedno do drugiego trzeba dostosowywać.Podst.dane wg. niego trzeba zebrać. U nas też sa nadgorliwcy, którzy łącznie z nr buta spisują dane osób.Tutaj rozdzieliłeś  zdanie i straciło to sens no ale ok
ad2.  tutaj jak najbardziej tak
da3. np podczas kolizji sam.przynajmniej u nas jakoś tak sie przyjęło, że na przekazaniu policji wpisujemy w zaleceniach min."zabezpieczyć poj. marki.... o nr rej .... i jak znamy dane właściciela to je dopisujemy gdy ten został zabrany przez ZRM
ad4. napisałem że czasami, a nie że jest to konieczne. Kiedyś mieliśmy próbę samobójczą tzw skoczka sytuacja pokręcona bo zgłosiła to sąsiadka p.X, że stoi kobieta w oknie i chce skoczyć , sama p.Y która stała w oknie też głosiła że stoi kobieta w oknie i chce skoczyć na miejscu d-ca przez stację wyjaśnił , że p.X to ta, a p.Y to tamta,fakt że historia jeszcze sprzed rodo

ogólnie dzięki i pozdrawiam

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 05, 2018, 15:58:42 »
Cytuj
da3. np podczas kolizji sam.przynajmniej u nas jakoś tak sie przyjęło, że na przekazaniu policji wpisujemy w zaleceniach min."zabezpieczyć poj. marki.... o nr rej .... i jak znamy dane właściciela to je dopisujemy gdy ten został zabrany przez ZRM
Co kraj to obyczaj, ale moim zdaniem to trochę przegięcie. Policja przejmuje miejsce zdarzenia w całości i nie wdawałbym się w szczegóły opisu samochodów, bo dojedziemy do tego że będziemy VIN wpisywać. A już na pewno dane właściciela są w tym przypadku zbędne.
Inna sprawa,  że w momencie przejęcia przekazania to policjant jest odpowiedzialny za przetwarzanie zawartych w nim danych a nie KDR. Jeśli wyrzuci do kosza, to jego wina a nie nasza, aczkolwiek w czasie RODOpaniki wątpię by coś takiego zrobił.

ad 4. dlatego napisałem że nie znam takiej sytuacji ale dopuszczam taką możliwość. Aczkolwiek samo imię i nazwisko to niekonieczie są dane osobowe. Niemniej w takiej sytuacji przeszedłbym z SK na wydzielony kanał, żeby na innych radiostacjach nie było słychać, albo lepiej - choć niepoprawnie - skorzystałbym z telefonu.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 05, 2018, 23:20:20 »
zgadzam sie z Tobą, robimy swoje i nie wychodzimy poza ramy, ale straż to nie tylko rozporządzenie,przepisy są też nawyki,przyzwyczajenia przełożonych nadinterpretacje wręcz przekonanie, że tak będzie lepiej, dlatego napisałem że u nas tak się  przyjęło.Sam zauważyłeś, że co kraj to obyczaj

Offline endistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: RODO w PSP - ochrona danych osobowych
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 25, 2019, 21:52:39 »
A jak się ma RODO w PSK, MSK - przedstawiacie się, czy nie zgodnie z procedurą przyjęcia zgłoszenia telefonu alarmowego 998 - dawne P 17