Autor Wątek: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)  (Przeczytany 4891 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« dnia: Kwiecień 05, 2018, 20:35:54 »
Witam,

Czy wyjście z obudowanej ścianami REI 60, zamykanej drzwiami EI 30 oraz oddymianej klatki schodowej prowadzące, przez korytarz o długości ok. 10m obudowany ścianami REI 60, na zewnątrz budynku musi być zamykane drzwiami EI 30 (w zielonej chmurce)? Czy mogą być to drzwi bezklasowe i czy w ogóle muszą być tam drzwi?
Dla zobrazowania załączam rzut.
Dziękuje za ewentualne sugestie.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2018, 23:01:47 »
Jak nie zamkniesz klatki tymi drzwiami w chmurce to zwiększy się rzut klatki schodowej czyli powiększy ci się otwór oddymiajacy i napowietrzajacy.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2018, 08:10:32 »
Dzięki kolego za odpowiedź, czyli lepiej jak te drzwi będą, tylko czy muszą być to drzwi przeciwpożarowe EI 30?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2018, 17:43:12 »
tak

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2018, 20:26:00 »
Prosiłeś o ewentualne sugestie, to zwróć uwagę na aspekt zapewnienia kompensacji wymiany powietrza w przedmiotowej klatce schodowej, stąd też nie patrz na propozycje kolegi @mariusza zero - jedynkowo - spróbuj do tego podejść w sposób inżynierski.
 
Zgodnie z aktualizacją WT zwróć również uwagę dymoszczelność drzwi, gdyż może ona stanowić podstawę uznania budynku za zagrażający życiu ludzi.

:straz:

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2018, 21:46:59 »
r0cq ma rację, ja odpowiedziałem w najprostszy sposób nie zagłębiając się w szczegóły, nic nie wiem o budynku, ale drzwi do klatki musza być tam gdzie są, jeżeli nie chcesz powiększać klatki schodowej, a otwarcie drzwi jeżeli maja służyć do napowietrzania klatki oczywiście trzeba zapewnić wejściowych do budynku oraz do klatki. Dymoszczelnksc drzwi tez jest wymagana w niektórych przypadkach ale tak jak napisałem za mało wiem o budynku żeby to określić.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2018, 21:52:16 »
Dzięki kolego za sugestie, wiem, że muszę zapewnić napowietrzanie klatki schodowej i będzie realizowane to przez drzwi zewnętrzne i ten korytarz, dlatego zapytałem o konieczność montażu tych drzwi pomiędzy klatką schodową a korytarzem, czy zgodnie z 256.5 WT są tam wymagane?
Dodam, że obudowa i oddymianie klatki wynika z 256.2 a nie z 245 WT.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2018, 19:43:08 »
Drzwi w chmurce nie muszą być EI 30, a w przypadku użycia ich do napowietrzania, to nawet na logikę nie powinny być EI 30. Po co drzwi ppoż., skoro będą otwierane podczas pożaru...
Jeśli stosujesz wydzielenie pożarowe klatki, tylko ze względu na dł. dojścia (par. 256), a budynek nie wymaga zabezpieczenia klatek schodowych w sposób określony w par. 245, to drzwi EI 30 nie muszą być dymoszczelne.

Jeśli wywalisz te drzwi, to wówczas zwiększa Ci się rzut poziomy klatki schodowej, a w konsekwencji zwiększają Ci się wymagania powierzchni czynnej oddymiania i napowietrzanie - jeśli projektujemy oddymianie wg PN. Inaczej jest w wytycznych CNBOP, ale nie o tym temat :)
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2018, 20:22:17 »
Dziękuję Ci kolego za konkretną i sensownie wyjaśniająca odpowiedź.
Tak patrzę na ten par. 245 WT i tam po nowelizacji dodany został również zapis "uruchamianie samoczynnie za pomocą systemu wykrywania dymu" czy to oznacza, że jeżeli mam np. dwukondygnacyjne przedszkole (ZL II) z obudową i zamykaną klatką schodową to muszę mieć system sygnalizacji pożarowej w całym budynku który będzie uruchamiał mi oddymianie na tej klatce?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2018, 21:32:13 »
Nie.
Nie ma tam mowy o tym, aby system wykrywania dymu był w całej strefie pożarowej, np. jak ma to miejsce w przypadku sterowania drzwiami rozsuwanymi (par. 240.4).
Do tej pory głównym standardem projektowym przy projektowaniu urządzeń do usuwania dymu z klatek schodowych była Polska Norma (PN-B-02877-04:2001 ze zmianą w 2006r.), która nie jest doskonała i zdarzały się przypadki, że stosowano klapy sterowane tylko za pomocą przycisków oddymiania lub pneumatyczne z wyzwalaczem termicznym (teoretycznie norma tego zabrania na klatkach). Stąd doprecyzowano teraz zapis, że urządzenia zabezpieczające przed zadymieniem klatkę schodową muszą być uruchamiane z systemu wykrywania dymu, ale zaznaczam - nie jest wymagane aby system ten obejmował całą strefę pożarową lub budynek - wystarczy jak będzie na klatce. 


Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2018, 09:20:51 »
Dzięki kolego Kobra za odpowiedź, ale czy jesteś tego pewny, że tak ten zapis należy rozumieć? Rozmawiałem jakiś czas temu z jednym rzeczoznawcą i  z tego co powiedział, wywnioskowałem, że SSP musi być w całym budynku, chyba, że coś źle zrozumiałem.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2018, 12:47:36 »
A gdzie jest tak napisane? To, że jeden rzeczoznawca tak uważa, to nie znaczy że tak jest. Czytajmy przepisy! Nie interpretujmy je pod siebie...
Też jestem rzeczoznawcą i nawet troszkę znam się na prawie ;) 
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Wyjście z klatki schodowej przez korytarz (par.256 ust. 5)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2018, 14:00:15 »
No właśnie wprost nie jest to napisane i jeden to rozumie tak a drugi inaczej co powoduje powstawanie różnych interpretacji a dla inwestora przekłada się to już na konkretną kasę, którą musi wydać bądź nie.
Dzięki kolego Kobra za pomoc i cenne wskazówki.