Autor Wątek: Czy zwykły wyłącznik prądu można nazwać PWP  (Przeczytany 3257 razy)

Offline rush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Czy zwykły wyłącznik prądu można nazwać PWP
« dnia: Marzec 30, 2018, 15:09:53 »
Witam, nurtuje mnie pytanie czy można nazwać zwykły wyłącznik główny przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu. Oczywiście przy założeniu, że ten wyłącznik wyłącza cały budynek (brak urządzeń ppoż wymagających zasilania). Czy są jakieś szczególne wymagania dotyczące PWP, nie mogę znaleźć żadnej normy. Czy musi to być przycisk czy może być np. wajcha (w budynku istniejącym)?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Czy zwykły wyłącznik prądu można nazwać PWP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2018, 21:06:15 »
A jaki jest cel nazwania (głównego) wyłącznika prądu - przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu, jeżeli nie jest on wymagany, zgodnie z § 183 ust. 2 ?


Wytyczne w zakresie projektowania PWP zostały zamieszone w:
- Załączniku "B" Normy N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru,
- Rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 21 kwietnia 1995r. w sprawie warunków technicznych zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności,
- PN-HD 60364-5-56:2013 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 5-56: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Instalacje bezpieczeństwa,
- PN - EN 12101-10:2007 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła - Część 10: Zasilacze,
- PN-EN 54-4 Systemy sygnalizacji pożarowej - Część 4: Zasilacze,
- itd.
*Pamiętać należy o zasadach wiedzy technicznej!


Z tego co się orientuję nigdzie w przepisach dot. ochrony ppoż. i z nimi powiązanymi, nie jest uregulowane słowo wyłącznik, o którym mowa w § 183 ust. 2 oraz ust. 3, stąd też stwierdzam, że może to być tzw. wajcha.
:straz:

Offline rush

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Czy zwykły wyłącznik prądu można nazwać PWP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2018, 12:07:58 »
Dzięki wielkie za odpowiedź. Co do pierwszego zdania chodzi mi o przypadek, gdy PWP właśnie jest wymagany. I czy wtedy można go tak nazwać, abstrahując od jego lokalizacji.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Czy zwykły wyłącznik prądu można nazwać PWP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2018, 20:37:45 »
A ja powiem tak... jeszcze może, a niedługo nie będzie mógł. Powodem jest wszechobecna certyfikacja - o ile mnie pamięć nie myli od lipca trzeba będzie mieć kwity na PWP, tzn na cały zestaw czyli przycisk oraz element rozłączający i sygnalizujący.
Inna sprawa to szeroko występujące błędne pojęcie PWP - dużo ludzi uważa za PWP przycisk na ścianie, a to NIE jest PWP.