Autor Wątek: Stowarzyszenie "Św. Florian"  (Przeczytany 1344 razy)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Stowarzyszenie "Św. Florian"
« dnia: Marzec 29, 2018, 14:32:23 »
Takie pismo pojawiło się parę dni temu na stronie Zarządu Oddziału Wojwewódzkiego ZOSP RP w Krakowie

http://zosprp.malopolska.pl/news.php?news=1032

Wiecie coś więcej o tej organizacji, bo ja szczerze mówiąc właśnie z tego pisma dowiedziałem się że jest coś takiego...

Inna sprawa to wymienione w piśmie skutki przystąpienia do tego stowarzyszenia - moim zdaniem nieprawne...

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Stowarzyszenie "Św. Florian"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2018, 15:48:30 »
Wszystkie te skutki wynikają ze Statutu ZOSP paragraf 11 - działanie na szkodę związku -> jeżeli ty nie wystąpisz to cię usuną.
ZOSP ma też zastrzeżone symbole takie jak logo, znak, sztandar, flagę i ordery

natomiast ustawo o ochronie przeciwpożarowej mówi, że OSP nie musi być w Związku. Generalnie ZOSP jest tylko reprezentantem.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Stowarzyszenie "Św. Florian"
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2018, 22:02:09 »
Ja rozumiem że symbolika jest zastrzeżona, wzory mundurów itd., rozumiem że jeżeli OSP nie należy do Związku to nie może używać symboli i mundurów (inna sprawa że czasami te mundury i tak się od siebie różnią między sobą), przy odznaczeniach już nie jestem taki pewny, bo przecież nie trzeba być członkiem OSP by dostać np. Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, nie rozumiem tylko dlaczego przystąpienie do " innego stowarzyszenia o podobnej działalności" ma być działaniem na szkodę Związku, skoro zgodnie z paragrafem 3 związek może należeć do zagranicznych i międzynarodowych organizacji ochrony przeciwpożarowej?
Jedyny zapis o innych stowarzyszeniach jest w paragrafie 18 ust. 1 - "Przedstawicielami do Zarządu Głównego i zarządów oddziałów Związku nie mogą być osoby zasiadające we władzach innych stowarzyszeń, których zakres działania odpowiada celom Związku". Nigdzie nie zapisano, że OSP nie może należeć jednocześnie do Związku jak i do innych stowarzyszeń - taki zapis byłby zresztą niezgodny z ustawą Prawo o stowarzyszeniach, zwłaszcza jego artykułem 6...