Autor Wątek: Nadgodziny  (Przeczytany 6104 razy)

Offline reno88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Nadgodziny
« dnia: Marzec 16, 2018, 10:05:16 »
Witam
Jak u Was wygląda temat nadgodzin. Ciekawi mnie czy za ćwiczenia, szkolenia, zawody sportowe, sztandar macie pisane nadgodziny. Czy tylko delegację?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2018, 11:50:37 »
poszukaj na forum, temat wałkowany od kilku lat.
odpowiadając pytaniem: a szkolenia, ćwiczenia, sztandar, to sobie sam zdecydowałeś że będziesz czy otrzymałeś polecenie od przełożonego ? Wykonujesz określone czynności  na polecenie d-cy, komendanta to znaczy że jesteś w pracy, czy nie ? A jak skręcisz nogę idąc na uroczystości ze sztandarem w poczcie potykając się o krawężnik to masz wypadek w pracy czy nie ?
pozdrawiam
ps. oczywiście np. sztandar to godziny nie do zapłaty ale obowiązkowo do odebrania zgodnie z przepisami o nadgodzinach.

Offline reno88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2018, 13:13:42 »
Dzięki za odpowiedź. Też twierdzimy ze to nadgodziny ale przełożeni nie chcą nas słuchać. Napisałem nowy wątek bo nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum. Powiedz mi jeszcze jedną rzecz jak jedziemy na szkolenia ponad 8 godzin to należy się delegacja. U nas twierdzą że jak dostaniesz delegacji około 16 zł to nie możesz wziąć nadgodzin? To chyba bzdura.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2018, 13:18:31 »
Dzięki za odpowiedź. Też twierdzimy ze to nadgodziny ale przełożeni nie chcą nas słuchać. Napisałem nowy wątek bo nie mogłem znaleźć odpowiedzi na forum. Powiedz mi jeszcze jedną rzecz jak jedziemy na szkolenia ponad 8 godzin to należy się delegacja. U nas twierdzą że jak dostaniesz delegacji około 16 zł to nie możesz wziąć nadgodzin? To chyba bzdura.
Należą się i koniec kropka. Jak macie ZZ to niech zaproszą PIPe a zobaczysz jaki bedize płącz i zgrzytanie zębów jak się okaże że delegacja nie została zaliczona do czasu pracy :D
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2018, 13:59:41 »
Wg mojej i nie tylko mojej interpretacji ma się to tak:
Zawody - delegacja, z zastrzeżeniem min. 11 godzin wolnego przed wyjazdem, czyli zdarza się że strażak powinien mieć udzielone wolne na służbie wg harmonogramu przed wyjazdem. Rozliczenie delegacji odbywa się zgodnie z §16 rozp. ws. pełnienia służby.
Sztandary, uroczystości itp. - faktycznie w służbie.
Komora dymowa, recertyfikacja - faktycznie w służbie - jak by nie patrzeć jest to wykonywanie obowiązków, a dopisanie komuś 3-4 godzin nie zrujnuje ilości nadgodzin.
Szkolenia - tu jest zawiła sprawa, otóż jeśli jest to jakieś szkolenie realizowane ze środków unijnych to jest tam zastrzeżenie o udziale w czasie wolnym. Natomiast zgodnie z rozp. ws. pełnienia służby szkolenie realizowane w ośrodku szkolenia jest rozliczane jako "Sz" zgodnie z harmonogramem. Z zastrzeżeniem oczywiście 11 godzin wolnego przed szkoleniem (nie wyobrażam sobie kogoś po służbie zmęczonego wysyłać jeszcze na szkolenie, np. grupy nurkowej). Natomiast obecnie wiele szkoleń realizowanych jest przez ośrodek szkolenia, ale na terenie województwa, w innych komendach itp. Wg mnie powinno to również być rozliczane jako "Sz" zgodnie z harmonogramem. Na to szkolenie nie wystawia się delegacji tylko kartę skierowania na szkolenie. Kwestia rozliczenia tego, ale staramy się nikogo na siłę nie przymuszać, a od docenienia chęci i zaangażowania jest fundusz nagród.
Ćwiczenia odwodów - faktycznie w służbie zgodnie z rozp. ws. pełnienia służby. Tutaj zapytanie może się pojawić co w przypadku ćwiczeń po prostu obsady danej jednostki czy zmiany, ale odbywających się w czasie wolnym. Czasem po prostu taka realizacja jest łatwiejsza do organizacji. Wg mnie takowe ćwiczenia również powinny być jako "faktycznie w służbie", a można to podciągnąć pod "wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej".

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2018, 18:28:35 »
Szkolenia - tu jest zawiła sprawa, otóż jeśli jest to jakieś szkolenie realizowane ze środków unijnych to jest tam zastrzeżenie o udziale w czasie wolnym. Natomiast zgodnie z rozp. ws. pełnienia służby szkolenie realizowane w ośrodku szkolenia jest rozliczane jako "Sz" zgodnie z harmonogramem.
Nie zgodzę się z Tobą, ponieważ §16.6 rozporządzenia w sprawie pełnienia służby mówi o czasie służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły  lub ośrodka szkolenia PSP. Wg mnie dotyczy to sytuacji gdy strażak w tej szkole czy ośrodku szkolenia przebywa kilka/kilkanaście dni. Jeżeli jest to kurs lub szkolenie jednodniowe, albo kilkudniowe, ale strażak codziennie na to szkolenie dojeżdża z macierzystej jednostki to należy jego  czas służby rozliczać zgodnie z paragrafem §16.3 rozporządzenia

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2018, 18:51:29 »
Nie zgodzę się z Tobą, ponieważ §16.6 rozporządzenia w sprawie pełnienia służby mówi o czasie służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły  lub ośrodka szkolenia PSP. Wg mnie dotyczy to sytuacji gdy strażak w tej szkole czy ośrodku szkolenia przebywa kilka/kilkanaście dni. Jeżeli jest to kurs lub szkolenie jednodniowe, albo kilkudniowe, ale strażak codziennie na to szkolenie dojeżdża z macierzystej jednostki to należy jego  czas służby rozliczać zgodnie z paragrafem §16.3 rozporządzenia
A ja się zgodzę ze Scyzorykiem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline reno88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2018, 20:58:35 »
Też zgadzam się ze powinne być płatne. Przykład jadą chłopaki na szkolenie jeden jedzie ze służby przychodzi za niego drugi na podział i ma nadgodziny. Trzeci co jedzie z wolnego na szkolenie nic nie ma?! Też powinien mieć nadgodziny. Bo ten co przyszedł na podział byłby bardziej wynagradzany.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2018, 21:50:16 »
Reno88 (swoją drogą wiesz że oznaczenie 88 oznacza najczęściej neonazistę) one są płatne wg obecnych przepisów ale pozostaje kwestia interpretacyjna i moim zdaniem interpretacja Scyzoryka jest zgodna z prawem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline reno88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2018, 22:03:53 »
Znalazłem na kw psp
§ 6. 1. Przedłużenie czasu służby strażaka ze względu na potrzeby służby, o

których mowa w art. 35 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „ ustawą", mogą uzasadniać następujące okoliczności:

 

1) konieczność dokończenia rozpoczętych zadań służbowych, jeżeli nie mogą zostać przerwane;

2) utrzymanie liczby strażaków stanowiących obsadę osobową każdej zmiany na poziomie ustalonym przez kierownika jednostki organizacyjnej, jednak nie niższym niż ustalony zgodnie z ust. 3-5;

3) dysponowanie do działań ratowniczych oraz do udziału w ćwiczeniach odwodów operacyjnych;

4) wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej;

5) wykonanie zadań służbowych o charakterze dydaktycznym dotyczących szkolenia strażaków z jednostek ochrony przeciwpożarowej;

6) delegowanie strażaka do pełnienia służby poza granicami państwa w grupie ratowniczej utworzonej do udziału w działaniach ratowniczych, akcji poszukiwawczo-ratowniczej lub akcji humanitarnej, a także w szkoleniu i ćwiczeniach ratowniczych

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2018, 15:33:53 »
I pkt 4) jak najbardziej wpisuje się w szkolenia czy kursy, na które kieruje Cię 01. Przecież nie kieruje Cię na kurs gotowania, bo na zmianie strażacy skarżą się na jakość posiłków. :rofl:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 17, 2018, 20:35:49 »
W niektórych woj. (znam co najmniej kilka)  istnieją ustne wytyczne KW co do tego, które nadgodziny wolno pisać a które nie. I gwarantuje że żaden KM/ KP się nie wychyli.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2018, 22:29:41 »
Na pewno się nie wychyli. Natomiast strażak, który odszedł już ze służby nie ma nad sobą żadnego straszaka i może powalczyć o te godziny. To tyle w teorii. W praktyce chodzi najczęściej o taką ilość godzin, że nikomu nie chce się bujać po sądach za kilka stówek jednorazowego wyrównania. Pewnie byłoby inaczej, gdyby to rzutowało na wysokość emerytury.

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Nadgodziny
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2018, 23:29:22 »
W niektórych woj. (znam co najmniej kilka)  istnieją ustne wytyczne KW co do tego, które nadgodziny wolno pisać a które nie. I gwarantuje że żaden KM/ KP się nie wychyli.
No to już wiesz wszystko na temat mojego wpisu ;)
I tak jak zaznaczyłem, jest jeszcze fundusz nagród ;)