Autor Wątek: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego w domu jednorodzinnym/bliźniaku  (Przeczytany 2973 razy)

Offline Joanna87

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Drodzy forumowicze, proszę o pomoc. Dom jednorodzinny drewniany miał dwóch właścicieli, został zrobiony podział geodezyjny domu i działki. Powstały dwie odrębne działki. Teraz chcę rozbudować swoją część, jednak w urzędzie mówią mi, że teraz dom jest zakwalifikowany jako bliźniak i aby się rozbudować, muszę postawić ścianę przeciwpożarową. Czy rzeczywiście tak jest, czy przepisy zostały źle zinterpretowane? jeżeli już  musiałabym stawiać tą ścianę, jak się do tego zabrać? musi to być murowana ściana czy może być z płyt kg przeciwogniowych. Szukałam informacji w prawie budowlanym, ale gubię się już w tych wszystkich ustawach. Jakie przepisy obowiązują mnie w takiej sytuacji? Może ktoś miał podobną sytuację. Wklejam mapkę, żeby zobrazować dokładniej problem. Bardzo proszę o porady.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline dezert

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego w domu jednorodzinnym/bliźniaku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2018, 07:04:03 »
jeżeli już  musiałabym stawiać tą ścianę, jak się do tego zabrać? musi to być murowana ściana czy może być z płyt kg przeciwogniowych.

Jeżeli a to być skuteczna przegroda przeciwpożarowa, to powinna być wykonana z materiałów ogniochronnych - a więc płyt ogniochronnych, wykorzystana powinna być opcjonalnie farba ogniochronna. Czyli nie mogą to być standardowe ściany, ale wykonane z takich materiałów które cechują się większymi właściwościami ppoż. w Promat będą mieli duży wybór. Sprawdź sobie np tutaj: http://oem.promattop.pl/pl-pl/products/promatect-100 - specyfikacja przykładowych płyt ogniochronnych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2018, 14:46:40 wysłana przez dezert »

Offline Joanna87

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ściana oddzielenia przeciwpożarowego w domu jednorodzinnym/bliźniaku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2018, 09:47:26 »
Czy takie rozwiązanie tzn. ściana wewnętrzna oddzielenia przeciwpożarowego z płyt przeciwogniowych przejdzie w urzędzie?