Autor Wątek: Zmiana Statutu  (Przeczytany 2725 razy)

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Zmiana Statutu
« dnia: Luty 20, 2018, 12:37:28 »
Jak wiadomo mamy czas do 20 Maja z tego co pamiętam na zmianę swoich statutów.
Przeglądając aktualny status jednostki z projektem wzoru nowego ze strony związkowej napotkałem jedną różnicę.
A mianowicie chodzi o paragraf 6a.

Czy jest on konieczny by statut był zgodny z przepisami ?

§ 6a

1.   Działalność określona w § 5 i § 6 jest wyłączną działalnością statutową Związku i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna.
2.   Walne zebranie członków określa przedmiot działalności nieodpłatnej i odpłatnej.
3.   Przedmiotem działalności nieodpłatnej, o której mowa w ust. 1 jest w szczególności:
-   udział w akcjach ratowniczych,
-   ...........................................................................................
-   ...........................................................................................
4.   Przedmiotem działalności odpłatnej, o której mowa w ust. 1 jest:
-   organizowanie wystaw i imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych,
-   ...........................................................................................
5.   Przedmiot statutowej działalności odpłatnej nie może pokrywać się z przedmiotem działalności gospodarczej OSP.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2018, 13:11:50 »
§ 6a, jak również § 36 statutu wzorcowego (notabene zaznaczone grubszą czcionką) oraz wstawka o ograniczeniach w prawie uczestnictwa w komisji rewizyjnej mają istotne znaczenie jedynie dla OSP, które mają ambicję ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego.

My przyjmując nowy statut na bazie aktualnego wzorcowego usunęliśmy § 6a i § 36, ponieważ takich zamiarów nie mamy (zbyt wysokie koszty i nakład pracy). Zobaczymy co powie sąd rejestrowy, ale z tego, co wiem, przepisy te to jedynie opcja, nie wymóg. Statut musi być zgodny z ustawą Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawą o ochronie ppoż. Poza tym stowarzyszenia, w tym OSP, maja dość dużo luzu w układaniu swoich stosunków wewnętrznych.

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2018, 19:30:35 »
A kiedy decyzja sądu ?

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2018, 21:18:57 »
Na to trzeba chwilę poczekać. Sprawa jest świeża. Myślę, że zajmie to kilka tygodni.

Tak właściwie - z czego ma wynikać obowiązek zmiany do 20.05? Pierwsze słyszę o czymś takim. 

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2018, 09:43:52 »
Dwa lata od wejścia ustawy.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2018, 11:53:47 »
Aaaaa o to chodzi. Zupełnie o tym nie myślałem, ponieważ nasz statut NIE PRZEWIDUJE wynagrodzenia dla członków zarządu (jedynie enigmatyczne "zatrudnienie pracowników" - ja rozumiem to tak, że do innych funkcji niż w zarządzie, np. księgowość), jak również nie mamy regulacji ani nie zamierzamy otwierać remizy satelickiej w drugiej części miasta (oddziału terenowego stowarzyszenia)  :mellow: Nie jest mi znane OSP, gdzie np. naczelnik czy kierowca jest na umowie o pracę/zlecenia z OSP (co najwyżej z gminą). Zasadniczo nie dotyczą większości z nas te rzeczy.

Tu jest to zgrabnie wyjaśnione:

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1914809.html

Przestałem się nad tym zastanawiać już 2 lata temu, gdy tylko poczytałem co nieco o nowelizacji.

Natomiast część zapisów mieliśmy niezgodnych z ustawą jeszcze sprzed nowelizacji, i te zostały oczywiście zmodyfikowane (np. prawa członków MDP 16-18 lat).
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2018, 11:57:52 wysłana przez b07 »

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2018, 12:28:11 »
Krótkie pytanie - zmienialiśmy statut, wysłaliśmy do właściwego sądu wszystkie dokumenty, dostaliśmy pismo że zmiany są zatwierdzone. Czy powinniśmy też dostać egzemplarz statutu obity pieczęciami sądu itd?

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2018, 23:41:16 »
Krótkie pytanie - zmienialiśmy statut, wysłaliśmy do właściwego sądu wszystkie dokumenty, dostaliśmy pismo że zmiany są zatwierdzone. Czy powinniśmy też dostać egzemplarz statutu obity pieczęciami sądu itd?

Uwierzytelniony odpis statutu sąd wydaje na pisemny wniosek. Trzeba wnieść opłatę 40 PLN + ew. opłatę za ksero.

Na podstawie akt rejestrowych, sąd, na pisemny wniosek, wydaje uwierzytelniony odpis statutu lub umowy. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 40 zł, jeżeli wnioskujący złoży wraz z opłatą kserokopię  tego dokumentu do uwierzytelnienia. Jeżeli nie posiada takiej kopii, to opłata wynosi 6 zł za każdą stronę dokumentu.

http://www.krakow.so.gov.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-453


Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2018, 07:43:37 »
O widzisz, nie doczytałem. Dziękuję.

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zmiana Statutu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2018, 10:03:01 »
Więc jak rozumiem jak w statucie nie ma  § 6a,  to jest wszystko dobrze ?