Autor Wątek: Kierowca Uprzywilejowany  (Przeczytany 3664 razy)

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Kierowca Uprzywilejowany
« dnia: Luty 17, 2018, 19:44:24 »
Witam mam pytanie co do kierowcy który wyjeżdża na akcję rat-gaś. Czy kierowca musi posiadać przeszkolenie przynajmniej podstawowe czy wystarczy aby miał prawo jazdy kat.C wkładkę na uprzywilejowane i to wystarczy ? Na ostatnim zebraniu nasz komendant gminny powiedział że jeżeli nie ma szkoleń to może dowieźć druhów na akcję ale nie może obsługiwać sprzętu jak to jest waszym zdaniem? . z góry dziękuję za odpowiedź 

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 17, 2018, 20:25:51 »
Komendant ma rację, chociaż wypowiedział się mało precyzyjnie - kierowca bez przeszkolenia nie może brać bezpośredniego udziału w działaniu rat-gaś.

Ogólnie to trochę to jest pomieszane czasem i mało logiczne, że człowiek może ratować jak jest sam, ale jak przyjeżdżają <służby> to już nie, bo nie ma badań, szkoleń, itd, itp...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2018, 10:07:15 »
Ok rozumiem i dzięki wielkie za odpowiedź ale jak to później zgłaszać do sk kierowca był ale nie brał udziału w akcji rat-gaś ? czy po prostu zgłaszać jak leci i się nie przejmować a w razie pytać tłumaczyć

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2018, 11:37:24 »
To jakieś nieporozumienie jest. Jak ? Kierowca bez szkoleń jako taksówkarz ? A wyobraźmy sobie, że d-ca wozu zgłasza do SK przyjazd na miejsce akcji, ale auto musi przejechać np. na drugą stronę ścierniska na polecenie KDR-a ? Kierowca wysiada bo rozpoczęła się akcja i jednocześnie obsługa sprzętu i już nie może kierować ? A jak ma w trakcie dojazdu do akcji założyć wraz z chłopakami łańcuchy na koła bo ślisko (w zasadzie obsługa sprzętu coś więcej niż kierowanie autem) to co wtedy ?
pozdrawiam

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2018, 12:06:33 »
Z tego co mi wiadomo to nawet kierowca bez wkładki, w wyjątkowych przypadkach może jechać wozem bojowym, jedzie wtedy niealarmowo. Peterek po kiego grzyba kierowca ma wysiadać? Właśnie dlatego, że nie może brać udziału w akcji powinien siedzieć w środku. A założenie łańcuchów to według Ciebie obsługa sprzętu? Bo tak rozumiem twoją wypowiedź...
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2018, 12:26:08 »
założenie łańcuchów, załączenie przystawki odbioru mocy, obsługa autopompy, obsługa wyciągarki, itp, itd...... To że kierowca nie wysiada to nie znaczy, że nie bierze udziału w akcji.
Obsługa samochodu pożarniczego nawet podczas dojazdu do akcji to jest obsługa sprzętu. Auto bojowe nie jest sprzętem podczas jazdy alarmowej ???

oczywiście racja z kierowcami bez tzw. wkładki. to nie są wyjątkowe przypadki - może jechać na serwis, może odebrać samochód czyli wszystko oprócz akcji alarmowej.
pozdrawiam

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2018, 15:34:30 »
Nie prościej priorytetowo wysłać delikwenta na kurs podstawowy i mieć spokój a nie kombinować jak łysy koń pod górę?

Kierowca jest członkiem zastępu jak każdy inny, w razie W również powinien wykonywać działania ratownicze (szczególnie jeśli jada tylko 3-4 osoby). W tym momencie nie wolno by mu było nawet zrobić samodzielnie zasilania... Paranoje, paranoje, paranoje. Przepisy BHP jasno mówią o "członkach OSP dopuszczonych do działań". Minimum 18 lat, szkolenie podstawowe, badania lekarskie. Co tu jest do dyskusji?

Offline Paramisiak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2018, 21:03:02 »
B07 myślisz że łatwo wysłać kogoś kto pracuje na szkolenia podstawowe które trwają troszkę czasu teraz jest to na ten moment niewykonalne.
Po drugie zadałem zupełnie inne pytanie a to że Ty wtrącasz tu swoje wywody to nie wiem po co że lepiej wysłać na szkolenia. Myślisz że kombinowałbym jakby to było takie proste.  Przepisy pozwalają nam także odstąpić od przepisów BHP więc jak jest alarm to możemy to potraktować jako zagrożenie życia i pojechać na własną odpowiedzialność.
Dziękuję reszcie za wypowiedzenie się na ten temat i pomoc. A co do zadań kierowcy jeżeli przywołujesz że KDR może kazać aby gdzieś przejechał to przejedzie. Będzie tylko jeździł a wyznaczony druh będzie obsługiwał sprzęt przy samochodzie pozostaje tylko jeszcze pytanie jak zgłaszać to do psk

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 20, 2018, 06:44:05 »
NIE MOŻE OSOBA BEZ SZKOLENIA I BADAŃ STANOWIĆ OBSADY ZASTĘPU DYSPONOWANEGO DO DZIAŁAŃ !!!

Nie można jechać na własną odpowiedzialność bo może być zagrożone życie. Takie przepisy mają zastosowanie w zupełnie innych okolicznościach i przeraża mnie sam pomysł takiej nadinterpretacji.

A jeśli chłopak nie ma czasu na szkolenia to jak chce brać udział w akcjach?

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 20, 2018, 12:26:21 »
Nie prościej priorytetowo wysłać delikwenta na kurs podstawowy i mieć spokój a nie kombinować jak łysy koń pod górę?
Być może się nie da wysłać na szkolenie. Od momentu wejścia na kursie podstawowym komory,  wysyłanie ludzi na kurs jest dużym problemem. Mój powiat w ubiegłym roku dostał limit na komorze około 50 osób. Na powiecie mamy 9 gmin + miasto, czyli z każdej gminy w ubiegłym roku na podstawe mogło iść max. 5 druhów. Na gminach mamy po 8-10 jednostek OSP, co sprawia że KAŻDEJ JEDNOSTCE z POWIATU PRZYSŁUGUJE JEDNO MIEJSCE NA KOMORZE CO DWA...

Nie wiem jak u Was, ale u mnie właśnie tak wyglądała sytuacja rok temu i kolejka do kursu podstawowego zrobiła się spora. Oczywiście KSRG i jednostki planowane do włączenia mają pierwszeństwo na podstawe, co sprawia, że jednostki spoza systemu robiące około 10 wyjazdów rocznie nie dostały nawet jednego miejsca na szkoleniu.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2018, 13:24:05 »
Doskonale zdaję sobie sprawę z ograniczonej ilości miejsc, nam także sprawia to problemy. Tak samo jak inni odczuwamy deficyt kierowców, i w KSRG, i poza. Niemniej nikt nie dopuściłby - przynajmniej u nas w gminie - do sytuacji, by samochody w akcji prowadził nie-strażak.

Pytanie brzmi jeszcze - co z ubezpieczeniem? Czy osoba bez kursu (a to podstawowy wymóg) może być ubezpieczona imiennie lub zbiorowo? Co w razie wypadku wozu i odniesienia przez niego obrażeń? Co jeśli np. na pożarze zboża na pniu odwróci się wiatr i kierowca zostanie poparzony? Co jeśli dupnie butla z gazem i dostanie jakimiś odłamkami stojąc przy aucie? Ja rozumiem chęć działania, ale jest też odpowiedzialność. Tak samo np. branie na desant 16-18-latka z MDP bez kursu w czyichś ciuchach na "trzeciego" lub "czwartego", żeby sobie wyjechać - wszystko jest dobrze, dopóki komuś się coś nie stanie.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2018, 14:07:59 »
do Paramisiak
odstąpić od zasad ogólnie uważanych za bezpieczne możesz tylko w wyjątkowych sytuacjach. Skoro piszesz  o tym znaczy się zę się to zdarza nagminnie.
W akcji może brać udział tylko i wyłącznie strażak po przeszkoleniu zgodnie z ustawą, a ta mówi że musi mieć minimum Podstawowe. Koniec i kropka. Dywagacje, że on tylko jedzie i będzie siedział za kierownicą a inni będą gasić, wyciągać czy reanimować wsadzić można między książki.
W akcji uczestniczy tylko strażak po przeszkoleniu podstawowym. Kolejnym szkoleniem może być kierowca-konserwator, ale nie powinno być odwrotnie.
Bez szkolenia nie masz ubezpieczenia, nie masz ekwiwalentu.

Offline mlodszykapitan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2018, 08:22:15 »
Cześć.  Nie chce zakładać nowego tematu tylko napisze tutaj. Gdzie wyrabia się tak zwana wkładkę i ile to kosztuje. Mam wszystkie badania juz

Offline ŁukaszA-ów

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2018, 09:53:34 »
Do OSP w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Opłata 50 złotych. Do PSP wydaje Komendant Powiatowy/Miejski.

Offline KLosss

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2018, 10:09:19 »
I jeszcze jedno pytanie czy na wkładce mogę jeździć w dwóch OSP z innych gmin ?

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 24, 2018, 11:41:31 »
"Zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym..." jest przypisane do Ciebie a nie do jednostki, więc teoretycznie możesz w całym kraju prowadzić uprzywilejowane i dodatkowo przewozić wartości pieniężne  :straz:

Offline KLosss

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 24, 2018, 11:45:39 »
Dzięki bardzo i jeszcze drugie pytanie i będę pewnie potrzebował skierowania od wójta czy wystarczy od naczelnika ?

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 24, 2018, 11:58:12 »
Ja mam od wójta  gminy

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Kierowca Uprzywilejowany
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 24, 2018, 13:18:30 »
Od wójta/burmistrza. Ja musiałem przestawić:

- skierowanie z Urzędu Miasta
- zaświadczenie o badaniach lekarskich
- zaświadczenie o badaniu psychologicznym
- prawo jazdy