Autor Wątek: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.  (Przeczytany 7352 razy)

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« dnia: Luty 14, 2018, 10:07:42 »
Witam,

Poszukuję osób (podoficerów), które w latach 2003-2006 kończyły podoficerkę w SA PSP w Poznaniu (kurs kwalifikacyjny podoficerów z wyższym wykształceniem). Po ukończeniu tego kursu nie mam możliwości awansu na kolejną grupę oraz awansu w stopniu, ponieważ na podstawie http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1962 z dnia 10 listopada 2015 par.3 nie posiadam szkolenia w zawodzie strażak (mam szkolenie jednoczęściowe, a wg par.3 trzeba mieć co najmniej dwa szkolenia przygotowujące do zawodu strażaka). Czy ktoś słyszał o osobach, które miały (mają) podobny problem? Proszę o kontakt, wskazówki, jakiekolwiek informacje na temat jak rozwiązać ww problem.

Z góry dziekuję i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2018, 10:14:49 wysłana przez kumar »

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2018, 09:38:01 »
Odświeżam pytanie,

Może ktoś wie jak rozwiązać mój problem.
Mam 12 lat służby w JRG, aktualnie na 3 grupie (ratownik) i nie mogę awansować dalej... Co robić ???

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2018, 13:17:14 »
Dziwna interpretacja.  Ja też kończyłem ale problemu nie miałem, đługo jesteś na 3 grupie.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2018, 14:31:24 »
Jesteś strażakiem jednostki organizacyjnej PSP a nie jednostki ochrony przeciwpożarowej - wymienionej w art. 15 pkt1a-5 i 8.
Czyja ta interpretacja przepisu?
Znam osoby które kończyły kurs podoficerski dla strażaków z wyższym wykształceniem, potem skończyły SA PSP a następnie nadano im stopień oficerski.

Art.  15.  [Jednostki ochrony przeciwpożarowej]

Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej;
1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
2) zakładowa straż pożarna;
3) zakładowa służba ratownicza;
4) gminna zawodowa straż pożarna;
4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna;
5) terenowa służba ratownicza;
6) ochotnicza straż pożarna;
7) związek ochotniczych straży pożarnych;
8) inne jednostki ratownicze.
Art.  16.  [Zadania i organizacja Państwowej Straży Pożarnej]

Zadania i organizację Państwowej Straży Pożarnej określa odrębna ustawa.
Art.  16a.  [Strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej]
1.  Jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, tworzy się jako jednostki umundurowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt, przeznaczone do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2018, 14:51:30 wysłana przez kg877 »

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2018, 17:20:48 »
Na 3 grupie jestem od 2010 roku. Mój 01 twierdzi, że teraz chciałby mi dać 4 grupę (żebym 4 maja mógł dostać awans na st. ogniomistrza) ale nie może, bo od 10 listopada 2015 (wtedy zaczęło działać nowe rozporządzenie o ochronie p.poż.) moja podoficerka w SA PSP jest już nieważna i powinienem teraz odbyć jeszcze raz cały kurs podstawowy(ok. 7m-cy). Na aspirantkę piszę podania od wielu lat, ale bezskutecznie (zbyt duży odsetek aspirantów w mojej Komendzie). 

Problem nie dotyczy osób, które po podoficerce w SA PSP kończyły później zaoczną aspirantkę - te osoby awansują normalnie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2018, 09:32:03 wysłana przez kumar »

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2018, 21:10:37 »
Podał Ci podstawę prawna na jaką się powołuje, Twój 01? Ja uważam, że to nie dotyczy PSP.
Spróbuj dowiedzieć się o szczebel wyżej, zadzwoń do kadrowca i przedstaw sytuację. Walcz o swoje. Po 12 latach 3 grupa, ja bym nie wytrzymał takiego czasu.

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2018, 09:25:08 »
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/1962 - to jest podstawa prawna na którą powołuje się 01, bo jednostka organizacyjna PSP wchodzi w skład jednostek ochrony przeciwpożarowej, więc muszę spełniać kryteria tam zawarte...

U nas awans w grupie dostaje się wtedy, kiedy Twoja niska grupa blokuje Ci awans w stopniu (dlatego, że niepotrzebne awanse zachwiałyby stabilność finansową komendy - podobno za mało emerytów...)

marwit jesteś podoficerem? Szukam podoficerów którym udało się awansować w stopniu lub w grupie po 10 listopada 2015.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2018, 09:54:07 wysłana przez kumar »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.926
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2018, 09:42:33 »
Poproś kolegę marwita niech podeśle Ci decyzję jego 01 i na tej podstawie zwróć się do swojego.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2018, 14:42:41 »
kumar jesteś strażakiem (art. 1 ust. 3 ustawy o PSP), a nie strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej (art. 16a ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej), może taki wyjaśnienie dotrze do twojego 01. 

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2018, 15:45:24 »
Nie dotrze, bo już próbowałem tej interpretacji. 01 twierdzi, że strażacy PSP także podlegają ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2018, 17:46:11 »
Skoro mówisz, że do Twojego 01 nic nie dociera to napisz do 01KW w swojej sprawie powołując się na procedurę antymobbingową i antydyskryminacyjną w psp. Zgłoś na podstawie dokumentów, pism, rozmów ze swoim komendantem, że jesteś dyskryminowany w służbie. Szczegółowo opisz w załączeniu dlaczego tak twierdzisz. 01KW musi najpierw przeprowadzić mediacje, a jak nie przyniosą skutku to powołać komisję. Wtedy będziesz wiedział po takiej komisji i jej rekomendacji/wniosków końcowych do 01KW czy Ty jesteś na prawie czy Twój 01.   
pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2018, 17:58:13 »
Ja bym zrobił inaczej... Jest na stronie KG PSP możliwość zadania pytania i z tej formuły bym skorzystał...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2018, 18:25:51 »
Ja bym zrobił inaczej... Jest na stronie KG PSP możliwość zadania pytania i z tej formuły bym skorzystał...
powiem brutalnie: dla takiego 01 który twierdzi, że nie można, nie należy się, nie wolno, to że strażak zada takie pytanie i uzyska odpowiedz to nic nie znaczy. On ma z reguły opinię prawną radcy prawnego komendy i jej będzie się trzymał do końca. A takie opinie po przeczytaniu często stawiają włos na głowie swoją ignorancją i brakiem logiki.
pozdrawiam   

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2018, 08:55:40 »
Zapytanie na stronie KG PSP wysłałem prawie 3 miesiące temu. Po miesiącu ciszy z Ich strony zadzwoniłem - odpowiedzieli, że wg Nich to ja mam rację ale oficjalne pismo otrzymam w ciągu tygodnia. Od tamtej pory dzwonię co tydzień i zawsze słyszę tą samą odpowiedź: "proszę poczekać jeszcze tydzień..."
Czy KG PSP obowiązują jakieś terminy na odpowiedź?

Cytuję stanowisko 01KW: "Mamy do czynienia z luką prawną... W mojej opinii zapisy art. 16a ust. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej mają zastosowanie do strażaków PSP. Jednocześnie należy wskazać, że awans strażaka w grupie jak i w stopniu ma charakter uznaniowy. Decyzję w tym zakresie, podejmuje kierownik danej jednostki organizacyjnej PSP."

Szukam dalej osób, które awansowały po 2015 roku mając skończoną jednoczęściową podoficerkę w SA PSP. Kolega marwit ostatni awans otrzymał przed 2015r, więc się nie liczy.
Wszyscy, których znam po tej szkole są oficerami, aspirantami lub podoficerami z "maxem".

Czy jestem ostatnim podoficerem po SA PSP z niską grupą na tym forum ??

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2018, 10:31:30 »
Zapytanie na stronie KG PSP wysłałem prawie 3 miesiące temu. Po miesiącu ciszy z Ich strony zadzwoniłem - odpowiedzieli, że wg Nich to ja mam rację ale oficjalne pismo otrzymam w ciągu tygodnia. Od tamtej pory dzwonię co tydzień i zawsze słyszę tą samą odpowiedź: "proszę poczekać jeszcze tydzień..."
Czy KG PSP obowiązują jakieś terminy na odpowiedź?
Formalnie złożyłeś zapytanie i nie uzyskałeś odpowiedzi w ciągu miesiąca? (podpisałeś się itp...)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kumar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2018, 11:10:25 »
Podpisałem się, podałem e-mail i mój prywatny nr telefonu...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 03, 2018, 11:17:38 »
Podpisałem się, podałem e-mail i mój prywatny nr telefonu...
A więc wysłałeś pismo do ogranu administracji publicznej i odpowiedź powinieneś uzyskać niezwłocznie lub w ciągu 30 dni jeśli wymaga postępowania wyjaśniającego .
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: DUŻY PROBLEM z awansem po kursie w SA PSP.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 03, 2018, 11:24:20 »
Tylko nie mów o KPA bo to chyba najbardziej łamana ustawa w tym kraju...