Autor Wątek: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP  (Przeczytany 6619 razy)

Offline bruksel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Witam. Mam pytanie czy będąc cały miesiąc na zwolnieniu L4 musze składać jakieś oświadczenie do zus o niemożności pełnienia obowiązków w OSP czy po prostu siedziec cicho i podpisać fakturę? Czy zus ma mozliwosc sprawdzenia czy strażak w danym miesiącu jest na L4? Czy wogole zus takie coś sprawdza? 
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 21:36:39 wysłana przez wujo 2010 »

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2018, 15:51:54 »
Skoro siedzisz na L4 cały miesiąc to jesteś niezdolny do pracy. Jeśli masz umowę -zlecenia i ją wykonujesz mimo, że jesteś na zwolnieniu, to ZUS prędzej czy później skontroluje to. UG raczej wykazuje takie zlecenia w ZUSie, więc podstawę mają.

Offline bruksel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2018, 15:57:11 »
Urząd gminy napewno wykazuje to zlecenie w zusie. Tylko czy zus takie coś sprawdza w mswia. Może ktoś z forumowiczów miał taki przypadek kiedyś.

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2018, 17:12:12 »
A jak wyglada pobieranie ekwiwalentu za wyjazdy bedac na L4?  Z tego pasuje tez rezygnowac pewnie..

Offline bruksel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2018, 17:57:52 »
Za wyjazdy nie dostajemy nic. Mamy płatne za całokształt stała pensje.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2018, 18:02:37 »
A jak wyglada pobieranie ekwiwalentu za wyjazdy bedac na L4?  Z tego pasuje tez rezygnowac pewnie..
Jak możesz być na wyjeździe skoro jesteś na L4 ?

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2018, 18:15:50 »
Katar mi nie przeszkadza na wyjazdach :) pytam zapobiegawczo albo i z ciekawości jak to wyglada. U nas jest ekwiwalent za godziny akcji.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2018, 18:38:18 »
Katar mi nie przeszkadza na wyjazdach :) pytam zapobiegawczo albo i z ciekawości jak to wyglada. U nas jest ekwiwalent za godziny akcji.
Jeśli masz  L4 to lepiej nie bierz udziału w akcji. Znam przypadek gdzie gość pojechał do zdarzenia i w tym czasie był na L4, miał trochę problemów potem.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2018, 18:43:12 »
  Jeżeli (zakładamy potencjalnie) masz L4 to masz obowiązek przeznaczać czas przebywania na nim na powrót do zdrowia, rehabilitację, leczenie. Jest b. duże ryzyko a w zasadzie pewność, że w przypadku potwierdzenia informacji przez ZUS lub pracodawcę o udziale w akcjach rat-gaśniczych nawet bez ekwiwalentu, jako ochotnik za okres przebywania lekarskiego nie otrzymasz świadczenia z tym związanego. ZUS np. kontroluje portale społecznościowe i patrzy co robi dany chory w trakcie L4. A jak masz L4 z hasłem "leżeć" to nawet za spacer z dzieckiem można beknąć.
pozdrawiam

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2018, 20:05:21 »
No i dzieki za normalna odpowiedz :) wszystko w temacie dla mnie jasne :) pozdro :straz:

Offline bruksel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2018, 20:08:51 »
Jestem funkcjonariuszem PSP i konserwatorem w OSP. W PSP składki nie są odprowadzane do ZUS tylko do MSWiA także ZUS nawet nie wie ze jestem na L4. Dlatego pytam czy ZUS otrzymując składki z urzędu gminy sprawdza w MSWiA czy aktualnie jestem na L4?

« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2018, 21:29:37 wysłana przez wujo 2010 »

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2018, 21:50:21 »
Przepraszam ale chyba nie rozumiem o czym się tu mówi? Albo wy opowiadacie bajki. W opisanej sytuacji nie powinno być żadnych składek ani do ZUS ani do MSWiA

Offline GoodFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 13, 2018, 22:00:14 »
tez mi sie wydaje ze gmina nie odprowadza składek zadnych za ekwiwalent. ZUS jedynie moze sie dowalic ze jestem na tej akcji a nie ze mam z niej dochody. Do dzis tak myslałem teraz mam pewne wątpliwości.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 13, 2018, 22:39:42 »
Panowie sprawa jest prosta jak drut klient jest na zwolnieniu w psp a ma umowę zlecenie w gminie i się nie chce osrac kładąc w gminie rachunek za wykonanie zlecenia (bez względu na to czy fizycznie tam był w remizie czy nie) ja bym na twoim miejscu odpuścił te parę stów niby ZUS ma to w dupie czy siedzisz na L4 w MSWiA i nie powinno wyjść na jaw ale w kolano strzelić sobie to chwila. ps. Nie chciałbym być w Twojej skórze gdyby do Twojego 01 dotarło że rzucasz mu L4 a klepiesz w tym czasie fuchę w gminie za $$$

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 13, 2018, 22:45:28 »
W sytuacji opisanej przez seksyjnego tracisz uposażenie

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2018, 00:06:27 »
Przebywający na zasiłku chorobowym pracownik i członek ochotniczej staży pożarnej może w tym czasie uczestniczyć tylko w akcjach ratowniczych. Nie może jednak na zlecenie gminy konserwować sprzętu.

Pracownik od grudnia 2006 r. do czerwca 2007 r. pobierał zasiłek chorobowy. Otrzymywał go z powodu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. W okresie pobierania zasiłku miał zawartą z gminą umowę zlecenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), której był członkiem. W ramach tej umowy był zobowiązany utrzymywać w stałej sprawności technicznej pojazd oraz inny sprzęt przeciwpożarowy. Ubezpieczony realizował te obowiązki, przychodząc do strażnicy. W trakcie zwolnienia uczestniczył też w kilku akcjach ratowniczych. ZUS ustalił, iż z tytułu umowy zlecenia były odprowadzane przez gminę składki na ubezpieczenie zdrowotne strażaka. Dlatego pozbawił go prawa do zasiłku chorobowego i zobowiązał do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku.

Od tej decyzji pracownik odwołał się do sądu I instancji. Ten uznał, że regularne uczestnictwo ubezpieczonego w akcjach oraz realizacja umowy łączącej pracownika z gminą świadczą, że ubezpieczony w okresie pobierania zasiłku chorobowego wykonywał pracę zarobkową, za którą otrzymywał wynagrodzenie. W ocenie sądu jest to podstawą do utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Sąd oddalił więc odwołanie pracownika, który wniósł apelację do sądu II instancji.

Ten uznał, że regularne uczestnictwo ubezpieczonego w akcjach oraz realizacja umowy z gminą w okresie pobierania zasiłku chorobowego nie było wykonywaniem pracy zarobkowej. Stwierdził, że udział ubezpieczonego w pracy straży pożarnej jest udziałem społecznym, a nie pracą zarobkową. Ponadto, zdaniem sądu, nie zmienia charakteru tej pracy to, że urząd gminy, chcąc w jakiś sposób docenić pracę strażaka, wypłacał mu co miesiąc około 250 zł za dbanie o sprzęt. Sąd II instancji uwzględnił apelację i uchylił decyzję ZUS, który wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

SN wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zdaniem SN, jeśli pracownik i członek OSP uczestniczy tylko w działaniu ratowniczym, za które strażacy otrzymują ekwiwalent pieniężny, to takie działanie nie prowadzi do utraty prawa do zasiłku. Podkreślił jednak, że w tym przypadku gmina zawarła z pracownikiem jednocześnie umowę zlecenia, w której określono obowiązki stron, w tym odpłatność dla zleceniobiorcy. Zdaniem SN, trzeba taką działalność uznać za pracę zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy skutkuje utratą prawa do zasiłku. SN uchylił zaskarżony wyrok i oddalił żądania pracownika.

Sygn. akt I UK 351/08

http://praca.gazetaprawna.pl/orzeczenia/356031,strazak-na-zasilku-chorobowym-moze-uczestniczyc-w-akcji.html
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2018, 00:10:01 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline roberto998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2018, 00:20:14 »
Jesteś strażakiem PSP?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2018, 05:32:43 »
To napisał na początku.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 14, 2018, 09:36:48 »
Przytoczony przez oliwera przypadek jest z 2009 roku. Proponuję dla zainteresowanych sprawdzenie czy coś się w przepisach dotyczących L4 nie zmieniło przez 9 lat, a z tego co wiem jest bardziej rygorystycznie.
pozdrawiam

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 15, 2018, 10:31:05 »
Tak tylko informacyjnie do osób uważających że ZUS nic nie wie o zwolnieniach dla służb mundurowych
Idziecie do lekarza
ten wypełnia taki sam druk zwolnienia L4 jak dla każdego innego zatrudnionego
jedyna zmiana to w kratce opatrzonej numerem 04 wpisuje albo 1- ubezpieczony w ZUS, albo 2-ubezpieczony w KRUS, albo 3- inny ubezpieczony w PL (i to jest m.in. MSWiA), albo 4-ubezpieczony poza PL
Druki są 3 sztuki -> jeden zostaje u lekarza/przychodni (ciemny zielony), drugi (jasny zielony) dostaje pacjent i idzie z nim do pracodawcy, a trzeci (czerwony) jest zanoszony przez lekarza do ZUS, który to wprowadza te wszystkie dane do wspólnego systemu.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zwolnienie L4 a umowa z urzędem gminy na kierowca konserwator w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 19, 2018, 09:10:02 »
https://finanse.wp.pl/wyludzenia-zasilkow-z-zus-polak-potrafi-6221906993415809a
przeczytajcie ciekawe przypadki wykorzystania czasu wolnego na L4.
pozdrawiam