Autor Wątek: Kamera termowizyjna - czy warto?  (Przeczytany 6769 razy)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 29, 2018, 21:04:24 »
Dzięki serdeczne. Teraz czeka mnie nauka.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 30, 2018, 11:52:31 »
Dzięki serdeczne. Teraz czeka mnie nauka.
Jeśli piszesz serio, to z jednej strony słabo to świadczy o wyszkoleniu strażaków w temacie użycia termowizji, natomiast z drugiej szacunek do Ciebie, że nie boisz się przyznać do niewiedzy i chcesz nadrobić zaległości. Pozdrawiam i powodzenia.
Od siebie dodam tylko, że kamera jest najważniejsza na początku działań, bo pozwala nam z zewnątrz w przybliżeniu określić miejsce pożaru i jego zachowanie a wewnątrz prowadzić bardziej skuteczne działania gaśnicze i przede wszystkim poszukiwawcze. Znalezienie osoby poszkodowanej z i bez kamery to niebo a ziemia, a w większości przypadków to OSP jest pierwsze na miejscu i często jeśli nie zdąży kogoś znaleźć to jak dojeżdża JRG to jest już za późno.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 30, 2018, 14:05:25 »
Jedyne o czym wiedziałem do tej pory to użycie przy dogaszanie i kiedyś kombinowaliśmy z kamerą przy poszukiwaniach w terenie. Gdzieś z tyłu głowy migotało światełko że powinno się prowadzić rozpoznanie z kamerą ale jak się czegoś nie jest pewnym to człowiek nie chce wyjść na idiotę i gadżeciarza.
Mój pierwszy dowódca zmiany mówił że w straży człowiek musi się uczyć do dnia odejścia ze służby więc chyba dzięki niemu nie mam problemu z przyznaniem się do niewiedzy zwłaszcza że straż tak dynamicznie się zmienia.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 30, 2018, 14:16:58 »
Dla mnie standardem jest, że tak jak rota bierze sprzęt burzący, tak ja biorę kamerę w rękę od razu w samochodzie i nie jest to żadna fanaberia.Po rozpoznaniu z zewnątrz przekazuję ją rocie.

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 30, 2018, 20:04:21 »
Kiedyś racjonalnie patrzący na kwestię ekonomii i zasadności wyposażania jednostek OSP w sprzęt podobne do Rafała zdanie wypowiedział mi na temat zestawu hydraulicznego cyt. ,,używany jest tylko podczas corocznych przeglądów przez serwisanta''. Nie widzę nic złego w doposażenia w kamery termowizyjne, ale niektóre JRG do tej pory nie mogę się doprosic o ten sprzęt, a w tym samym powiecie co druga OSP posiada termowizje  :cooo:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 31, 2018, 07:13:12 »
Kiedyś racjonalnie patrzący na kwestię ekonomii i zasadności wyposażania jednostek OSP w sprzęt podobne do Rafała zdanie wypowiedział mi na temat zestawu hydraulicznego cyt. ,,używany jest tylko podczas corocznych przeglądów przez serwisanta''. Nie widzę nic złego w doposażenia w kamery termowizyjne, ale niektóre JRG do tej pory nie mogę się doprosic o ten sprzęt, a w tym samym powiecie co druga OSP posiada termowizje  :cooo:
Ze składek członkowskich sobie nie kupili, a ktoś im chyba opiniował wnioski o dotacje. Niemniej wszyscy wiemy jak jest - zakupy bardzo często nie są odzwierciedleniem potrzeb operacyjnych a już na pewno nie są poprzedzane analizą na poziomie powiatu.
Nie zmienia to faktu, że w jednostkach mających ponad 100 wyjazdów rocznie (w uproszczeniu, bo to jeszcze zależy np. od rodzaju wyjazdów, odległości od JRG, wyszkolenia i wielu innych zmiennych) kamera znajdzie zastosowanie.