Autor Wątek: Kamera termowizyjna - czy warto?  (Przeczytany 6662 razy)

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Kamera termowizyjna - czy warto?
« dnia: Luty 10, 2018, 22:11:27 »
Witam.

Znalazłem na necie taki wynalazek: https://www.arcotech.pl/pl/p/Kamera-termowizyjna-MT02/334?gclid=Cj0KCQiAhrbTBRCFARIsACY7MW3lzZzn1JT9wwHl5LIm2GuECxvnncwQa3ycB7OcGyPkDQH5VShZjNYaAua2EALw_wcB
I moje pytanie jest takie czy warto się nią zainteresować? Oczywiście chodzi o osp. Na "+" jak dla mnie: na pewno cena, lepsze rozwiązanie niż pirometr, prostota obsługi. Na "-": nie jest to sprzęt strażacki i mam obawy co do wytrzymałości tego sprzętu, zakres temperatury (300 stopni) i temp. pracy (max. 40). Jakie jest wasze zdanie?
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2018, 23:29:19 »
Pirometr z wyświetlaczem. Do działań typu pożar sadzy czy dogaszanie ok. Typowe działania wewnętrzne rozwala ją w moment

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2018, 10:23:04 »
Proszę wpisać w google Kamera termowizyjna SEEK Reveal FirePRO . Lepiej trochę dołożyć niż potem żałować Pozdrawiam . 
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2018, 11:56:21 »
A co myślicie o pirometrze graficznym z flira? Mamy do wydania 2 tysiące i uzbieranie kolejnego 1,5k zajmie trochę czasu,  a tyle kosztuje ta kamera wspomniana wyżej.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2018, 20:20:56 »
Pirometr możecie w Lidlu za 100 zł kupić. Do działań w zupełności wystarczy. Nie są nam potrzebne dokładne pomiary co do stopnia a jedynie wskazanie gdzie jest wyższa temperatura.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2018, 21:42:54 »
Oliwier pirometr posiadamy i używamy, ale on działa punktowo. Ten graficzny pokazuje większy obszar, jak dla mnie to bardzo przydatna cecha. Z tego co się rozglądałem na necie tego flira model 165 można kupić za 1,5 tysiąca (w sklepach ppoż. za 2100). My mamy 2000 więc jeszcze na dobre rękawice by zostało. Idealnie byłoby, gdyby wypowiedział się ktoś kto tego flira trzymał w ręce, bo na necie wiadomo, każdy zachwala.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2018, 23:16:45 »
Bawiłem się kamerą, którą wskazał wujo 2010 i jest to jedno z ciekawszych rozwiązań. Jeśli jesteście w stanie dołożyć lub przesunąć w czasie zakup i dozbierać to proponuję te kamerkę.
https://strefa998.pl/kamery-termowizyjne/1679-kamera-termowizyjna-seek-reveal-firepro.html
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline florol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2018, 16:04:53 »
1. Pirometr nawet graficzny to nie to samo co kamera, a już na pewno nie może pracować w temperaturach powyżej 40-50C. Tutaj fajnie są porównane: https://www.facebook.com/pyros.firefighting/posts/2009197882475292


2. Kamera termowizyjna może być prawdziwą kamerą strażacką albo tylko z nazwy ;) najlepiej sprawdzić na dzień dobry w jakich temperaturach może pracować, to od razu będzie wiadomo do czego się nadaje. Nie każda bateria zniesie wysokie temperatury, sprzęt pada i tyle z wydanej kasy.

https://www.drogaratownika.pl/porownanie-kamer-termowizyjnych-sytuacyjnych-z-czym-do-pozaru-cz-1


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2018, 20:55:07 »
Bawiłem się kamerą, którą wskazał wujo 2010 i jest to jedno z ciekawszych rozwiązań. Jeśli jesteście w stanie dołożyć lub przesunąć w czasie zakup i dozbierać to proponuję te kamerkę.
https://strefa998.pl/kamery-termowizyjne/1679-kamera-termowizyjna-seek-reveal-firepro.html
co Ci ludzie zrobili że doradzasz im kupić, jak to sam określiłeś "kamerkę" Z strażacką termowizją nie ma to wiele wspólnego.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2018, 10:48:01 »
Kupcie więcej tych rękawic, bo kamery termowizyjne które mają rację bytu w straży pożarnej, zaczynają się od kwot kilkukrotnie wyższych od tej którą macie. Chyba że chcecie kupić zabawkę tylko po to by pochwalić się, że macie.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2018, 11:07:52 »
madmax zgadzam się z tobą że to nie jest idealne rozwiązanie ale w tych pieniądzach nie kupią nic innego.


PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2018, 18:58:14 »
Tylko że to nie ma sensu, może się za rok okazać że będzie ciśnienie na kamery i będzie na nie dofinansowanie, a wtedy powiedzą im:"przecież macie termo" i tak przez najbliższe 10 lat... To jak kupowanie GLM-a, tam gdzie potrzebne jest GBA...

Offline rv.rad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2018, 10:52:09 »
Mysle, że zakup taniej kamery będzie lepszym rozwiązaniem niż jej brak. Sam mam kamerę w telefonie CAT S60  i kilkukrotnie wspomogła podjęcie decyzji w działaniach

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 24, 2018, 13:12:15 »
Po co w OSP termowizja? Osobiście nie znam logicznego uzasadnienia takiego zakupu.
Chyba że ktoś ma jakieś naprawdę racjonalne pomysły.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 24, 2018, 14:06:21 »
Olivier pomijając pozary ukryte, to może nawet przede wszystkim dla roty wchodzącej w gęste zadymienie w poszukiwaniu poszkodowanych? Czasy się zmieniają i to już nie są czasy, ze pozary gasi się wodą przez okno.  W zasadzie czasy się dawno zmieniły, tylko niektórzy tego nie zauwazyli.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 24, 2018, 14:08:53 »
Po co w OSP termowizja? Osobiście nie znam logicznego uzasadnienia takiego zakupu.
Chyba że ktoś ma jakieś naprawdę racjonalne pomysły.
Dokładnie po to samo po co w PSP

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 24, 2018, 15:25:57 »
Po co w OSP termowizja? Osobiście nie znam logicznego uzasadnienia takiego zakupu.
Chyba że ktoś ma jakieś naprawdę racjonalne pomysły.
Serio padło tutaj takie pytanie? OSP gorsze?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 25, 2018, 12:25:11 »
Po co w OSP termowizja? Osobiście nie znam logicznego uzasadnienia takiego zakupu.
Chyba że ktoś ma jakieś naprawdę racjonalne pomysły.
Właśnie udowodniłeś że nie wiesz do czego służy termowizja w straży  :rofl:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 25, 2018, 15:36:23 »
Madmax to wytłumacz mi proszę do czego używasz kamery termowizyjnej skoro zdziwio Cię że ktoś może nie widzieć celowości zakupu kamery za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy dla jednostki OSP.
Znam jednostki, które kupiły kamery i leżą bezużyteczne w autach.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 25, 2018, 16:45:42 »
Wytłumacz mi co da kamera z JRG która do miejsca zdarzenia ma 15-20 minut jazdy? Kamera powinna być od początku, na rozpoznanie, dla roty wchodzącej do obiektu, a nie do dogaszania. Bo to fakt to akurat nie ma sensu. To że znasz jednostki które kamery mają, a nie używają nie jest argumentem przeciw powszechnej termowizji, ale pokazuje skale niewiedzy. Jeśli nikt ich nie nauczy z niej korzystać, będzie leżała. Ale poziom wiedzy na temat termowizji w PSP jest równie nikły. Zapytaj na zmianie ludzi czy wiedzą na jakiej zasadzie działa kamera. Ilu będzie wiedziało? W wielu jednostkach pokutuje, że kamera jest żeby pomóc w dogaszaniu...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 29, 2018, 13:02:11 »
Może bardziej w dziale szkolenia ale masz może jakieś materiały odnośnie termowizji w straży bo po tym co piszesz widzę że mam duże braki.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 29, 2018, 13:13:05 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 29, 2018, 13:14:53 »
http://flirdlastrazy.pl/skrypt/
Pozycja obowiązkowa.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Kamera termowizyjna - czy warto?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 29, 2018, 20:57:38 »
Też polecam skrypt Flira. Mam prezentację na temat termowizji, ale same zdjęcia do prowadzenia zajęć, więc nic Ci to nie da.