Autor Wątek: 12h w PSP ?  (Przeczytany 73210 razy)

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 30, 2018, 11:45:43 »
System 12/24  jest możliwy do zrobienia na 3 zmianach.  Ale tak prawda że np. na przykładzie I zmiany. W poniedziałek idą na dniówkę a we wtorek lecą na nocke, czwartek dniówka.. W SW jest lepiej rozwiązane pon - dniówka, wtorek nocka,  piątek dniówka itd. Tylko do tego potrzebna jest 4 zmiana

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 30, 2018, 12:50:52 »
Który to już raz? 😁
A teraz "teoria spiskowa", która już niebawem może ukazać się na łamach prasy
"Zmiana systemu pełnienia służby w całym kraju oraz zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym wywołały ogromne poruszenie wśród funkcjonariuszy PSP.  Z informacji uzyskanych od proszącego o anonimowość wysokiego pracownika KG PSP zmiany te mają na celu usunięcie z PSP wszystkich przyjętych przez poprzednie władze ponieważ ich obecność przeszkadza w dobrej zmianie. Według naszego informatora funkcjonariusze, którzy nie złożą raportów o zaopatrzenie emerytalne przed zmianą systemu służby nie będą mogli liczyć na tzw. maksy a wręcz przeciwnie będą karani pod byle pretekstem aby maksymalnie obniżyć im emerytury". Karanie funkcjonariuszy ma mieć miejsce również za odmowę wyjazdów samochodami Jelcz oraz Autosan oraz krytykowanie tego genialnego rozwiązania, dzięki któremu strażacy będą jeździć prawdziwymi POLSKIMI pojazdami, które będą ewenementem na skalę światową ze względu na niską cenę, niezawodność oraz pionierskie rozwiązania konstrukcyjne oraz materiałowe"

 :rofl:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:05:37 »
Poza tym chyba koniecznie jest przedstawienie tego pomysłu ZZ. No chyba że KG ma już zgodę nowego kierownictwa S (tego przyszłego z grupy Eqinoxa)  :rofl:
To by pewne rzeczy tłumaczyło
Nie jest to konieczne aby ZZ musiały wyrazić jakąś zgodę,  gdyż taki system dopuszcza to obowiązujące rozporządzenie MSWiA .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:11:39 »
System 12/24  jest możliwy do zrobienia na 3 zmianach.  Ale tak prawda że np. na przykładzie I zmiany. W poniedziałek idą na dniówkę a we wtorek lecą na nocke, czwartek dniówka.. W SW jest lepiej rozwiązane pon - dniówka, wtorek nocka,  piątek dniówka itd. Tylko do tego potrzebna jest 4 zmiana
12 godzinny system w 3 zmianach to 56 godzin w tygodniu na zmianie!!!!!! A 4 zmianach 42.
Skutki tej matematyki rozumiemy wszyscy mam nadzieję?

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:39:11 »
Na przykladzie grafiku znalezionego w internecie ;)
Potrzeba 4 zmian! (Kolejne vakaty potrzebne)
Niebiebieska sluzba 16x12h=192h.... A z tego co kojarze dazymy do 160h :D
Takze ten system do kitu!

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:39:44 »
Na przykladzie grafiku znalezionego w internecie ;)
Potrzeba 4 zmian! (Kolejne vakaty potrzebne)
Niebiebieska sluzba 16x12h=192h.... A z tego co kojarze dazymy do 160h :D
Takze ten system do kitu!
Na pewno nie są potrzebne kolejne wakaty, prędzej etaty

Offline StAsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 30, 2018, 13:43:17 »
Na przykladzie grafiku znalezionego w internecie ;)
Potrzeba 4 zmian! (Kolejne vakaty potrzebne)
Niebiebieska sluzba 16x12h=192h.... A z tego co kojarze dazymy do 160h :D
Takze ten system do kitu!
Na pewno nie są potrzebne kolejne wakaty, prędzej etaty
Nie do wykonania na małych jrg gdzie są 33 etaty na pb

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 30, 2018, 14:32:52 »
Wstaw sobie kolego tego dowódcę JRG lub pod jego nieobecność wyznaczoną inną osobę przez komendanta  z systemu 8h i zacznie Ci się rozjaśniac o co im chodzi. Przy takim myku panowie na czysto zbijają około 2500 godzin podziałowi w ciągu roku. I o tyle jest ta gra. Tą liczbę przemnóż przez stawkę rekompensaty.
Osobićie uważam, że w ogólnym rozrachunku to się straży nie opłaci, bo system straci na elastyczności i trnasparentności. Trudno przewidzieć chorobowe, wypadki w pracy, odejścia ze względu na stan zrdowia i inne losowe sprawy. Teraz zmiany mają mały bufor rotacyjny. W przypadku podziału ludzi na 4 zmiany odchodzą wolne służby i buforujemy ludzi tylko ze względu na urlopy i chorobowe. To jakby uśredniając matematycznie, może wyjść, ale nieszcześcia chodzą parami. Często występuje nagromadzenie problemów w krótkim czasie i spokój w pozostałej części roku.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2018, 14:36:53 wysłana przez Siedem »

Offline StAsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 30, 2018, 15:21:56 »
Nadal uważam że to kiepski pomysł ponieważ ludzie nie biorą L4 na byle co ponieważ idą po służbie dorobić na kredyty a gdy system się zmieni to juz nikt nie będzie się zastanawiać i odrazu L4 przyniesie. Wtedy sie obudzą bo nie będą mieli jak obsadzić służb

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 30, 2018, 16:02:06 »
Witam
Czy ma ktoś jakieś info odnośnie 12h trybu pracy który ma zostać  wprowadzony od wakacji? Czy były już jakieś ustalenia?
tak, będzie wprowadzony.
Kolejny nawiedzony strażak na forum. Jak to się ma do zmian systemu służby na stanowisku gdzie związki walczyły z uporem o system 24/48.. Ponadto jak wiadomo 12 - tki pogrążyłyby budżet straży bo zatrudnienie wzrosłoby o 30 % a ponadto w tym samym okresie na zaopatrzenie emerytalne odeszłoby około 10 tys. strażaków w tym połowa na stanowiskach dowódczych. I nie ma tu żadnego uzasadnienia że PSP zyskałaby 100 mln z pieniedzy z nadgodzin.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 30, 2018, 16:14:23 »
Kolejny nawiedzony strażak na forum. Jak to się ma do zmian systemu służby na stanowisku gdzie związki walczyły z uporem o system 24/48.. Ponadto jak wiadomo 12 - tki pogrążyłyby budżet straży bo zatrudnienie wzrosłoby o 30 % a ponadto w tym samym okresie na zaopatrzenie emerytalne odeszłoby około 10 tys. strażaków w tym połowa na stanowiskach dowódczych. I nie ma tu żadnego uzasadnienia że PSP zyskałaby 100 mln z pieniedzy z nadgodzin.
Czasami mamy wspólne zdanie :) Zarówno poprzedni KG jak i obecny przeprowadzili szczegółowe analizy wprowadzenia systemu czterozmianowego! Z każdej z tych analiz wyszło, że potrzeba mnóstwo pieniędzy, ostatniemu zespołowi przewodniczył o ile mnie pamięć nie myli st. bryg. Kurek i rekomendacja była jasna, nie da się tego zrobić bez olbrzymich pieniędzy których w PSP nie ma! (brak o ile dobrze pamiętam 1200 etatów) Jeśli komuś się wydaje, że minister finansów da od tak sobie kilkaset milinów aby zmienić system służby strażaków to chyba go ......
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 30, 2018, 17:25:55 »
Trochę ci to zajęło kol. Eqinox. Myślałem że chorujesz a tu po prostu na wytyczne długo czekałeś.  :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 30, 2018, 17:30:55 »
Trochę ci to zajęło kol. Eqinox. Myślałem że chorujesz a tu po prostu na wytyczne długo czekałeś.  :rofl:
Oczywiście zadzwoniłem i dowiedziałem się  :rofl: Mam ten luksus, że ze mną jeszcze ktoś gada  :wacko:
Wytyczne?  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 30, 2018, 17:52:23 »
Nie do wykonania na małych jrg gdzie są 33 etaty na pb
Uwierz mi,  że jest to  do wykonania. "Kilka" lat temu przerabiałem taki system na   36 etatach podziałowych w JRG. 
Było to co prawda  gdy stany minimalne wynosiły 7 osób ... teraz muszę utrzymać  min. 8 osób i rzeczywiście  ciężko by było bez wsparcia etatowego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2018, 18:00:40 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Gas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:08:45 »
Panowie jak nawet by to miało być. 4.5 etatu na 1 stanowisko tyle wynosi norma przy 12h trybie pracy.
Czyli zawsze nas wystarczy. Kwestia podziału na zmiany i dodaniu skoczków. Ale siejecie panikę mówili o tym nie raz
. Jeszcze daleko do tego. Koszty duże itd.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:16:41 »
Panowie jak nawet by to miało być. 4.5 etatu na 1 stanowisko tyle wynosi norma przy 12h trybie pracy.
Czyli zawsze nas wystarczy. Kwestia podziału na zmiany i dodaniu skoczków. Ale siejecie panikę mówili o tym nie raz
. Jeszcze daleko do tego. Koszty duże itd.
Z tego co pamiętam jak liczyli dla SK aby utrzymać 1 stanowisko trzeba 5,2 etatu. Więc aby utrzymać stan min. 7 w systemie 4 zmianowym trzeba 36,4 strażaka na JRG :) 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:33:00 »
Panowie jak nawet by to miało być. 4.5 etatu na 1 stanowisko tyle wynosi norma przy 12h trybie pracy.
Czyli zawsze nas wystarczy. Kwestia podziału na zmiany i dodaniu skoczków. Ale siejecie panikę mówili o tym nie raz
. Jeszcze daleko do tego. Koszty duże itd.
Z tego co pamiętam jak liczyli dla SK aby utrzymać 1 stanowisko trzeba 5,2 etatu. Więc aby utrzymać stan min. 7 w systemie 4 zmianowym trzeba 36,4 strażaka na JRG :)
mniej więcej zgadza się. Czyli ok. 0,7-0,8 strażaka z SK jest do dyspozycji na "zagospodarowanie" w podziale bojowym jakby ktoś chciał wpaść na taki pomysł.
Oczywiście podajesz liczbę strażaków do zapewnienia ciągłości służby bez nadgodzin. Czyli wszystko się zgadza. Można zmienić system na czterozmianowy, będą dalej nadgodziny.
A-ha - do dyspozycji mamy jeszcze ewentualne skrócenie urlopu dodatkowego bo "lepszy" system pracy, mamy jeszcze do dyspozycji zwiększenie maksymalnych nadgodzin np. z średnio 48 godz tygodniowo do 50-52 (coś na wzór słynnych lekarskich opcji zatrudnienia opt-aut). No i marchewka na koniec - zapłacimy za nadgodziny nie 60% ale dajmy na to 80% co zwiększy chętnych na bycie w służbie na PB.
pozdrawiam
ps.
ciekawe jakby ktoś rzetelnie przeanalizował czas służby strażaków na SK przy założeniu że jest ich sześciu. Ciekawe wnioski by wyciągnął i kwiatki odnalazł tak jak to miało miejsce u nas ze dwa lata temu.

Offline StAsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:54:37 »
Panowie jak nawet by to miało być. 4.5 etatu na 1 stanowisko tyle wynosi norma przy 12h trybie pracy.
Czyli zawsze nas wystarczy. Kwestia podziału na zmiany i dodaniu skoczków. Ale siejecie panikę mówili o tym nie raz
. Jeszcze daleko do tego. Koszty duże itd.
Skoro piszesz ze nas wystarczy to o jakie koszty tobie chodzi bo jakos nie rozumiem

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:55:55 »
Po jaki czart wszyscy się nawzajem nakręcacie!!!!!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 30, 2018, 18:59:27 »
Wszystko ładnie, pięknie, tylko czy KG o tym wie, albo czy chce o tym wiedzieć? Skoro analizy tego systemu robiła poprzednia ekipa, to po cholerę robi to następna ? Zmieniła się matematyka?

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:02:45 »
Przyjmę każdy zakład, że po wprowadzeniu systemu 12/24
-żadnych grupowych odejść z PSP nie będzie,
-nie będzie żadnego zwiększenia uposażenia z tego tytułu,
-na podobnym poziomie pozostanie liczba kandydatów chętnych do służby,

i jeszcze bym dopisał, ale nie chcę tu burzy wywoływać.
Niektóre wpisy, zasługują na pomstę !-przypominam, że służba to więcej,jak tylko praca!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:23:05 »
Przyjmę każdy zakład, że po wprowadzeniu systemu 12/24
-żadnych grupowych odejść z PSP nie będzie,
-nie będzie żadnego zwiększenia uposażenia z tego tytułu,
-na podobnym poziomie pozostanie liczba kandydatów chętnych do służby,

Przyjmiesz ze w 2018 nikt nie wprowadzi powszechnie innego systemu służby?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:41:36 »
Przyjmiesz ze w 2018 nikt nie wprowadzi powszechnie innego systemu służby?
A pilotaż 2018 i na stałe 2019 :rofl:
Widzisz Eqinox dlatego zz muszą być niezależne? Bo poza sytuacją równej podwyżki w stopniu interes komendanta nie odzwierciedla potrzeb ludzi.
Widzisz mnie ludzie pytają o opinię.
Tobie gadają co masz robić i mówić :rofl:

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:49:19 »
KLAWY :
 to że nie zgadzam się w jakimś wątku z większością kolegów na forum, z ich argumentami, to nie znaczy ze nie mam pisać swoich przemyśleń albo dawać kontry "ogólnemu nurtowi" na naszym forum. Właśnie moim zdaniem o to chodzi, aby szczególnie młodym stażem strażakom pokazywać drugą stronę medalu. Stronę która jest nie po ich myśli, aby wiedzieli, że ta druga strona tzw. służbowa może spoglądać na system służby, dyżury, dodatkowe zatrudnienie, etos służby, itp, całkowicie odwrotnie jak zdecydowana większość strażaków. Popatrz u siebie ilu Twoich kolegów pamięta służby non stop i 10-ta wolna, ilu pamięta nadgodziny idące w setki, za które nikt nie zapłacił. Ilu miałeś kolegów na PB jeszcze kilkanaście lat temu z wyższym wykształceniem, ilu masz teraz. A to że teraz młody stażem strażak z kilkuletnim stażem nierzadko mgr czegoś tam, dopytuje się co rok o aspirantkę bo on też chce być d-cą zastępu albo nawet już myśli o d-cy zmiany jakby wszedł załącznik to jest znak naszych nowych czasów - mówiąc brutalnie i nikogo nie mając zamiaru obrazić: mi się należy, przecież ani razu d-ca zmiany czy jrg mnie nie beształ, przecież ja jestem najlepszy.......  A to że ten biedny stażysta czy młody strażak ledwo wiąże koniec z końcem to jest na ostatnim miejscu brane pod uwagę.
Chyba niewielu z nas wie, że obecnie mamy najbardziej lajtową pragmatykę służbową spośród wszystkich formacji mundurowych i niektórym na górze w KG i ministerstwie się to coraz bardziej nie podoba. Czy się komuś podoba czy nie czekają nas "reformy" zaniechane od wielu, wielu lat i mogą one spowodować "trzęsienie ziemi". Oby tylko chcieli zacząć reformy od siebie czyli od góry a nie od dołu. A to że ten biedny stażysta czy młody strażak ledwo wiąże koniec z końcem to jest na ostatnim miejscu brane pod uwagę.
pozdrawiam
ps.
nie jestem zwolennikiem zburzenia i budowania na zgliszczach od nowa ale tak jak wszyscy forumowicze wiem że nasza formacja wymaga zdecydowanych zmian i w odróżnieniu od innych dopuszczam myśl że one mogą dotknąć moją grupę  na początku. Chciałbym aby w tych zmianach które ma w głowie nasz obecny 01KG była myśl o najniższych korpusach a nie tylko o osobach decyzyjnych, funkcyjnych, itp.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: 12h w PSP ?
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 31, 2018, 09:17:51 »
KLAWY :
 to że nie zgadzam się w jakimś wątku z większością kolegów na forum, z ich argumentami, to nie znaczy ze nie mam pisać swoich przemyśleń albo dawać kontry "ogólnemu nurtowi" na naszym forum. Właśnie moim zdaniem o to chodzi, aby szczególnie młodym stażem strażakom pokazywać drugą stronę medalu. Stronę która jest nie po ich myśli, aby wiedzieli, że ta druga strona tzw. służbowa może spoglądać na system służby, dyżury, dodatkowe zatrudnienie, etos służby, itp, całkowicie odwrotnie jak zdecydowana większość strażaków. Popatrz u siebie ilu Twoich kolegów pamięta służby non stop i 10-ta wolna, ilu pamięta nadgodziny idące w setki, za które nikt nie zapłacił. Ilu miałeś kolegów na PB jeszcze kilkanaście lat temu z wyższym wykształceniem, ilu masz teraz. A to że teraz młody stażem strażak z kilkuletnim stażem nierzadko mgr czegoś tam, dopytuje się co rok o aspirantkę bo on też chce być d-cą zastępu albo nawet już myśli o d-cy zmiany jakby wszedł załącznik to jest znak naszych nowych czasów - mówiąc brutalnie i nikogo nie mając zamiaru obrazić: mi się należy, przecież ani razu d-ca zmiany czy jrg mnie nie beształ, przecież ja jestem najlepszy.......  A to że ten biedny stażysta czy młody strażak ledwo wiąże koniec z końcem to jest na ostatnim miejscu brane pod uwagę.
Chyba niewielu z nas wie, że obecnie mamy najbardziej lajtową pragmatykę służbową spośród wszystkich formacji mundurowych i niektórym na górze w KG i ministerstwie się to coraz bardziej nie podoba. Czy się komuś podoba czy nie czekają nas "reformy" zaniechane od wielu, wielu lat i mogą one spowodować "trzęsienie ziemi". Oby tylko chcieli zacząć reformy od siebie czyli od góry a nie od dołu. A to że ten biedny stażysta czy młody strażak ledwo wiąże koniec z końcem to jest na ostatnim miejscu brane pod uwagę.
pozdrawiam
ps.
nie jestem zwolennikiem zburzenia i budowania na zgliszczach od nowa ale tak jak wszyscy forumowicze wiem że nasza formacja wymaga zdecydowanych zmian i w odróżnieniu od innych dopuszczam myśl że one mogą dotknąć moją grupę  na początku. Chciałbym aby w tych zmianach które ma w głowie nasz obecny 01KG była myśl o najniższych korpusach a nie tylko o osobach decyzyjnych, funkcyjnych, itp.
-jak z pamiętnika emerytowanego strażaka :P
Nie mam wiele do napisania,zrobiłeś to za mnie, podobnie odnoszę się do reform - nie bać się ich, ale to podobny skutek, jak napisać " nie przywyczajaj się do życia i tak ma koniec".
Owszem,  bardzo wiele zmian nastąpiło , od momentu, gdy rozpocząłem służbę,  zdecydowanie w moim skromnym, ogólnym podsumowaniu -NA LEPSZE.
Również tamte zmiany, mnożyły przeróżne spekulacje, teorie a nietórzy oddani tej panice, wybrali emke .
Młodzi strażacy, szczególnie Ci posiadający wyższe wyksztełcenia, monogie uprawnienia w przeróżnych dziedzinach (chyba już nie ma takiej, która nie była  by przydatną w PSP) w służbie trzeba udowodnić swoją przydatność, zachować skromność, wzajemny szacunek a zapewniam, że się zrealizujecie.
Też nie jestem zwolennikiem 12/24 ,jednak nie będzie on powodem wyboru emki.