Autor Wątek: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności  (Przeczytany 4929 razy)

Offline Grota112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« dnia: Styczeń 27, 2018, 10:22:30 »
Witam, jestem bardzo ciekawy jak to wygląda w Waszych jednostkach. Mianowicie chodzi o alarmowanie w porze nocnej dla przykładu od 22 do 6 rano.  Czy normalnie używacie syreny + do tego SMS i jednoczesne dzwonienie na telefon. Czy tak naprawdę druhnę/druha mieszkającego dalej od remizy taka syrena obudzi? Mamy XXI wiek może posiadacie jakieś ciekawe rozwiązania na alarmowanie w porze nocnej. Może jakiś wyłącznik czasowy dla obwodu syreny, żeby nie dostawała prądu w porze nocnej? Nie wszyscy mieszkańcy miejscowości są strażakami, nie każdy mieszkający obok remizy działa w OSP, są małe dzieci, które jak wyje syrena to się budzą i płaczą. Czekam na Wasze propozycję jak umilić ludziom nocny odpoczynek jako społeczeństwo musimy współpracować więc może są jakieś sposoby na wyłączenie syreny na noc. hmm... Czekam na wasze przykłady :) Dzięki i pozdrawiam!  :straz:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2018, 13:45:36 »
W mojej OSP tych wyjazdów do zdarzeń dużo nie ma około 40 w ciągu roku. Zdarzały się wyjazdy w porze nocnej pożary, wypadki lub usuwanie powalonych drzew... Obecnie korzystamy z alarmowania selektywnego czyli syrena plus alarmowanie na telefon poprzez dzwonienie. Nie zdarzyło się tak aby ktoś  narzekał że w nocy syrena. Nie planujemy również zmian w systemie alarmowania. Z tego co wiem nie które jednostki w porze nocnej korzystają np z alarmowania tylko na telefon bez włączania syreny alarmowej. Przez to aby nie potrzebnie nie budzić i denerwować ludzi w porze nocnej.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2018, 15:43:28 »
Były i są w Polsce przypadki skarg na dźwięk syreny, najczęsciej ze strony napływowych, nowych mieszkańców. Niektórym miastowym koguty na wsi przeszkadzają.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2018, 16:55:12 »
u mnie kiedyś w jednostce był również problem ze sąsiadem któremu przeszkadzała syrena w nocy. Na szczęście mamy niedaleko kościół i powiedzieliśmy mu że jak załatwi z proboszczem że dzwony też nie będą dzwonić w nocy to i syrenę uciszymy. Do dziś dzwony biją, a syrena która wyje w nocy 5 razy w roku przestała mu przeszkadzać
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2018, 18:02:21 »
Dokladnie mamy XXI w. i sa rozne sposoby alarmowania: mozemy sobie wlaczyc syrene, ustawic smsy, jednoczesne dzwonienie, powiadomienie na aplikacje zainstalowana w telefonie, ktora dziala dzieki dostepowi do internetu itp.

Osobiscie wychodze z zalozenia, ze im wiecej tych sposobow tym lepiej dla dobra ogolu, czyli nas strazakow (wieksze prawdopodobienstwo skutecznego zaalarmowania) i osob potrzebujacych pomocy, bo jak skuteczne alarmowanie to czas otrzymania pomocy sie skraca (przynajmniej sie nie wydluza).

Trzeba wziac pod uwage, ze telefon zawsze moze zgubic zasieg, rozladowac sie itp., ale syrena tez moze miec zwarcie lub w porze zimowej zamarznac, dlatego uwazam, ze jesli polaczymy kilka sposobow alarmowania w calosc to ograniczymy mozliwosc powstania sytuacji, ze bedziemy potrzebni, a nikt ze strazakow nie zostanie poinformowany o alarmie.

Jest jeszcze jeden aspekt, ktory wedlug mnie moze byc argumentem na plus za pozostawieniem syreny. Jesli jest przy syrenie czujnik akustyczny to dyspozytor ma informacje zwrotna, ze syrena weszla na obroty i jednostka jest zaalarmowana (jesli sie myle to mnie poprawcie). Tego nie ma przy samych smsach lub dzwonieniu (przynajmniej w moim powiecie nie wpisujemy numeru SKKP do smsow i dzwonienia).
Ja tak widze ten temat i osobiscie nie zgodzilbym sie na odlaczenie syreny.

(przepraszam za brak polskich znakow)
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline 112osp998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2018, 20:13:13 »
U nas też normalnie Syrena + 2x połączenie z Alarmowanie.pl oraz międzyczasie SMS, i nie wyobrażam sobie aby syrena miała nie wyć. Już parę razy alarmowanie zawiodło a SMS leci co jakiś czas więc jak jesteś na liście już dalej to SMS dostaniesz po ok 2-3 min, lub po prostu go nie usłyszysz podczas mocnego snu. My mieliśmy skargę od mieszkańca, który mieszka ponad 1,5 km od naszej remizy że syrena mu przeszkadza więc na to wychodzi że jest skuteczna nadal dla strażaków , którzy ja słyszą i nawet jak zasięg się zagubi to przybiegną. A to że ludzie się budzą gdy już się włączy to przecież ja też wstaje i niejednokrotnie pół nocy jestem na akcji a do roboty rano i tak muszę iść jak ten co się obudził. Tyle że on za 5 minut uśnie a my działamy i czasem nikt nawet nie powie dziękuje

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2018, 21:38:23 »
Po jednym z nocnych alarmów jeden z naszych życzliwych sąsiadów napisał pod....dolkę do Komendy Wojewódzkiej, że pijani włączamy syrenę w nocy, żeby zrobić mu na złość. KW się zainteresowała i po zbadaniu sprawy odpisali mu, że to było alarmowanie do akcji, więc się uspokoił.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2018, 22:46:07 »
Po jednym z nocnych alarmów jeden z naszych życzliwych sąsiadów napisał pod....dolkę do Komendy Wojewódzkiej, że pijani włączamy syrenę w nocy, żeby zrobić mu na złość. KW się zainteresowała i po zbadaniu sprawy odpisali mu, że to było alarmowanie do akcji, więc się uspokoił.
Takich miłych ludzi teraz nie brakuje  :gwiazdki: sama jazda alarmowa samochodem bojowym już zaczyna przeszkadzać...
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2018, 19:32:49 »

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 332
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2018, 21:15:32 »
Ale jest jedno wytłumaczenie w takich sytuacjach. Co jezeli bedzie zagrozenie innego rodzaju. Jak zaalarmuje sie lokalna spolecznosc? Tak wedlug mnie nalezy sie tlumaczyc takim ludziom. A jezeli nie zrozumieja to ze jak u nich ktos bedzie potrzebowal pomocy to sam jeszcze przybiegnie i wlaczy syrene.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Syrena OSP a nocny odpoczynek lokalnej społeczności
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2018, 22:21:51 »
Ale jest jedno wytłumaczenie w takich sytuacjach. Co jezeli bedzie zagrozenie innego rodzaju. Jak zaalarmuje sie lokalna spolecznosc? Tak wedlug mnie nalezy sie tlumaczyc takim ludziom. A jezeli nie zrozumieja to ze jak u nich ktos bedzie potrzebowal pomocy to sam jeszcze przybiegnie i wlaczy syrene.
Zgadza się ale dalej co nie którzy nie zrozumieją tego bo po co ma mi coś wyć i wkurzać nawet w nocy. Dopiero po nieszczęściu zaczyna się straszne gadanie  :gwiazdki:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor