Autor Wątek: Podział działki z "bliźniakiem" na dwie działki  (Przeczytany 3052 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Podział działki z "bliźniakiem" na dwie działki
« dnia: Styczeń 23, 2018, 19:01:22 »
Witam wszystkich,

Mam budynek jednorodzinny "bliźniak" obecnie jest na jednej działce budowlanej. Właściciel chce podzielić działkę na dwie działki a granica podziału działki będzie przebiegała przez ścianę dzielącą "bliźniak" na dwa segmenty. Jedna działka z połową "bliźniaka" ma zostać sprzedana. Pytanie jak w tym przypadku określić wymagania dla ściany oddzielającej segmenty "bliźniaka" czy zgodnie z par. 217.2 czy zgodnie z par. 272.3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych biorąc pod uwagę to, że będą dwie działki?

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Podział działki z "bliźniakiem" na dwie działki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2018, 18:19:50 »
Miałem kiedyś taka sama sytuacja jak Ty i mój rzeczoznawca pożarowych zinterpretować przepis tak samo jak ja czyli jako traktowanie budynku i usytuowanie w bezpośredniej granicy więc ściana oddzielenia pożarowego a nie tylko ściana rei60.
Muszę przyznać też że widziałem interpretację wielu takich przypadków także na odwrót u wielu deweloperów którzy budują szeregowej i robią tylko ściana rei60 i wydzielają działki i teoretycznie wtedy powinna być ściana oddzielenia pożarowego.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Podział działki z "bliźniakiem" na dwie działki
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2018, 13:18:36 »
Dzięki kolego za informacje, powstanie pytanie które rozwiązanie jest poprawne. Też spotkałem się z tym, że najpierw budowlany jest szeregowiec lub bliźniak na jednej działce a późnej działka jest dzielona na poszczególnych właścicieli i pojawiają się wątpliwości czy nadal wystarczy ściana oddzielająca REI 60 czy musi być ściana oddzielenia przeciwpożarowego. Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenie w tej materii i zachce się podzielić spostrzeżeniami.

Offline Docnadir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Podział działki z "bliźniakiem" na dwie działki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2018, 19:06:55 »
Wg mnie prawidłową jest taka interpretacja że jeśli działki są podzielone to budynki muszą mieć ścianę ppoż a je są umieszczone na jednej działce to wystarczy rei60