Autor Wątek: Zakaz czy zalecenie  (Przeczytany 7958 razy)

Offline wygibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Zakaz czy zalecenie
« dnia: Styczeń 17, 2018, 20:49:00 »
Szanowni koledzy i koleżanki, czy w Waszych jednostkach praktykowane jest wydawanie zakazu użytkowania przewodu kominowego do czasu przeglądu przez uprawnionego kominiarza (zakaz wpisany na druku postanowienia o przekazaniu miejsca zdarzenia) po pożarze sadzy? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej.
Czy też  adnotacja taka jest w formie zalecenia.
W mojej KP wymagany jest zapis na postanowieniu o zakazie, ale nikt nie może mi podać właściwej podstawy prawnej.

Offline mountain

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2018, 20:54:46 »
Zakazać nie można, jedynie zalecić 😊

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2018, 21:29:03 »
W części z zaleceniami piszę zawsze ZAKAZ (...), ludzie i tak mają w dupie to co piszemy, nawet nie chcą czytać przed podpisaniem.

Także "zalecam" "zakaz użytkowania"  :fiuu:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2018, 21:33:15 »
U mnie wszyscy piszemy zakaz. Nie bardzo widzę sytuacji aby mój zwrot zakaz narobił mi problemu ( teoretycznie jest, ale tak znikoma...). A co jak zalecam nie palić w piecu a gość rozpala i cała rodzina zatruwa się CO. Gdyby panowały syberyjskie mrozy i tak wystawił bym zakaz i poruszył odpowiednie instytucje aby tych ludzi gdzieś umieścić.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2018, 21:50:42 »
Od wielu, wielu lat używałem zwrotów "zakaz" używania przewodu kominowego na przekazówkach. Nigdy nie miałem problemów że użyłem takiego zwrotu - nawet kilka spraw sądowych się w życiu trafiło po pożarach kominowych jako świadek, gdzie sąsiad chciał udupić sąsiada. Pożar sadzy w kominie - może okazać się, że np. doszło do uszkodzenia zaprawy pomiędzy cegłami, doszło do uszkodzeń ścianek między kanałami w kominie, komin został zanieczyszczony od naszego środka gaśniczego w postaci proszku luzem wsypywanego, mogła się palić zgorzel a nie sadza, itd, itd. A jak dociekliwy/upierdliwy osobnik podpisujący protokół informuje mnie że ma mój zakaz w du...ie to mówię mu grzecznie, że jak będzie dalej palił w piecu, a tym samym powodował zagrożenie w postaci gazów niebezpiecznych zwłaszcza tlenku węgla przy ponownym naszym wezwaniu przez sąsiadów z automatu dzwonię po policję i informuję ich o świadomym narażaniu życia lub zdrowia jego sąsiadów. Mówię mu także, że jak zatruje kogoś to z chęcią będę świadkiem na jego sprawie sądowej.
pozdrawiam
ps.
A jak widzimy po pożarze uszkodzoną instalację elektryczną to dajemy zakaz czy zalecamy nie używanie prądu do czasu naprawy bądź sprawdzenia instalacji elektrycznej przez fachowca ?

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2018, 21:57:57 »
Nie mamy prawa niczego zakazywać. Pozostawiamy miejsce bezpieczne i dajemy zalecenia jak ten stan utrzymać. Ewentualnie podpowiadamy w przekazaniu co zrobić by przywrócić miejsce zdarzenia do stanu przed awarią. Reszta po stronie właściciela. Jeżeli się tym podetrze to jego sprawa. Papierek to jest nam potrzebny by mieć podkładkę o tym, czy kogoś tam poinformowaliśmy (jeźeli chcemy to uwydatnić) i żebyśmy mieli np. ślad, że iksiński był faktycznie na miejscu zdarzenia co potwierdza podpisem. Warto chyba wiedzieć i mieć podpis osoby, której zostawiamy mienie. Szczególnie gdy nie ma już policji na miejscu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2018, 22:06:15 »
Nie mamy prawa niczego zakazywać. Pozostawiamy miejsce bezpieczne i dajemy zalecenia jak ten stan utrzymać. Ewentualnie podpowiadamy w przekazaniu co zrobić by przywrócić miejsce zdarzenia do stanu przed awarią. Reszta po stronie właściciela. Jeżeli się tym podetrze to jego sprawa. Papierek to jest nam potrzebny by mieć podkładkę o tym, czy kogoś tam poinformowaliśmy (jeźeli chcemy to uwydatnić) i żebyśmy mieli np. ślad, że iksiński był faktycznie na miejscu zdarzenia co potwierdza podpisem. Warto chyba wiedzieć i mieć podpis osoby, której zostawiamy mienie. Szczególnie gdy nie ma już policji na miejscu.
Niestety bardzo niechętnie ale muszę się z @Siedem zgodzić w KM/KP jest tylko jedne strażak który może czegoś zakazać.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2018, 22:16:44 »
Wg mnie to ten druk powinien być już dawno zmieniony bo w obecnej formie przestaje on zazwyczaj obowiązywać w momencie zakończenia działań. Zalecenia dotyczą zabezpieczenia MZ do czasu zakończenia dochodzenia przez PSP lub Policję (taki tekst widnieje na druku) a w większości przypadków takie dochodzenia nie są prowadzone.

Offline danon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2018, 22:29:09 »
Gdzie taki tekst widnieje?

Druk ten, potwierdzenie, potrzebne jest tylko żeby zakończyło się kierowanie działaniem ratowniczym. Tak mówi rozporządzenie o ksrg:

par. 21. ust. 2 Kierowanie działaniem ratowniczym ustaje z chwilą wykonania działań ratowniczych, w tym:
pkt 2 przekazania terenu, obiektu lub mienia objętego działaniem ratowniczym właścicielowi, zarządcy, użytkownikowi lub
przedstawicielowi organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego albo Policji lub straży gminnej (miejskiej),
a w przypadku braku możliwości ich ustalenia lub nieobecności na miejscu zdarzenia – zgłoszenia tego faktu do
właściwego terytorialnie stanowiska kierowania.


a co jeszcze do przekazania miejsca:

Rozdział 7
Prowadzenie dokumentacji działań ratowniczych oraz dokumentacji funkcjonowania ksrg
§ 34. 1. Komendanci Państwowej Straży Pożarnej prowadzą i przechowują dokumentację działań ratowniczych.
2. Dokumentacja działań ratowniczych obejmuje:
12) potwierdzenie przekazania terenu, obiektu lub mienia objętego działaniem ratowniczym.

Jeśli nie ma komu przekazać, to tak jak w par. 21 ust 2 pkt 2 - informujemy SK..

We wzorze potwierdzenia są "uwagi szczegółowe". Ten dokument poza tym, że jest jako część dokumentacji działan ratowniczych nie ma żadnej mocy prawnej. Poza tym, o czym wspomniał Siedem.

Zakazać eksploatacji można w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez organ, czyli Komendanta. (art. 26 ustawy o PSP).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2018, 22:32:37 wysłana przez danon »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2018, 22:31:01 »
Wg mnie to ten druk powinien być już dawno zmieniony bo w obecnej formie przestaje on zazwyczaj obowiązywać w momencie zakończenia działań. Zalecenia dotyczą zabezpieczenia MZ do czasu zakończenia dochodzenia przez PSP lub Policję (taki tekst widnieje na druku) a w większości przypadków takie dochodzenia nie są prowadzone.
sprawdź proszę załącznik nr 12 do rozporządzenia o KSRG z lipca 2017 roku - masz nie aktualne info.
pozdrawiam

Offline wygibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2018, 23:02:44 »
Dziękuję bardzo za rzeczowe odpowiedzi. Nigdzie nie mogłem znaleźć podstawy, a zakaz bez podstawy jest bezprawny.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2018, 23:12:44 »
Wg mnie to ten druk powinien być już dawno zmieniony bo w obecnej formie przestaje on zazwyczaj obowiązywać w momencie zakończenia działań. Zalecenia dotyczą zabezpieczenia MZ do czasu zakończenia dochodzenia przez PSP lub Policję (taki tekst widnieje na druku) a w większości przypadków takie dochodzenia nie są prowadzone.
sprawdź proszę załącznik nr 12 do rozporządzenia o KSRG z lipca 2017 roku - masz nie aktualne info.
pozdrawiam
Dokładnie. Na poprzednim druku, gdzie była wzmianka o dochodzeniu PSP/Policji - po prostu skreślaliśmy to.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2018, 23:16:12 »
sprawdź proszę załącznik nr 12 do rozporządzenia o KSRG z lipca 2017 roku - masz nie aktualne info.
pozdrawiam
Dzięki wielkie. Nawet nie zauważyłem że w końcu to zmienili.

Offline Oggi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2018, 14:56:09 »
Zakaz czy nawet bezwzględny zakaz. Mocy prawnej to nie ma, bo to nie jest decyzja administracyjna. Jednak dobrze jest to zawrzeć. Stanowi to dowód o pouczeniu własciciela/zarządcy, których obowiązkiem jest utzrymanie przewodów kominowych we własciwym stanie technicznym (art. 62 ust 1 pkt 1 lit c.


art 62 ust 3. Właściwy organ – w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie: życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska – nakazuje przeprowadzenie kontroli, o której mowa wyżej, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.

Własciwym organem jest: Ilekroć w ustawie Prawo budowlane jest mowa o właściwym organie – należy przez to rozumieć organy administracji architektoniczno- budowlanej i nadzoru budowlanego (Art 3 pkt 20).

Moim zdaniem, w tym przypadku K-t ma obowiązek powiadomić PINB o złym stanie technicznym komina.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2018, 15:07:36 wysłana przez Oggi »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2018, 21:47:47 »
Oggi:
Masz rację, ale działa to w przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie jest wspólnota lub zarządca gminny czy inny do kogo można się zwrócić. W przypadku domów jednorodzinnych za każdym razem w przypadku pożaru sadzy wzywamy policję i ona prowadzi dalsze postępowanie z ewentualnym karaniem sprawcy (jak wygląda takie postępowanie to już jest inna sprawa).
pozdrawiam

Offline Oggi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2018, 14:55:18 »
To ma działać we wszystkich budynkach. Jednorodzinnych też. Nikt jednorodzinnych z tego nie zwolnił.

PSP może wchodzić do częsci budynków mieszkalnych jednorodzinnych niebedących częsciami mieszkalnymi (np. do kotłowni może, ale jak masz piec w kuchni to już ban). Najbezpieczniej i najprosciej wysłac zawiadomienie do PINB, że był pożar, którego przyczyną prawdopodobną była wada przewodu kominowego.

Gdy komendant zawiadomi PINB to wtedy ma czystą częsć ciała poniżej pleców i dochowa obowiązku działania. Tym samym zarzut zaniechania nie będzie mu postawiony, a tak może się zdarzyć.

Ale to moje zdanie osobiste.

Co do ukarania mandatem to wiadomo. KG zmieniała zdanie jak rękawiczki w tym temacie. Raz nakazywała dowódcom zmian/zastępów karanie mandatami, później doszła do wniosku, że przepis nie dopuszcza (chociaż przepis bardzo długo się nie zmieniał a interpretacja tak).
Nie będę tu rozwijał tematu kontroli itd bo to za dużo mącenia.

Najprosciej i najszybciej zrobic wystapienie do PINB. I prawnie i dupochronnie OK.

PS. Sorry za brak s (jak swierk) bo: "skróty: kliknij shift+alt+s aby wysłać lub shift+alt+p aby przeglądać wiadomość", ale alt+s też wysyła.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2018, 15:16:05 wysłana przez Oggi »

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 19, 2018, 15:04:48 »
Każda decyzja KDR-a jest decyzją administracyjną.... Nawet ustna.... Działasz w imieniu organu.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 19, 2018, 19:55:14 »
Każda decyzja KDR-a jest decyzją administracyjną.... Nawet ustna.... Działasz w imieniu organu.
ale tzw. przekazówka nie jest stricte decyzja administracyjną.
O takiej decyzji kdr-a można mówić wtedy gdy kdr wyda druk "decyzja kierującego działaniem ratowniczym" na podstawie ustawy o PSP (pomijam ustne wydawanie takiej decyzji - łatwe do podważenia chyba że mówimy wszystko w obecności np. policjanta.
pozdrawiam

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zakaz czy zalecenie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 20, 2018, 18:55:21 »
może nie w temacie głównym ale daje do myślenia z czym możemy się spotkać.
https://www.o2.pl/artykul/zatkali-ubraniami-komin-sasiadow-zabili-mezczyzne-6211382310639745a
pozdrawiam