Autor Wątek: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???  (Przeczytany 22387 razy)

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« dnia: Styczeń 17, 2018, 10:26:31 »
Witam szukałem takich wątków lecz nic co by mnie interesowało nie znalazłem.
Mam ponad 13 lat pracy w PSP chciałbym sie przenieść do wojska (prosze nie pytać ,dlaczego na co)
etat w wojsku bym miał (niedługo sie zwolni prawdopodobnie listopad)w sumie jak najdłużej bym chciał to ukryć przed moim 01  strasznie sie wkurzy a nie chcę być na cenzurowanym) I teraz pojawia sie pytanie?Kiedy powinienem napisać raport i do kogo komendanta głownego?
oraz ile czasu taka procedura trwa zanim zostanę zwolniony ? Bardzo mi zależy aby przerwa miedzy zwolnieniem a właściwie przeniesieniem z PSP do MON była jak najkrótsza ponieważ w MON-ie nie bedą czekać na mnie w nieskończoność,a jeżeli przekroczę termin od zwolnienia z PSP do przyjęcia w MON powyżej 3 miesiecy  moje lata pracy w PSP zostaną dopiero doliczone po 15 latach pracy w MON-ie

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2018, 11:58:35 »
Kolego nic nie musisz robić.MON zrobi za Ciebie wszystko Ty musisz tylko podpisać.
Mój kolega przenosił się i tylko składał podpisy.
No chyba że teraz się coś zmieniło.

Offline mich

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2018, 12:46:51 »
A czym Ty się przejmujesz, że 01 się wkurzy, a kim on jest Bogiem i władcą to nie jego prywatny zakład. Dziś 01 jest jutro może nie być, nie patrz na fochy gościa tylko działaj tak żeby Tobie było lepiej w życiu, pozdrawiam.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2018, 14:53:53 »
kolego zuzin a twój kolega dawno sie przenosił??? Jest to zmiana ministerstw wiec cala papierologa sie ciągnie  kolega sie przenosił z Krakowa do mojej jednostki i to trwałó coś ok pół roku a sie tylko przenosił miedzy województwami a w moim przypadku aby sie przenieść to musze złożyć wypowiedzenie czy jakoś tak.

Wiem ze 01 nie jest bogiem ale do czasu zanim sie przeniosę może skutecznie uprzykrzyć mi życie a tego już sie obawiam (bo okres wypowiedzenia umowy także może przedłużać prawda) Nie wiem dokładnie jaki jest to okres ale wczesniej jak sie zwalniałem w cywilu pracodawca mogł ze mna rozwiązać umowę  w widełkach 1-3miesiace tu pewnie jest coś podobnego

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2018, 19:37:32 »
Jeśli Twój 01 będzie Ci robił bardzo pod górkę, albo uprzykrzał życie, to też masz straszak w ręce. Kto powiedział, że musisz się przenosić? Dopytaj w jednostce MON, czy mogą przyjąć Cię "z ulicy" i na jakich zasadach. Jeśli ich odpowiedź będzie satysfakcjonująca, to zawsze możesz zwolnić się ze służby w PSP i przyjąć w MON. Jak będziesz chciał tak zrobić, to może się okazać, że sprawa Twojego przeniesienia nabrała rozpędu (nikt nie chce płacić ubruttowienia za 13 lat służby), aby nie rozsadzić budżetu komendy.
Tylko takie zagranie musi być pewne, żebyś nie został z ręką w nocniku. 13 lat służby i nic więcej (jakby Ci się nie udało dostać do MON).

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2018, 18:07:39 »
Znaczy do monu i tak będę szedł z ulicy wszystkie testy sprawności owe lekarze itp bo jako tako bez tego nie da się przejść do monu a ile czasu trwa zwolnienie że służby stałej w PSP? Jakiś czasookres musi być 3miesieczny okres wypowiedzenia??

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2018, 20:03:19 »
Ustawa o PSP
Art 43.2 Strażaka zwalnia się ze służby w przypadkach:
5) zgłoszenia przez niego pisemnego żądania zwolnienia - w terminie do 3 miesięcy

Zwróć uwagę, że do 3 miesięcy nie oznacza, że jak złożysz raport np 20 stycznia to 3 miesiące mijają 20 kwietnia. Liczy się na koniec miesiąca, w którym mijają 3 miesiące. Jeżeli się dogadasz ze swoim 01 to równie dobrze możesz napisać 20 stycznia o zwolnienie ze służby np 25 stycznia i może Cię tak zwolnić. Ale jak się nie dogadasz, to może Cię przytrzymać max 3 miesiące (na koniec miesiąca) od daty wpływu Twojego raportu.

Swoją drogą, gdzie Ty służysz, że mając 13 lat służby nie znasz zasad zwolnienia ze służby?

Offline Rutino

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2018, 21:00:56 »
Witam. Ja niedawno przerobilem dokładnie odwrotną sytuację i chciałem tylko dodać że jeśli nie zachowasz ciągłości służby to zostajesz przyjęty na nowych zasadach emerytalnych. Wszyscy przyjęci do służby po 31.12.2012r 25lat służby i 55 wiek. Jak byś miał jakieś pytania o naliczenia mundurowe czy finansowe to pisz. Pozdrawiam.

Offline piotraudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2018, 18:02:05 »
Kolego przez tyle lat nie interesowałem się przepisami dotyczącymi odejścia że służby nobo po co  co chwila i tak się coś zmienia itp
Co do ciągłości służby wiem przerwa między zwolnieniem a zatrudnieniem w nowej formacji mundurowe nie może przekraczać bodajże 3miesiecy aby była zachowana ciągłość służby oczywiscie

Online pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2018, 19:04:05 »
A czy ktoś przenosił się do służby ratowniczej do KGHM do Lubina??

Offline nintruz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 28, 2018, 08:43:02 »
Czyżby zaczął się eksodus strażaków PSP? Hmmm. Jakoś mnie to nie dziwi. Niedługo będą łapanki na ulicach robić by znaleźć "chętnego" do służby.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2018, 13:37:59 »
Pamiętać trzeba iż jednostki wojskowe są likwidowane, przenoszone na drugi koniec kraju itp. Może się zdarzyć że wylądujesz z WSP na "zwykłej" kompanii a tam to już nie jest tak kolorowo.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2018, 19:30:37 »
A czy ktoś przenosił się do służby ratowniczej do KGHM do Lubina??
Zwalniasz się z psp  i startujesz do normalnego naboru. Jak masz kursy i kwalifikacje masz większe szanse na dostanie się tam do pracy.
JRGH jest firmą nie powiązaną z PSP  i jesteś tam zwykłym pracownikiem zakładowej straży pożarnej  do 60 roku życia  aby otrzymać emeryturę lub  w wyjątkowych wypadkach jesteś również ratownikiem górniczym i wówczas pracujesz tylko 25 lat tak jak górnicy.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Wojsko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2018, 22:18:24 »
Witam podobnie jak Ty planuje przenieść się do wojska. Z mojej jednostki poszły się już dwie osoby a trzecia jest w trakcie przeniesienia więc wiedzę mam na ten temat dobrą 😉 jak chcesz coś dokładnie wiedzieć to napisz mi maila

Offline Watowypodchorazy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2018, 00:07:54 »
A ja jednak mimo zakazu zapytam. Dlaczego ucieka Pan z PSP do wojska? Czyżby Płaca ?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2018, 09:28:13 »
A ja jednak mimo zakazu zapytam. Dlaczego ucieka Pan z PSP do wojska? Czyżby Płaca ?
Z moich obserwacji i doświadczenia to płaca i socjal czyli mieszkaniówka to są plusy a minusy to naliczanie emerytury i większy wachlarz etatowy czyli dziś jesteś ratownikiem WSP a następnego dnia dostajesz rozkaz przeniesienia na kompanię. Nikt ciebie z tej decyzji nie wybroni gdyż nie ma tam czegoś takiego jak ZZ. Chyba że masz wujka w sztabie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 04, 2018, 10:40:09 »
Jest jeszcze jeden minus wielki jak wieża Eiffela czyli brak stabilności służby dzisiaj służysz nad morzem jutro w górach. Ogólnie mogą cie przenieść i nie zwracają uwagi na nic... 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazak62

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 04, 2018, 11:25:54 »
A idąc na emeryturę mozna starac sie o przyjęcie do wojskowej straży pożarnej

Offline Wojsko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2018, 21:10:35 »
Panowie jak nie wiecie jak jest w wojsku to się nie wypowiadajcie! Jaki brak stabilizacji!? Dotyczy to jak najbardziej oficerów a i w tym korpusie już to nie jest takie częste. A przeniesienie na rozkaz do innej kompanii to kolega chyba z czasów komuny jeszcze pamięta. Co do naliczania emerytur to owszem jest gorzej ale wystarczy porównać podstawy od jakiej ta emerytura będzie naliczana i odprawę jaką w wojsku na koniec służby dostajesz. Jeśli chodzi o przeniesienie na emeryturze do WSP to biorą chętnie ale tam gdzie jest cywilna straż.

A ja jednak mimo zakazu zapytam. Dlaczego ucieka Pan z PSP do wojska? Czyżby Płaca ?
Po pierwsze brak jakichkolwiek perspektyw w PSP jestem podoficerem skończyłem studia do których straż nie dołożyła mi nic. Z resztą kursów i szkoleń  też mam kilka za sobą(oczywiści przydatnych w PSP) Mam tytuł ratownika medycznego więc muszę szkolić zmianę z KPP i za to też nie dostaję nic. Chciałem iść na szkołę aspirantów to jak najbardziej ale za jakieś 6-7lat a jeszcze w tym tygodniu miałem rozmowę z 01 i oznajmił mi że nie mogę już dorabiać jako RM !!! A pieniądze to jest kropka nad "i" 
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2018, 07:24:33 wysłana przez Butel »

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2018, 21:56:48 »
01 zabronił dorabiać jako RM? Ale szkolić oczywiście pewnie masz nadal? Ciekaw jestem jaką miał argumentację...

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2018, 22:05:49 »
01 zabronił dorabiać jako RM? Ale szkolić oczywiście pewnie masz nadal? Ciekaw jestem jaką miał argumentację...
powiedz temu "fantastycznemu" 01 że nie możesz dalej szkolić chłopaków na zmianie ponieważ obecnie bez możliwości pracy jako RM jesteś jednym z wielu strażaków z kpp i nie masz kontaktu z prawdziwym ratownictwem medycznym a on pozwalał Ci profesjonalnie podchodzić do nauki chłopaków.
pozdrawiam 

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 05, 2018, 10:35:49 »
Panowie jak nie wiecie jak jest w wojsku to się nie wypowiadajcie! Jaki brak stabilizacji!? Dotyczy to jak najbardziej oficerów a i w tym korpusie już to nie jest takie częste. A przeniesienie na rozkaz do innej kompanii to kolega chyba z czasów komuny jeszcze pamięta.
Potrafią przenieść całą JW z zachodu na wschód a jednego człowieka nie przeniosą. Bzdur nie pisz. Służyłem w armii dłużej niż potrzeba i już jako Pan porucznik a nie obywatel porucznik.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 05, 2018, 15:14:44 »
Nie strasz z tymi przeniesieniami zdarzyło Ci się to, bo pewnie likwidowali jednostkę ( takie rzeczy w PSP też mogą zaistnieć). ·Mam w rodzinie nie kilka a kilkanaście osób w wojsku 90 % z nich skończyło służbę tam gdzie zaczęło tylko Ci, którzy poszukiwali etatów ( niestety etatyzacja i czasookresy stanowiskowe) przenosili się po różnych jednostkach, ale nic na siłę ( i to też w obrębie 60 km),   nie było tak, że pojawiał się kadrowiec ze sztabu i wręczał angaż.
Wiec w perspektywie lepsza kasa niż w PSP, możliwości rozwoju dla przeciętnego kowalskiego też nieporównywalne, a i samo odejście na emeryturę jak uwzględni się pewne sprawy mieszkaniowe też przepaść na korzyść WP.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2018, 16:19:12 »
Nie strasz z tymi przeniesieniami zdarzyło Ci się to, bo pewnie likwidowali jednostkę ( takie rzeczy w PSP też mogą zaistnieć). ·Mam w rodzinie nie kilka a kilkanaście osób w wojsku 90 % z nich skończyło służbę tam gdzie zaczęło tylko Ci, którzy poszukiwali etatów ( niestety etatyzacja i czasookresy stanowiskowe) przenosili się po różnych jednostkach, ale nic na siłę ( i to też w obrębie 60 km),   nie było tak, że pojawiał się kadrowiec ze sztabu i wręczał angaż.
Wiec w perspektywie lepsza kasa niż w PSP, możliwości rozwoju dla przeciętnego kowalskiego też nieporównywalne, a i samo odejście na emeryturę jak uwzględni się pewne sprawy mieszkaniowe też przepaść na korzyść WP.

Osobiście byłem świadkiem gdzie rozformowanie, likwidacja lub przeniesienie na drugi koniec polski JW dotyczyło łącznie ok 1000 żołnierzy zawodowych. Dodaj do tego ich rodziny i robi się ok 3500 osób (żony i dzieci) które to odczuwają. Dotyczyło to zaledwie trzech Jednostek Wojskowych czyli mały procent całości. Jak by dodać do tego przenosiny personalne to jest to ogromna liczba. To wszystko działo się w zaledwie w mojej czteroletniej karierze oficera w WP. Wracając do tematu warto się przenosić ale kawalerowi lub pannie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Przejście z PSP do wojska jak to zrobić???
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2018, 17:16:19 »
Przecież nie mówię że tego nie było tylko zapewne trafiłeś na okres gdy przeprowadzano reformę wojska i znacznie zmniejszano liczbę jednostek oraz etatów , obecnie sytuacja wygląda inaczej reformę zakończono ładnych parę lat temu a jednostki raczej powracają a nie się je likwiduje.