Autor Wątek: Rezygnacja ze służby w PSP  (Przeczytany 19968 razy)

Offline afterdamp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Rezygnacja ze służby w PSP
« dnia: Styczeń 10, 2018, 09:23:31 »
Witam, ze względów osobistych zastanawiam się nad rezygnacją ze służby w PSP. Może ktoś z Was wie jak wygląda sprawa ewentualnego powrotu do służby po jakimś czasie? Obecnie jestem w stopniu mł.kpt. Czy po powrocie mógłbym się ubiegać o przywrócenie stopnia? Może ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją, z góry dziękuję za pomoc ;)

Offline Wilson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2018, 09:36:08 »
Ile lat kolega w służbie?

Offline afterdamp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2018, 10:02:09 »
W stałej 2

Offline pasowik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2018, 10:24:33 »
Jeśli kolega ukończył SGSP i 2 lata po skończeniu jest w służbie stałej to będzie musiał zwrócić koszty - bodajże wychodzi 60% za wyżywienie i umundurowanie (albo zakwaterowanie) z całej służby kandydackiej w SGSP. 60% wychodzi stąd, że odpracował już 2 z 5 lat, czyli 40%.

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2018, 13:30:53 »
Kolega pyta jak jest z powrotem a nie ze zwrotem kosztów wyszkolenia. Ustawa przewiduje coś takiego? Bo i mnie to ciekawi
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline afterdamp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2018, 14:29:47 »
Dokładnie, jestem świadomy zwrotu kosztów, natomiast w Ustawie o PSP nie znalazłem nic o powrocie

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2018, 14:30:45 »
Nie jeden już wrócił - jedni mieli stopnie przywracane, inni nie.
Pół żartem: 01 KG wrócił - on powinien wiedzieć ;)

Offline RezO

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Nie zabija się legendy.
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2018, 14:59:34 »
Ale nawet jeśli wróciłby jako stażysta, to mając inż pożarnictwa i to dzienne należą mu się ** ;)
Może nie zro­bimy więcej niż jes­teśmy w sta­nie, ale pos­ta­raj­my się, żeby to nie było dużo mniej.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2018, 15:38:34 »
Ja znam przypadek, że gościu zrezygnował, a później wracając do służby musiał przejść nabór w jednostce, a po przyjęciu stopień dostał taki jak przed rezygnacją. Podstaw prawnych tego przypadku nie znam.

Offline Konead19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2018, 15:43:38 »
Ustawa o PSP. Nie jest napisane co prawda o rezygnacji, ale punkt 1 wyjaśnia chyba Twój problem
Art. 55.
1. Stopnie podoficerów, aspirantów i oficerów straży pożarnej są
dożywotnie.
2. Strażacy zwolnieni ze służby mogą używać posiadanych stopni, o których
mowa w art. 50, z dodaniem określenia „w stanie spoczynku”.
3. Utrata stopnia wymienionego w art. 50 następuje w razie:
1) utraty obywatelstwa polskiego;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową pozbawienia praw
publicznych;
3) wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2018, 15:50:37 wysłana przez Konead19 »

Offline franklin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2018, 16:21:03 »
Też zrezygnowałem po 4 latach i nie żałuje decyzjii. A nie wiesz czy przypadkiem bedac w sluzbie stałej nie nalezy ci sie odprawa? Pokryła by koszty szkolenia w SGSP

Offline seba1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2018, 17:56:30 »
Witam, ze względów osobistych zastanawiam się nad rezygnacją ze służby w PSP. Może ktoś z Was wie jak wygląda sprawa ewentualnego powrotu do służby po jakimś czasie? Obecnie jestem w stopniu mł.kpt. Czy po powrocie mógłbym się ubiegać o przywrócenie stopnia? Może ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją, z góry dziękuję za pomoc ;)

Zawsze najlepiej pytać u źródła:
- 01 KG wie na pewno jak się przygotować by wrócić
- 01 KW w świętokrzyskim jak merytorycznie ogarnąć papiery.
Pozdr.

Offline jankowalski723

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2018, 19:13:37 »
Idź na urlop bezpłatny dla pewności napisz sobie nawet na kilka lat. I po powrocie staraj się o przerwanie urlopu kiedy ci pasuje.

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2018, 20:24:30 »
Możesz wrócić kiedy chcesz, tylko startujesz z naboru i dostajesz jak się oczywiście dostaniesz stażystę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2018, 20:33:26 »
Możesz wrócić kiedy chcesz, tylko startujesz z naboru i dostajesz jak się oczywiście dostaniesz stażystę.
Nie do końca prawda bo nie musi dostać stażysty.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2018, 11:53:12 »
Ponowny nabór, po roku służby można wnioskować do KG o przywrócenie stopnia.
Oficerów można przywrócić ze stanu spoczynku do posiadanego stopnia (tak jak było z KG 01).

Offline afterdamp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2018, 22:50:49 »
Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi :) czy wiecie moze jeszcze jak wygląda sprawa z tym bezpłatnym urlopem? Jak to wygląda w praktyce, czy można spotkać się z odmową przełożonego? Czy ktoś z Was z niego korzystał?

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 12, 2018, 07:54:49 »
Z tego co wiem to na rok czasu dają (oczywiście jak jest dobra argumentacja), na dwa lata graniczy z cudem. O takich terminach słyszałem.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2018, 09:20:54 »
Możesz wrócić kiedy chcesz, tylko startujesz z naboru i dostajesz jak się oczywiście dostaniesz stażystę.
Nie do końca prawda bo nie musi dostać stażysty.
Na czas oczekiwania na decyzję o przywróceniu stopnia będzie musiał być zatrudniony na stanowisku stażysty.
 U mnie chłopak czekał jakiś czas temu około 5 miesięcy na decyzję .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline 998998998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2018, 18:16:52 »
Ja również postanowiłem zrezygnować ze służby w PSP. Nie jestem już w stanie pełnić służby setki kilometrów od domu i dużą część życia spędzać w samochodzie (tak jak sobie to wymyślił miłościwie nam panujący).
Stąd moje pytanie, czy poprzez koszty studiów, które muszę zwrócić mam rozumieć kwotę taką jaką płaci się w przypadku studiów niestacjonarnych tj. 4 650 zł za rok?




Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 21, 2018, 18:22:49 »
Ja również postanowiłem zrezygnować ze służby w PSP. Nie jestem już w stanie pełnić służby setki kilometrów od domu i dużą część życia spędzać w samochodzie (tak jak sobie to wymyślił miłościwie nam panujący).
Stąd moje pytanie, czy poprzez koszty studiów, które muszę zwrócić mam rozumieć kwotę taką jaką płaci się w przypadku studiów niestacjonarnych tj. 4 650 zł za rok?
Więcej.... Niestety...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline 998998998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 21, 2018, 20:02:46 »
Ja również postanowiłem zrezygnować ze służby w PSP. Nie jestem już w stanie pełnić służby setki kilometrów od domu i dużą część życia spędzać w samochodzie (tak jak sobie to wymyślił miłościwie nam panujący).
Stąd moje pytanie, czy poprzez koszty studiów, które muszę zwrócić mam rozumieć kwotę taką jaką płaci się w przypadku studiów niestacjonarnych tj. 4 650 zł za rok?
Więcej.... Niestety...

Czyli zwrot za zakwaterowanie, wyżywienie plus prawdopodobnie wyposażenie oraz żołd. Znasz konkretne kwoty?

Offline maciey

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 21, 2018, 20:09:24 »
Słyszałem już podobne głosy o rezygnacji ze służby, nie tylko absolwentów szkół. Ciekawych czasów dożyliśmy w PSP :cooo:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 21, 2018, 20:11:10 »
Gdzieś mi sie odbiła o uszy kwota 70 000 zl ale nie pamiętam kiedy to słyszałem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Rezygnacja ze służby w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 21, 2018, 20:13:54 »
Ciekawa sprawa. Każą zwracać płatność za szkołę, czesne, wyżywienie, zakwaterowanie...
A jakby ktoś stwierdził, że przecież pełnił na szkole dyżury, służba wewnętrzna, rejony, służba w JRG, grupa rezerwowa, odwody operacyjne, itp. I zaczął się w sądzie kłócić że dlaczego to wszystko za darmo. Póki co chyba nie było takich sytuacji, ale może czekają nas precedensy?
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)