Autor Wątek: Polska produkcja samochodów gaśniczych  (Przeczytany 14761 razy)

Offline wicher

• Stary Wyga
  • **

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Polska produkcja samochodów gaśniczych
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 23, 2018, 11:56:48 »

Offline b07

• Strażak Sam
  • Everyone goes home
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 27, 2018, 17:13:38 »
Autosan i Jelcz będą produkować wozy strażackie? Trwają negocjacje.

http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22876532,autosan-i-jelcz-beda-produkowac-wozy-strazackie-trwaja-negocjacje.html

To tylko i wylacznie mielenie jednej wypowiedzi 01/KG.

Wypowiedzi prezesa Autosanu z kolei pokazują, że należałoby zachować w tej sprawie daleko idącą powściągliwość.

http://esanok.pl/2018/czy-z-hal-produkcyjnych-autosanu-wyjada-wozy-strazackie-00e8po.html

Oprócz kilku okrągłych zdań o trwających rozmowach i dywersyfikacji powiedział tak:

(...) w tym momencie nie jestem w stanie przewidzieć jaki będzie finał podjętej inicjatywy. Na bieżąco analizujemy ryzyka i ewentualne korzyści oraz prowadzimy rozmowy w tej sprawie

Ponadto w bardzo świeżym wywiedzie z prezesem Autosanu, mimo obszernego omówienia planów na rok 2018, nie pada nawet słowo o samochodach pożarniczych:

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/producenci/news-prezes-autosanu-rok-2017-pelen-sukcesow,nId,2509360

Offline piotr92strazak

• Cel: PSP
  • VIP
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 28, 2018, 02:00:48 »
Komendant Główny PSP podkreślił że jeszcze w tym roku czyli 2018 samochody trafią do kilku jednostek straży, co chyba osiągalne nie będzie.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Fireman88

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 28, 2018, 09:10:09 »

Offline peterek

• Weteran
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 28, 2018, 11:43:37 »
nie prototyp ale coś w miarę dobrego jak na czasy kilka-kilkanaście lat temu.
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=10336&mode=search&sessionid=s8p9skcbt4mmeghf0jep9ucbi3
w porównaniu do tych obecnych manów, scanii, mercedesów, które co krótsza lub dłuższa chwila wymagają serwisu ten jelcz dawał radę. A pompa NH30 rosenbauera to no same plusy - żadnych awarii, usterek malutko, obsługa prosta bez przerostu elektroniki a zwłaszcza pneumatyki.
pozdrawiam

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 28, 2018, 12:36:41 »
Czy Jelcz ma jeszcze pracowników którzy robili 004, 005, 010? To samo z linią produkcyjna? Tak, autopompa to najlepsze co w tym pojeździe było, poza tym gniły na potęgę, a jakość wykonania zabudowy była na poziomie przeciętnego kowala. Silniki też nie były super bezawaryjne z tego co pamiętam. To był dobry następca 004, ale czy najlepszy?

Offline mako

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 29, 2018, 14:39:28 »
Dot. Klasy EURO ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 168/2013
z dnia 15 stycznia 2013 r.
w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców
Szczegó3ły
2.   Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do następujących pojazdów:
a)
pojazdów o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 6 km/h;
b)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do użytku przez osoby niepełnosprawne fizycznie;
c)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do obsługiwania przez pieszego;
d)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do używania w zawodach sportowych;
e)
pojazdów zaprojektowanych i skonstruowanych do użytku przez służby zbrojne, służby obrony cywilnej, straż pożarną, służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i służby pogotowia medycznego
W ustawie Prawo ruchu drogowego w naszym kraju jest podobny zapis.
Więc dlaczego nie można kupić i zarejestrować euro 4 lub 5?
Może ktoś źle czyta przepisy albo komuś jest łatwiej i mniej skomplikowanie.

Offline lukaszenko

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 02, 2018, 20:51:40 »
Panowie, kilka słów na temat obecnie produkowanych Jelczy. Dzisiaj miałem okazję odbyć jazdę na odcinku powyżej 100 km odprowadzając pojazd do jednostki wojskowej (Jelcz 662 bodajże o mocy 430 KM) z kontenerem. Ogólne wrażenie z jazdy nie najgorsze, pojazd jest dynamiczny, komfort jazdy względny. Ale nie obyło się bez większych kwiatków. Do pojazdu wsiadłem z przebiegiem 300 km. Po przejechaniu ok 2,3 km i włączonym nawiewie i wycieraczkach na stację paliw, nagle oba elementy przestały działać. Wada wrodzona, tak się dzieje w większości pojazdów. Jak zwykle okazało się, że spalił się bezpiecznik, mało tego spryskiwacz szyb również nie działał. I ogólne zalecenie było takie, żeby nie włączać nawiewu. Jedyne rozwiązanie to uchylone szyby aby nie parowało wewnątrz. Co do jazdy to nie najgorzej, bardzo krótkie ruchy lewarka zmiany biegów, co czasami powodowało podejrzenie czy bieg aby na pewno wszedł, skrętność pojazdu jak na pojazd 3 osiowy nie najgorsza, powiedział bym nawet, że lepsza niż np. Renault Kerax 6x6. Oczywiście pojazd posiada blokady mostu itp, w wojskowej wersji wyciągarkę hydrauliczną, 2 zbiorniki paliwa itp. Co do kabiny pojazdu. Przy pierwszym wsiadaniu uważałem, bo drzwi są niskie, ale przy drugim przywaliłem w "futrynę" głową. Jazda z max prędkością 84-85 km/h też nie była szałem. Po przejechaniu niecałych 100 km u mnie w pojeździe wyskoczył błąd na komputerze i tak: wskaźnik ciśnienie oleju na max, układ pneumatyczny na max, stan paliwa na max. W drugim pojeździe kontrolka ABS nie przestawała świecić. To by było na tyle z mojego kontaktu z tą marką. Jeżeli macie jeszcze Jelcze 422, to jakość jazdy z perspektywy kierowcy jest jak dla mnie ogromnym plusem na korzyść nowego modelu, ale pod względem wykończenia tych istotnych w codziennym użytkowaniu to tragedia. Jeżeli miało by to trafić w tej wersji co oferują na tą chwilę to będzie tragedia. Pojazd będzie więcej czasu serwisowany w związku z usterkami niż spędzi w samym podziale. Z ok 40 szt. co było prowadzonych praktycznie w każdym pojeździe powtarzały się te same usterki. Dziękuję, ale ja podziękuję za taki samochód.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline ktk

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 02, 2018, 23:44:25 »
Dot. Klasy EURO ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 168/2013
z dnia 15 stycznia 2013 r.
w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców
Szczegó3ły
2.   Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do następujących pojazdów:
a)
pojazdów o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 6 km/h;
b)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do użytku przez osoby niepełnosprawne fizycznie;
c)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do obsługiwania przez pieszego;
d)
pojazdów przeznaczonych wyłącznie do używania w zawodach sportowych;
e)
pojazdów zaprojektowanych i skonstruowanych do użytku przez służby zbrojne, służby obrony cywilnej, straż pożarną, służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i służby pogotowia medycznego
W ustawie Prawo ruchu drogowego w naszym kraju jest podobny zapis.
Więc dlaczego nie można kupić i zarejestrować euro 4 lub 5?
Może ktoś źle czyta przepisy albo komuś jest łatwiej i mniej skomplikowanie.
Kolega powołuje się na rozporządzenie dotyczące ogólnie rzecz biorąc motocykli. Nie tędy droga do euro 4 czy 5.

Offline mako

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 03, 2018, 22:34:21 »
Jest jeszcze rozporządzenie mswia

Offline szampan

• Strażak Sam

Offline b07

• Strażak Sam
  • Everyone goes home
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 10, 2018, 17:27:06 »
Na Ukrainie dali radę to i my damy

No ba! I to bez kooperacji! Mamy doświadczenie w spawaniu kabin:

https://img.czerwonesamochody.com/data/media/840/DSC05328m.jpg

Offline b07

• Strażak Sam
  • Everyone goes home
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 15, 2018, 20:00:45 »
Jest coraz ciekawiej. Fantastyczny jest wywiad z 01/KG z najnowszego "pojednawczego" PP (na marginesie - dawno nie widziałem takiego propagandowego steku bzdur jak w tym numerze, ze śmiechu można spaść z krzesła, a ciągłe zmiany stanowiska pana S. w stosunku do OSP są przekomiczne, czysty Orwell i Ministerstwo Prawdy).

Otóż szanowni Państwo, wg 01/KG przedmiotem projektu Jelcz/Autosan jest "zmodernizowany stary samochód GBA 2,5/16". Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu, bo spadnę z rowerka...

Podjęliśmy w KG PSP pewnie działania w sprawie produkcji w kraju samochodów pożarniczych. Rozpoczęliśmy rozmowy z polskimi firmami Autosan i Jelcz. Zaproponowaliśmy zmodernizowanie starego samochodu GBA 2,5/16 – pojazdu uniwersalnego, średniego gaśniczego, który był przeznaczony zarówno do działań w mieście, jak i na wsi i cieszył się uznaniem. Oczywiście konieczne jest jego ulepszenie. Przyświeca nam idea stworzenia samochodu prostszego, mniej naszpikowanego elektroniką, łatwiejszego w naprawie, obsłudze i mniej zawodnego. Jeżeli się uda, prototyp takiego samochodu powstanie pod koniec tego roku. Co ważne, jego szacowany koszt wyniesie nie więcej niż 500 tys. zł, teraz zakup samochodu średniego to wydatek rzędu około 800 tys. zł. Jak widać, różnica w cenie jest spora. Ten samochód byłby przeznaczony głównie dla strażaków OSP.

https://www.ppoz.pl/index.php/w-ogniu-pytan/1766-doceniajmy-sie

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 18, 2018, 11:15:12 »

Offline peterek

• Weteran

Offline zimny_marian

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 12, 2018, 20:06:37 »
Gdy w końcu zaczyna się coś zmieniać na plus w kwestii zabudowy samochodów ------> https://remiza.com.pl/scania-dla-osp-bartag-jedyna-taka-w-kraju/
KG chce zdławić to w zarodku i chce produkować samochody za 500 tyś. Ehhhh... nie wiem czy chcę widzieć samochód gaśniczy za 500 tyś. Boje się nawet sobie go wyobrazić.

Offline kamaras

• mł. ogniomistrz
  • Weteran
  • kamaras
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 12, 2018, 20:10:54 »
Gdzie tu widzisz plus takiej zabudowy w porównaniu z zabudową z kabiną brygadową?

Offline piotr92strazak

• Cel: PSP
  • VIP
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 12, 2018, 20:13:25 »
Gdy w końcu zaczyna się coś zmieniać na plus w kwestii zabudowy samochodów ------> https://remiza.com.pl/scania-dla-osp-bartag-jedyna-taka-w-kraju/
KG chce zdławić to w zarodku i chce produkować samochody za 500 tyś. Ehhhh... nie wiem czy chcę widzieć samochód gaśniczy za 500 tyś. Boje się nawet sobie go wyobrazić.
No własnie tez jestem ciekaw co tu jest na plus w takiej kabinie dwumodułowej? Że więcej miejsca dla ratowników? 6 miejsc a nie tak jak standardowo w kabinie jednomodułowej 4?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline PabloGCBA

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 12, 2018, 20:23:36 »
No pewnie że wiecej miejsca i ergonomiczne rozmieszczenie w niej wszystkiego co potrzebne.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera