Autor Wątek: Ekwiwalent dla strażaka OSP  (Przeczytany 5072 razy)

Offline pawel199809

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Ekwiwalent dla strażaka OSP
« dnia: Grudzień 30, 2017, 10:51:11 »
Witam wszystkich
Jeżeli strażak nie pobierze ekwiwalentu w tym roku kalendarzowym to czy może się o niego starać np o ekwiwalent za 2017r w 2018r? Czy u was w jednostkach gmina ma problem z wypłaceniem ekwiwalentu. U mnie jest taki problem że nikt jeszcze ekwiwalentu na oczy nie widział.

zyraf

  • Gość
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2017, 11:01:28 »
A nie podpisałeś papieru, że rezygnujesz z pobierania ekwiwalentu?

W mojej OSP rezygnuje się z pobierania ekwiwalentu na rzecz OSP - czyli środki pozostają na sprzęt, inwestycje czy co tam sobie zarząd wymyśli.


PS na fejsbuku i innych portalach tyle pisze się o dzielnych i niezłomnych ochotnikach ale jak przychodzi rozmawiać o kasie to każdego aż telepie...no to w końcu ochotnicy czy nie? rozwala mnie to.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2017, 12:02:19 »
Nie ma takiej możliwości by od tak zrzec się ekwiwalentu i żeby z automatu był on przekazywany na OSP - u nas temat wałkowany średnio na co drugim walnym zebraniu i zawsze przedstawiciel Związku kończy temat przywołując podstawy prawne, mówiące, że musimy osobiście ekwiwalent odebrać z gminy i potem możemy go wpłacić na rzecz OSP, ale UG nie ma możliwości dokonać takiego przelewu automatycznie nawet na podstawie naszej zgody.

Zaś co do wypłaty ekwiwalentu to jeżeli wypisujecie wnioski to UG łaski nie robi - wypłacić musi, aczkolwiek nigdy nie spotkałem si z sytuacją wypłaty za rok wstecz.
Zresztą u nas taki numer nie mógłby mieć miejsca bo to sami urzędnicy chodzą za nami, żebyśmy wnioski składali i jak za długo tego nie robimy to przy każdej wizycie w UG słyszymy żebyśmy się pospieszyli - także to by było na tyle w temacie żądnych kasy strażaków z OSP....  :straz: Zresztą - rokrocznie dopłacam do tego "biznesu" co najmniej kilkaset złotych ponad kwotę ekwiwalentu więc oskarżenia z postu powyżej są absolutnie bezpodstawne... Zwłaszcza, że kilka osób w jednostce wydaje na nią jeszcze więcej niż ja... A to co mnie naprawdę rozwala to że muszę kombinować kasę na to, by za darmo ratować komuś zdrowi, mienie i życie - gdyby zależało to ode mnie to jednostki OSP już dawno by zastrajkowały i wtedy może by się ktoś obudził (z ręką w przysłowiowym nocniku)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2017, 12:35:55 »
Witam wszystkich
Jeżeli strażak nie pobierze ekwiwalentu w tym roku kalendarzowym to czy może się o niego starać np o ekwiwalent za 2017r w 2018r? Czy u was w jednostkach gmina ma problem z wypłaceniem ekwiwalentu. U mnie jest taki problem że nikt jeszcze ekwiwalentu na oczy nie widział.

Może Strażak się ubiegać.
było pisane co i jak  http://www.strazak.pl/index.php/topic,401.msg49473.html#msg49473

zyraf

  • Gość
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2017, 12:50:16 »
Nie ma takiej możliwości by od tak zrzec się ekwiwalentu i żeby z automatu był on przekazywany na OSP - u nas temat wałkowany średnio na co drugim walnym zebraniu i zawsze przedstawiciel Związku kończy temat przywołując podstawy prawne, mówiące, że musimy osobiście ekwiwalent odebrać z gminy i potem możemy go wpłacić na rzecz OSP, ale UG nie ma możliwości dokonać takiego przelewu automatycznie nawet na podstawie naszej zgody.

Zaś co do wypłaty ekwiwalentu to jeżeli wypisujecie wnioski to UG łaski nie robi - wypłacić musi, aczkolwiek nigdy nie spotkałem si z sytuacją wypłaty za rok wstecz.
Zresztą u nas taki numer nie mógłby mieć miejsca bo to sami urzędnicy chodzą za nami, żebyśmy wnioski składali i jak za długo tego nie robimy to przy każdej wizycie w UG słyszymy żebyśmy się pospieszyli - także to by było na tyle w temacie żądnych kasy strażaków z OSP....  :straz: Zresztą - rokrocznie dopłacam do tego "biznesu" co najmniej kilkaset złotych ponad kwotę ekwiwalentu więc oskarżenia z postu powyżej są absolutnie bezpodstawne... Zwłaszcza, że kilka osób w jednostce wydaje na nią jeszcze więcej niż ja... A to co mnie naprawdę rozwala to że muszę kombinować kasę na to, by za darmo ratować komuś zdrowi, mienie i życie - gdyby zależało to ode mnie to jednostki OSP już dawno by zastrajkowały i wtedy może by się ktoś obudził (z ręką w przysłowiowym nocniku)


Co Twój UG na to nie wiem. Ja zapisując się do OSP podpisałem oświadczenie, że zrzekam się ekwiwalentu na rzecz OSP i tyle. Było to podyktowane zwiększeniem puli środków na sprzęt i szkolenia a z drugiej strony, żeby eliminować ewentualnych podpalaczy, którzy na wyjazdach chcą zarobić - taka profilaktyka patrząc na to co się w Polsce dzieje. Z tego co się orientuję 90% OSP w moim powiecie tak zrobiło.
Na pewno środki z danego roku muszą być wydane na bieżąco - nie ma możliwości przelania na przyszły rok, dlatego na koniec roku robi się zakupy dopłacając różnicę z własnych środków jak dany sprzęt kosztuje więcej niż dała gmina, ksrg czy inne źródła.

Co do budżetu jak dokładacie do działalności to prawda taka, że macie do dupy zarząd, niegospodarny, niepotrafiący zarządzać środkami ani ich pozyskiwać. Takim jednostkom ile byś nie dał zawsze będzie mało i niedobrze.
Wiadomo, nie można porównywać gminy kozia wólka z jakąś większą prężnie działającą ale podobnie nie wypada oczekiwać takiego samego finansowania OSP, które ma 20 wyjazdów rocznie z OSP które ma wyjazdów 200 i nie są to plamy oleju a realne działania.

Pozdro

PS
Jak czytam te żale o pieniądze na forum czy fejsbuku to odnoszę wrażenie, że Śląsk jest milion lat przed  pozostałymi jednostkami OSP czy PSP a budżety są tu o kila zer większe.
Jedna formacja a różnice są ogromne.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2017, 22:16:27 »
Cytuj
Ja zapisując się do OSP podpisałem oświadczenie, że zrzekam się ekwiwalentu na rzecz OSP i tyle.

No i właśnie tłumaczę powyżej - jak krowie na rowie - że przy próbie przegłosowania czegoś takiego na walnym zebraniu jesteśmy pouczani przez przedstawiciela ZOSP RP oraz przedstawiciela UG że nie możemy zgodnie z obowiązującym prawem zrobić czegoś takiego - możemy co najwyżej sami odebrać z UG i przekazać na OSP ale UG nie przeleje na konto OSP z automatu i tyle...

Cytuj
Co do budżetu jak dokładacie do działalności to prawda taka, że macie do dupy zarząd, niegospodarny, niepotrafiący zarządzać środkami ani ich pozyskiwać.
Jeżeli, wg Ciebie, to że zarządowi udało się przekonać członków do tego by przeznaczali na straż więcej pieniędzy niż tylko składka plus ekwiwalent świadczy o niegospodarności i nieudolności to mamy różne definicje tych pojęć. W ostatnich latach jednostka pozyskała prawie milion złotych różnych dotacji - mamy najlepiej wyposażony "pierwszy wyjazd" w powiecie - wliczając w to jednostki PSP. I jesteśmy rokrocznie dysponowani - w razie większych akcji - również poza teren naszego powiatu...

I niestety - ale utrzymanie sprzętu kosztuje, ponadto dochodzi konieczność wymiany - bo duża ilość wyjazdów przekłada się na zużycie sprzętu - i 3tyś zł s KSRG na rok to wg mnie kpina a nie pieniądze na podtrzymanie gotowości... Nie widzę nic złego w zwracaniu uwagi na ten fakt. Podobnie jak na fakt, że mam dość tego, że trzeba urzędnikom tłumaczyć, iż kilka tyś złotych rocznie na szkolenia i badania to nie "fanaberia strażaków" ale wymogi prawne...

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2018, 09:24:09 »
@Feniks UG musi wypłacić pieniądze zgodnie z uchwałą jaką podjęli radni. Natomiast ochotnik może podać dowolny numer rachunku do wypłaty. I tak zamiast podawać swój numer rachunku podaje w UG numer rachunku swojego OSP.
W nauce prawa administracyjnego uznaje się, że podmiot, któremu przysługuje publiczne prawo podmiotowe nie może nim dysponować oraz, że jest ono niezbywalne, że nie można się go zrzec, ale dopuszczalna jest rezygnacja z korzystania z niego.
Dopuszczalne jest natomiast zrezygnowanie przez strażaków OSP z korzystania z ekwiwalentu. Rezygnacja ta polega na tym, że nie przedstawiają urzędnikom gminy dokumentów potwierdzających udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym. Urzędnik gminy nie ma prawa żądać jakichkolwiek dokumentów potwierdzających rezygnację z korzystania z ekwiwalentu, niezależnie czy miałaby to być uchwała władza OSP czy indywidualnie podpisane oświadczenie strażaka ochotnika o rezygnacji z korzystania z ekwiwalentu. Ponieważ ekwiwalent jest prawem osobistym, to rezygnacja z korzystania z ekwiwalentu jest osobistą, indywidualną decyzją członka OSP. Rezygnacja władz OSP z korzystania z ekwiwalentu nie oznacza rezygnacji szeregowych członków OSP, podobnie jak rezygnacja większość nie oznacza rezygnacji wszystkich.
do poczytania: https://www.lexfire.pl/menu/publikacje/item/486-zrzeczenie-sie-ekwiwalentu

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2018, 11:31:09 »
Zawsze można ekwiwalent pobrać w kasie UG i wpłacić jako darowizna na cele statutowe OSP...

Offline michcu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2018, 14:25:11 »
W naszej jednostce na początku roku podpisujemy oświadczenie, ze wyrażamy zgodę aby naczelnik w naszym imieniu pobierał ekwiwalent w Urzędzie Gminy. W garażu prowadzony jest zeszyt z paragonami w którym wyszczególnione jest co zostało kupione za pieniądze z ekwiwalentu. Słownie umówiliśmy się kto chce przeznaczyć pieniądze na OSP a kto chce je otrzymać i nie ma z tym najmniejszego problemu. Co najważniejsze nikt nie zarzuca nam ze jeździmy żeby zarobić 😀

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2018, 10:42:53 »
Zawsze można ekwiwalent pobrać w kasie UG i wpłacić jako darowizna na cele statutowe OSP...
Co więcej, jeśli OSP jest OPP to można to odliczyć sobie od podatku ;)

Offline staraczka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2018, 11:50:23 »
Dzień dobry. Ja patrzę na temat ekwiwalentu od drugiej strony. W mojej gminie osp żąda pieniędzy na wszystko, za wszystkie wyjazdy (nawet te nie dotyczące wyjazdów ratowniczo-gaśniczych), jestem w trakcie przygotowywania uchwały ws ekwiwalentu i takie moje pytanie - jakie są u Was stawki, takiego ekwiwalentu?? Czy urząd żąda zaświadczeń/ oświadczeń przed wypłatą takiego ekwiwalentu?

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Ekwiwalent dla strażaka OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 28, 2018, 23:20:24 »
Stawki ustala rada gminy z tego co się orientuję... Teraz z tymi pieniędzmi same problemy... kiedyś nie było płacone i było dobrze