Autor Wątek: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego  (Przeczytany 36458 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2017, 22:06:39 »
Proszę bardzo - https://remiza.com.pl/strazacy-z-kepnicy-dostali-12-mln-zl-z-ministerstwa-sprawiedliwosci/
przykład chyba z tego samego powiatu co OSP, które chcą wystąpić z KSRG?

Kur*ica mnie trafia jak czytam takie artykuły. Musieliśmy starać się latami (o psie tak naprawdę) pieniądze na samochód i pewnie nie tylko my, a tu proszę - nie trzeba być w KSRG i z nieba spada okrągła sumka na samochód  :wall:

Kolejny przykład na to, że "pańszczyzna" w KSRG po prostu się nie opłaca.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline portroyal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2017, 11:38:31 »
Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem zarówno funkcjonariuszem JRG Nysa gdzie służył przedmiot konfliktu jak i członkiem OSP Niwnica gdzie ów trafił. Zazwyczaj staram się nie opowiadać w takich kwestiach po żadnej ze stron, ale po obejrzeniu w mojej ocenie stronniczego materiału TVP Opole postanowiłem kilka słów napisać.
Nie podważalnym jest fakt, że okrojenie KSRG z dotacji to cios poniżej pasa dla całego systemu. Moje pytanie brzmi dlaczego druhowie z gminy Otmuchów dopiero teraz występują z KSRG?
Decyzję o przekazaniu samochodu do Niwnicy wydał Komendant Główny PSP w styczniu b.r, biorąc pod uwagę fakt, że Burmistrz Nysy kosztem pozostawienia go w  gminie zapewnił dofinansowanie ciężkiego samochodu dla KP PSP w Nysie na kwotę 200 tyś. zł, a w 2016 r. 100 tyś. zł do samochodu wodno-nurkowego.!!!
Łatwo policzyć, że obiekt sporu kosztował gminę Nysa 300 tyś. zł, ale to pokłosie współpracy między KP, a włodarzami gminy.
Współpracy nie ma natomiast pomiędzy KP, a Starostą nyskim, który jest mieszkańcem Otmuchowa.
Niestety materiał TVP Opole o tych faktach nie wspomina, ale cóż nie było by sensacji.
Jako ciekawostkę dopowiem że ten osławiony STARMAN jest pojazdem 15 letnim (rok prod. 2002) i powypadkowym. To ten pojazd pod którym zarwała się droga podczas powodzi w Głuchołazach.
Powody jakie kierują (czytaj osoby które nimi sterują) druhami z gminy Otmuchów nie są tak szczytne i godne naśladowania jak mogło by się wydawać.
Dla mnie to czysta polityka. Niestety ze strażakami w tle. 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2017, 08:16:03 »
Pieniądze z KSRG to śmiech na sali, prestiż żaden - ogólnie to tylko nowe wymogi i wymysły.... A ćwiczenia i sprawdzanie gotowości o których piszecie to śmiech na sali - po co to komu? Nie wystarczą statystyki wyjazdowości z ostatnich lat? Ogólnie to powiem tylko:
BRAWA za odwagę dla tych jednostek co wystąpiły i tyle, bo system jest chory i z roku na rok jest tylko gorzej.... Tu już nie ma co leczyć - trzeba dobić i powołać coś nowego w jego miejsce....

Jeśłi ktoś pisze, że ćwiczenia i sprawdzanie gotowości jest "śmiech na sali - po co to komu" to się rzeczywiście nie nadaje do KSRG. Będąc kilkaset razy na inspekcjach wiem (od ratowników), że większości sprzętu danego OSP w rękach nie mieli i tylko na ćwiczeniu w inspekcji uczą się obsługi (udział w ćwiczeniach im się nie trafił).
Chcemy pieniędzy dla KSRG, chcemy poważania ale nie chcemy spełniać określonych kryteriów - wyjazdy wystarczą.
JRG ćwiczą (w większości) co dziennie.

Jezeli ta y druhowie maja pierwszy raz w rekach na inspekcji to nalezy wystawic dwoje z gotowosci i publicznie podac informacje o tym.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 02, 2018, 21:39:36 »
A spójrzcie na to inaczej. Ten sam powiat - Nysa, Paczków i w środku Otmuchów. W Nysie i ciut większym od Otmuchowa Paczkowie lecz mniejszej gminie funkcjonują państwowe JRG. Otmuchów musi bronić się sam, po tylu latach samodzielnego budowania własnych jednostek, kupowania sprzętu m.in. w Austrii miał wg mnie prawo liczyć na samochód wycofywany z PSP. Nic tutaj do tego staroście jak sugeruje @portroyal, to nie jego sprawa. Ilość wyjazdów jest tu jak najbardziej obiektywnym wykładnikiem. Staroman dalej będzie służył bogatej gminie Nysa, chronionej przede wszystkim przez PSP a Otmuchów nadal będzie kupował strażacki demobil z Austrii czy Niemiec. Z wypowiedzi  @portroyal wychodzi jednak stara prawda, że PSP nie przekazuje sprzętu OSP tak, jak każe ustawa lecz go sprzedaje.
Świeża wiadomość Patryk Jaki przekazał 1,2 mln na nowy samochód dla OSP Kępnica w tejże samej gminie Nysa parę kilometrów od Niwnicy. O co tu chodzi?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 22:31:12 wysłana przez Fredek »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 16, 2018, 21:59:58 »
Ktoś wie jak obecnie sprawa wygląda?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 22, 2018, 23:24:56 »
!!! Z ostatniej chwili!!!
W dniu 22.03. 2018 r. po 23 latach jednostka OSP SUCHY LAS występuje z KSRG.
Druhowie podczas zebrania sprawozdawczego większością głosów zadecydowali o wyjściu z systemu.
To zebranie pokazało podejście do sytuacji władz PSP faktem braku przedstawiciela z ich strony.
Pragniemy podziękować wszystkim służbom za te 23 lata współpracy w systemie.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 23, 2018, 01:09:30 »
!!! Z ostatniej chwili!!!
W dniu 22.03. 2018 r. po 23 latach jednostka OSP SUCHY LAS występuje z KSRG.
Druhowie podczas zebrania sprawozdawczego większością głosów zadecydowali o wyjściu z systemu.
To zebranie pokazało podejście do sytuacji władz PSP faktem braku przedstawiciela z ich strony.
Pragniemy podziękować wszystkim służbom za te 23 lata współpracy w systemie.

Brawo , a wszystko przez brak dopuszczenia CNBOP w ich naprawdę rewelacyjnym Mercedesie . Mało tego , w ramach poparcia należałoby wycofać z podziału bojowego wszystkie auta pożarnicze  które go nie mają . Może wtedy komuś by się oczy otwarły .  :fiuu:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 23, 2018, 07:17:08 »
!!! Z ostatniej chwili!!!
W dniu 22.03. 2018 r. po 23 latach jednostka OSP SUCHY LAS występuje z KSRG.
Druhowie podczas zebrania sprawozdawczego większością głosów zadecydowali o wyjściu z systemu.
To zebranie pokazało podejście do sytuacji władz PSP faktem braku przedstawiciela z ich strony.
Pragniemy podziękować wszystkim służbom za te 23 lata współpracy w systemie.

Brawo , a wszystko przez brak dopuszczenia CNBOP w ich naprawdę rewelacyjnym Mercedesie . Mało tego , w ramach poparcia należałoby wycofać z podziału bojowego wszystkie auta pożarnicze  które go nie mają . Może wtedy komuś by się oczy otwarły .  :fiuu:
Zgadza się. Dlaczego po wejściu ustawy nie wycofano samochodów z podziału bez cnbop. :gwiazdki:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 23, 2018, 11:27:32 »
Może dlatego nie wycofali, że prawo nie działa wstecz! Pewnie będę niepopularny, ale moje zdanie jest takie, że dali ciała, a teraz robią z siebie ofiarę. Mają na papierze, że auto bez cnbopu zostanie wprowadzone do podziału? Nie, to dziękuję, do widzenia. Może w końcu w OSP przestanie istnieć przekonanie że "jakoś to będzie", a w razie czego to rozejdzie się po kościach. Weźmy odpowiedzialność za to co sami robimy.

Osobną kwestią jest mój stosunek do cnbopu, który jest taki, że to tylko wyciąganie pieniędzy, ale jest jak jest i musimy się z tym - przynajmniej w najbliższym czasie - pogodzić.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 23, 2018, 20:07:47 »
Może dlatego nie wycofali, że prawo nie działa wstecz! Pewnie będę niepopularny, ale moje zdanie jest takie, że dali ciała, a teraz robią z siebie ofiarę. Mają na papierze, że auto bez cnbopu zostanie wprowadzone do podziału? Nie, to dziękuję, do widzenia. Może w końcu w OSP przestanie istnieć przekonanie że "jakoś to będzie", a w razie czego to rozejdzie się po kościach. Weźmy odpowiedzialność za to co sami robimy.

Popieram w 100%! Jak się kupuje samochód z publicznych pieniędzy to trzeba sprawdzić wszystkie kruczki prawne, a nie skupiać się na tym ile będzie miało światełek i innych różnych turbo bajerów. Ktoś tu chciał być fajny a nie wyszło.
Po drugie, jest to nie fair wobec jednostek, które też w cenę nowych samochodów miały wliczony CNBOP i za ten certyfikat zapłaciły. Albo wszyscy stosujemy się do tych samych przepisów, albo właśnie będzie taka wolna amerykanka.

Nie do końca popieram instytucje w Józefowie, ale trzeba przyznać, że gdyby była wolna ręka w tym zakresie, to dopiero w OSP jeździły by ciekawe wynalazki.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 23, 2018, 23:05:50 »
Przecież jeżdżą ciekawe wynalazki.
http://nowysacz112.pl/osp/osp-gmina-muszyna/osp-muszyna-folwark
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=30417
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=55992
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=67117
i wiele wiele innych...

Znasz jakiś przykład zdarzenia ze względu na wykorzystanie tego typu samochodów?

Przez wiele lat jeździłem używkami z Holandii i był to ogromny postęp dla mojej jednostki. Część mojej gminy ciągle nimi jeździ. Nie fair to by było nagle udawać świętego i pisać, że tylko samochodu z CNBOP mogą gasić tylko dlatego, że udało się załapać na dotację i kupić nowy. 

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 24, 2018, 07:23:49 »
CNBOP to nabijanie komuś kasy . Jeżę autami w PSP z CNBOP w PSP , którym daleko do ideału ( aparaty powietrzne w schowkach , rozlatująca się autopompa  :/ )  i w OSP autem z oryginalną zabudową Camiva . Nic się z tym autem nie dzieje posiada dwie chłodnice czyli podwozie było przygotowane do zabudowy pożarniczej ( aparaty powietrzne już w kabinie ) . Nie generalizujmy , jeśli chodzi jak zostało to określone "wynalazki " bo  to auto było przygotowane do zabudowy od podstaw i przewyższa tym co jeżdżę w PSP przynajmniej o 10 lat czy nawet 20 lat . CNBOP to monopol do wyciągania kasy z budżetu i tyle . Czas na zmiany przepisach  ponieważ jednostek , które mają tego dosyć będzie więcej .
może jakiś kolejny program w tv typu "Państwo w państwie " z udziałem jednostki Suchy Las ? Pozdrawiam  :straz:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 24, 2018, 09:16:54 »
Popieram w 100%! Jak się kupuje samochód z publicznych pieniędzy to trzeba sprawdzić wszystkie kruczki prawne, a nie skupiać się na tym ile będzie miało światełek i innych różnych turbo bajerów.
Po pierwsze - certyfikat CNBOP nie czyni ze sprzętu dobrego. Jest masa certyfikowanego szajsu, jak UPS-y z impregnowanej bawełny czy strzelające przy pierwszym użyciu węże tłoczne.
Po drugie - lampki i turbo bajery. Nie wiem czym może być "turbo bajer", ale oświetlenie ostrzegawcze jest bardzo ważne, chyba że jeździsz głównie po lasach i polach. Ale już jednostki które obstawiają drogi klasy A i S nie mogą podchodzić do tematu z taką olewką, bo im podczas działań może rozpędzone auto w nowym super wozie z CNBOPem zaparkować.


Po drugie, jest to nie fair wobec jednostek, które też w cenę nowych samochodów miały wliczony CNBOP i za ten certyfikat zapłaciły.
Mnie okradli, to niech sąsiada też okradną, bo to nie fair, żeby akurat jego złodzieje też ominęli. Czytasz czasem co piszesz?

Albo wszyscy stosujemy się do tych samych przepisów, albo właśnie będzie taka wolna amerykanka.
A jak przepisy są durne? Wszyscy i do wszystkich się stosują?

... trzeba przyznać, że gdyby była wolna ręka w tym zakresie, to dopiero w OSP jeździły by ciekawe wynalazki.
Jak napisał Sylwek - a co to znaczy że są niebezpieczne? Powodują wypadki, zagrożenia? Jeśli wóz jest dopuszczony do ruchu, przechodzi badania techniczne, to co to CIEBIE boli? Ofertę weryfikuje RYNEK - nie ma certyfikatów gwarantujących dopasowanie do SPECYFICZNYCH warunków KAŻDEJ jednostki.

Przykładowo Tatra Force (T815-7) nie posiada CNBOP i nie dostanie, bo nie spełnia normy emisji Euro 6. I nikogo nie interesuje że to jeden z najlepszych obecnie wozów terenowych - nie ma dopuszczenia, bo "dymi". Po pierwsze: służby powinny być zwolnione z tego idiotycznego wymogu, bo czym innym jest sprzęt ratowniczy, który pracuje sporadycznie i ma być niezawodny, a czym innym ciężarówki typowo transportowe. Przykładem niech będzie wojsko, gdzie obowiązuje Euro3 i nowe Jelcze tę normę spełniają, bez Adblue i systemu katalitycznego ze 40 tysięcy, który można rozwalić o kamień.
Po drugie - niech ci co wymyślają te idiotyzmy i blokują wymianę wozów na nowsze zrobią porównanie, co jest bardziej ergonomiczne, bezpieczniejsze, i przy okazji ekologiczne? Bo ja jestem raczej pewny że np. nasz 30-letni Star jakby podjechał na sprawdzenie normy emisji to mógłby ustanowić rekord stacji, przy okazji może nawet uszkadzając czujnik  :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 24, 2018, 14:52:04 »
Po pierwsze to należało by zastanowić się co jest sprawdzane przy okazji certyfikowania pojazdu w CNBOP, a dopiero później pisać bzdury, że autopompa się rozpada bo samochód ma certyfikat  :wall:

Nie miałem na myśli samochodów ciągniętych z zachodu bo wiadomo, że większość z nich spełnia lepsze normy, niż nasze nowe, ale chodziło mi bardziej o wynalazki rzeźbione u kowala w stodole. Chociaż i w tych zachodnich zdarzają się koła od przyczepy, "bo fajnie wyglądają".

Cytuj
Mnie okradli, to niech sąsiada też okradną, bo to nie fair, żeby akurat jego złodzieje też ominęli. Czytasz czasem co piszesz?

Co to w ogóle za porównanie?  Zastanów się o czym Ty piszesz? A niby dla czego ja mam się stosować do przepisów a inni nie? Bo co? To może pójdziemy w drugą stronę - skoro sąsiad kradnie to ja też mam kraść? Żyjemy wszyscy w jednym kraju i póki obowiązują takie a nie inne przepisy, to trzeba się do nich stosować, koniec i kropka. Dla czego ja mam się stosować a Ty nie? Dla czego mam płacić sto tysięcy więcej, za samochód, żeby był dostosowany do obowiązujących wymogów, a cwaniaczki mogą sobie wyprodukowanego w szopie Mercedesa wstawić tak samo do podziału?! Przypominam, że te pojazdy są kupowane z pieniędzy publicznych, a nie prywatnych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2018, 19:32:47 wysłana przez Emil »

Online bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 24, 2018, 23:29:04 »
Po informacji ze Osp  Suchy las wychodzi z ksrg w związku z problemami dot wprowadzenia auta do podziału bojowego, komendanci w poznaniu nakazali wycofać auta z PSP które nie mają cnbop  :szalony:  :gwiazdki:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 25, 2018, 09:06:57 »
Po informacji ze Osp  Suchy las wychodzi z ksrg w związku z problemami dot wprowadzenia auta do podziału bojowego, komendanci w poznaniu nakazali wycofać auta z PSP które nie mają cnbop  :szalony:  :gwiazdki:
I przekazać do OSP?  :rofl:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 25, 2018, 10:07:29 »
Wypisać się z KSRG łatwo. Wystarczy jedno zebranie. Gorzej wstąpić z powrotem. A wiadomo, że to musi kiedyś nastąpić bo za co utrzymać tyle sprzętu? Jak powiedzieć ludziom, którzy mieli po 200 wyjazdów w roku, że teraz mają zostawić wszystko i siedzieć w domu?
Dopiero teraz się zaczną problemy.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 25, 2018, 10:50:58 »
Wypisać się z KSRG łatwo. Wystarczy jedno zebranie. Gorzej wstąpić z powrotem. A wiadomo, że to musi kiedyś nastąpić bo za co utrzymać tyle sprzętu? Jak powiedzieć ludziom, którzy mieli po 200 wyjazdów w roku, że teraz mają zostawić wszystko i siedzieć w domu?
Dopiero teraz się zaczną problemy.

Co do tego utrzymania sprzętu to nie do końca, bo z KSRG to raczej nowe wymogi do wyposażenia i częściowe finansowanie, ale już wsparcie na utrzymanie to żadne.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 25, 2018, 11:14:45 »
No to różnie bywa widzę bo u mnie na wszystko wystarcza. Nie narzekam na brak kasy.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 25, 2018, 12:07:50 »
Tak ogólnie to w temacie mieszacie 4 zupełnie niezależne kwestie:
- sensowność bycia w KSRG w dzisiejszych czasach (która w mojej opinii jest na ten moment żadna)
- sensowność wymagania CNBOP na pojazdy (poza drenażem kieszeni nic to w praktyce nie daje - mamy w jednostce samochód który ma CNBOP, a wg mnie ma tak wiele wad konstrukcyjnych, że nie wiem co oni sprawdzają by dać ten certyfikat)
- sensowność nakładania na pojazdy służące w straży wymogów dotyczących aut cywilnych (taki sam debilizm jak te dwa wyżej)
- konieczność przestrzegania istniejących wymogów - no niestety, ale druhowie z Suchego Lasu sami są sobie winni... Od lat - również na tym forum - zorientowani w temacie strażacy ostrzegają, by nie kupować aut bez certyfikatu i objaśniają ryzyko. Jak ktoś chce ryzykować - jego prawo, ale niech potem nie płacze, że się nie udało...


@Pedros - no a myśmy na ten przykład w zeszłym roku dostali prawie 1300zł z KSRG na zakupy sprzętu - nie wiem na co to niby ma wystarczyć...

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 25, 2018, 12:18:29 »
Wypisać się z KSRG łatwo. Wystarczy jedno zebranie. Gorzej wstąpić z powrotem. A wiadomo, że to musi kiedyś nastąpić bo za co utrzymać tyle sprzętu? Jak powiedzieć ludziom, którzy mieli po 200 wyjazdów w roku, że teraz mają zostawić wszystko i siedzieć w domu?
Dopiero teraz się zaczną problemy.
Aby się wypisać to nie wystarczy tylko jedno zebranie. Też jest procedura. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyłączenie jednostki OSP z KSRG odbywa się na wniosek Komendanta Powiatowego PSP i decyzją Komendanta Głównego PSP w przypadku złożenia wniosku przez jednostkę lub wójta gminy i uzyskaniu oceny niedostatecznej podczas trzech kolejnych kontroli gotowości operacyjnej. (to cytat z remiza.com.pl kiedy w Opolskim wypisywały się jednostki)

Czy ilość wyjazdów się zmniejszy jak nie są w KSRG? Wątpię, bo kto będzie jeździł za nich? Procedury są cały czas takie same. Od 2013 w Wytycznych Dysponowania KG (potrzebnych do opracowania miejskich i powiatowych wytycznych) nie pojawia się rozróżnienie na KSRG i inne jednostki tylko całość. Priorytetem jest czas dojazdu.

Co do utrzymania sprzętu to sorry, ale od 2 lat większość jednostek dostaje coraz mniej. Tutaj na forum nawet o tym głośno mówią, że to są pieniadze po tysiąc złotych co powoduje że i tak kasę trzeba znaleźć z zewnątzrz

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 25, 2018, 12:42:32 »
Tak sobie czytam i czytam i zastanawiam się co im miało przynieść wypisanie się z KSRG? Przecież 01 jeśli pozyskał informację że auto nie mam CNBOP to nie wpiszę go do podziału bez względu na to czy należy się czy nie do KSRG.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 25, 2018, 13:00:52 »
Feniks dokładnie we wszystkich punktach, które wymieniłeś się z Tobą zgadzam.

Pedros odnośnie kosztów to pokrywa je gmina. Coraz droższe badania, ubezpieczenia, przeglądy hydrauliki czy apartow, że już o środku pianotworczym i paliwie nie wspomnę. Dotacja KSRG dotycząca wydatków bierzacych była na zakupy z listy. Środków było stosunkowo niewiele, a i tak nie mogłeś np. zrobić legalizacji. U mnie też ze środkami ok, ale dotacja w/w kosztów nie pokrywa.

Equinox moim zdaniem da im to to, że zostaną zauwazeni i nic po za tym. Jak wspomniałeś kg im auta nie wprowadzi jeśli jest oczywiste, że nie ma certyfikatu. Mało tego to dość ryzykowne bo kupując auto ma ono spełnić wszystkie wymagania by być w podziale, więc jakby się uparł to być może mógłby zadać zwrotu dotacji. W chwili obecnej najlepszym wyjściem było dołożenia środków przez gminę, sponsorów i sam nie wiem kogo na uzyskanie certyfikatu.