Autor Wątek: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego  (Przeczytany 21337 razy)

Offline sorbent

• Bywalec
  • *
  • PSP - "Kochać Cię tak bardzo i nienawidzieć"
Odp: Strażacy-ochotnicy wypisują się z systemu ratowniczo-gaśniczego
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 22, 2017, 11:35:15 »
Pieniądze z KSRG to śmiech na sali, prestiż żaden - ogólnie to tylko nowe wymogi i wymysły.... A ćwiczenia i sprawdzanie gotowości o których piszecie to śmiech na sali - po co to komu? Nie wystarczą statystyki wyjazdowości z ostatnich lat? Ogólnie to powiem tylko:
BRAWA za odwagę dla tych jednostek co wystąpiły i tyle, bo system jest chory i z roku na rok jest tylko gorzej.... Tu już nie ma co leczyć - trzeba dobić i powołać coś nowego w jego miejsce....

Jeśłi ktoś pisze, że ćwiczenia i sprawdzanie gotowości jest "śmiech na sali - po co to komu" to się rzeczywiście nie nadaje do KSRG. Będąc kilkaset razy na inspekcjach wiem (od ratowników), że większości sprzętu danego OSP w rękach nie mieli i tylko na ćwiczeniu w inspekcji uczą się obsługi (udział w ćwiczeniach im się nie trafił).
Chcemy pieniędzy dla KSRG, chcemy poważania ale nie chcemy spełniać określonych kryteriów - wyjazdy wystarczą.
JRG ćwiczą (w większości) co dziennie.

Offline Feniks

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 22, 2017, 11:53:25 »
sorbent - mi chodzi o ćwiczenia które ostatnio są w modzie - czyli pokazówka nic nie wnosząca. A już wymysł z zeszłego roku - wezwanie alarmowe na niezapowiedziane ćwiczenia - majstersztyk debilizmu. Już bardziej zaszkodzić OSP jest naprawdę ciężko... Jeżeli jednostka przez ostatnie 20lat ma jedną z najwyższych wyjazdowości w regionie, jest najlepiej wyposażoną OSP w okolicy i sama dba o szkolenie swoich członków to dziwisz się mojemu podejściu? Wielu z nas ma układy z pracodawcami pozwalające nam w razie alarmu spóźnić/nie iść do pracy - tylko musimy przynieść zaświadczenie że braliśmy udział w akcji ratowniczo-gaśniczej o numerze takim a takim. Na ćwiczenia takiej zgody nie mamy i mieć nie będziemy. Jak pojadę do pożaru lasu i na miejscu dowiem się, że to ćwiczenia to już więcej do akcji zamiast do pracy nie pojadę. I nie ja jeden. Obniżenie gotowości bojowej jednostki przez taki debilizm poprzez pozbawienie możliwości wyjazdów części strażaków to naprawdę wspaniały wkład w rozwój KSRG.... Jeżeli jednostka w przeciągu 25lat RAZ nie wyjechał na wezwanie z powodu braku załogi, ma JOT liczący około 40osób i nigdy nie było problemów z jej alarmowaniem to po co dodatkowo "sprawdzać" gotowość kosztem wkur*** jej członków (fajnie tłumaczyć pracodawcy że się spóźniłem bo ktoś miał "wizję" i chciał sprawdzić moją gotowość - chyba gotowość do zmiany pracy...)

Offline mulat81

• Strażak Sam
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 22, 2017, 12:24:08 »
Myślę że w niektórych rejonach Polski problem KSRG leży w tym że bycie w systemie nie jest żadnym plusem ani prestiżem. Ani pieniędzy lepszych nie ma ani traktowania przez psp lepszego nie ma a już zwlaszcza przez stanowisko kierowania. Już o pieniądzach nie mówię bo kombinujace straze wszędzie znajdą jakieś sposoby dysponowania kupią sprzęt ale co z tego skoro PSP woli swoje jednostki które po prostu wyjeżdżają bo muszą wyjeżdżać bo są planowane do wlaczenia do ksrg lub zakupu samochodu a statystyka wyjazdow blado wyglada.
Jesteśmy w ksrg a o wyjazd nawet do sąsiedniej jednostki musimy się prosić dzwoniąc na stanowisko kierowania (mamy ludzi chętnych do działań, samochody sprzęt i dyspozycyjność) przez lata bylismy dysponowani do zdarZeń na terenie powiatu ale odkąd zaczelo się mówić o włącZeniu do ksrg sąsiedniej jednostki to oni są wysylani nawet poza r teren gminy. A my mimo ze mamy zdecydowanie bliżej czekamy w remizie z telefonem do stanowiska kierowania w ręku

Problem  wyjazdow poza gmię zaczął się od momentu wypłaty ekwiwalentu, i nikt wam tego nie powie ale wójtówie burmistrzowie dzwonią do KM/P z pytaniem czy oni musieli jechać, czy tyle jednostek było potrzebnych, a już nie mówiąc poza swoją gminę to wówczas tel prawie zawsze pewny,  bo nie ma kto zapłacić za udział a wniosek o zwrot $ juz jest nim niektóre jednostki zdarza wrócić do koszar...... Wiec puzniej się nie dziwię ze skkp nie dysponuje skoro 01 go upomina...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 18:05:36 wysłana przez mulat81 »

Offline daiman998

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 22, 2017, 15:31:44 »
Pieniądze z KSRG to śmiech na sali, prestiż żaden - ogólnie to tylko nowe wymogi i wymysły.... A ćwiczenia i sprawdzanie gotowości o których piszecie to śmiech na sali - po co to komu? Nie wystarczą statystyki wyjazdowości z ostatnich lat? Ogólnie to powiem tylko:
BRAWA za odwagę dla tych jednostek co wystąpiły i tyle, bo system jest chory i z roku na rok jest tylko gorzej.... Tu już nie ma co leczyć - trzeba dobić i powołać coś nowego w jego miejsce....

Jeśłi ktoś pisze, że ćwiczenia i sprawdzanie gotowości jest "śmiech na sali - po co to komu" to się rzeczywiście nie nadaje do KSRG. Będąc kilkaset razy na inspekcjach wiem (od ratowników), że większości sprzętu danego OSP w rękach nie mieli i tylko na ćwiczeniu w inspekcji uczą się obsługi (udział w ćwiczeniach im się nie trafił).
Chcemy pieniędzy dla KSRG, chcemy poważania ale nie chcemy spełniać określonych kryteriów - wyjazdy wystarczą.

Jeśli w danej jednostce druhowie mają pierwszy raz w życiu sprzęt na inspekcji (zaznaczam że nie jest ważne czy system czy nie) to świadczy to kategorycznie źle o jednostce. Najlepsze szkolenia i ćwiczenia to te własne w jednostce. Jeśli na inspekcji większość strażaków sprzęt obsługuje pierwszy raz to chyba tylko do działań pomocniczych druhowie się nadają. Jeśli inspekcje  sprawdzalyby ilu druhów przybędzie, a założenie po pracy to ok, ale niestety jest jak jest. Niestety, ale tak jest, ze pracodawca do akcji puści,  a Tu to średnio.
Co do ekwiwalentu to Cię zaskoczę, ale ksrg też często nie bierze.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 15:35:10 wysłana przez daiman998 »

Offline Lux

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 22, 2017, 17:24:19 »
Właśnie z ekwiwalentem jest różnie. Oczywiście chwali się, że niektóre jednostki go nie pobierają. Ale z kolei jeśli stawka za godzinę ćwiczeń wynosi 3 zł (znam takie jednostki), to mało który pracujący strażak pojedzie na takie ćwiczenia. Czasem się jedzie na jakieś przeciwpowodziowe, 100 km od domu (w ramach WOO) i pół dnia się przerzuca worki z piaskiem. I się dostaje 24 zł, czasem nawet na jedzenie nie starczy. Można zapłacić jak za akcje 14 zł, ale nie, Gmina oszczędza więc jest 3 zł. Pomijam już fakt, czy opuszczenie dnia pracy to już problem, czy nie. Bo co innego jak się jest uczniem, jeszcze na utrzymaniu rodziców. Ale jak człowiek ma rodzinę i dostanie te 24 zł za dzień stracony na bezsensownej robocie to aż ręce opadają. I żeby nie było, że mi chodzi o kasę czy coś. Po prostu niech się PSP czy inni nie dziwią, że OSP na ćwiczenia nie chce czasem jeździć.

Offline Emil

• Weteran
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2017, 22:06:39 »
Proszę bardzo - https://remiza.com.pl/strazacy-z-kepnicy-dostali-12-mln-zl-z-ministerstwa-sprawiedliwosci/
przykład chyba z tego samego powiatu co OSP, które chcą wystąpić z KSRG?

Kur*ica mnie trafia jak czytam takie artykuły. Musieliśmy starać się latami (o psie tak naprawdę) pieniądze na samochód i pewnie nie tylko my, a tu proszę - nie trzeba być w KSRG i z nieba spada okrągła sumka na samochód  :wall:

Kolejny przykład na to, że "pańszczyzna" w KSRG po prostu się nie opłaca.

Offline piotr92strazak

• Cel: PSP
  • VIP
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline portroyal

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2017, 11:38:31 »
Na wstępie muszę zaznaczyć, że jestem zarówno funkcjonariuszem JRG Nysa gdzie służył przedmiot konfliktu jak i członkiem OSP Niwnica gdzie ów trafił. Zazwyczaj staram się nie opowiadać w takich kwestiach po żadnej ze stron, ale po obejrzeniu w mojej ocenie stronniczego materiału TVP Opole postanowiłem kilka słów napisać.
Nie podważalnym jest fakt, że okrojenie KSRG z dotacji to cios poniżej pasa dla całego systemu. Moje pytanie brzmi dlaczego druhowie z gminy Otmuchów dopiero teraz występują z KSRG?
Decyzję o przekazaniu samochodu do Niwnicy wydał Komendant Główny PSP w styczniu b.r, biorąc pod uwagę fakt, że Burmistrz Nysy kosztem pozostawienia go w  gminie zapewnił dofinansowanie ciężkiego samochodu dla KP PSP w Nysie na kwotę 200 tyś. zł, a w 2016 r. 100 tyś. zł do samochodu wodno-nurkowego.!!!
Łatwo policzyć, że obiekt sporu kosztował gminę Nysa 300 tyś. zł, ale to pokłosie współpracy między KP, a włodarzami gminy.
Współpracy nie ma natomiast pomiędzy KP, a Starostą nyskim, który jest mieszkańcem Otmuchowa.
Niestety materiał TVP Opole o tych faktach nie wspomina, ale cóż nie było by sensacji.
Jako ciekawostkę dopowiem że ten osławiony STARMAN jest pojazdem 15 letnim (rok prod. 2002) i powypadkowym. To ten pojazd pod którym zarwała się droga podczas powodzi w Głuchołazach.
Powody jakie kierują (czytaj osoby które nimi sterują) druhami z gminy Otmuchów nie są tak szczytne i godne naśladowania jak mogło by się wydawać.
Dla mnie to czysta polityka. Niestety ze strażakami w tle. 

Offline Fistach

• VIP
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2017, 08:16:03 »

Jezeli ta y druhowie maja pierwszy raz w rekach na inspekcji to nalezy wystawic dwoje z gotowosci i publicznie podac informacje o tym.

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 02, 2018, 21:39:36 »
A spójrzcie na to inaczej. Ten sam powiat - Nysa, Paczków i w środku Otmuchów. W Nysie i ciut większym od Otmuchowa Paczkowie lecz mniejszej gminie funkcjonują państwowe JRG. Otmuchów musi bronić się sam, po tylu latach samodzielnego budowania własnych jednostek, kupowania sprzętu m.in. w Austrii miał wg mnie prawo liczyć na samochód wycofywany z PSP. Nic tutaj do tego staroście jak sugeruje @portroyal, to nie jego sprawa. Ilość wyjazdów jest tu jak najbardziej obiektywnym wykładnikiem. Staroman dalej będzie służył bogatej gminie Nysa, chronionej przede wszystkim przez PSP a Otmuchów nadal będzie kupował strażacki demobil z Austrii czy Niemiec. Z wypowiedzi  @portroyal wychodzi jednak stara prawda, że PSP nie przekazuje sprzętu OSP tak, jak każe ustawa lecz go sprzedaje.
Świeża wiadomość Patryk Jaki przekazał 1,2 mln na nowy samochód dla OSP Kępnica w tejże samej gminie Nysa parę kilometrów od Niwnicy. O co tu chodzi?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 22:31:12 wysłana przez Fredek »

Offline piotr92strazak

• VIP
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 16, 2018, 21:59:58 »
Ktoś wie jak obecnie sprawa wygląda?

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline superfire

• Strażak Sam
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 22, 2018, 23:24:56 »
!!! Z ostatniej chwili!!!
W dniu 22.03. 2018 r. po 23 latach jednostka OSP SUCHY LAS występuje z KSRG.
Druhowie podczas zebrania sprawozdawczego większością głosów zadecydowali o wyjściu z systemu.
To zebranie pokazało podejście do sytuacji władz PSP faktem braku przedstawiciela z ich strony.
Pragniemy podziękować wszystkim służbom za te 23 lata współpracy w systemie.

Offline młody13

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 23, 2018, 01:09:30 »
Druhowie podczas zebrania sprawozdawczego większością głosów zadecydowali o wyjściu z systemu.
To zebranie pokazało podejście do sytuacji władz PSP faktem braku przedstawiciela z ich strony.

Brawo , a wszystko przez brak dopuszczenia CNBOP w ich naprawdę rewelacyjnym Mercedesie . Mało tego , w ramach poparcia należałoby wycofać z podziału bojowego wszystkie auta pożarnicze  które go nie mają . Może wtedy komuś by się oczy otwarły .  :fiuu:

Offline piotr92strazak

• VIP
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 23, 2018, 07:17:08 »

Brawo , a wszystko przez brak dopuszczenia CNBOP w ich naprawdę rewelacyjnym Mercedesie . Mało tego , w ramach poparcia należałoby wycofać z podziału bojowego wszystkie auta pożarnicze  które go nie mają . Może wtedy komuś by się oczy otwarły .  :fiuu:
Zgadza się. Dlaczego po wejściu ustawy nie wycofano samochodów z podziału bez cnbop. :gwiazdki:

Offline uglibugli

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 23, 2018, 11:27:32 »
Może dlatego nie wycofali, że prawo nie działa wstecz! Pewnie będę niepopularny, ale moje zdanie jest takie, że dali ciała, a teraz robią z siebie ofiarę. Mają na papierze, że auto bez cnbopu zostanie wprowadzone do podziału? Nie, to dziękuję, do widzenia. Może w końcu w OSP przestanie istnieć przekonanie że "jakoś to będzie", a w razie czego to rozejdzie się po kościach. Weźmy odpowiedzialność za to co sami robimy.

Osobną kwestią jest mój stosunek do cnbopu, który jest taki, że to tylko wyciąganie pieniędzy, ale jest jak jest i musimy się z tym - przynajmniej w najbliższym czasie - pogodzić.
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline Emil

• Weteran
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 23, 2018, 20:07:47 »
Może dlatego nie wycofali, że prawo nie działa wstecz! Pewnie będę niepopularny, ale moje zdanie jest takie, że dali ciała, a teraz robią z siebie ofiarę. Mają na papierze, że auto bez cnbopu zostanie wprowadzone do podziału? Nie, to dziękuję, do widzenia. Może w końcu w OSP przestanie istnieć przekonanie że "jakoś to będzie", a w razie czego to rozejdzie się po kościach. Weźmy odpowiedzialność za to co sami robimy.

Popieram w 100%! Jak się kupuje samochód z publicznych pieniędzy to trzeba sprawdzić wszystkie kruczki prawne, a nie skupiać się na tym ile będzie miało światełek i innych różnych turbo bajerów. Ktoś tu chciał być fajny a nie wyszło.
Po drugie, jest to nie fair wobec jednostek, które też w cenę nowych samochodów miały wliczony CNBOP i za ten certyfikat zapłaciły. Albo wszyscy stosujemy się do tych samych przepisów, albo właśnie będzie taka wolna amerykanka.

Nie do końca popieram instytucje w Józefowie, ale trzeba przyznać, że gdyby była wolna ręka w tym zakresie, to dopiero w OSP jeździły by ciekawe wynalazki.

Offline Sylwek

• Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 23, 2018, 23:05:50 »
Przecież jeżdżą ciekawe wynalazki.
http://nowysacz112.pl/osp/osp-gmina-muszyna/osp-muszyna-folwark
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=30417
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=55992
https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=67117
i wiele wiele innych...

Znasz jakiś przykład zdarzenia ze względu na wykorzystanie tego typu samochodów?

Przez wiele lat jeździłem używkami z Holandii i był to ogromny postęp dla mojej jednostki. Część mojej gminy ciągle nimi jeździ. Nie fair to by było nagle udawać świętego i pisać, że tylko samochodu z CNBOP mogą gasić tylko dlatego, że udało się załapać na dotację i kupić nowy. 

Offline młody13

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 24, 2018, 07:23:49 »
CNBOP to nabijanie komuś kasy . Jeżę autami w PSP z CNBOP w PSP , którym daleko do ideału ( aparaty powietrzne w schowkach , rozlatująca się autopompa  :/ )  i w OSP autem z oryginalną zabudową Camiva . Nic się z tym autem nie dzieje posiada dwie chłodnice czyli podwozie było przygotowane do zabudowy pożarniczej ( aparaty powietrzne już w kabinie ) . Nie generalizujmy , jeśli chodzi jak zostało to określone "wynalazki " bo  to auto było przygotowane do zabudowy od podstaw i przewyższa tym co jeżdżę w PSP przynajmniej o 10 lat czy nawet 20 lat . CNBOP to monopol do wyciągania kasy z budżetu i tyle . Czas na zmiany przepisach  ponieważ jednostek , które mają tego dosyć będzie więcej .
może jakiś kolejny program w tv typu "Państwo w państwie " z udziałem jednostki Suchy Las ? Pozdrawiam  :straz:

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 24, 2018, 09:16:54 »
Popieram w 100%! Jak się kupuje samochód z publicznych pieniędzy to trzeba sprawdzić wszystkie kruczki prawne, a nie skupiać się na tym ile będzie miało światełek i innych różnych turbo bajerów.
Po pierwsze - certyfikat CNBOP nie czyni ze sprzętu dobrego. Jest masa certyfikowanego szajsu, jak UPS-y z impregnowanej bawełny czy strzelające przy pierwszym użyciu węże tłoczne.
Po drugie - lampki i turbo bajery. Nie wiem czym może być "turbo bajer", ale oświetlenie ostrzegawcze jest bardzo ważne, chyba że jeździsz głównie po lasach i polach. Ale już jednostki które obstawiają drogi klasy A i S nie mogą podchodzić do tematu z taką olewką, bo im podczas działań może rozpędzone auto w nowym super wozie z CNBOPem zaparkować.

Po drugie, jest to nie fair wobec jednostek, które też w cenę nowych samochodów miały wliczony CNBOP i za ten certyfikat zapłaciły.
Mnie okradli, to niech sąsiada też okradną, bo to nie fair, żeby akurat jego złodzieje też ominęli. Czytasz czasem co piszesz?

Albo wszyscy stosujemy się do tych samych przepisów, albo właśnie będzie taka wolna amerykanka.
A jak przepisy są durne? Wszyscy i do wszystkich się stosują?

... trzeba przyznać, że gdyby była wolna ręka w tym zakresie, to dopiero w OSP jeździły by ciekawe wynalazki.
Jak napisał Sylwek - a co to znaczy że są niebezpieczne? Powodują wypadki, zagrożenia? Jeśli wóz jest dopuszczony do ruchu, przechodzi badania techniczne, to co to CIEBIE boli? Ofertę weryfikuje RYNEK - nie ma certyfikatów gwarantujących dopasowanie do SPECYFICZNYCH warunków KAŻDEJ jednostki.

Przykładowo Tatra Force (T815-7) nie posiada CNBOP i nie dostanie, bo nie spełnia normy emisji Euro 6. I nikogo nie interesuje że to jeden z najlepszych obecnie wozów terenowych - nie ma dopuszczenia, bo "dymi". Po pierwsze: służby powinny być zwolnione z tego idiotycznego wymogu, bo czym innym jest sprzęt ratowniczy, który pracuje sporadycznie i ma być niezawodny, a czym innym ciężarówki typowo transportowe. Przykładem niech będzie wojsko, gdzie obowiązuje Euro3 i nowe Jelcze tę normę spełniają, bez Adblue i systemu katalitycznego ze 40 tysięcy, który można rozwalić o kamień.
Po drugie - niech ci co wymyślają te idiotyzmy i blokują wymianę wozów na nowsze zrobią porównanie, co jest bardziej ergonomiczne, bezpieczniejsze, i przy okazji ekologiczne? Bo ja jestem raczej pewny że np. nasz 30-letni Star jakby podjechał na sprawdzenie normy emisji to mógłby ustanowić rekord stacji, przy okazji może nawet uszkadzając czujnik  :szalony:
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE