Autor Wątek: Komisja Rewizyjna  (Przeczytany 9277 razy)

Offline Wlodek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Komisja Rewizyjna
« dnia: Sierpień 02, 2006, 22:33:19 »
Mam pytanka. Czy Komisja Rewizyjna Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP / równorzędnego/ ma prawo kontrolować OSP.
Według mnie zgodnie ze Statutem ZOSP RP - nie - nie wiem co Wy o tym sądzicie

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2006, 09:07:01 »
Witam! Sprawa przykra ale GKR ma takie uprawnienia.
Wynikają one z "Regulaminu pracy Gminnej (równorzędnej) Komisji Rewizyjnej
ZOSP RP " -uchwalonego przez Główną Komisję Rewizyjną , na podst par.29 pkt 4 Statutu ZOSP RP.
Rozdział I
Zakres działania Komisji
2.Sprawowanie ogólnego nadzoru  nad działanością zarządów OSP i komisji rewizyjnych OSP na terenie gminy (miasta,dzielnicy), jak również wyrywkowo, Gminna Komisja Rewizyjna upoważniona jest do kontroli tych organów i członków Związku (OSP).
Jeszcze np.
Rozdz. III
Uprawnienia członków Komisji
Członkowie Komisji mają prawo:
1.Wstępu do wszystkich obiektów i pomieszczeń stanowiących własność Zarządu Gminnego(równorzędnego), Ochotniczych straży Pożarnych na terenie gminy (miasta,dzielnicy).

To tylko fragmenty Regulaminu. Analogicznie na podstawie takich Regulaminów pracuje WKR i PKR.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2006, 09:09:13 wysłana przez fireman91 »

Offline BW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
    • OSP Lusina
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2006, 10:01:21 »
Sprawdziłem regulamin pracy GKR  ( jest zamieszczony na stronach ZG ZOSP RP - http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dzial&id_dzial=22&id_poddzial=101 ) i nie jest tak jak pisał fireman91.
Gminna Komisja Rewizyjna może przeprowadzić kontrolę w jednostce OSP jedynie na pisemną prośbę odpowiednich władz statutowych OSP ( Prezesa lub Zarządu danej OSP ) - Rozdział I, pkt.4 Regulaminu.
I jeszcze zapis Rozdziału IV, pkt.1 "Komisja ( Gminna ) ma prawo badac i kontrolowac na wniosek lub w porozumieniu z Komisjami Rewizyjnymi OSP i statutowym władzami, działanie Zarzadów oraz Ochotniczych Straży Pożarnych dla uzyskania materiałów potrzebnych do oceny oddziaływania Zarzadu Oddziału Gminnego na Zarzady OSP i Ochotnicze Straże Pożarne w zakresie udzielanej im pomocy."
Reasumując:
- GKR może kontrolować całą działalność OSP jedynie na pisemną prośbę Zarządu OSP;
- GKR może kontrolować tylko w zakresie dot. oddziaływania Zarządu Gminnego na OSP ( np. udzielonej dotacji lub pomocy dla OSP przez Zarząd Gminny, wymaganej sprawozdawczości dla odziałów Związku lub opłacanie składek członkowskich dla Związku) ale za zgodą pisemną lub ustną Komisji Rewizyjnej OSP i władzami OSP ( obydwa organy muszą wyrazić zgodę ). W uzasadnionych przypadkach nie wydanie zgody na konrolę w tym zakresie może skutkować wnioskiem GKR o wykreślenie jednostki OSP ze Związdku. ( osobiście jeszcze się z takim wnioskiem nie spotkałem )

Dopiero wówczas ( czyli za zgodą ) GKR może korzystać z uprawnień wynikających z zapisów Rozdzału IV, pkt.3. - wstępu do wszelkich obiektów i pomieszczeń, żądania materiałów i wyjaśnień.

Jeszcze jedno GKR ma obowiązek koordynować i pomagać Komisjom Rewizyjnym w jednostkach OSP - Rozdział V, pkt.9 Regulaminu.

Offline dzwon53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2006, 22:27:37 »
BW zgadza śię TAK trzymać. pozdrawiam

Offline Mirek HQV

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2006, 14:19:33 »
Mam pytanie. Jestem w komisji rewizyjnej w swojej jednostce. Prezes zlecił nam kontrole skarbnika za rok 2005 - czy mam prawo skontrolować go jeżeli dostał przecież absolutorium od odchodzącej KR. Czy jest na to jakiś przepis (w statucie nic o tym nie ma) :huh:
pozdr.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2006, 19:54:44 »
Po pierwsze prezes nie może zlecić komisji rewizyjnej a tylko ew. wystąpić z wnioskiem o skontrolowanie. Udzielenie absolutorium nie jest równoznaczne z zamknięciem okresu bez prawa powrotu do danego okresu i działań. Tak na marginesie za działalność finansową odpowiadają wspólnie skarbnik i prezes - jako kierownik jednostki.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Mirek HQV

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2006, 11:21:19 »

Udzielenie absolutorium nie jest równoznaczne z zamknięciem okresu bez prawa powrotu do danego okresu i działań..
Tak też przypuszczam tylko czy jest to gdzieś zapisane, bo niektórzy u nas twierdzą że nie powinienem się w ten okres wtrącać. (Skarbnik niema nic przeciwko kontroli i z chęcią się na nią zgadza) Tylko to gadanie mnie wk...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 14, 2006, 12:18:38 »
Jeżeli jest, to tylko w statucie. Natomiast czy jest gdzieś zapisane ograniczenie czasookresu jakim może zajmować się komisja rewizyjna - sądzę że nie. Gadają ci, którzy mają coś do ukrycia lub nie chcą poznać prawdy, aby móc opowiadać różne bajki. Jest to wk...jące, ale niestety wpisane w działania szczególnie kr.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline BW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
    • OSP Lusina
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2006, 12:32:59 »
Zgadzam się z piotr998. Kontrola okresu za który zostało udzielone absolutorium nie jest prawnie zabroniona. Jednak nie powinno to polegać na tym, że ktoś uporczywie chce udowodnić swoje racje i nagminnie przeprowadza kontrole. Uważam, że więcej można wyjaśnić przy okazji rzeczowej rozmowy niż uporczywych kontroli bo to nigdy nie kończy się za dobrze.

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 05, 2007, 08:32:17 »
Jestem przewodniczącym GKR i mam pytanie: czy mogę i w jaki sposób kontrolować wydatki Urzędu Gminy na poszczególne jednostki w naszej gminie? Jest to dla mnie bardzo ważne. Drugie pytanie: czy mogę kontrolować księgi rachunkowe w poszczególnych jednostkach? Wydaje mi się że od tego jest KR danej jednostki, ale będę wdzięczny za poradę.
Pozdrawiam.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 05, 2007, 08:53:08 »
Kompetencje komisji rewizyjnej oddziału gminnego ZOSP RP zapisane są w § 68 Statutu Związku - dotyczą tylko zarządu gminnego. OSP, nie mówiąc już o Urzędzie Gminy nie podlega kontroli ZOSP RP.
Odrębną sprawą jest uzyskanie informacji z UGm. o wydatkach na ochronę przeciwpożarową - prawo do takiej informacji przysługuje również Gm.KR.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2007, 17:51:29 »
Bardzo dziękuję za informację.
Pozdrawiam.

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2017, 22:31:20 »
Dobry wieczór. Piszę tutaj żeby nie zaśmiecać forum. Chciałbym zadać trzy pytania:
1. Czy kontrola Komisji Rewizyjnej musi zostać dokonana w pełnym składzie?
2. Czy przedstawienie protokołu KR może zostać dokonane przez jednego z jej członków w momencie gdy na zebraniu pozostali są nieobecni?
3 Czy przedstawienie protokołu musi się odbyć w obecności całego jej składu?
Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi. Poparte najlepiej przepisami. Serdecznie dziękuję. Pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2017, 05:53:25 »
odp.1 nie, ale przez min. połowę składu (z 3osobowej min. 2 osoby)
odp.2 tak
odp.3 nie, ale protokół oczywiście podpisany przez cały skład komisji, w najgorszym wypadku przez większość z informacją o przyczynach niepodpisania.
podstawa - statut + zdrowy rozsądek
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2017, 08:00:43 »
Witam. Statut jednak nie odnosi się konkretnie do ilości osób. Jest tylko mowa o KR jako całości czyli można domniemać, że chodzi o pełen skład w każdym przypadku.
Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie: co w momencie jeśli przewodniczący KR nie pojawi się na zebraniu i sprawozdanie KR nie zostanie zaprezentowane?
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2017, 22:50:05 wysłana przez OSP1978 »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2017, 06:01:35 »
Domniemywać można różnie. KR podejmuje uchwały (przyjęcie protokołu pokontrolnego) większością głosów, dlatego też - moim zdaniem - nie musi występować w pełnym składzie.
Podpisany protokół może odczytać inny członek KR.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 21, 2017, 21:39:19 »
Panowie. Sytuacja trochę się komplikuje. Zebranie w pierwszym terminie musieliśmy zakończyć ze względu na brak sprawozdania KR. Nie pojawił się przewodniczący KR. Wyznaczony jest kolejny termin zebrania. Co jeśli i tym razem KR nie będzie w stanie przedstawić sprawozdania? Kolejne zebranie?  A jeśli przewodniczący będzie chciał przedstawić sprawozdanie ale będzie ono podpisane tylko i wyłącznie. Przez niego?  Wszelkie odpowiedzi mile widziane. Najlepiej poparte przepisami. Może być na próbę.  Pozdrawiam  :straz:

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 22, 2017, 08:14:38 »
Nie znając zapisów waszego statutu trudno wypowiadać się wiążąco. Nie wiem czy walne jest sprawozdawcze, czy wyborcze.
Walne zebranie jest najwyższą władzą jednostki i może podjąć uchwałę o przyjęciu sprawozdania zarządu bez stanowiska KR.
Z uwagi na niewywiązywanie się z obowiązków może również odwołać skład KR i wybrać KR w nowym składzie.
Nowo wybrana KR w ramach swojej działalności może dokonać kontroli zarządu za poprzedni okres sprawozdawczy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 22, 2017, 08:19:50 »
rozumiem że to na Walnym komisja nie przedstawiła sprawozdania. Proponuję aby ktoś z sali zgłosił wniosek o odwołanie komisji rewizyjnej ze względu na fakt że nie wykonuje swoich statutowych obowiązków. Przewodniczący zebrania zarządza powołanie komisji wyborczych. Skrutacyjnej która stwierdzi że na sali znajduje się min. połowa osób uprawnionych do głosowania, wyborczej która policzy głosy za i przeciw. Wniosek poddać pod głosowanie. Jeżeli większość jest za odwołaniem komisji zaproponować żeby z sali podano kandydatury na nowych członków komisji. Przegłosować i po zawodach. Zmiany zgłosić do KRS. Nowa komisja odczyta swoje sprawozdanie za rok.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 16, 2017, 14:40:01 »
Pytanie o procedurę zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej.

Jeden z członków KR z przyczyn osobistych (zmiana miejsca zamieszkania) chce złożyć rezygnację. Do kogo powinno być adresowane pismo? Przewodniczący KR, Zarząd OSP, Przewodniczący KR i do wiadomości Zarządu? Formularze do KRS podpisuje prezes, ale to Komisja Rewizyjna uzupełnia swój skład...
Jeśli dobrze myślę, to procedura będzie taka: rezygnujący pisze pismo do przewodniczącego KR (ewentualnie do wiadomości Zarządu), KR w pomniejszonym składzie podejmuje uchwałę o uzupełnieniu składu i ewentualnych zmianach funkcji i po tym pisemnie powiadamia Zarząd. Do KRS idą podpisane przez prezesa formularze zmian w składzie organu nadzoru razem z pisemną rezygnacją członka KR i uchwałą KR o uzupełnieniu składu. Do tego pewnie jeszcze by się przydał jakiś protokół z posiedzenia KR i zgoda nowego członka na pełnienie funkcji członka KR.
Dobrze myślę?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 24, 2017, 00:04:36 »
Pytanie o procedurę zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej.

Jeden z członków KR z przyczyn osobistych (zmiana miejsca zamieszkania) chce złożyć rezygnację. Do kogo powinno być adresowane pismo? Przewodniczący KR, Zarząd OSP, Przewodniczący KR i do wiadomości Zarządu? Formularze do KRS podpisuje prezes, ale to Komisja Rewizyjna uzupełnia swój skład...
Jeśli dobrze myślę, to procedura będzie taka: rezygnujący pisze pismo do przewodniczącego KR (ewentualnie do wiadomości Zarządu), KR w pomniejszonym składzie podejmuje uchwałę o uzupełnieniu składu i ewentualnych zmianach funkcji i po tym pisemnie powiadamia Zarząd. Do KRS idą podpisane przez prezesa formularze zmian w składzie organu nadzoru razem z pisemną rezygnacją członka KR i uchwałą KR o uzupełnieniu składu. Do tego pewnie jeszcze by się przydał jakiś protokół z posiedzenia KR i zgoda nowego członka na pełnienie funkcji członka KR.
Dobrze myślę?
Jeśli funkcjonujecie wg wzorcowego statutu, to powinno wystarczyć. W dokumentach oczywiście powoływać się na odpowiednie jego paragrafy.

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 02, 2018, 09:35:04 »
Witam,mam pytanie dotyczące kontroli doraźnej w swojej OSP.Jak to powinno przebiegać?pytam bo będę to robił pierwszy raz.Ile czasu przed kontrolą muszę informować zarząd?o ile muszę ich informować  :fiuu:

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Komisja Rewizyjna
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 02, 2018, 14:30:25 »
W waszym statucie powinno być zawarte co należy do obowiązków komisji rewizyjnej.