Autor Wątek: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji  (Przeczytany 6894 razy)

Offline arni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« dnia: Grudzień 11, 2017, 13:00:17 »
Witam serdecznie mam pytanie Czy podczas akcji ratowniczo-gaśniczej dowodzący musi na żądanie ochrony obiektu podać swoje imię i nazwisko chodzi o podstawę prawną
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2017, 15:15:18 wysłana przez wujo 2010 »

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 11, 2017, 13:44:28 »
A dlaczego ma nie podać? Co ma do ukrycia?

« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2017, 15:16:04 wysłana przez wujo 2010 »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2017, 14:42:17 »
Witam serdecznie mam pytanie Czy podczas akcji ratowniczo-gaśniczej dowodzący musi na żądanie ochrony obiektu podać swoje imię i nazwisko chodzi o podstawę prawną
Wchodzisz komuś na podwórko, to wypada się przedstawić.

A już bardziej formalnie: możesz nie podawać, ale...
jako KDR prędzej czy później podczas danej akcji korzystasz z któregoś z uprawnień przewidzianych w Rozporządzeniu z dn. 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym (Dz. U. z dnia 15 lipca 1992 r.) (praktycznie podczas każdej akcji korzystasz z "zakazu przebywania w rejonie objętym działaniem ratowniczym osób postronnych"). Na skorzystanie z tych uprawnień, osoby w stosunku do których wydajesz decyzję mają prawo żądać dokumentu (druk "decyzja kierującego działaniem ratowniczym"). Na tym dokumencie masz obowiązek się podpisać. Kolejna rzecz - podpisujesz się też na potwierdzeniu przekazania miejsca zdarzenia. Ergo - i tak nici z Twojej tajności, więc po co walczyć?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2017, 15:16:37 wysłana przez wujo 2010 »

Offline arni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 11, 2017, 16:17:21 »
Powodem mojego postu była cheć uprawnieniia się czy słusznie otrzymałem opr. Od zwierzchników .Na zapytanie ochrony o nazwisko poinformowalem ich że wszelkie informację z przebiegu akcji mogą otrzymać udając się do komendy .i następnego dnia pretensje.Dlatego zapytałem na forum czy w trakcie działań jestem zobligowany do przedstawiania się.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 11, 2017, 17:24:55 »
jako KDR, d-ca odcinka bojowego mamy obowiązek posiadać przy sobie legitymację służbową. Tzw. zwykli strażacy nie muszą jej mieć przy sobie ponieważ wykonują polecenia dowódcy. Tym samym nie mają obowiązku się komuś przedstawiać. Twoje dane osobowe tzn. imię nazwisko, stopień i komenda/jrg jako KDR-a zwykły obywatel ma prawo znać, a Ty będąc KDR-em masz obowiązek nie tylko powiedzieć, ale na żądanie okazać dokument to potwierdzający.
pozdrawiam
ps.
kilka lat temu pani nam nie otworzyła mieszkania, zrobiła kabaret na cały blok że jacyś przebierańcy się do niej dobijają i KDR musiał osobiście wbić się na 8 piętro z legitką do judasza aby drzwi się otworzyły :rofl:.   

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 23:31:15 »
Zdziwił mnie trochę zapis ze zwykły strażak nie musi mieć przy sobie legitymacji bo wykonuje polecenia.....a skąd kolega ma takie info? Bardzo mi się to przyda jak w czasie kontroli z KW będę miał odbij na ich uwagę ze których z ratowników nie ma legity....bo nie musi.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2017, 23:54:31 »
Inspekcja z KW w tym roku - po raz pierwszy od nie pamiętam jak wielu lat, może z dziesięć-piętnaście nie wymagali od nas legitymacji tylko od d-cy zmiany i d-ców zastępów.
pozdrawiam

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2017, 09:30:08 »
Jakie wojewodztwo?

Inspekcje 2 na pół roku. Pierwsza rzeczą po alarmie i wyjeździe jest trzepanie legitymacji. Brak = notatki wyjaśnienia i w rezultacie kara.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2017, 10:28:02 wysłana przez Butel »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Podawanie danych osobowych funkcjonariusza podczas akcji
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2017, 19:16:58 »
1. Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia strażaka wynikające z przepisów ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
2. Legitymację służbową strażak okazuje przy wykonywaniu czynności służbowych, nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3 (dot. zniżki na transport).