Autor Wątek: Ratownik medyczny w psp  (Przeczytany 33330 razy)

Offline jolcha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Ratownik medyczny w psp
« dnia: Listopad 22, 2017, 18:13:56 »
1.Czy ratownik medyczny musi zdawac egzamin, recertyfikację z kpp?
2.jakie kwalifikacje powinien posiadac koordynator ratownictwa medycznego? Czy wymogi te są gdzieś jasno okreslone?
3.czy koordynatorem zostaje ratownik medyczny z najwyzszym wyksztalceniem medycznym i doswiadczeniem z tej dziedziny, czy nie ma ono żadnego wpływu? 

zyraf

  • Gość
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2017, 20:12:45 »
ad 1 musi
ad 2 wykształcenie ratownika medycznego (czy może nim być też pielęgniarz/pielęgniarka? - nie wiem, nie znam i nie słyszałem o takim przypadku)
ad 3 musi mieć wykształcenie ratownika medycznego i tyle. A co ma wpływ na decyzje kadrowe komendanta musisz pytać w swojej komendzie.

Offline jolcha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2017, 20:13:59 »
Mam na myśli ratownika medycznego z praktyką medyczną

Offline jolcha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2017, 20:19:05 »
Jeżdżącego w zrm

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2017, 21:59:38 »
Wymagania dla koordynatorów (jeśli mówimy o stanowisku) określa przepis kwalifikacyjny Rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2017, 22:06:59 »
Ale ogniomiszcz mamy określone stanowisko służbowe koordynatora w kw i wyżej.  W KM/KP są to funkcje nieetatowe wirc koordynator km kp może mieć stanowisko różnorakie nawet ml ratownika. Stażu służby nie musi mieć dużego,  nie musi mieć  nawet praktyki na zrm sor itp.. to indywidualna sprawa jego komendanta i kw.
Jeżeli np koordynator otrzyma 9 gr specjalista rat med to jest to przychylność jego przełożonych i wtedy może być ratownikiem medyczne pielęgniarką czy lekarzem.
Strazak może być specjalistą rat med i nie musi być koordynatorem
Proponuje
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/724
I zasady organizacji ratownictwa medycznego  ksrg

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2017, 22:29:16 »
Wiem, dlatego pisałem, że "jeśli mówimy o stanowiskach". Na nieformalne funkcje wymagań nie ma (każdy 01 sam se może je ustalić).
Żby dostać specjalistę r.m. to trzeba spełniać kwalifikacje wymagane na stanowiska oficerskie  + kwalifikacje przewidziane dla lekarza systemu albo pielęgniarki systemu albo ratownika medycznego.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2017, 23:18:52 »
Ja oczywiście nie chciałem naskoczyc tylko trzeba pewne rzeczy wyjaśnić aby ktos zrozumial. Jestem ostatni do hejtu   -_-
Teraz psp stoi przed... niewiadomo czym :) aby spełniać kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich trzeba spełniać szereg wymagań. Słyszy się coraz częściej o nowym rozporządzeniu w sprawie kwalifikacji, niewiadomo co z SPO2/4... Jedyne niby "słuszne" wyjście to SGSP i inż. Śmieszne jest to ze komendanci nie dają kasy na szkole. Teraz mają nawet z różnych województw być różne iloci miejsc na zaoczną inż. Chore jest to ze asp nie moga-bynajmniej dzisiaj - być dowódcami zmian, zastepcami a zaraz odejda Ci na starych zasadach i nie bedzie komu obsadzic stabowisk. Na małych JRG gdzie stan zmiany to np 12 str. jest dwóch oficerów. Masakra. W wojsku w takim JRG dowódcą JRG nie byłby oficerem a co dopiero dowódca zmiany.
Niestety system szkolenia i edukacji nasz jest chory. Co kilka lat zmiany bez konkretnych działań. Każdy KG ma inną wizję... chore. W mojej ocenie całą ścieżka kariery powinna być zrefornowana. Może wszyscy od zera?
Jednak plecaki i tak będą tsk gdzie są teraz.
Smutne to. Zabija ambicje człowieka,  który chciał,  chce coś od siebie dać
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2017, 23:24:30 wysłana przez strazakos_jrg »

Offline jolcha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2017, 00:44:51 »
Znam to rozporządzenie... Tylko jedno ale... Ratownik medyczny w mysl nowelizacji ustawy o prm z 2016r....szkolenia, 200pkt, praktyka, 5 letnie nie wykonywanie zawodu...


Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 13, 2017, 23:05:29 »
Pytanie, czy to prawda - tylko poważne odpowiedzi, bo mam nadzieje ze to wkrętka dowódca który coś nie dosłyszał, bo był gdzieś na jakimś spotkaniu (prywatnym z osobami dużo wiedzącymi), przyniósł niusa że jest pomysł wyskich decydentów w PSP, że RM będą robić szkolenie dla nauczycieli z pp, teraz kalendarze po szkołach i u nas już jeżdżą,  a puźniej szkolenia, i że ma to być konkurencyjna akcja dla zosp rp który chce przy wsparciu WOŚP realizować szkolenia po szkołach 
  :gwiazdki:,
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2017, 23:55:05 wysłana przez mulat81 »

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2017, 16:52:29 »
Oczywiście ze to prawda, w woj lubelskim od pół roku to robimy i podobno spodobał się ten pomysł KG i teraz inne województwa mają robić to samo. Grupa 15 osób x 6 spotkań

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

zyraf

  • Gość
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 15, 2017, 10:09:03 »
Oczywiście ze to prawda, w woj lubelskim od pół roku to robimy i podobno spodobał się ten pomysł KG i teraz inne województwa mają robić to samo. Grupa 15 osób x 6 spotkań

W ramach służby jest ktoś oddelegowany? Czy w dni wolne? Jakiś dodatek za to?

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2017, 08:15:27 »
Mnie zawsze dziwi czemu nie edukujemy w dziedzinie gaszenia pożarów w kuchni, mieszkaniu lub zachowania się podczas wypadku drogowego ? Czy nie lepsza byłaby kampania "Strazak uczy gasić" ? Trzeba mieć trochę asertywności bo ilość zadań przypisana dla ratowników medycznych w PSP wzrasta w zastraszającym tempie!! 

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 16, 2017, 09:06:35 »
To jest też zabieranie "chleba" ratownikom medycznym w straży.  Czemu? Myślę że spora część takowych osób szkoli pomiędzy służbami żeby dorobić jakiś grosz. Nie wierzę, że dodatek będzie większy niż pieniądze jakie można wziąć za szkolenie np. 40 osób 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:43:11 »
$ swoją drogą, czemu nie uczymy gasić, bo 8h się nie chce, km/ p nie są kompetentni.... podział nie da rady wysyłać bo gotowość bojowa obniżona,... dodatkowo większe koszty pozoracji bo gaśnica,  zadymiarka itp wiec porobiono ogniki i często sztuczne statystyki wykrecaja, a tak do szkół  to latwiej wysłać RM i pijar na jego plecach robi psp a szczególnie komedianci którzy dumnie dyplomy wręczają w oku aparatu,   :wall: od nowego roku pewno z jajkiem będziemy na Wielkanoc jeździć bo na BN juz kalendarze rozwozimy :gwiazdki:

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 16, 2017, 12:41:55 »
Nie jeździmy do szkół tylko kuratorium przysyła do komendy konkretną listę osób które będą na szkoleniu, oni decydują kogo wyślą my nie mamy na to wpływu bo to sa nauczyciele z różnych szkół z całego powiatu. Na początku wyznaczamy terminy(na całe szkolenie czyli w naszym lubelskim na 1,5 roku do przodu średnio co 3 miesiące ma być wyznaczony termin) w jakich będziemy prowadzić szkolenia wysyłamy do KW i na umówiony termin zjawiają się nauczyciele w naszej KP. Ja ustaliłem na swoich służbach żeby specjalnie nie jeździć ale tak jak mówiłem kto wie co będzie za rok a termin już musimy podać. A co za to? Zależy od komendanta ale pare groszy co 2-3 szkolenia zawsze w motywacyjnym dorzuca.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2017, 00:05:12 »
@młody998 ok, tylko ze w innych woj włodarze nie będą tak rozumni i narzucą terminy, lub jak jakiś pis nauczyciel zadzwoni to km/p wyśle RM bo lepiej wysłać jednego niż żeby przyjeżdżało 16, a o $ w swej km to nie wspomnę bo juz znam odpowiedz .... I obawiam się ze skoro wasz powiat kilka to mój  01 będzie chciał naście bo to przecież nie jego kosztem  :tuba:

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2017, 06:47:38 »
To nie są nauczyciele z jednej szkoły, tak jak pisałem to jest zbieranina z całego powiatu więc tak czy siak muszą gdzieś dojechać. No i najważniejsze, napisalem jak to odbywa się u mnie i myślę że w większości kp  lubelskim ale tak jak mówisz co kraj to obyczaj. Co do ilości spotkań to mieliśmy powiedzian konkretnie że ma być 6 spotkań łącznie 90 nauczycieli nie mniej nie więcej.

Offline strazaczek76

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2017, 11:25:44 »
A czy jest jakiś program tego szkolenia ktoś go zatwierdził?? Czy jakieś dyplomy zaświadczenia wydajecie w zamian?? Kto sie podpisuje pod nim ?? pozdrawiam

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 20, 2017, 16:22:48 »
Zaświadczenia listy itp były nam przesłane przez WKRM , na zaświadczeniach podbija się 01 i osoba prowadząca zajęcia. Co do programu to nie wiem, każą to coś tam sciemniamy tym nauczycielom😁

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2018, 20:48:00 »
 A ratownicy medyczni w PSP też mają projektowane szkolenia: "...) uzyskanie i utrwalenie wiedzy o świadczeniach zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe udzielanych samodzielnie w warunkach zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, w obszarach katastrof, klęsk żywiołowych i w strefie działań wojennych lub pod nadzorem lekarza lub w porozumieniu z lekarzem w ramach działań Policji, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, w zakresie: a) czynności ratunkowych, a w szczególności: ‒ rozpoznawania i wczesnego reagowania w przypadku stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego, ‒ farmakoterapii stanów nagłych, 
– 5 –
 
‒ farmakoterapii w stanach masywnych krwotoków, ‒ intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających, b) wykonywania drobnych zabiegów chirurgicznych, a w szczególności: ‒ zakładania sondy żołądkowej i płukania żołądka, ‒ szycie drobnych ran w znieczuleniu miejscowym, c) diagnostyki USG w stanach zagrożenia życia, d) postępowania w sytuacji użycia bojowych środków trujących,... " ciekawe....

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2018, 16:12:08 »
Ale to projektowane założenia medycznego kursu kwalifikacyjnego MSWiA, który miał dopiero 1. czytanie??

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Ratownik medyczny w psp
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 15, 2018, 00:12:26 »
 "A ratownicy medyczni w PSP też mają projektowane szkolenia:"