Autor Wątek: Hydrant zewnętrzny.  (Przeczytany 2652 razy)

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Hydrant zewnętrzny.
« dnia: Listopad 22, 2017, 14:29:16 »
Panowie/panie czy znacie jakieś przepisy "strażackie" określające kto może/nie może korzystać z hydratów zewnętrznych.
Ja takowych mówiących o tym wprost nie znajduję. Jedynie w normie znajduję definicję Hydrantu nadziemnego i podziemnego "...do pobierania wody co celów gaśniczych przez ratowników".
Moje pytanie bierze się z pytania do mnie o treści "wybuchł pożar czy możemy się bez żadnych konsekwencji podpiąć pod hydrant i gasić - czy są na to jakieś paragrafy?. Pytanie zadaje zwykły obywatel.
Z przeznaczenia sieci wodociągowej przeciwpożarowej (na której montujemy hydranty) wychodzi, że służy do celów przeciwpożarowych czyli na logikę gasić pożar mogą bez obaw, ale nie znam na to "paragrafów".
Jeśli ktoś pomoże będę wdzięczny.

Offline FUTERKOWE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Hydrant zewnętrzny.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2017, 23:37:19 »
Wydaje mi siemkolego ze jedynym paragrafem jak to nazwałeś byłaby mozliwosc skorzystania z przysługującego ci prawa do przejęcia mienia w użytkowanie. Nienspotkalem się z tym kto może korzystać z hydrantu. Oczywista oczywistość jest taka ze jak jest to się korzysta. Ale to bie jest własność PSP tylko jakiejś miejscowej spółki wodociągowej w związku z powyższym korzystasz z czyjegoś mienia. Mozesz to zrobić korzystając z prawa KDR do przejęcia mienia w użytkowanie

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Hydrant zewnętrzny.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2017, 09:05:54 »
Wydaje mi siemkolego ze jedynym paragrafem jak to nazwałeś byłaby mozliwosc skorzystania z przysługującego ci prawa do przejęcia mienia w użytkowanie. Nienspotkalem się z tym kto może korzystać z hydrantu. Oczywista oczywistość jest taka ze jak jest to się korzysta. Ale to bie jest własność PSP tylko jakiejś miejscowej spółki wodociągowej w związku z powyższym korzystasz z czyjegoś mienia. Mozesz to zrobić korzystając z prawa KDR do przejęcia mienia w użytkowanie

KDR to może tak jak piszesz, ale moje pytanie dotyczyło cywili.
Po telefonie do spółki wodociągowej wiem już, ze nie ma uregulowań prawnych w tym zakresie. Wg spółki do celów pożarowych (do gaszenia) korzystać mogą tylko strażacy. Wynika to z prostego faktu, że mają świadomość, że każde korzystanie z hydrantu było by tłumaczone gaszeniem jakiegoś pożaru trawy, do którego nie wzywano PSP.
Cywil chcący skorzystać z hydrantu (i tu z zaznaczeniem, że wyłącznie czasowo, to nie może być stałe źródło poboru wody) może podpisać porozumienie ze spółką wodociągową, jest możliwość zawarcia w porozumieniu informacji o wykorzystaniu do gaszenia, wodociągi po prostu zainstalują im na tych hydratach liczniki:).
To tyle, temat w zasadzie zamknięty.
Pozdrawiam.