Autor Wątek: Teścik  (Przeczytany 6897 razy)

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Teścik
« dnia: Listopad 03, 2003, 09:11:01 »
Proponuję  sprawdzenie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego (pierwsze 14 pytań  -  później to już jest jazda nie dla nas). A może ktoś przejdzie cały test bez błędów :rolleyes:

Test - link

Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2003, 09:12:33 wysłana przez Zubek73 »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Teścik
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2003, 16:23:12 »
Fajna strona i jeszcze lepszy fachowy Test. Mimo, że jestem instruktorem pierwszej pomocy przedmedycznej miałem nie jednokrotnie problemy z przebrnięciem. Naprawde godny polecenia i rozpowszechnienia - zabawa też uczy!
Dzieki!
 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Teścik
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2003, 16:44:08 »
pytania sa spoko tylko niewiem czemu czesto mialem tak : zaznaczam dobra odpowiedz,  a on mowi ze zle. mysle sobie cos pokrecilem wiec zaczynam 5 razy test od poczatku i w koncu ryzykuje ponownie ta zla co na poczatku i jest dobra. w koncu ide dalej.... popelmiasz blad i musisz zacznanc od poczatku. a najgorsze ze go nie zrobiles...
to zaczynanie od pocztku za kazdym razem jest okropne.szczegolnie jak jedziesz als...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Marian

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Teścik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2003, 17:14:02 »
czy możesz pszesłać mi ten test ? DOBRY !!!!!!!!!!!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Teścik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2003, 10:19:56 »
Cytuj
czy możesz pszesłać mi ten test ?
Raczej nie  :unsure:  Strona na której jest osadzony nie należy do mnie ani nie jestem autorem.
Albo zwróć się do właścicieli, albo korzystaj on-line.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2003, 10:20:40 wysłana przez Zubek73 »

Offline PASTOR1616

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Teścik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2003, 04:37:24 »
B) test może nieźle zakręcić więc proszę o kopię

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Teścik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2003, 12:18:29 »
Cytuj
proszę o kopię
Niestety można korzystać tylko online - chyba, że ktoś odnajdzie autora i go poprosi o kopię.

Nero

  • Gość
Teścik
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2003, 18:31:18 »
Bardzo banalny test. Szkoda że tak mało wspólnego ma tem test z ratownictwem medycznym w PSP. Skala trudnosci na poziomie przedszkola. pozdrawiam!

Młodzik

  • Gość
Teścik
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2003, 18:57:56 »
"banalny" to Twoja ocena :))) i nie wydaje mi sie zeby ten test byl na "poziomie przedszkola" :) heh nie badz znow taki do przodu, lepiej powiedz qolegom co przeczytac, z czego sie pouczyc, aby go z latwoscia rozwiazac :)

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Teścik
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2003, 10:10:40 »
Jestem pełen podziwu dla wiedzy i umiejetności "Nero" ! Napewno dla większości funkcjonariuszy stanowi on poważne wyzwanie. Zresztą ma on służyć jak mniemam również szkoleniu. Napewno dużo rzeczy nas w nim przerasta - zresztą nie wchodzi to /jeszcze/ w zakres naszego działania. :rolleyes:  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Guest

  • Gość
Teścik
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2003, 11:09:03 »
Czym się różni sprawdzenie tętna na tętnicy szyjnej od sprawdzenia zachowanego krążenia? Bo trafiłem na takie odpowiedzi w teście i teraz nad tym rozmyślam - czy to czasami nie to samo?

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Teścik
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2003, 11:51:55 »
to zupelnie nie to samo.
obowiazujacy standard ERC Z 2000 r oraz  AHA mowi ze ratownicy nie medyczni w tym rowniez strazacy mimo ze  taki maja tytul  nie sprawdzaja tetna (szczerze mowiac nie jestem pewien czy jest w programie szkolenia strazak ratownik ksrg) gdyz male doswiadczenie sprawia ze czesto sie myla oraz utrudnia proces szkolenia. oznaki krazenia to kaszel. ruchy ciala. to upraszcza szkolenie.
nie ma oddechu to resuscytujesz = masaz +oddechy.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Teścik
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2003, 12:11:17 »
Cytuj
ratownicy nie medyczni w tym rowniez strazacy mimo ze taki maja tytul nie sprawdzaja tetna (szczerze mowiac nie jestem pewien czy jest w programie szkolenia strazak ratownik ksrg) gdyz male doswiadczenie sprawia ze czesto sie myla oraz utrudnia proces szkolenia. oznaki krazenia to kaszel. ruchy ciala. to upraszcza szkolenie.
nie ma oddechu to resuscytujesz = masaz +oddechy.

Strażacy nie sprawdzają tętna? - mnie uczono co innego!!!

Jak można zdefiniować po kaszlu i ruchach ciała że poszkodowany nie ma krążenia? - to jest bez sensu! Z tego by wychodziło że jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny to znak że nie ma krążenia!

Guest

  • Gość
Teścik
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:42:53 »
Cytuj
Strażacy nie sprawdzają tętna? - mnie uczono co innego!!!

Fakt - procedury KSRG mówią o sprawdzaniu tętna ale Bulon ma rację -  zdaniem wielu specjalistów sprawdzanie tętna przez mało doświadczonego ratownika w chwili stresu wywołanego akcją i widokiem poszkodowanych jest raczej mało wiarygodne. Dlatego zachodnie standardy (ERC - European Resuscitation Council, AHA - American Hospital Association) są trochę inne niż nasze. Myślę, że w tej pogoni za Ameryką i Europą wkrótce to też u nas ulegnie zmianie. Ale zdania czy powinno się sprawdzać tętno czy nie - są podzielone.
PS. Czy macie jakieś związane z tym doświadczenia z prowadzonych akcji?

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Teścik
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 10, 2003, 22:44:26 »
Znów się nie lognąłem. To powyżej to ja napisałem.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Teścik
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 13, 2003, 15:49:20 »
Jak można zdefiniować po kaszlu i ruchach ciała że poszkodowany nie ma krążenia? - to jest bez sensu! Z tego by wychodziło że jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny to znak że nie ma krążenia!

ale pierw sprawdzasz oddech- go nie ma oraz oznak krazenia wiec jedziesz.

 
 tego by wychodziło że jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny to znak że nie ma krążenia!

nie- kolejnosc jest taka- brak przytomnosci - brak odechu - brak oznak zachowania krazenia

Myślę, że w tej pogoni za Ameryką i Europą wkrótce to też u nas ulegnie zmianie.

bo w dziedzinie medycyny ratunkowej mamy akurat za czym gonic a nadal truchtamy.
jakis czas temu slyszalem o szkolacych strazakach w supermarketach- mieli polecenie nie uczyc sprawdzac tetno


pracujac zawodowo zawsze sprawdzam tetno gdyz jest to dla mnie informacja o stanie poszkodwanego.rowniez  harc szkole ratownictwa zhp uczymy sprawdzac tetno.ale!! ta czynnosc nie wchodzi w czesc bls tylko btls
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline urban

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
    • http://
Teścik
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2003, 13:42:31 »
Witam
Ma ktos procedury KSRG na kompie ?
Bardzo prosze o przesłanie na boncki@tenbit.pl
Dzieki.

Offline Marecki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Teścik
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 24, 2004, 11:19:43 »
Mi natomiast problemem wydaje się to iż w szkołach medycznych z którymi mam kontakt stosuje się standart ministerialny który sporo różni się od bls, podczas zajęć nie raz słyszałem od moich wykładowców że my nie stosujemy bls tylko standart ministerialny... ech szkoda. Z tego co się orientuje PSP jest szkolona właśnie przez ludzi ze szkół medycznych bądź ma znimi wiele spólnego.

Pozdrawiam serdecznie  
Marek Marecki
Marek Jędrzejek
Zapraszam na :
http://www.hsr.pl
http://www.hsr.slaska.zhp.pl
http://www.prc.krakow.pl
http://www.aed.info.pl
Są to strony które polecam, a nie które reprezntuje. ;o)