Autor Wątek: Ustawa o jawnosci życia publicznego  (Przeczytany 31463 razy)

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Ustawa o jawnosci życia publicznego
« dnia: Listopad 16, 2017, 22:27:40 »
Polecam dogłębną lekturę proejktu ustawy - bardzo ciekawe zapisy tam mamy...
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12304351
To tak m.in. dla tych zachwyconych "dobrą zmianą"

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Oswiadczenia majątkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2017, 19:18:11 »
Na stronie:
 
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12304351/katalog/12465401#12465401

Zamieszczono projekt ustawy o jawności życia publicznego w  myśl art. 49.  ppkt 75 strażak i pracownik PSP jest zobowiązany złożyć corocznie oświadczenie majątkowe. Co akurat nie jest żadną nowością.
Nowością jest to że zgodnie z art. 60 oświadczenia są jawne i będą musiały być publikowane na strach BIP każdej komendy przez 6 lat.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Oswiadczenia majątkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2017, 19:27:31 »
A Policja nie będzie musiała   :rofl:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Oswiadczenia majątkowe
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2017, 23:22:15 »
policjant - następny punkt po strażaku....

EGO = 1 / wiedza

Offline coala

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Oswiadczenia majątkowe
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2017, 23:25:59 »
Straży ale Granicznej bez komentarza :wall:
Art. 61. 1. W BIP na stronie podmiotowej urzędu, na stronie internetowej spółki zobowiązanej
lub jednostki organizacyjnej zapewniających obsługę organu lub osoby uprawnionych do odebrania
oświadczenia majątkowego zamieszcza się oświadczenia majątkowe złożone w danym roku przez
osoby zobowiązane do ich złożenia. Oświadczenie majątkowe zamieszcza się na stronie BIP przez
okres 6 lat.
2. Nie ujawnia i nie publikuje się oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy Policji, Straży
Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, żołnierzy zawodowych, w tym żołnierzy
Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji
Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura
Antykorupcyjnego, z wyjątkiem oświadczeń Szefa CBA i jego zastępców.
3. Organ, któremu złożono oświadczenie majątkowe udostępnia to oświadczenie Szefowi
Centralnego Biura Antykorupcyjnego na jego żądanie.
4. Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, określić stanowiska w Policji, Straży
Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Biurze Ochrony Rządu, żołnierzy zawodowych, w tym
Żandarmerii Wojskowej, które objęte są obowiązkiem ujawniania lub publikowania oświadczeń
majątkowych osób zajmujących te stanowiska, biorąc pod uwagę konieczność ochrony danych
osobowych oraz informacji o majątku funkcjonariuszy i żołnierzy, których ujawnienie mogłoby
powodować zagrożenie dla ich bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa państwa.

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2017, 23:59:13 »
a może aktywni działacze ZZ podejmą jakieś działania, czy tylko pokornie będą przytakiwać...

Offline strazak66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2017, 01:42:17 »
To jest jakaś kpina--- strażak PSP składa jawne oświadczenie majątkowe. Szkoda że jeszcze strażaka OSP w tym projekcie nie ujęli....

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2017, 08:59:32 »
a może aktywni działacze ZZ podejmą jakieś działania, czy tylko pokornie będą przytakiwać...

sam sobie odpowiedziałeś

(...) pokornie będą przytakiwać...

Jak się poczyta uwagi wniesione przez resorty i organizacje społeczne, to widać jasno, że duża grupa recenzentów nie widzi powodów abyśmy składali oświadczenia (nie mówiąc o ich publikacji) podając nas jako grupę zawodową która nie musiałaby być objęta tym obowiązkiem, a nasze kochane MWSiW o nas raczyło napisać jedno zdanie...


Offline Lomin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2017, 09:52:01 »
Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2017, 10:10:10 »
Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.
Chcesz to publikuj.. Kolega mi mówił że w kilku komendach działają komisje, które przeglądają oświadczenia majątkowe funkcjonariuszy zatrudnionych w danej komendzie. Czy to nie dziwne?

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2017, 11:03:31 »
Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.

Chcesz jawności to nikt Ci nie broni publikować swojego oświadczania - może je np. wywiesić na tablicy ogłoszeń - Twoja sprawa.
Pomyśl tylko czy jak wszyscy się dowiedzą ile masz ktoś nie wpadnie na jakiś ciekawy pomysł... Pomyśl jak to wpłynie na stosunki międzyludzkie. Pomyśl że nie wszyscy pracują tylko w straży, pomyśl ze małżonkowie funkcjonariuszy też zarabiają pieniądze, często znacznie większe niż strażacy. Powiedz dlaczego o tym ma wiedzieć cały świat?

Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.
Chcesz to publikuj.. Kolega mi mówił że w kilku komendach działają komisje, które przeglądają oświadczenia majątkowe funkcjonariuszy zatrudnionych w danej komendzie. Czy to nie dziwne?

Analiza oświadczeń jest zgodne z obecną ustawą o PSP. Analizy dokonuje wyznaczona grupa funkcjonariuszy upoważnionych przez komendanta. Nie znaczy to że wszyscy wiedzą co jest w oświadczeniach - oświadczenia są poufne.
Wiem że moje oświadczenie też było weryfikowane i nie mam z tym problemu, ale publikacja w BIP to przegięcie.

Offline Lomin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2017, 11:47:44 »
Dlaczego przegięciem jest to że moje oświadczenie będzie wywieszone na bipie ? Przecież wszyscy pytamy się kolegów ile nagrody dostali od komendanta, chcemy wiedzieć dlaczego on dostał więcej od nas. Związki zawodowe zwracają się z prośbą do komendanta o takie dane więc nie rozumiem tego oburzenia. Z tego co wiem to oświadczenie komendantów na bipie jest a czym się różni od strażaka ? No tak, tym że nie może dorabiać do pensji. Boli was to że wszyscy zobaczą ile zarabiają strażacy ? Toż to obłuda panowie i panie.
Czego się boicie ? JAWNOSC i tylko JAWNOSC nas wyzwoli.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2017, 12:20:52 »
Cytuj
Z tego co wiem to oświadczenie komendantów na bipie jest a czym się różni od strażaka ?
Jak nie wiesz czym różni się komendant od zwykłego strażaka w sensie prawnym to ja nic na to nie poradzę.
Cytuj
Przecież wszyscy pytamy się kolegów ile nagrody dostali od komendanta, chcemy wiedzieć dlaczego on dostał więcej od nas. Związki zawodowe zwracają się z prośbą do komendanta o takie dane
Pytać możesz ale odpowiada Ci tylko ten kto chce - dostrzegasz różnicę.
I jeśli komendant udostępnia indywidualne dane osobowe pracowników w zakresie wynagrodzenia to łamie ustawę o ochronie danych osobowych (są na to wyroki oraz dostępne wyjaśnienia GIODO dotykające tej problematyki).

Offline Lomin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2017, 12:37:31 »
Teraz każdy chce wiedzieć o innych wszystko. W państwie policyjnym tak musi być że nie ma nic do ukrycia więc chwalmy się ile zarabiamy, ile zarabiaja nasze małżonki. Przecież to uczciwie zarobione pieniądze więc nie ma się czego wstydzić. Więcej zarabiasz niż kolega strażak tzn że masz głowę na karku albo na wazelinie jedziesz

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2017, 12:55:23 »
Lomin, o czym Ty człowieku piszesz. Oświadczenie osoby pełniącej funkcje kierownicze, nie myl z kierowcą w straży , jest umieszczone BIP, chcą szeregowego funkcjonariusza PSP również, to powinni także wszystkie grupy mundurowe, urzędników państwowych itd. Nie zauważyłeś tego w dyskusji?

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 21, 2017, 12:57:22 »
Teraz każdy chce wiedzieć o innych wszystko. W państwie policyjnym tak musi być że nie ma nic do ukrycia więc chwalmy się ile zarabiamy, ile zarabiaja nasze małżonki. Przecież to uczciwie zarobione pieniądze więc nie ma się czego wstydzić. Więcej zarabiasz niż kolega strażak tzn że masz głowę na karku albo na wazelinie jedziesz

Ile zarabia strażak to każdy wie, a jak nie wie to łatwo może to sobie obliczyć z ogólnie dostępnych informacji. Poza tym oświadczenie majątkowe nie ma służyć temu żeby informować o tym "ile zarabia strażak" - chyba nie masz bladego pojęcia po co w ogóle stworzono coś takiego jak oświadczenie majątkowe.
Opowiedz mi jeszcze dlaczego masz wiedzieć ile zarabia moja żona (bo ile zarabia strażak to jak napisałem nie problem się dowiedzieć a jak jesteś w służbie to generalnie to wiesz a przynajmniej z dużym prawdopodobieństwem się domyślasz - a przynajmniej powinieneś) - że tak powiem ch... Ci  (i innym również) do tego? Zastanowiłeś się nad kwestiami bezpieczeństwa - widzę że nie? Z tego co piszesz to jesteś bardzo krótkowzroczny i nie potrafisz szerzej ocenić skutków planowanej regulacji.
To że każdy chce wiedzieć to nie znaczy że ma to wiedzieć, co więcej nie znaczy że może to wiedzieć.
Jak jesteś taki cwany to powiedz mi co sądzisz o publikacji oświadczenia osoby posiadającej dostęp do informacji niejawnych (tajnych/ściśle tajnych), która w ankiecie bezpieczeństwa podaje szczegółowe informacje o swoim majątku, przy czym ankieta jest dokumentem niejawnym i prawnie chronionym. Jak ma się to do publikacji oświadczenia tej osoby w intrenecie? Po co chronić informacje o tej osobie skoro obligujemy ją do upublicznienia informacji o majątku?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....

Offline kapitan.sztabowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 21, 2017, 14:52:23 »
Stanowisko rządu mówi o potrzebie zapobiegania korupcji. "Projektodawca uzupełnił katalog osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego o kolejnych funkcjonariuszy publicznych oraz osoby zatrudnione w sferze publicznej, których zakres obowiązków lub uprawnień uzasadnia stosowanie instytucji oświadczeń majątkowych jako mechanizmu prewencji i kontroli w zakresie zagrożeń korupcyjnych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. (skopiowane stąd https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ustawa-o-jawnosci-zycia-publicznego-konsultacje-spoleczne,787817.html

Czyli zwykłego strażaka nie powinno to dotyczyć.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2017, 15:01:00 »
Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.

Chcesz jawności to nikt Ci nie broni publikować swojego oświadczania - może je np. wywiesić na tablicy ogłoszeń - Twoja sprawa.
Pomyśl tylko czy jak wszyscy się dowiedzą ile masz ktoś nie wpadnie na jakiś ciekawy pomysł... Pomyśl jak to wpłynie na stosunki międzyludzkie. Pomyśl że nie wszyscy pracują tylko w straży, pomyśl ze małżonkowie funkcjonariuszy też zarabiają pieniądze, często znacznie większe niż strażacy. Powiedz dlaczego o tym ma wiedzieć cały świat?

Ale o co to oburzenie ? Jawność to jawność, nic do ukrycia nie mamy. Inni publikują swoje oświadczenia to dlaczego nie my.
Chcesz to publikuj.. Kolega mi mówił że w kilku komendach działają komisje, które przeglądają oświadczenia majątkowe funkcjonariuszy zatrudnionych w danej komendzie. Czy to nie dziwne?

Analiza oświadczeń jest zgodne z obecną ustawą o PSP. Analizy dokonuje wyznaczona grupa funkcjonariuszy upoważnionych przez komendanta. Nie znaczy to że wszyscy wiedzą co jest w oświadczeniach - oświadczenia są poufne.
Wiem że moje oświadczenie też było weryfikowane i nie mam z tym problemu, ale publikacja w BIP to przegięcie.
Chwila chwila z tego co mi wiadomo aby twoje oświadczenie było komisyjnie otwarte to musi być prowadzone przeciwko danej osobie postępowanie karne, skarbowe lub karno-skarbowe. W innym przypadku chyba nie mogą otwierać.
Poprawcie mnie jeżeli jestem w błędzie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2017, 16:56:06 wysłana przez GordonShumway »

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2017, 17:07:13 »
Art.57a
8. Przełożeni uprawnieni do mianowania lub powołania lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do analizy złożonych oświadczeń ostanie majątkowym. Analiza ta polega na porównaniu treści oświadczenia z treścią uprzednio złożonych
oświadczeń,  z zastrzeżeniem,  że  nie  dotyczy  to  oświadczenia  złożonego  przy nawiązywaniu stosunku służbowego, oraz porównaniu treści oświadczenia z innymi informacjami znajdującymi się w aktach osobowych strażaka.

Dodatkowo polecenie z KW o konieczności analizowania ...
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2017, 17:23:01 »
Czyli byłem w błędzie, moja wina.

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2017, 17:31:08 »
... kiedyś tak było - zaklejone koperty i a/a. Teraz niestety analizowanie ;)
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 21, 2017, 17:52:20 »
... kiedyś tak było - zaklejone koperty i a/a. Teraz niestety analizowanie ;)
Swoją drogą jak znajomi zobaczą ile zarabiam za narażanie życia to może jakąś zrzutę zrobią  :rofl:

Offline Służbista

  • Jestem w służbie ... nie w pracy !
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Ustawa o jawnosci życia publicznego
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 21, 2017, 17:59:48 »
... no właśnie - wstyd będzie :) Ale cóż: Bóg, honor, ojczyzna ...  :wacko:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej” -  PRZECZYTAĆ + ZROZUMIEĆ.