Autor Wątek: Zbiornik ppoż. na działce u sąsiada  (Przeczytany 1141 razy)

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Mężczyzna
Zbiornik ppoż. na działce u sąsiada
« dnia: Listopad 13, 2017, 10:37:21 »
Witam,
pytanie do prewentystów: Czy jeśli właściciel budynku PM nie posiada wody do zewnętrznego gaszenia pożaru (brak hydrantów, brak zbiornika ppoż. przy zakładzie), a na sąsiedniej działce znajduje się zbiornik ppoż. spełniający wymagania PN, w odległości poniżej 250 m i pojemności odpowiedniej do zapewnienia zaopatrzenia wodnego do tego budynku PM, ale właściciel zbiornika ppoż. (sąsiad) nie wyraża zgody na korzystanie z tego zbiornika, brak porozumienia między sąsiadami. To czy na kontroli można uznać, iż zaopatrzenie w wodę do przedmiotowego budynku PM jest zapewnione, poprzez zbiornik ppoż. sąsiada ? Czy jest wymagane porozumienie między sąsiadami o zezwolenie właściciela zbiornika ppoż. na korzystanie z tego zbiornika w razie pożaru przedmiotowego budynku PM. W praktyce wiadomo, że KDR w razie pożaru nie będzie pytał czy może skorzystać z tego zbiornika ppoż., ale jak wygląda sprawa formalno prawna o zapewnienie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru dla budynku PM. Czy może brak porozumienia równa się z brakiem zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru dla budynku PM.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2017, 12:49:36 wysłana przez pisak10 »

Offline Jefferson21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: Zbiornik ppoż. na działce u sąsiada
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2018, 11:18:20 »
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5) ustawy o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu zapewniając ich ochronę przeciwpożarową jest obowiązany, przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej. Tak więc obowiązek zapewniania zaopatrzenia wodnego do zewnętrznego gaszenia pożaru spoczywa w całości na Panu. Co prawda można to zrobić za pomocą zbiornika sąsiada ale za jego zgodą (uzyskać służebność zbiornika podpisaną notarialnie).