Autor Wątek: Wytyczne ITLS 2017 & KPP  (Przeczytany 6700 razy)

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Wytyczne ITLS 2017 & KPP
« dnia: Listopad 04, 2017, 16:55:32 »
ITLS - kołnierz, deska do ewakuacji a następnie ściągamy, jak myśliciele przy obecnym procesie postępów w KSRG kiedy zmienią procedury KPP aby dostosować do obecnych wytycznych postępowania z pacjentem urazowym?

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Wytyczne ITLS 2017 & KPP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2017, 18:42:07 »
To co dzieje się "następnie" po ewakuacji to już domena ZRM i to bardziej oni mają dostosować się do wytycznych ITLS.
Strażacy mają pomóc w ewakuacji, ewakuować jeśli jest zagrożenie i przekazać ZRM. Są dowody na to, ze deska szkodzi, ale jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o dłuższe leżenie. Ile czasu poszkodowany pozostaje na desce pod opieką strażaka i czeka na ZRM? 5 minut? 10 minut? To chyba max. Prawdą jest, że deski nadużywamy. Wiele razy kładziemy poszkodowanych nawet wbrew ich woli choć mogliby sobie spokojnie czekać w pozycji zastanej. Na to należy zwrócić uwagę.
Pojawiają się głosy, że deska zła, deska niebezpieczna, deskę trzeba ze straży wyrzucić. Że lepsze miękkie nosze z karocy (straż nie ma i mieć nie bedzie na GBA), lepszy wąż BOA (bo faktycznie dobry), lepszy materac próżniowy, lepiej podjechać noszami pod wrak i wyjąć delikatnie poszkodowanego na miękkie. Tylko przypominam, że działania straży to nie tylko rozbite samochody, które stoją sobie na asfalcie lecz również dachowania po rowach, bagnach, katastrofy budowlane, gruzy, syf, błoto, głęboki śnieg, rzeki, jeziora, dachy. Tu deska jest dobrym rozwiązaniem. Prosta w obsłudze, powszechna, łatwa to przewożenia w warunkach straży, mocna, uniwersalna.
Należy przy okazji zwrócić uwagę na to, że nie jest ona zbyt bezpiecznym dla poszkodowanego narzędziem to przenoszenia na dalsze odległości. Niesienie poszkodowanego na desce 300 metrów przez zaorane pole do śmigłowca jest słabe. W straży potrzeba więcej koszy. W jedną stronę niesiemy na nich sprzęt, w drugą poszkodowanego.

Podsumowując moim zdaniem:
1. Poszkodowany powinien się znajdować w pozycji zastanej  najdłużej jak to możliwe, jeśli nie ma zagrożenia ewakuacja z pojazdu po dojeździe ZRM, do tego czasu mamy co robić,
2. Ewakuacja przy użyciu deski chyba że ZRM zadecyduje inaczej,
3. Jeśli widzimy, że ZRM ściąga poszkodowanego z deski to nie krzyczeć, nie wyzywać od partaczy, mieć świadomość, że znają się na robocie.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Wytyczne ITLS 2017 & KPP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2017, 11:19:24 »
Problem jest w tym ze mentalność wielu jest taka żeby jak najszybciej wyciągnąć z pojazdu na deskę i "spakowac", a puźniej do karety zanieść a za 15 min nasz pakunek wychodzi z ambulansu i wielkie zdziwienie,  ostatnio też dojechałem do zdarzenia samochód sprasowany (nowa konstrukcja), w środku gość,  cięcie, rozpieranie, decha juz przez dach wsunięta  bo zdążyli go usunąć,  a ja po zbadaniu gościa proszę go aby wysiadł i stał się cud kolo wysiadł otrzepał się ze szkieł i pomaszerował za mną do karety poszerzyć diagnostykę i spisać kwity, a puźniej gdy byłem w służbie komentarzy było ze dwa tygodnie dlaczego, jak, czemu, a moje tłumaczenie ze decha nie jest lekarstwem na wszystko, spotkała się z krytyka nawet 11,  :wall: Zmierzam do tego iż trzeba zmienić mentalność , owszem szykować dostęp, zabezpieczać w pojeździe, badanie, wsparcie , termoizolacja, ale z decyzję wyciągania poczekać .... i tu będzie problem, (oczywiście stabilnych )...😆, dlatego twierdzę że w procedurze badania powinna być dolożona ścieżka zbadaj gdy brak wskazań czekaj okryj wspieraj..... I wytyczne itls jasno to uzasadniaja, myślę że też trzeba by zmodyfikować tlenoterapie tym bardziej ze duzo sie jeździ u mnie ostatnio do stanów internistycznych,  (nerwic z bólami w kl. piersiowej😉) bo brak zrm ale to już inna bajka, u mnie zmiana wie ze ma zakładać pulsaka i jeżeli nie ma CO  i go nie podejrzewają to O2 tylko gdy sat <94(wiem ze nie zgodne z procedura ale mat które im przedstawiłem pozwoliły im zaakceptować taka korektę), a jak już bardzo chcą to zakładają wąsy bo  udało się przekonać 11 do ich zakupu "wszystko dla dobra pacjenta, a nie dokumentów "😊
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2017, 11:34:25 wysłana przez mulat81 »

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Wytyczne ITLS 2017 & KPP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2017, 15:27:59 »
Zmierzam do tego iż trzeba zmienić mentalność , owszem szykować dostęp, zabezpieczać w pojeździe, badanie, wsparcie , termoizolacja, ale z decyzję wyciągania poczekać .... i tu będzie problem, (oczywiście stabilnych )...😆, dlatego twierdzę że w procedurze badania powinna być dolożona ścieżka zbadaj gdy brak wskazań czekaj okryj wspieraj..... "😊

Tu nie trzeba zmierzać to jest chociażby jako błąd krytyczny w ćwiczeniu podczas inspekcji gotowości operacyjnej (ewakuacja bez wskazań)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wytyczne ITLS 2017 & KPP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2017, 21:04:31 »
Przecież od zawsze jest tak że straż może podjąć decyzję o ewakuacji tylko w szczególnych, określonych przypadkach.
Proponuję zamiast krytykować najpierw się nauczyć strażackiego kpp ze zrozumieniem. Akurat rat med w straży to jedna z najlepiej dopracowanych dziedzin (niektórzy uważają, że jedyna) z kompletnym sprzętem i zakresem działa i wdrożonym systemem szkokenia. Szkoda tylko, że ten system jest w wielu przypadkach wypaczany.