Autor Wątek: ściana oddzielająca mieszkania w budynku wielorodzinnym  (Przeczytany 2917 razy)

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
ściana oddzielająca mieszkania w budynku wielorodzinnym
« dnia: Październik 12, 2017, 16:57:56 »
Szanowni Koledzy i Koleżanki,
projektuję podział mieszkania na dwa odrębne lokale (w bud. wielorodzinnym - średniowysokim) - czy mogę te dwa lokale podzielić ścianą szkieletową G-K (zachowując parametry akustyczne i przeciwpożarowe - bud. ZL IV, klasa "C", ściany wewnętrzne EI 15 ) ?
Co do ścian oddzielających mieszkania (odrębne lokale) znalazłem tylko przepis, że lokale muszą być oddzielone "ścianą trwałą", ale już nigdzie nie ma definicji "ściany trwałej".
Z kolei ściana oddzielająca mieszkania nie jest ścianą oddzielenia pożarowego - przynajmniej nie znalazłem takiego przepisu ?!
Jeśli coś jest w przepisach pożarowych, co może rozstrzygnąć tę kwestię to bardzo proszę o pomoc.


Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: ściana oddzielająca mieszkania w budynku wielorodzinnym
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2017, 20:14:00 »
Polecam lekturę "warunków technicznych dla budynków" a dokładniej mówiąc  § 217 ust. 1  :)

Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: ściana oddzielająca mieszkania w budynku wielorodzinnym
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2017, 23:50:25 »
Dzięki, ale to i tak nie rozwiązuje problemu - czy ściana oddzielająca mieszkania może być z G-K (dla systemowych rozwiązań GK spełnię wymogi EI 30 oraz akustyczne) ?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: ściana oddzielająca mieszkania w budynku wielorodzinnym
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2017, 09:52:39 »
Może, o ile spełnisz parametry określone w przytoczonym przez @kobrę paragrafie.
Ps. Ściana oddzielająca mieszkania nie musi być ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
:straz: