Autor Wątek: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura  (Przeczytany 4764 razy)

Offline artiom

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« dnia: Sierpień 31, 2017, 20:27:03 »
Witam serdecznie.Czy ktoś z Kolegów dysponuje najnowszą procedurą postępowania podczas zdarzeń z tlenkiem węgla?Jeśli tak to proszę o informację.

Offline mako

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2017, 22:43:40 »
Znając możliwości PSP to minimum cztery zastępy w tym trzy ciężkie plus najbliższe OSP oraz OSP w KSRG. Oczywiście żart.
 :szalony: przy tlenku trzeba myśleć bo procedury Ci nic nie pomogą. W wiekszości ludzie nie zmieniają baterii i czujnik się domaga wymiany. Wtedy telefon na 112 i wyjazd gotowy.  ^_^
Poza tym wogóle mi się nie przypomina żeby była jakaś procedura na ten temat..


Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2017, 23:25:06 »
Było pisemko odnośnie postępowania przy konkretnych wartościach CO, nie wiem czy to jako procedura czy rekomendacje ale napewno klepniete przez kg, jestem obecnie na urlopie ale jak wrócę to poszukam, ale zawsze logika

Offline artiom

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2017, 10:19:52 »
Prosiłbym o informacje jak u Was wygląda podejście do zalecenia(bo procedury nigdzie nie znalazłem)sprawdzenia wszystkich mieszkań usytuowanych w danym ciągu wentylacyjnym. Co w sytuacji gdy mieszkanie jest zamknięte-wchodzicie siłowo w obecności Policji czy odpuszczacie.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2017, 16:19:57 »
Było pisemko odnośnie postępowania przy konkretnych wartościach CO, nie wiem czy to jako procedura czy rekomendacje ale napewno klepniete przez kg, jestem obecnie na urlopie ale jak wrócę to poszukam, ale zawsze logika
pismo też kojarzę z ok. 2014-2015 roku ale było to pismo nie z KG lecz naszego KW. Podane konkretne wartości tlenku odnośnie postępowania zwłaszcza w budynkach mieszkalnych - b. niskie wartości rzędu kilku ppm w powietrzu.
pozdrawiam

Offline dawidosp92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2017, 19:13:44 »
Było pisemko odnośnie postępowania przy konkretnych wartościach CO, nie wiem czy to jako procedura czy rekomendacje ale napewno klepniete przez kg, jestem obecnie na urlopie ale jak wrócę to poszukam, ale zawsze logika
pismo też kojarzę z ok. 2014-2015 roku ale było to pismo nie z KG lecz naszego KW. Podane konkretne wartości tlenku odnośnie postępowania zwłaszcza w budynkach mieszkalnych - b. niskie wartości rzędu kilku ppm w powietrzu.
pozdrawiam
Dokładnie tak, 2014 rok pismo łódzkiego KW. Głównie chodziło o ewakuację ludzi z różnych budynków przy konkretnych stężeniach CO

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2017, 20:32:30 »
Pismo z KW Wrocław ze stycznia 2014 roku określa dla obiektów KATEGORII II ( m.in. pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia na pobyt stały chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczone na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty a także pomieszczenia do przechowywania żywności)  - dopuszczalne NDS dla CO określa się na 3000mikrogram/m sześć. = 3 mg/m sześć. = 2,6 ppm - zgłosić do SK, bezwarunkowo ewakuować , wezwać ZRM.
 Podstawa prawna , którą wzięli pod uwagę - zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 marca 1996 r

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2017, 20:36:45 »
Po zdarzeniu sprzed paru lat , gdy nie przeszukano wszystkich mieszkań podczas zdarzenia , okazało się , po czasie , że były ofiary śmiertelne ( nie pamiętam miasta , ale chyba Wrocław ) , przyszły wytyczne , że należy sprawdzać wszystkie mieszkania w pionie. Jesli nie mam świadków w postaci sąsiadów, rodziny , że mieszkanie jest zamknięte bo lokator jest w pracy , na wczasach , itd - otwieramy w obecności Policji.

Offline mako

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2017, 21:37:54 »
Ok 8 ppm CO w okresie zimowym to norma w mieszkaniu i podwórku w niektórych rejonach kraju.

Offline agad

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2017, 11:55:15 »
2,6 ppm?? Jakiś żart?
Ten kto to opracowywał, znał wartośc NDS i NDSCh?? Raczej nie....

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2017, 17:43:59 »
2,6 ppm?? Jakiś żart?
Ten kto to opracowywał, znał wartośc NDS i NDSCh?? Raczej nie....
to nie ma związku - Ty podajesz wartości dotyczące stanowiska pracy, a ich nie można odnosić do warunków panujących w domu, mieszkaniu przez 24 godz na dobę...
pozdrawiam

Offline mako

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 02, 2017, 22:36:47 »
W czujnikach pierwszy stopien alarmu jest ustawiony na ok 26 ppm.

Offline artiom

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2017, 23:37:42 »
Jak widzę jasno sprecyzowanej procedury nie ma,a w mojej ocenie powinna się jak najszybciej pojawić,bo problemy są już teraz(co będzie zimą?).Spółdzielnie rozdały praktycznie wszystkim mieszkańcom czujniki ,które już teraz przy niekorzystnych warunkach pogodowych zaczynają szaleć.Zdarzały się sytuacje, że w mieszkaniach w  całym pionie wskazania były na poziomie minimum 200 ppm i w tej konkretnej sytuacji naprawdę na miejscu dowodzącego lepiej mieć sprawdzone wszystkie mieszkania (by w przyszłości nie zawierać bliższej znajomości z prokuratorem).Mając konkretny dokument w ręku nikt nie zaskoczy Nas pytaniem "a na jakiej podstawie?",a pytania takie pojawią się bo wiadomo kwestie zabezpieczenia,ubezpieczenia,odszkodowania itp.Wiadomo każdy chce mieć czyste ręce, bo jak coś pójdzie nie tak to wiadomo kto dowodził i nie dopełnił obowiązków. :kwit:

Offline mate.p2p

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: postępowanie podczas zdarzen z tlenkiem węgla -procedura
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2017, 22:13:03 »
Dodatkowo co do postępowania podczas w/w zdarzeń, były wytyczne określające konieczność zabezpieczenia ratowników w sprzęt ochrony układu oddechowego i umieszczanie tego w IzZ. Jednak nie jestem w stanie powiedzieć czy wytyczne te były autorstwa mojej KW czy KG.