Autor Wątek: Interpretacja zapotrzebowania w wodę  (Przeczytany 5579 razy)

Offline buli1502

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« dnia: Sierpień 08, 2017, 22:17:55 »
WITAM. JESTEM POCZĄTKUJĄCYM PREWENTYSTĄ I CHCIAŁBYM SIĘ PORADZIĆ STARSZYCH KOLEGÓW W KWESTII ZAOPATRZENIA W WODĘ. BYŁEM NA ODBIORZE OBIEKTU PM I BIORĄC POD UWAGĘ NAJWIĘKSZĄ STREFĘ POŻAROWĄ I JEJ GĘSTOŚĆ OBCIĄŻENIA ZGODNIE Z TABELĄ WYCHODZI, ŻE POTRZEBA 40 L/S. ZAOPATRZENIE STANOWI SIEĆ ZEWNĘTRZNA MIEJSKA Z HYDRANTAMI WZDŁUŻ PUBLICZNEJ DROGI PLUS JEDEN HYDRANT (W ZWIĄZKU, ŻE JEST POWYŻEJ 30 L/S MUSI ON BYĆ DN 100 I TAK JEST).
PYTANIE JEST NASTĘPUJĄCE: JAK WYEGZEKWOWAĆ POTWIERDZENIE UZYSKANIA TAKIEGO ZAPOTRZEBOWANIA? PRZEDSTAWIONO MI BADANIA KAŻDEGO Z 4 HYDRANTÓW OSOBNO I PARAMETRY SIĘ ZGADZAJĄ. WYDAJE MI SIĘ JEDNAK, ZE TE 40 L MUSIMY UZYSKAĆ JEDNOCZEŚNIE CZYLI BADANIA POWINNY ZOSTAĆ PRZEPROWADZONE PRZY JEDNOCZESNYM OTWARCIU WSZYSTKICH HYDRANTÓW A NIE KAŻDEGO Z OSOBNA I WARTOŚCI ZSUMOWANE.
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA POMOC!!!

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2017, 00:19:46 »
Na wstępie - NIE pisz dużymi literami.
Powinieneś zażądać pisemnej informacji od zarządcy sieci z której będzie wynikało ze zapewniają 40 l/s - powinno być już wydane na etapie projektowania budynku. Odnośnie protokołów możesz wymagać jednoczesności poboru z 2 sąsiednich hydrantów - taki wymóg określają przepisy dla sieci zapewniającej powyżej 20 l/s.
Z innej strony podpowiem, że nie widziałem jeszcze w życiu (a nie służę od wczoraj) zapewnienia 40 l/s przez sieć miejską/wiejską, więc weź poprawkę na to co będą Ci przedstawiać. Dla takich wydajności zwykłe niezbędne jest uzupełniania brakującej wydajności sieci - np zbiornikami.
Podpowiem jeszcze jedno - wszystkie hydranty powinieneś mieć nadziemne DN100 - nie tylko jeden.

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2017, 11:18:23 »
Dlaczego wszystkie DN 100? Na terenie obiektu  ok ale na sieci miejskiej poza np. granicą działki może być DN 80.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2017, 17:56:58 »
A ja mam pytanie z praktyki ?
Czy zdarza się wam że "prewentyści'' podczas standardowej kontroli (nie odbioru) żądają od właściciela budynku protokołu z pomiarów hydrantów zewnętrznych nie będących własnością właściciela budynku tylko gminy ?
Hydrant/hydranty te oczywiście stanowią zaopatrzenie w wodę dla tego budynku.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2017, 22:03:00 »
A jak mogą żądać protokołu na badanie czegoś, co nie jest Twoją własnością???
Ja osobiście nie żądałem i nie żądam takich protokołów.
Si vis pacem, para bellum

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2017, 22:31:17 »
Dlaczego wszystkie DN 100? Na terenie obiektu  ok ale na sieci miejskiej poza np. granicą działki może być DN 80.

3. W obiekcie budowlanym produkcyjnym i magazynowym, w którym wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru przekracza 30 dm3/s, w zakładach rafineryjnych i petrochemicznych oraz na magistralnym przewodzie wodociągowym przeciwpożarowym należy instalować hydranty nadziemne o średnicy nominalnej DN 100.

Z przepisu jasno wynika że musisz mieć dla takiego obiektu hydranty DN100. Zgodzę się z tobą że mogą być również dodatkowo DN80, ale w przypadku gdy wymagana ilość wody jest już zapewniona z DN100.

A ja mam pytanie z praktyki ?
Czy zdarza się wam że "prewentyści'' podczas standardowej kontroli (nie odbioru) żądają od właściciela budynku protokołu z pomiarów hydrantów zewnętrznych nie będących własnością właściciela budynku tylko gminy ?
Hydrant/hydranty te oczywiście stanowią zaopatrzenie w wodę dla tego budynku.

Protokołu nie można wymagać, ale pismo z wodociągów o przydziale wody na cele ppoż. można.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2017, 23:45:42 »
Prewentyści podczas kontroli chcą od właściciela czy zarządcy obiektu aby udowodnił, że zapewnili wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru zgodnie z przepisami ppoż. A w jaki inny sposób udowodnisz, że woda jest zapewniona, jeżeli nie masz własnego zbiornika ppoż. lub hydrantu zewnętrznego na terenie zakładu to tylko możesz prosić właściciela wodociągów o kwity z wydajnością hydrantu znajdującego się przy twoim zakładzie (a tego nie otrzymasz od nich) więc musisz ich prosić aby zezwolili firmie wykonującej takie badania, aby mogli je przeprowadzić na twoje zlecenie. W Gdańsku jest niefajna sytuacja - bo właściciel sieci wodociągowej nikomu nie zezwala na przeprowadzanie takich badań, natomiast sami wykonają dla ciebie takie badanie za duuuużo większą stawkę niż gdybyś zlecił to innej firmie (stosunek ich ceny do ceny innej firy jest taki - oni ok 200-300 zł za badanie, a inne firmy 50 - 100 zł). Taki kraj niestety.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2017, 22:47:07 wysłana przez mariusz »

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2017, 09:52:30 »
Właśnie temat jest różnie interpretowany.
Z tego co wiem jeśli zaopatrzenie stanowi hydrant (na sieci) to w niektórych powiatach straż egzekwuje protokoły z pomiarów w drodze decyzji administracyjnej
a na innych nie żądają wcale.
Moim zdaniem mariusz ma rację i podstawa do egzekwowania jest.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2017, 11:18:58 »
To ja zapytam z innej strony - czy o nośność drogi pożarowej (gminnej/powiatowej czy jakiejkolwiek innej nie będącej własnością inwestora/zarządcy/właściciela) też pytają? To przecież dokładnie to samo. Czy jeśli do działki inwestora prowadzi droga gruntowa a na działce ma prawidłowo wykonaną nawierzchnię to nie odbiorą budynku? Czasami jak słyszą (lub czytam) czego nasi koledzy wymagają i na co wydają decyzje to ręce opadają. Sam podobno jestem bardzo wymagający ale na niektóre pomysły nigdy bym nie wpadł i uważam je za zwykłe nadużycie "władzy".
Jak można oczekiwać od strony okazania dokumentów do których nie musi mieć dostępu?
Potwierdzeniem zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru przy wykorzystaniu sieci miejskiej/wiejskiej/gminnej jest pisemna informacja od zarządcy sieci ile wody zapewnia (nie protokół z badania który przedstawia jedynie chwilowe wartości). Z przepisów jasno wynika że taka sieć ma być zasilana w sposób spełniający określone warunki itd. Utrzymanie sieci w pełni sprawności technicznej to nie jest zadanie inwestora budującego obiekt tylko zarządcy sieci.

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2017, 12:15:17 »
Z przepisu jasno wynika że musisz mieć dla takiego obiektu hydranty DN100. Zgodzę się z tobą że mogą być również dodatkowo DN80, ale w przypadku gdy wymagana ilość wody jest już zapewniona z DN100.

Protokołu nie można wymagać, ale pismo z wodociągów o przydziale wody na cele ppoż. można.
Z przepisu to akurat jasno wynika że hydranty DN100 mają być "w obiekcie ". Więc jeśli uzbieramy hydrantów DN80 na sieci poza obiektem(do 150 m) to zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru będzie zapewnione.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2017, 15:22:14 »
Więc jest tak jak napisałem wcześniej.
Jedni podczas kontroli żądają protokołów z pomiarów inni uważają, że jest to niezgodne z przepisami.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2017, 00:10:50 »
Z przepisu jasno wynika że musisz mieć dla takiego obiektu hydranty DN100. Zgodzę się z tobą że mogą być również dodatkowo DN80, ale w przypadku gdy wymagana ilość wody jest już zapewniona z DN100.

Protokołu nie można wymagać, ale pismo z wodociągów o przydziale wody na cele ppoż. można.
Z przepisu to akurat jasno wynika że hydranty DN100 mają być "w obiekcie ". Więc jeśli uzbieramy hydrantów DN80 na sieci poza obiektem(do 150 m) to zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru będzie zapewnione.

Stosując Twoją interpretację przepis byłby bezsensowny - można byłoby zapewnić zaopatrzenie wyłącznie z hydrantów DN80, a raczej nie o to chodzi w tym przepisie (przynajmniej wg mnie i nie tylko).

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 23, 2017, 08:48:54 »