Autor Wątek: Żłobek - projekt budowlany a odbiór  (Przeczytany 3104 razy)

Offline kksz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« dnia: Sierpień 03, 2017, 21:11:05 »
Zacznę od początku. Posiadam niepubliczny działający żłobek, który ma zostać powiększony. Żłobek znajduję się w parterowym budynku, lecz działa do tej pory na połowie jego metrażu (druga część budynku jest wynajmowana). Został stworzony projekt budowlany, który zakłada, że wynajmowana połowa zostaje przekształcona jako druga część żłobka (cały budynek jest mój i druga część budynku była po prostu wynajmowana), a oprócz tego postawione zostanie pierwsze piętro, w którym znajdować się będą pomieszczenia biurowe. Czy mogę dostać odbiór (np. od straży pożarnej) realizując tylko "połowę" projektu tj. parter gotowy do użytku żłobka zgodnie z wszelkimi wymogami, nie rozpoczynając budowy pomieszczeń biurowych na 1 piętrze (stawianie całego 1 piętra).

Jeśli pomyliłem działy to przepraszam.

fireman80

  • Gość
Odp: Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2017, 22:45:47 »
Art. 59 ust. 3 i 4 Prawo Budowlane.
Co jest w decyzji pozwolenie na budowę - etapowanie ?
Część żłobka pod względem ochrony przeciwpożarowej musi spełniać wszystkie wymogi.

Offline kksz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2017, 23:00:47 »
Czyli jeśli uda mi się, by cały dół budynku (żłobek) spełniał wszystkie wymogi przeciwpożarowe, to tym samym jest szansa na otrzymanie terminu od straży pożarnej, w którym muszę się zmieścić z budową góry?

fireman80

  • Gość
Odp: Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2017, 23:25:04 »
Organ PSP wydaje stanowisko po kontroli przeprowadzonej na podstawie Twojego zgłoszenia. Nie nakłada żadnych terminów. Pamiętaj o wymogach (ZLII) dla tej części budynku. To bardzo ważne.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2017, 10:03:00 »
Niestety tak jak już pisali koledzy Komendant zajmuje w tym przypadku stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem oraz warunkami ochrony przeciwpożarowej.
Jeżeli projekt zakładał etapowanie to wydaje mi się, że nie będzie problemu.
Jeśli nie zakłada etapowania to i parter i piętro muszą być wykonane w całości zgodnie z dokumentacją (projektem).
Niestety Komendant Powiatowy nie ma możliwości "odbierać" tylko części wykonanych robót w twoim przypadki parteru.
Co do wymogów to piętro ze względu na sposób użytkowania mogło zostać zaliczone do ZL III czyli mniejsze wymogi niż ZL II.
Ale wtedy odrębna strefa pożarowa itd.
W projekcie architektoniczno-budowlanym powinno być wszystko ładnie napisane.

Offline mikezd

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Żłobek - projekt budowlany a odbiór
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2017, 13:37:43 »
Art. 59 ust. 3 i 4 Prawo Budowlane.
Co jest w decyzji pozwolenie na budowę - etapowanie ?
Część żłobka pod względem ochrony przeciwpożarowej musi spełniać wszystkie wymogi.

Dokladnie tak jak napisal fireman80. Jezeli na etapie projektowania masz podzial na etapy wtedy nie powinno byc problemow, poniewaz odpierasz kazdy etap osobno. Niestety jezeli masz jako calosc np ,,rozbudowa budynku '' wtedy odbior nastepuje po calkowitym zakonczeniu inwestycji.