Autor Wątek: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu  (Przeczytany 4232 razy)

Offline fabi2009

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« dnia: Lipiec 31, 2017, 18:42:18 »
Witam kolegów pobieram równoważnik za brak lokalu.Mieszkam razem z rodziną w domu rodziców który chcą mi przepisać i mam pytanie czy należy mi się bezzwrotna zapomoga tak jak np. przy zakupie mieszkania lub domu.Wiem ze były szef mojej zmiany otrzymał kase w takiej samej sytuacji ale to było około 15 lat temu czy coś się zmieniło bo nic nie mogę zneleżć na ten temat .pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2017, 18:58:44 »
Witam kolegów pobieram równoważnik za brak lokalu.Mieszkam razem z rodziną w domu rodziców który chcą mi przepisać i mam pytanie czy należy mi się bezzwrotna zapomoga tak jak np. przy zakupie mieszkania lub domu.Wiem ze były szef mojej zmiany otrzymał kase w takiej samej sytuacji ale to było około 15 lat temu czy coś się zmieniło bo nic nie mogę zneleżć na ten temat .pozdrawiam
Jeśli rozporządzenie jest z 2005 r. to od 12 lat nic się nie zmieniło.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2017, 19:58:07 »
Zwróć się o profesjonalną pomoc, bo będziesz kilkanaście k pelenów w plecy. Takie sprawy trzeba załatwiać z namysłem. To jak stąpanie po trzęsawisku.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.350
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2017, 20:21:58 »
Zwróć się o profesjonalną pomoc, bo będziesz kilkanaście k pelenów w plecy. Takie sprawy trzeba załatwiać z namysłem. To jak stąpanie po trzęsawisku.
Bardzo dobra rada ale specjalizuje się w tej dziedzinie tylko kilku adwokatów i radców prawnych. Więc warto poszukać.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2017, 21:01:49 »
Nie możesz dostać domu lub jego części w darowiźnie "przepisaniu" ani w spadku. To musi być zakup. Jeżeli nie całego domu to jakiejś jego części (nie wiem dokładnie jakiej części aby dostać kasę z firmy, ale wiem że jest to istotne).
Poproś swojego d-cę zmiany aby pokazał Ci decyzję jak on dostawał (coś mi się nie chce wierzyć aby dostał dofinansowanie bez zakupu).
Oczywiście tak jak poprzednicy - koniecznie radca prawny lub adwokat ale nie zatrudniony w Twojej komendzie.
pozdrawiam
 

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2017, 21:52:31 »
przeczytaj http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0D12EC5502
a potem http://www.orzeczenia.com.pl/orzeczenie/llf6b/wsa,IV-SA-Wr-275-10,policja/1/ - dotyczy co prawda policji ale za to uzasadnienie o wiele ciekawsze

oczywiście znajdziesz wiele orzeczeń reprezentujących pogląd zgoła odmienny ale to chyba typowe dla naszych sądów
p.s. najlepiej daj znać komendantowi/osobie która u was obrabia mieszkaniówkę że będziesz wnioskował o pomoc np. w przyszłym roku, żeby sobie przewidzieli odpowiednie środki na paragrafie (u nas jest układ że komenda udźwignie bez problemów 2 wnioski/rok) - w dużych komendach pewnie może być więcej. 
pozdrawiam

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2017, 22:41:47 »
Z swojej strony mogę powiedzieć, iż taki temat przerabiał u mnie  jeden z podległych mi strażaków ( w roku 2005)  niestety  koniec końców okazało się że konieczny był zakup domu a raczej jego części od rodziców jego żony (sprawa oparła się o KW a następnie KG)
Jednakże nie wiem czy czasem coś od tamtego okresu nie zmieniło się w przepisach lub ich interpretacji.
A swoją drogą czy próbowałeś po prostu zapytać swojego kwatermistrza ?

Offline fabi2009

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2017, 11:41:51 »
Dzięki koledzy za podpowiedz a czy ma ktoś z Was jakieś namiary na takiego radcę lub adwokata

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Bezzwrotna - pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2017, 19:32:12 »
Od lat nie zmieniło się nic w naszych przepisach.
Mieszkasz w lokalu należącym do rodziców. W oświadczeniu mieszkaniowym wskazujesz, że:
1. nie prowadzisz z rodzicami współnego gospodarstwa domowego i wtedy obecnie wypłacany  jest równoważnik za brak lokalu mieszklanego z tytułu jego braku,
2. możesz również otrzymywać równoważnik za brak lokalu mieszkalnego z tytułu przekroczenia czasu na dojazd do i z miejsca pełnienia służby.
@peterem ma rację w tym co napisał. W twoim przypadku musi wystąpić jeden z przypadków określonych rozporządzeniem wydanym na podstawie art 80 ustawy o PSP (rozp. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej z dnia 18.11.2015r.)
Te przypadki z rozporządzenia kiedy możesz się starać o pieniążki to:
1. wejdziesz w posiadanie lokalu zgodnie z prawem o spółzielniach mieszkaniowych
przedstawiasz     1) zaświadczenie o członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej albo
2. nabycie lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym 2) odpis księgi wieczystej oraz umowę kupna lokalu albo domu jednorodzinnego sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną kupna lokalu albo domu jednorodzinnego, albo
3. zakup lokalu od SM wówczas przedstawiasz     3) umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo
4. budowa włąsnego domu    w tym przypadku  4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego – aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.
To co opisujesz to darowizna. Dla strażaków przewidziana jest pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego w przedstawionych przypadkach.
Największy kłopot w naszych komendach do zdefiniowanie słowa "uzyskanie". Uzyskanie to nietylko nabycia odpłatne ale i nieodpłatne (np. spadek). Jednak komendanci wydają przeważnie decyje przychylne strażakowi tylko jeżeli uzyskanie było odpłatne. Możesz kupić od rodziców część lokalu mieszkalnego i to taką część która spełni wymogi odrębnego lokalu, a powierzchnia mieszkalna zaspokoi moje potrzeby mieszkaniowe tj. minimum 7 m kw. na członka rodzin. Tylko wtedy wchodzą sprawy podatkowe.
W opisywanym przypadku osobiście poszedłbym na rzetelną rozmowę ze swoim komendantem albo złóż zapytanie do komendanta o swój przypadek czy w opisywanym przypadku będzie ci się taka pomoc należałą bez skłądania wniosku o pomoc. Jak odpowiedź będzie nie po twojej myśli zdążysz poszukać kogoś kto będzie Cię reprezentował lub prawnie pomagał.

Offline fabi2009

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Bezzwrotna zapomoga za brak lokalu
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 12, 2017, 10:47:04 »
Dzieki chyba się przejde do 01.pozdrawiam