Autor Wątek: Nowe rozp. o KSRG a ratownik medyczny  (Przeczytany 8141 razy)

Offline strazaczek76

• Bywalec
  • *
Odp: Nowe rozp. o KSRG a ratownik medyczny
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 26, 2017, 11:43:04 »
Z tego co pamiętam to w każdej kategorii jedynie co c/z - codzienny, zmianowy.  :o ale sprawdzę na wszelki wypadek  :stop:

Offline strazakos_jrg

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 26, 2017, 20:21:44 »
To wiem ale czy jeden na komendę specjalista czy np jeden na jrg?

Offline Kasper

• Strażak Sam
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 08, 2017, 23:34:04 »
Dawno nie zabierałem głosu. Gdy czytam co niektóre komentarze to włos się na głowie jeży...

Na dzień obecny nie ma przepisu prawa rangi ustawy wyłączającej KSRG spod Ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654 ze zm.)

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410 ze zm.)  wyłącza w art. 11 ust. 3 pkt. 6; 6a podmioty podległe Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych tj. jednostki antyterrorystyczne. W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 4 lipca 2017 w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz.U. 2017 r. poz. 1319) w §2 pkt 6 zastosowano definicję „medycznych czynności ratowniczych”, która jest odmienną definicją od tej w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym w art. 3 ust.4 „medyczne czynności ratunkowe”.

Drodzy forumowicze, czy zadaliście sobie pytanie: czy definiowane czynności są analogiczne?
Jakie czynności inne niż „medyczne czynności ratunkowe” może wykonać ratownik medyczny poza podmiotami uprawnionymi do realizacji świadczeń medycznych (zakłady pracy / indywidualna praktyka - wpisane do rejestru podmiotów leczniczych)?

Dalej idąc, euforia towarzysząca niektórym wypowiedziom, rzuca na kolana. Gdy czytam o zestawach do drenażu opłucnej czy narzędziach chirurgicznych to szybciej siwieję... A czy ktoś się zastanowił czy w ogóle rat.med. poza podmiotami leczniczymi, o których mówi Ustawa o działalności leczniczej (Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654 ze zm.) może choćby tic-tac'a podać?

Tak zapytam: który strażak rat.med. ma ubezpieczenie OC od wykonywania świadczeń zdrowotnych w KSRG? Może któraś KP/KM czy OSP takowe ubezpieczenie nabyła? Może ktoś indywidualnie?

Jakaś refleksja?

« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2017, 23:37:40 wysłana przez Kasper »
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline zyraf

• Strażak Sam
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 09, 2017, 18:06:44 »
Sprawdź ustawę i propozycje nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.
Jest napisane, że ratownik medyczny w strukturach straży może wykonywać MCR w strefie niebezpiecznej (absurd), na ćwiczeniach i szkoleniach - taki zapis w chwili obecnej jest.
Projekt nowelizacji zmienia ten pkt na wykonywanie MCR w trakcie działań ratowniczo gaśniczych.

W piątek była odprawa z koordynatorami KM/KP na ten temat po wcześniejszych odprawach koordynatorów i ośrodków szkolenia KW gdzie spisywano uwagi, zapytania odnośnie sprzętu, finansowania, pkt edukacyjnych, szkoleń itd itp.

Mi z-ca dowódcy JRG powiedział, że sprawie się przyglądają i mamy czekać na decyzje.
Swoją drogą jest to kolejna sprawa pokazująca jaki jest misz masz w  PSP i jak jedne województwa są zorganizowane, jaki jest przepływ informacji, szkoleń itd itp a w innych chaos totalny i nikt nic nie wie.

Co do sprzętu niech dodadzą stetoskop, ciśnieniomierz , pulsoksymetr i glukometr. ZRM jak przyjedzie to na dzień dobry kilka kluczowych parametrów ma ocenionych i może działać.

Offline Kasper

• Strażak Sam
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 09, 2017, 20:44:20 »
Nie chcę deprecjonować pomysłu. Jednak w mojej opinii jest zbyt wiele do zrobienia aby ruszać pełną parą od teraz. A wygląda na to, że tak się stało. Teraz Ci, na dole, zastanawiają się jak to zrobić?
Osobiście bardzo bym chciał aby całe zapleczy było przygotowane wcześniej. Niestety tak nie jest.

@ zyraf:
1. Przeczytaj ze zrozumieniem. Ustawa o PRM prócz wojska i antyterrorki nie zwalnia żadnej innej organizacji z obowiązku zastosowania się do Ustawy o działalności leczniczej.
2. Liczy się stan faktyczny prawa a nie projektowany. Masz pewność 100%, że projekt wejdzie w obecnym kształcie? Kiedy wejdzie w życie?
3. Jest tak mało dowódców i komendantów, znających zagadnienie, że znam jednego, z którym mogę merytorycznie porozmawiać. Oczywiście ubolewam nad tym... Zatem żywię nadzieję, że Twój za-ca wie z czym ma do czynienia.

Nadto:
To, że ktoś 10, 15, 20 lat temu skończył szkołę policealną rat.med. nie oznacza, że zna temat. Choćby temat zakupu farmacji - wyobraźmy sobie kwatermistrza z KP czy KW idącego z zapotrzebowaniem na leki do apteki, w tym z zapotrzebowaniem na grupę IV-P (narkotyczne). Mina aptekarki bezcenna...
Mogę jedynie przypuszczać, że spojrzy w kalendarz aby upewnić się czy w tym dniu wypada 1 kwietnia. Druga jej myśl może iść ku wybraniu numeru 997.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline ratolek

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 21, 2018, 18:58:53 »
Niestety od 26.06.2018 kwatermistrz będzie musiał się zastanawiać nad lekami.
Co myślicie nad tym dokumentem. Czy u Was w KM/KP coś o tym wiedzą?

Offline Pedros

• VIP
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 22, 2018, 16:37:52 »
Problem w tym, że nikt tak bez recepty nic kwatermistrzowi nie sprzeda. Problem pojawił się już przy zakupie NaCl, która jest dostępna w PSP R-1 a co dopiero cała lista leków... to trzeba raczej od innej strony dopracować.

Offline zyraf

• Strażak Sam
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 22, 2018, 17:46:19 »
Ekscytacja tym pismem już przeminęła.

Dzięki bogu żadnych leków i sprzętu dokupywać nie będą.

Offline piana1

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 22, 2018, 18:45:03 »
No chyba nie do końca przeminęła. Było pismo z terminem na doposażenie w plecaki dla ratowników medycznych. U mnie do końca miesiąca mają pojawić się leki. Szczegółów co do gospodarki lekami na tę chwilę nie znam.

Semper Paratus

Offline czakson

• Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 23, 2018, 10:30:57 »
No chyba nie do końca przeminęła. Było pismo z terminem na doposażenie w plecaki dla ratowników medycznych. U mnie do końca miesiąca mają pojawić się leki. Szczegółów co do gospodarki lekami na tę chwilę nie znam.

No nie żartuj ...
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline ratolek

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 23, 2018, 12:31:16 »
Gdzie służysz piana1? [województwo]. Wszystko to co się dzieje w Straży z nowymi przepisami dot. stanowisk służbowych i wydłużania, omijania tematu ratowników medycznych wtedy kiedy trzeba im coś dać staje się normą. Jak nie ma karetki i trzeba pomóc to wtedy wszyscy na Ciebie patrzą jak na cudotwórce i "zrób wszystko za Nas sam". Czekam narazie na wojskowo-medyczny kurs kwalifikacyjny i medyczny kurs kwalifikacyjny MSWiA kiedy wszystko zacznie być jak w ustawie. Swoją drogą poczekać mi będzie trzeba do emerytury!

Offline czakson

• Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 23, 2018, 16:23:31 »
To może przez to u mnie są takie roszady ratowników na zmianach
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !