Autor Wątek: Radiotelefon Baofeng UV-82  (Przeczytany 2857 razy)

Offline Kapitan_998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Radiotelefon Baofeng UV-82
« dnia: Lipiec 11, 2017, 11:47:23 »
Witam kolegów, zakupiłem radiotelefon Baofeng UV-82 to jest duobander. Zaprogramowałem go na nasze częstotliwości i planuje go używać w mojej OSP. Ale mam wątpliwości co do legalności tego urządzenia. Według prawa jako członek oraz na służbie jako funkcjonariusz nie mogę używać prywatnego radia w sieciach łączności PSP. U mnie z jednostki OSP oraz z komendy nikt nie posiada takich urządzeń prywatnych w domu. Posiadają jedynie niektórzy skanery. Teraz pytanie co zrobić? Używać czy nie?
Pozostawiam temat do dyskusji

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2017, 13:52:49 »
Jakiś czas temu wyszło pismo do gmin w moim powiecie , zakazujące nasłuchu i używania innych środków łączności typu właśnie takie radyjka . Miało to związek z pojawiającymi się w ostatnim czasie zakłóceniami .  :kwit:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Kapitan_998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2017, 01:19:44 »
Kolego, ale to jest zakaz dla całej polski? czy wybranych powiatów? Możliwe że w moim powiecie niema zakazu?

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2017, 07:47:52 »
Cytuj
Jakiś czas temu wyszło pismo do gmin w moim powiecie , zakazujące nasłuchu i używania innych środków łączności typu właśnie takie radyjka . Miało to związek z pojawiającymi się w ostatnim czasie zakłóceniami .
Kto był autorem tego pisma? Póki co, w Polsce NASŁUCHIWANIE nie jest zabronione żadnymi przepisami prawa. Nie wolno nadawać na częstotliwościach używanych przez służby, oraz nie można łamać cyfrowych zabezpieczeń sygnału radiowego. Nie wolno również rozpowszechniać zapisów treści korespondencji.
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2017, 13:27:36 »
Cytuj
Jakiś czas temu wyszło pismo do gmin w moim powiecie , zakazujące nasłuchu i używania innych środków łączności typu właśnie takie radyjka . Miało to związek z pojawiającymi się w ostatnim czasie zakłóceniami .
Kto był autorem tego pisma? Póki co, w Polsce NASŁUCHIWANIE nie jest zabronione żadnymi przepisami prawa. Nie wolno nadawać na częstotliwościach używanych przez służby, oraz nie można łamać cyfrowych zabezpieczeń sygnału radiowego. Nie wolno również rozpowszechniać zapisów treści korespondencji.
Nasze KP PSP
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2017, 21:24:10 »
Jeśli chodzi o nadawanie to faktycznie kiepskie urządzenia mogą robić bałagan, nie trzymać standardów itd itp. Wymagane jest dla nich dopuszczenie  do użytku na terenie Polski i najlepiej by było, gdyby radio było programowane przez osoby znające się na rzeczy.
Natomiast nie rozstrzygając czy nasłuch jest legalny czy nie, czy powinien być stosowany czy nie - czy ktoś mi może wyjaśnić w jaki sposób urządzenie odbiorcze może zakłócać pracę sieci?
Gdyby tak było to trzeba by ograniczać i jakoś specjalnie certyfikować liczbę odbiorników radiowych lub telewizyjnych.  :gwiazdki:

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Radiotelefon Baofeng UV-82
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2017, 23:28:33 »
Jeśli chodzi o nadawanie to faktycznie kiepskie urządzenia mogą robić bałagan, nie trzymać standardów itd itp. Wymagane jest dla nich dopuszczenie  do użytku na terenie Polski i najlepiej by było, gdyby radio było programowane przez osoby znające się na rzeczy.
Natomiast nie rozstrzygając czy nasłuch jest legalny czy nie, czy powinien być stosowany czy nie - czy ktoś mi może wyjaśnić w jaki sposób urządzenie odbiorcze może zakłócać pracę sieci?
Gdyby tak było to trzeba by ograniczać i jakoś specjalnie certyfikować liczbę odbiorników radiowych lub telewizyjnych.  :gwiazdki:
Akurat ten radiotelefon ma nadawanie i nie chodzi o sam nasłuch , wystarczy wcisnąć nadawanie i już jest problem .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)