Autor Wątek: Wniosek Krajowej Sekcji Pożarnictwa o zmianę Rozporządzenia MSWiA z dnia 20 maja  (Przeczytany 17527 razy)

Offline tomekiks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
moim zdaniem w pierwszej kolejności powinien być zmieniony zapis załącznika nr 6 dotyczący kierowców operatorów. Wysyłanie na SA kierowcę po to tylko aby miał możliwość zajęcia st. operatora jest niewłaściwą "gospodarką" zasobami ludzkimi. Ze znanych mi przypadków musiałoby przyjść naraz chyba z 10 miejsc na komendę do SA zaocznej, aby został wysłany choć jeden kierowca.
pozdrawiam
Powiem wam jak ja to widzę:
- podoficer możliwość awansu do grupy 7
- aspirant możliwość awansu do grupy 9 (10 w grupach specjalistycznych)
- oficer od 10 w górę (wszystkie stanowiska poniżej są dla aspirantów i podoficerów).
I nie żaden załącznik tylko kompleksowa nowelizacja ustawy o PSP, rozporządzania kwalifikacyjnego i płacowego.
Likwidacja wszelkich podyplomówek (jednak ci którzy ukończyli zachowują kwalifikacje), mocne ograniczenie kształcenia dziennego w SGSP  i SAPSP a docelowo likwidacja.

Czyli wg Ciebie na PB tylko dca zmiany mógłby być oficerem, a na SK nikt ?  :wall:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Nie rozumiem czemu taki ciąg na te stopnie nie lepiej gdyby o twojej randze decydowało stanowisko, przy takim podejścia w ogóle można by zrezygnować z gradacji na zasadzie stopnia służbowego.
Czy absurdem nie jest, iż oficer podlega np. podoficerowi d-cy zastępu? co mu po stopniu gdy stanowiska poblokowane i z swoim oficerem może się bujać jeszcze latami.

Tak jak ktoś tu napisał nabór tylko z ulicy, gość się nadaje przełożony to dostrzega daje stanowisko i obowiązek uzupełnienia kwalifikacji ( zdecydowanie krótsza forma), i tak cały czas z każdym awansem, dzienna oczywiście do likwidacji, stopień na sztywno do stanowiska, testy kompetencyjne dla przejrzystości procesu i oczywiście rzetelne zgodne z prawdą pisanie opinii służbowych, które obecnie w zasadzie są czystą fikcją.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Nie rozumiem czemu taki ciąg na te stopnie nie lepiej gdyby o twojej randze decydowało stanowisko, przy takim podejścia w ogóle można by zrezygnować z gradacji na zasadzie stopnia służbowego.
Czy absurdem nie jest, iż oficer podlega np. podoficerowi d-cy zastępu? co mu po stopniu gdy stanowiska poblokowane i z swoim oficerem może się bujać jeszcze latami.
Tak jak ktoś tu napisał nabór tylko z ulicy, gość się nadaje przełożony to dostrzega daje stanowisko i obowiązek uzupełnienia kwalifikacji ( zdecydowanie krótsza forma), i tak cały czas z każdym awansem, dzienna oczywiście do likwidacji, stopień na sztywno do stanowiska, testy kompetencyjne dla przejrzystości procesu i oczywiście rzetelne zgodne z prawdą pisanie opinii służbowych, które obecnie w zasadzie są czystą fikcją.
Dla pełnej jasności dodatkowo likwidacja stopni służbowych i przejście na stopnie funkcyjne (podobnie jak w OSP) zachowując kryterium wymaganych kwalifikacji. Uposażenie za wykonywaną pracę (stanowisko) a nie posiadany stopień.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline tomekiks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Nie rozumiem czemu taki ciąg na te stopnie nie lepiej gdyby o twojej randze decydowało stanowisko, przy takim podejścia w ogóle można by zrezygnować z gradacji na zasadzie stopnia służbowego.
Czy absurdem nie jest, iż oficer podlega np. podoficerowi d-cy zastępu? co mu po stopniu gdy stanowiska poblokowane i z swoim oficerem może się bujać jeszcze latami.
Tak jak ktoś tu napisał nabór tylko z ulicy, gość się nadaje przełożony to dostrzega daje stanowisko i obowiązek uzupełnienia kwalifikacji ( zdecydowanie krótsza forma), i tak cały czas z każdym awansem, dzienna oczywiście do likwidacji, stopień na sztywno do stanowiska, testy kompetencyjne dla przejrzystości procesu i oczywiście rzetelne zgodne z prawdą pisanie opinii służbowych, które obecnie w zasadzie są czystą fikcją.
Dla pełnej jasności dodatkowo likwidacja stopni służbowych i przejście na stopnie funkcyjne (podobnie jak w OSP) zachowując kryterium wymaganych kwalifikacji. Uposażenie za wykonywaną pracę (stanowisko) a nie posiadany stopień.
Od takiego rozumowania już bliska droga, żeby z mswia przejść pod samorządy. Oczywiści zgodzę się, że hierarchia w stopniach w straży została zagubiona, ale problem leży gdzieś indziej i wg mnie stopnie powinny zostać zachowane.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Panowie o czym Wy piszecie _nie będę robił wycinków i sie pastwił tak jak niektórzy.
Zadam proste pytanie: Kto jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki kadrowej w danej komendzie?
Moja odpowiedź to 01- być może wasza jest inna lub też faktycznie jak w moim przypadku prowadził ja kto inny (sory Eqinox , ale u mnie robił to zarząd ZZ :'()
I teraz jeśli 01 jest za to odpowiedzialny wówczas powinien przewidywać, mieć pełne rozeznanie wśród ludzi, a przede wszystkim znać możliwość obejścia przepisów zgodnie z prawem. Niestety tak jak pisałem kiedyś tam to na 10 komend może z 1 komendant prawidłowo wywiązuje sie z tego obowiązku. Mam obawy czy ta statystyka się nie pogorszy po obecnie przeprowadzonej Dobrej Zmianie.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
stopnie w psp się zdewaluowały, był czas kiedy otwarto różnej maści drogi do oficera i nie ważne czy skończył wikliniarstwo, miał wyższe i bum oficer. Teraz żeby utrzymać choc minimum rangi oficera przypisano mu z-ca d-cy zm , d-ce zm no i wzwyż, ale nie jest powiedziane że za chwilę d-ca sekcji będzie musiał mieć oficera. Trzy zakłady produkujące aspirantów we wszelaki sposób byle tylko był przerób i wyniki, zdawalności na poziomie 99%-statystyka rzecz święta.Aspirant d-ca zastępu,straszy operator -po co? czy jak ktoś od 10 lat jest b. dobrym kier-operatorem to jak skończy aspirantkę to nagle stanie się  sie supermenem  -_-? Bałagan, brak racjonalnego myślenia, nie gospodarność,sztuczne utrzymywanie szkół z beznadziejnym programem tak w skrócie można opisać aktualną sytuację w psp   

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
       Skoro nie ma być stopni to może zrezygnujmy z munduru. Wystąpmy z MSWiA. Przejdźmy pod samorządy. Dajmy sobie możliwość podpisywania kontraktów z miastami i gminami. Później zbijajmy cenę za usługi żeby mieć pracę. Na koniec stańmy do protestu z ratownikami medycznymi. Ja tego nie chcę. Decydując się na PSP zdecydowałem się na pracę w strukturze mundurowej w MSWiA i ja chcę tak służbę skończyć. Niech ze mnie nikt w PSP druha nie robi (z całym szacunkiem do druhów). Na OSP też jest czas.
       Odnośnie patologii i podległości oficera pod podoficerem to od zawsze uważam, że szkoła nie powinna dawać pierwszego stopnia tylko kwalifikacje. I sprawa załatwiona a do tego nie trzeba niczego likwidować. Mało tego bo można by było te szkoły dzięki temu otworzyć szerzej zaocznym (w opcji finansowania ze środków własnych). Dzienni w takiej masie jak są ale bez stopnia.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
... Od takiego rozumowania już bliska droga, żeby z mswia przejść pod samorządy. ...
Co ma piernik do wiatraka? To czy strażak na pagonie miałby stopień służbowy czy funkcyjny w niczym nie zmienia naszego bycia służbą resortową. Zmienia natomiast system uposażenia i szkolenia. I nie jest to mój wymysł, a jeden z wątków rozważany przy tworzeniu ustawy o PSP.
Pomysł miał i ma nadal wielu przeciwników, szczególnie wśród oficerów z działek pozaoperacyjnych.
       Skoro nie ma być stopni to może zrezygnujmy z munduru. Wystąpmy z MSWiA. Przejdźmy pod samorządy. ...
A kto proponuje likwidację stopni, bo na pewno nie ja. Nie myl likwidacji z zamianą stopni służbowych na funkcyjne. Przy stopniach funkcyjnych wiedziałbyś np. że masz do czynienia z d-cą zmiany a nie ratownikiem w stopniu kpt.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Tylko po co. U mnie w całym podziale jest ponad 200 ratowników i jakoś nie ma z tym problemu. Nie mam przypadku kpt. na stanowisku ratownika. Najniższe stanowisko to dowódca zastępu (absolwenci dziennej SGSP). Wystarczy nie nadawać stopni z klucza po szkole i gradacja stopnia zostanie zachowana. Nie będziesz miał wtedy problemu z ratownikiem w stopniu kpt. (chociaż wątpię zebyś mial taki przypadek bo to nigdy nie było stanowisko oficerskie więc co najwyżej mógłby być mł. kpt.). Zamiana stopni służbowych na funkcyjne to tak naprawdę likwidacja stopni ponieważ likwiduje się korpusy i staż służby wyrażany stopniem. Co za roznica wtedy czy będę miał znaczek z OSP na swoim mundurze z PSP czy napis Naczelnik JRG bo pewnie też by było fajnie wtedy żeby nie było dowódców tylko naczelnicy i prezesi.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
     
       Odnośnie patologii i podległości oficera pod podoficerem to od zawsze uważam, że szkoła nie powinna dawać pierwszego stopnia tylko kwalifikacje. I sprawa załatwiona a do tego nie trzeba niczego likwidować. Mało tego bo można by było te szkoły dzięki temu otworzyć szerzej zaocznym (w opcji finansowania ze środków własnych). Dzienni w takiej masie jak są ale bez stopnia.

Otóż to, ewentualnie po szkole jakiś stopień podoficerski, żeby nie było, że zaczyna się od zera tak jak z ulicy i wszystko. Po czasie człowiek się sprawdza, jest chęć takiego kogoś awansować to składa się wniosek i promocja. Bez bezsensownego jeżdżenia na zjazdy. W takim wypadku można by było zlikwidować zaoczne kursy/studia.

Offline adrianek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Panowie zadałem pytanie czy ma ktoś jakieś informacje czy jest szansa na to że załącznik nr 6 zostanie przywrócony a dyskusja schodzi na inny tor delikatnie :) wiem wiem to jest forum i tutaj dyskutujemy ale jeśli miał by ktoś coś odnośnie mojego pytania będę wdzięczny :) pozdrawiam

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Panowie zadałem pytanie czy ma ktoś jakieś informacje czy jest szansa na to że załącznik nr 6 zostanie przywrócony a dyskusja schodzi na inny tor delikatnie :) wiem wiem to jest forum i tutaj dyskutujemy ale jeśli miał by ktoś coś odnośnie mojego pytania będę wdzięczny :) pozdrawiam
Są szanse i to dość duże. Bardzo rozsądni ludzie nad tym pracują. W składzie są podoficerowie i aspiranci tak więc dbają o interes swój i wszystkich korpusów.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2017, 13:42:51 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły

Są szanse i to dość duże. Bardzo rozsądni ludzie nad tym pracują. W składzie są podoficerowie i aspiranci tak więc dbają o interes swój i wszystkich korpusów.

Pięknie. Aspiranci i podoficerowie. Oficerów już nikt nie zaprosił do rozmów bo po co?
Byłoby wspaniale, żeby w takowym zespole znalazły się rzeczowe osoby, które nie sprzedają się za stołki jak pozbawieni honoru związkowcy (i nie tylko). Amen
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2017, 22:35:19 wysłana przez Thor »
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Pięknie. Aspiranci i podoficerowie. Oficerów już nikt nie zaprosił do rozmów bo przecież tu chodzi o to żeby ich wy*ymać?
Eqinox i Thor poszli na piwo i w tym składzie jest tuman czy to oznacza, że obaj są tępi? Niekoniecznie prawda?
Oficerowie stanowią większość składu komisji. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły

Eqinox i Thor poszli na piwo i w tym składzie jest tuman czy to oznacza, że obaj są tępi? Niekoniecznie prawda?
Oficerowie stanowią większość składu komisji.

Zmieniłem część wypowiedzi, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji. Mam nadzieję, że faktycznie to będzie grupa, która będzie tworzyć zasady oparte o analizy i przemyślenia. Ciekawe czy zespół się ujawni czy będzie to owiane tajemnicą?
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Zmieniłem część wypowiedzi, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji. Mam nadzieję, że faktycznie to będzie grupa, która będzie tworzyć zasady oparte o analizy i przemyślenia. Ciekawe czy zespół się ujawni czy będzie to owiane tajemnicą?
Jeśli chciałbyś uniknąć dyskusji to raczej byś nie pisał o zwiazkowcach bez honoru. Niestety dla ludzi którzy myślą że są najważniejsi (a sa zwyklymi strazakami) są w PSP jeszcze ZZ które co jakiś czas sprowadzają na ziemię. Odnoszac sie do komisji to ile ich znasz w PSP?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2017, 23:33:51 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Equnoxie jaką komisja? :-\

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Equnoxie jaką komisja? :-\
Ogólnie mówiąc komisja miałem na myśli zespół ludzi zajmujących się jakimś zagadnieniem. Chyba, że nie o to pytałeś?   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.