Autor Wątek: Kto do SA PSP w 2018 ?  (Przeczytany 366230 razy)

Offline marcino1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #600 dnia: Luty 28, 2018, 20:05:01 »
Napewno w każdej szkole bd indentyczna

Offline Bart981

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #601 dnia: Marzec 01, 2018, 10:22:16 »
Ktoś z Podlasia się wybiera do Cs albo sa?
Ja się wybieram
Również i ja się wybieram

Offline firefighter98

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #602 dnia: Marzec 13, 2018, 09:32:45 »
Przerażająca cisza! Jakby w tym roku nikt nie chciał startować do SA

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #603 dnia: Marzec 13, 2018, 10:33:50 »
Przerażająca cisza! Jakby w tym roku nikt nie chciał startować do SA
Może i tak jest.
Większość na pewniaka, nastawiona że będzie normalny test bez matury, weszli na strone którejś szkoły a tu informacja że matury i sobie dali spokój ;)

Offline Kamilliusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #604 dnia: Marzec 13, 2018, 12:38:58 »
A my dalej nie wiemy co ze sprawnością  :-\

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #605 dnia: Marzec 13, 2018, 12:41:46 »
ja zacieram ręce na następny rok, pierwsze i ostatnie możliwe podejście, ale dwie próby podbicia matury przede mną i ponad rok przygotowań pod względem wytrzymałościowym i siłowym. papierosy rzucone, inżyniera trzeba dokończyć i ogień za rok!  :straz: :straz: :straz:

Offline cs98

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #606 dnia: Marzec 13, 2018, 12:43:17 »
Przerażająca cisza! Jakby w tym roku nikt nie chciał startować do SA

Albo każdy skupiony na przygotowaniach i nauce, ze nie ma czasu pisać  :straz:

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #607 dnia: Marzec 13, 2018, 12:49:17 »
ciekaw jestem jak zaorają z tą sprawnością w końcu  :szalony:

Offline Thunder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #608 dnia: Marzec 13, 2018, 13:29:38 »
Ja się pytam co was tak do SA ciągnie?

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #609 dnia: Marzec 13, 2018, 13:40:57 »
a gdzie ma nas ciągnąć? masz jakieś propozycje?
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 14:05:30 wysłana przez adasskoklb »

Offline Hanys96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #610 dnia: Marzec 13, 2018, 14:28:00 »
Adasskolb z czego inżyniera robisz?

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #611 dnia: Marzec 13, 2018, 15:04:11 »
Politechnika Opolska, Mechanika i Budowa Maszyn

Offline Hanys96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #612 dnia: Marzec 13, 2018, 15:15:53 »
To witaj w klubie, na śląskiej ten sam kierunek  :rofl:

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #613 dnia: Marzec 13, 2018, 15:43:29 »
jaki zbieg okoliczności, kiedy do SA?

Offline pawel11181

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #614 dnia: Marzec 13, 2018, 16:55:59 »
Ja właśnie tez się zastanawiam nad mechaniką i budową maszyn na agh a strażą(sa,sgsp). I coraz bardziej się przekonuje jednak do agh. Po przeczytaniu wielu opinii, między innymi na tym forum widzę ze wcale nie jest tu kolorowo jeśli chodzi o zarobki, utrzymanie rodziny (ale myśle ze to nie jest do końca ten największy problem bo sadze ze jeśli ktoś chce to może sobie dorobić, z reszta ja mam zabezpieczenie w postaci gospodarki). Największym problemem jest dla mnie to, że przydzielają w różnych miejscach Polski do pracy, w związku z tym mogę wylądować daleko od domu i nie mieć możliwości uprawiania ziemi. Zaletą bycia strażakiem jest natomiast system pracy, który rolnikowi by pasował, byłby czas na zabiegi polowe :D  Jestem ze świętokrzyskiego i słyszałem, że tutaj jest już przepełnienie jeśli chodzi o strażaków. Bardzo proszę o opinie i pomoc w wyborze studiów.

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #615 dnia: Marzec 13, 2018, 18:25:27 »
Straszna cisza,  czuje ze będzie dużo mniej chętnych w tym roku,  i wcale mnie to nie dziwi

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #616 dnia: Marzec 13, 2018, 19:24:35 »
pawel11181 Powiem Ci, że wybór szkoły jest najpoważniejszym w życiu. Wiadomo, można po latach niezadowolenia się przebranżowić, ale wiąże się to z konsekwencjami i często gęsto ludzie zostają więźniami samych siebie przez strach przed nowym, a do emerytury zostaje jeszcze z 15lat bądź więcej, a robić trzeba. Powiem Ci, że odnalezienie przeze mnie właściwej drogi zajęło trochę czasu. Zacznijmy od tego, że podchodząc do matury 5 lat temu bo jestem z rocznika 1994 za dużego pojęcia nie miałem co w życiu będzie sprawiało mi przyjemność i że stoję przed najważniejszą decyzją w życiu. Maturę zdałem, na politechnikę się dostałem, po miesiącu rzuciłem ją z wizją podbijania świata za zachodnią granicą, praca w BMW na linii - wtedy szczyt marzeń. Bogu dzięki, że nie wypalił. Drugie podejście rok później uniwersytet ekonomia, po 8 miesiącach uznałem, że to nie to. Trzecie podejście politechnika mechanika i budowa maszyn, powód? Skończyłem liceum więc de facto miałem tylko maturę, uznałem że chciałbym posiadać wiedzę techniczną. Czytanie rysunków technicznych, projektowanie w programach CAD itd to mnie kręciło. Wszystko okej, semestry mijały i coraz więcej pytań tworzyło się w głowie. Mianowicie czy większość swojego życia chcę spędzić przy komputerze projektując 3miesiące jedną suwnicę, filtry obojętnie co na współę z 5 innymi osobami i tak w koło macieja. No nie do końca, ja muszę działać. Narodziła się myśl o straży. Jako nielicznemu nie odpowiada mi praca od poniedziałku do piątku, bo najzwyczajniej w świecie mi się nie chce i kropka. Zajawka zaczęła się pogłębiać, youtube zgwałcony przeze mnie w tematyce wyjazdów straży, akcji, wywiadów, co tylko się dało i uświadomiłem sobie, że chcę to robić, chcę być tego częścią. Chcę żeby praca sprawiała mi przyjemność, chcę czuć się spełniony i odczuwać satysfakcje. Powiedziałem głównie sobie, chodź znajomi i rodzina też byli świadkami, że zrobię wszystko aby zostać strażakiem bez względu na przeciwności. Początkowo rozważałem jeszcze SGSP, ale fakt taki iż mam już 24 lata, dopiero w styczniu 2019r bronię się na politechnice + 4 lata kolejnej szkoły daje praktycznie wiek 30lat. Dla mnie to już zdecydowanie za dużo, tak po SA będę miał 27 i jest to jeszcze do przegryzienia przeze mnie i moją narzeczoną. Odnośnie przyjęcia do jednostki w rodzimej miejscowości, zacząłem sobie rozeznanie w terenie robić typu: kto zna komendanta, kto jest strażakiem, kto ma wujka w straży itd. Jeżeli przejdę proces rekrutacyjny w 2019r to podejdę na jednostkę i powiem jak sprawa wygląda, że zaczynam szkołę, że nie chciałbym wyjeżdżać z miasta no i podsunę pomysł, że jeżeli ktoś będzie zbierał się na emeryturę to niech mają na uwadzę, że załóżmy w czerwcu 2021 roku będę absolwentem SA i zależało by mi na pełnieniu służby u siebie w mieście. Co do kwestii wyżywienia rodziny, przyjaciel jest prezesem w firmie zajmującej się gięciem prętów pod zbrojenia i świadczy usługi cięcia blachy wodą. Tempo w jakim rozwija się firma pozwala mi zachować spokój, że po powrocie z Krakowa będę miał gdzie dorabiać. A jeżeli wywalą mnie gdzieś w Polskę, trudno. Trzeba zagryźć zęby i stawić temu czoła. Jest takie powiedzenie:

masz łeb i c h u j, to kombinuj

a więc puenta tego jest taka, nigdy nie bój się podążać za marzeniami. Co prawda straciłem coś czego odzyskać i kupić się nie da, mianowicie czas, ale cieszę się, że w ogóle na taki pomysł wpadłem. Lepiej późno niż wcale. Mam nadzieję, że moja odpowiedź zmotywuje Cię do poważniejszych rozważań na temat swojej przyszłości, bo zapewniam Cię, że nie jeden chciałby być na Twoim miejscu i jeszcze raz stanąć przed tym wyborem. Jedyne czego żałuję to to, że wpadłem na to tak późno. Jakbym po maturze w 2013r poszedł do Warszawy to już bym pełnił służbę i to ze stopniem mł. kapitana. Bywa.

wybaczcie za obszerną odpowiedź.

Całe życie człowiek się uczy.


Pozdrawiam i powodzenia!

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #617 dnia: Marzec 13, 2018, 19:47:58 »
adasskoklb mam taką samą sytuację jak Ty i też sie będę bronił. Też się zastanawiałem nad SGSP ale myśl że  w wieku 27 lat pójdę do pracy i jeszcze mnie wywalą  500 km od domu mnie przekonała żeby nei iść tą drogą. Jeśli dostanę się na SA i mnie wywalą daleko to tam oficerów nie ma więc szybki awans pewny.


Co do utrzymania rodziny. Czy po SA cięzko utrzymać rodzine? uważam że nie, znam osoby co zarabiają razem we dwoje ok 60 tys rocznie brutto i budują dom, jakoś im starcza i żyją.
A znam osobę co po SA , 5 lat służby ma aspiranta i ma na PITcie ponad 50 tys. + dorabianie.  A jak żona pracuje to zawsze budżet jest większy. Jak ktoś chce zarabiać 10 tys to proszę bardzo może iść na studia na polibud, agh itp. Ale uwierzcie mi, że nie daje wam to 100 % pewności że będziecie tyle zarabiać. Skończycie na AGH inż / magistra i po 5 latach będziecie zarabiać 4-5 tys a będziecie tyrać po 12 h od poniedziąłku do piątku i jeszcze w domu. Taka jest niestety rzeczywistość

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #618 dnia: Marzec 13, 2018, 20:32:18 »
Jak ktoś chce zarabiać 10 tys to proszę bardzo może iść na studia na polibud, agh itp. Ale uwierzcie mi, że nie daje wam to 100 % pewności że będziecie tyle zarabiać. Skończycie na AGH inż / magistra i po 5 latach będziecie zarabiać 4-5 tys a będziecie tyrać po 12 h od poniedziąłku do piątku i jeszcze w domu. Taka jest niestety rzeczywistość

spodobał mi się ten fragment, bo każdy w głowie ma szeroko pojętą karierę. PIENIĄDZE, PIENIĄDZE, PIENIĄDZE Co to w życiu jeden z drugim osiągnie, mało osób zadaje sobie pytanie, co się stanie jak nie pójdzie po myśli. Najłatwiej jest najprostszą wersję założyć, że zrobię szkołę mgr inż i że zwojuję świat. W sumie to nie neguję, indywidualna sprawa. Przedstawiam tylko swoje spojrzenie na to, bo jakby nie patrzeć zdążyłem już parę razy żywot swój przemyśleć i rozważyć mnóstwo scenariuszy. Niewielu udaje się połączyć kasę ze szczęściem, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nielicznym się udaje, reszta błąka się bez celu i albo wyjeżdża za granicę, albo jest załatwiona na średnio 40 lat do emerytury o ile do niej dożyje w robocie, która minęła się z ich oczekiwaniami o lata świetlne.

Zderzenie ze ścianą, po którym jest za późno cokolwiek zmieniać.

Offline pawel11181

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #619 dnia: Marzec 13, 2018, 20:39:01 »
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi! Na pewno dają mi one sporo do myślenia, muszę się poważnie zastanowić nad tym co chce w życiu robić. Straż podoba mi się od dziecka, choć nie mam z tym styczności, bo u mnie w miejscowości OSP to tylko budynek. Faktycznie praca strażaka jest dużo ciekawsza i bardziej bym się widział w wozie niż przy komputerze i projektach, ale niestety przeraża mnie myśl o tym, że mógłbym nie mieszkać w mojej rodzinnej wsi. Trzeba pomyśleć nad pozytywnymi jak i negatywnym aspektami skończenia studiów strażackich. 28 marca mam zabieg na przegrodę, trochę mi przeszkadza w oddychaniu, częsty katar itp ale także głównie z powodu rekrutacji, której wcześniej byłem pewny, a teraz kiedy dowiedziałem się o tym przydzielaniu do pracy już nie do końca. Ciężko będzie także się przygotować do testów sprawnościowych, bo cały kwiecień i połowa maja odpada, lekarz powiedział, że 6 tygodni po zabiegu-żadnej aktywności. Wiadomo, przygotowywałem się wcześniej, ale te 6 tygodni zastoju może znacznie popsuć formę i ciężko będzie się wyrobić do testów sprawnościowych. Tak czy inaczej muszę wszystko dokładnie przemyśleć żebym później nie żałował złych decyzji :)

Offline adasskoklb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Cel: CS PSP 2019
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #620 dnia: Marzec 13, 2018, 21:00:46 »
ja mam na październik termin co do przegrody, niby nie jest drastycznie krzywa, ale jeżeli odpadłbym w procesie rekrutacji przez coś na co miałem wpływ nie umiałbym sobie spojrzeć do końca życia w lustro. Jak nie dasz rady w tym roku to w następnym, chociaż możesz spróbować i być bogatszy o te doświadczenie rok później. Kto Ci zabroni? A nóż się dostaniesz, tylko teraz jest ta zasadnicza kwestia. Czy Ty chcesz? Ja na jana dopiero za rok próbuję. Wóz albo przewóz. Poczytaj sobie jakie kierunki obieralne są na tej uczelni na którą rozważasz pójść, ścieżka kariery po niej i zadaj sobie najważniejsze pytanie. Czy będziesz usatysfakcjonowany pełniąc takie obowiązki. U nas w Opolu np były dwie ścieżki do wybrania na 5 semestrze :

- konstruktor ( projektowanie CAD głównie )
- technolog ( programowanie obrabiarek CNC )

Powtarzam, to jest kwestia indywidualna. Znając siebie po prostu wiem, że stateczna praca mnie zmęczy, jestem energiczny, muszę być w ruchu stąd decyzja o straży. Szczerze mówiąc to po coraz dłuższym śledzeniu tematu i wzniecaniu się za każdym razem gdy słyszę syreny to zaczynam odczuwać najzwyczajniej w świecię potrzebę zostania tym strażakiem. Taki obowiązek wobec siebie. Nie każdy musi nim zostać, ale trafiłeś tutaj więc gdzieś z tyłu głowy ta myśl się pojawiła, więc staram się jako nazwijmy to z większym bagażem doświadczeń i błędnych decyzji przybliżyć jakie mniej więcej konsekwencje będzie niosła za sobą każda z decyzji. Szkoda, że ja po liceum nie wiedziałem, że takie forum istnieje. Wszystko mogło potoczyć się inaczej. Ale już w tym miejscu wiem, że jeżeli się dostanę do szkoły i wszystko pójdzie po myśli na pewno będę kontynuował ścieżkę rozwoju w komendzie z biegiem lat. Komendantem może nie zostanę, do tego by była potrzebna Warszawa ale na ostatnie lata służby chciałbym już być dobrze ustawiony w kwestii sytuacji na jednostce, pełnionych obowiązków i stopnia ;)

Offline Hanys96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #621 dnia: Marzec 13, 2018, 22:24:16 »
Teraz będę miał wybór co do specjalizacji. Są różne, nie mam takiego typowego mibmu, jest połączony z mechanika cieplna: termodynamika, mechanika płynów i reszta. Przedmioty projektowe już za mną, cad i solidworks. Studia ciężkie, ale jakoś idzie. Jeszcze dorabiam dając lekcje z matmy LO i gimnazjum. Sam nie wiem. Jeszcze jest pomysł o policji, zarobki po półrocznej szkole 2600 na rękę. Praca państwowa, stała. Dobry kolega niedawno poszedł i mówi ze fajnie, zachęca mnie tez. Zobaczymy jak to będzie. Życie pisze różne scenariusze  :gwiazdki:

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #622 dnia: Marzec 13, 2018, 22:52:32 »
Dla mnie studia są bardzo przyjemne i gdybym miał 17 lat to bym się uczył i szedł do SGSP albo na WAT.  Powiem Ci że korki spoko sprawa na dorabianie. Znam osobę co dorabia po 7 tyś miesięcznie na korkach  i jeszcze pracuje.  Policja trochę więcej ale też trzeba lubic. Wiadomo zależy od wydziału ale tam się zaczyna się od posterunkowego. Zależy kto co lubi.  Ode mnie z rodziny dużo osób w policji jest od zwykłych po oficerów ale mi się ta praca poprosru nie podoba. Straz ma tez lepszy system zniżkowy. Udzielają korki dobrze w straży być na 8 h zmiany ale wszystko się da pogodzić;)

Offline Kacper956

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
  • SAPSP Poznań
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #623 dnia: Marzec 13, 2018, 23:21:29 »
. Jeśli dostanę się na SA i mnie wywalą daleko to tam oficerów nie ma więc szybki awans pewny.


To że nie ma oficerów to nie znaczy, że będzie awans. Od niedawna jest takie magiczne coś, że stanowiska kierownicze dostaną tylko oficerowie. Więc możliwie szybko aspirant spadnie ze swojego stołka i zastąpi go oficer... Tak teraz się dzieje na Dolnym Śląsku, zapotrzebowanie na oficerów mega bo przychodzi z 4 rocznie na dśląsk a na emeryturę idzie z dziesięciu, a stanowisk obsadzać nie ma kim...

Offline matgud21

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: Kto do SA PSP w 2018 ?
« Odpowiedź #624 dnia: Marzec 13, 2018, 23:32:26 »
. Jeśli dostanę się na SA i mnie wywalą daleko to tam oficerów nie ma więc szybki awans pewny.


To że nie ma oficerów to nie znaczy, że będzie awans. Od niedawna jest takie magiczne coś, że stanowiska kierownicze dostaną tylko oficerowie. Więc możliwie szybko aspirant spadnie ze swojego stołka i zastąpi go oficer... Tak teraz się dzieje na Dolnym Śląsku, zapotrzebowanie na oficerów mega bo przychodzi z 4 rocznie na dśląsk a na emeryturę idzie z dziesięciu, a stanowisk obsadzać nie ma kim...
No tak zależy gdzie trafisz ;)