Autor Wątek: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.  (Przeczytany 6974 razy)

Offline kad-instal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« dnia: Lipiec 05, 2017, 12:29:54 »
Witam,
Zacznę tak, jestem technikiem pożarnictwa i posiadam aktualny certyfikat naprawy i konserwacji sprzętu ppoż. Mam nowy sprzęt do takowych badań wydajności z pełną dokumentacją. Przeprowadzam takie badania od kilku lat. Parę dni temu pierwszy raz spotkałem się z opinią dużego inwestora, że mój protokół z badań został odrzucony ze względu na to iż NIE POSADAM UPRAWNIEŃ...
Troszkę się zmieszałem, przeczytałem ustawę ale nie do końca ją rozumiem.
Czy ktoś z Was spotkał się z taką opinią i czy rzeczywiście istnieje przepis ze muszę mieć jakieś specjalistyczne uprawnienia do wykonywania takich usług?
Dorzucę tylko że CNBOP oferuje takie kursy...
https://www.cnbop.pl/pl/szkolenia/kalendarz-szkolen/szkolenie-dla-konserwatorw-hydrantw-zewntrznych-i-wewntrznych_520

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2017, 17:21:17 »
Według mnie niesłusznie odrzucono Twój protokół badania hydrantów. Przepisy ppoż. nie nakładają na badającego posiadania stosownych uprawnień (tak samo jak z gaśnicami).
Ale to tylko moje skromne zdanie...
Si vis pacem, para bellum

Offline marcin00127

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2017, 08:47:34 »
Zgadzam się z kolegą Mroovka. Protokół został odrzucony nie słusznie bo nigdzie nie ma wzmianki o uprawnieniach jest tylko o specjalistycznym sprzęcie. Ja osobiście pracuje przy pozarowce 3 lata i nigdy nikt mi nic nie zarzucił ze nie mam uprawnień.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2017, 18:35:20 »
Bzdura, inwestor bredzi. Pracuję jako konserwator ppoż 15 lat i zapewniam cię, iż nie ma w Polsce czegoś takiego jak uprawnienia do badań hydrantów. Zgodnie z normą ma to robic osoba kompetentna czyli ktos kto pracuje w tym zawodzie, ma odpowiedni sprzet i wiedzę. Tak więc śmialo wykonuj swoją pracę tak jad do tej pory i nie słuchaj takich bredni jakie sieje inwestor. Niech on przedstawi podstawę prawną, na podstawie której odrzucono twoją pracę.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2017, 19:29:26 »
@kad-instal mam pytanie, a mianowicie kto odrzucił Twój protokół? Inwestor, czy też prewentysta na odbiorze? Czy masz taka wiedzę?
Si vis pacem, para bellum

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2017, 09:28:21 »
Pewnie inwestor, aby nie płacić za usługę. Nie wydaje mi się żeby prewentysta był niedouczony.

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2017, 16:13:25 »
Witam,

Potrzebuje norm:
- PN-EN 671 -1
- PN-EN 671 - 2
- PN - 671 - 3
- PN-97/N-01256/4
- PN-86/B-09700.

Oraz proszę o wyjaśnienie następujących sformułowań:
1. Sprawdzenie efektywnego zasięgu hydrantów przy p = 0,2 MPa
2. Sprawdzenie wydajności podczas jednoczesnego poboru wody odpowiednio do :
a) dwóch sąsiednich hydrantów wewnętrznych lub zaworów 52
b) czterech  sąsiednich hydrantów wewnętrznych lub zaworów 52
Rozumie dwóch sąsiednich ale aż czterech ? Praktycznie jest to nie możliwe ze względu na zaangażowanie aż czterech osób.
3. Sprawdzenie wydajności hydrantów zew. podczas jednoczesnego poboru wody z dwóch sąsiednich hydrantów

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2017, 20:17:00 »
Tutaj są wszystkie normy o które prosisz kolego https://sklep.pkn.pl/
Sprawdzenie wydajności wodnej podczas jednoczesnego poboru wody z dwóch sąsiednich hydrantów - to znaczy, że uruchamiasz dwa hydranty jednocześnie i mierzysz ciśnienie dynamiczne, które będzie tobie potrzebne do wyliczenia wydajności wodnej hydrantów (dm3/s).

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2017, 21:00:54 »
Dobrze rozumiem to że z dwóch jednocześnie, najgorzej położonych ze  względu na opory itp.
Ale pierwszy raz spotykam się że z czterech jednocześnie i to sąsiednich.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 03, 2017, 09:50:05 »
Wymagania dot. instalacji wodociągowej ppoż. - rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony ppoż. budynków (...)

§  23.Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa powinna zapewniać możliwość jednoczesnego poboru wody na jednej kondygnacji budynku lub w jednej strefie pożarowej z:
1)jednego hydrantu wewnętrznego - w budynku niskim lub średniowysokim, jeżeli powierzchnia strefy pożarowej nie przekracza 500 m2;
2)dwóch sąsiednich hydrantów wewnętrznych lub dwóch sąsiednich zaworów 52 - w budynkach niewymienionych w pkt 1 i 3 oraz w budynku wysokim z jedną klatką schodową;
3)czterech sąsiednich hydrantów wewnętrznych lub zaworów 52:
a)w budynku wysokim i wysokościowym na kondygnacjach podziemnych i kondygnacjach położonych na wysokości powyżej 25 m,
b)w strefie pożarowej produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/m2i powierzchni przekraczającej 3 000 m2.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Uprawnienia do badania hydrantów wew. i zew.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2017, 16:07:34 »
Jak zawszę na kolegę Kobre można liczyć.