Autor Wątek: Operacyjna  (Przeczytany 7807 razy)

Offline mlodyoficer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Operacyjna
« dnia: Czerwiec 23, 2017, 19:59:11 »
Witam, to mój pierwszy post. Jestem po SGSP 3 lata w służbie. Dostałem propozycje przejścia do wydziału operacyjno-szkoleniowego do biura (wydział - jedna osoba biurowa + 6 dyspozytorów).
01 jest na tyle wyrozumiały, że dał mi kilka dni na zastanowienie się. Porsze pomóżcie, poradźcie. Jakie są plusy i minusy tego wydziału, na co zwrócić uwagę? Nie jestem jakiś zielony i mam swoje zdanie na temat tego wydziału, ale chce też wysłuchać opinii innych bardziej doświadczonych osób. Dzięki.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2017, 21:11:29 »
Witam, to mój pierwszy post. Jestem po SGSP 3 lata w służbie. Dostałem propozycje przejścia do wydziału operacyjno-szkoleniowego do biura (wydział - jedna osoba biurowa + 6 dyspozytorów).
01 jest na tyle wyrozumiały, że dał mi kilka dni na zastanowienie się. Porsze pomóżcie, poradźcie. Jakie są plusy i minusy tego wydziału, na co zwrócić uwagę? Nie jestem jakiś zielony i mam swoje zdanie na temat tego wydziału, ale chce też wysłuchać opinii innych bardziej doświadczonych osób. Dzięki.
Nie ma na to kolego jednoznacznej odpowiedzi bo każdy to widzi inaczej i wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Najważniejsze pytanie czy widzisz się w systemie codziennym? Ale skoro masz swoje zdanie na temat tego wydziału i pytasz o porady  to prawdopodobnie podjąłeś decyzję.
Największy plus to 12-13 grupa w zależności od kategorii KM/KP.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2017, 21:16:54 »
Posiedź jeszcze dłużej na podziale, większe doświadczenie będzie lepiej widziane pózniej w biurze.

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2017, 21:46:08 »
Witaj. Magisterkę posiadasz?Operacyjna najgorsza ku........:). Dużo też zależy od nastawienia 01 do tego wydziału :)

Offline mlodyoficer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2017, 21:54:48 »
Witaj. Magisterkę posiadasz?Operacyjna najgorsza ku........:). Dużo też zależy od nastawienia 01 do tego wydziału :)

Tak, mam już rok mgr. A czemu tak uważasz?


 

Nie ma na to kolego jednoznacznej odpowiedzi bo każdy to widzi inaczej i wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie. Najważniejsze pytanie czy widzisz się w systemie codziennym? Ale skoro masz swoje zdanie na temat tego wydziału i pytasz o porady  to prawdopodobnie podjąłeś decyzję.
Największy plus to 12-13 grupa w zależności od kategorii KM/KP.

Może podjęcie decyzji to za duże słowo. Mam w głowie plusy i minusy, dlatego chcę wysłuchać opinię innych. System codzienny? Prędzej czy później i tak trafię do biura. Odmówię 01 to niby nie będzie wyciągał konsekwencji, ale wiesz jak to jest...

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2017, 22:13:18 »
Magister jest Ci potrzebny do objęcia tego stanowiska. Pytanie jak z wymaganym stażem. Będziesz się "łapał" na 8-letni staż pracy :)?.

Pozdrawiam

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2017, 22:51:23 »
Witaj. Magisterkę posiadasz?Operacyjna najgorsza ku........:). Dużo też zależy od nastawienia 01 do tego wydziału :)

bzdura. tyle ci powiem. najlepszy wydzial na chwile obecna. raz ze grupy wyzsze dwa ze odpowiedzialnosc najmniejsza. wiem ze glupio zabrzmi ale z 3 kluczowych wydzialow to jest najlepszy bo jedyny gdzie nie masz nad glowa sadu/prokuratora na kazdym kroku. badz w prewencji to zobaczysz jazde. roboty co raz wiecej. a przyklad prewentystow w warszawie ktorych z emerytur juz prokurator po latach sciagal za odbiory stadionow na euro pokazuje ze nie znasz dnia ani godziny. to samo w kwatermistrzostwie napisz jeden zly przetarg na auto czy cos od razu cie firma do sadu poda. a w operacyjnej? opedzlujesz szkolenia osp pare kursow itp zorganizujesz i robota idzie. co do Twojego wyboru to Ci nie pomoge. niejeden jak odmowil szedl na pare lat na lawke rezerwowych. napewno jest to dla mlodego oficera szybka odskocznia ale tez nie zawsze. ja roboty w biurze nie czuje to raz a dwa co niestety smutne w naszej firmie. ile dostaniesz podwyzki? 500 zl? 700? to w systemie zmianowym 1000 dorobic to raczej nie jest duzy problem a i tak czasu wolnego wiecej zostaje.

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2017, 23:18:08 »
Bzdury to ty pleciesz. Kwatermistrz odpowiada za przetarg - a gdzie w tym wszystkim jest komendant?>Naczelnik też kieruje działaniami ratowniczymi- gdzie tu jest mniejsza odpowiedzialność? Kto jest wyżej Naczelnik czy Dowódca JRG? Dlaczego na Naczelnika potrzebny jest magister jak na stanowisko komendanckie a na dowódcę nie? To, że inne wydziały też ciężko pracują chyba nikogo nie dziwi. Zapomniałeś, ze Naczelnik z reguły pełni nadzór nad SK KP i wiele innych spraw np. typu rozliczanie środków  KSRG, MSWiA,  -  tam nie ma odpowiedzialności?
 
Nie masz pojęcia bladego o pracy operacyjniaka.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2017, 23:23:02 wysłana przez joker26 »

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2017, 23:45:48 »
widac ze masz bardzo stare informacje i Ty malo wiesz o pracy operacyjniaka. rozliczanie ksrg przeszlo juz na wydzialy kwatermistrzosko- techniczne  a naczelnik w prewencji nie pelni dyzurow oficera taktycznego? tez pelni. a za jego decyzje odbiorow moze byc bezposrednio pociagniety do odpowiedzialnosci. za zmoke na skkm odpowie przed prokuratorem dyzurny operacyjny a nie naczelnik. 

Offline deriglasoff

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2017, 00:37:05 »
widac ze masz bardzo stare informacje i Ty malo wiesz o pracy operacyjniaka. rozliczanie ksrg przeszlo juz na wydzialy kwatermistrzosko- techniczne  a naczelnik w prewencji nie pelni dyzurow oficera taktycznego? tez pelni. a za jego decyzje odbiorow moze byc bezposrednio pociagniety do odpowiedzialnosci. za zmoke na skkm odpowie przed prokuratorem dyzurny operacyjny a nie naczelnik.

Bzdury, bzdury, bzdury!!! Chłopie a na jakim ty stanowisku pracujesz skoro jesteś tak doskonale zorientowany? Bo ja jestem szefem wydziału operacyjnego od wielu, wielu lat i również uważam, że jest to najgorsza komórka jeśli chodzi o zakres zadań (przynajmniej w mojej komendzie) oraz o czas ponadnormatywny, który muszę poświęcać na zadania służbowe!!! Cały czas zaległe urlopy i godziny nadliczbowe.
Kolego pojęcia nie masz o czym piszesz - np. rozliczanie dotacji KSRG i MSWiA to niestety nie kwatermistrz tylko właśnie wydział operacyjny. Łączność i informatyka (w tym sprzęt i wyposażenie) - też operacyjny. I jeszcze wiele, wiele innych zadań.

Offline ziomal1968

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • dziki kraj, dzikie obyczaje
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2017, 06:46:42 »
Wszystko zależy od Komendy, Komendanta i ludzi jacy pracują w Wydziale. W mojej Komendzie (trzy JRG ponad 160 strażaków). Informatyka, łączność radiowa (naprawy, zakupy sprzętu), łączość telefoniczna, rozliczanie KSRG, rozliczanie dotacji z MSWiA znajduje się w Wydziale Kwatermistrzowskim.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2017, 06:57:18 »
widac ze masz bardzo stare informacje i Ty malo wiesz o pracy operacyjniaka. rozliczanie ksrg przeszlo juz na wydzialy kwatermistrzosko- techniczne 
Nie patrz na wszystko przez pryzmat swojego podwórka. KSRG rozliczają z-cy komendantów, operacyjna, logistyka i finanse i to przykłady tylko z jednego województwa. Wszystko zależy od szefa jak to poukłada.
wielu lat i również uważam, że jest to najgorsza komórka jeśli chodzi o zakres zadań (przynajmniej w mojej komendzie) oraz o czas ponadnormatywny, który muszę poświęcać na zadania służbowe!!! Cały czas zaległe urlopy i godziny nadliczbowe.
Kolego pojęcia nie masz o czym piszesz - np. rozliczanie dotacji KSRG i MSWiA to niestety nie kwatermistrz tylko właśnie wydział operacyjny. Łączność i informatyka (w tym sprzęt i wyposażenie) - też operacyjny. I jeszcze wiele, wiele innych zadań.
Słowa klucz pogrubiłem, wszystko zależy jak to jest poukładane w danej komendzie. Poza tym ciężko jest rozpatrywać, która działka jest najgorsza prewencja czy operacyjna gdyż często decyduje specyfika powiatu i podział obowiązków przez 01 i 02.
Swoją drogą sprawę dotacji powinno się usystematyzować i przypisać do jednej działki, bo tak to jest niezły chaos. Trzeba zwoływać specjalne dedykowane narady dla rozliczających dotacje. A tak można by było łączyć sprawy wydziałów z dotacjami na odprawach.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mlodyoficer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2017, 07:44:32 »
Czyli podsumowując: Od operacyjnej trzymać się daleko, chyba że jest "dobrze poukładana" w komendzie :)

Tutaj padło stwierdzenie do co mgr. Zgadzam się z tym, że naczelnikiem można zostać mając mgr. (zgodnie z rozporządzeniem), ale chyba nie znam przypadku gdy 01 daje od razu na dzień dobry "młodemu pracownikowi" naczelnika. Pamiętajmy, że są jeszcze specjaliści, od których nie wymaga się tytułu mgr.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 24, 2017, 08:04:40 »
Czyli podsumowując: Od operacyjnej trzymać się daleko, chyba że jest "dobrze poukładana" w komendzie :)
Inaczej od każdej pracy która jest źle poukładana należy trzymać się z daleka. W operacyjnej jest jeszcze jedna rzecz ważna, praca może być z  dyżurnymi dzielona, bo oni mogą częściowo naczelnika odciążyć (oczywiście z zamian za gratyfikację finansową).
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2017, 11:05:43 »
powiem krótko,bierz to stanowisko,bo robota dobra,zawsze to pare stówek wypłaty więcej ,jak nie teraz to w krótkim czasie,system 8h też ok. chyba że masz 100 km do roboty to tu może być problem poza tym soboty niedziele,święta itd wolne itd. 24h to mit że jest tak fajnie(kiedyś było). U nas w "remizie" jest kolejka chętnych do biura. No i jak to mawia mój kolega,który dwa lata temu przeszedł do biura po dość długim oczekiwaniu cyt" noch tutaj jest masełko na kromce" -_-
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2017, 14:21:29 wysłana przez vade »

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 24, 2017, 11:10:27 »
Polecam Tobie delegację na pół roku.... Skoro masz wyrozumiałego Komendanta, który chce pracownika a nie niewolnika to idź na pełnienie obowiązków. Jak poczujesz, że to nie jest dla Ciebie to będziesz miał jak wrócić (nie wiem jaką masz funkcję na podziale i czy jest to problem). Co KM/KP to straż wygląda troszeczkę inaczej a to może robić dużą różnicę. Wyjdzie na to, że zatroskany o dobro służby chcesz podejść do tematu bez olewania.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 24, 2017, 11:21:37 »
powiem krótko,bierz to stanowisko,bo robota dobra,zawsze to pare stówek wypłaty więcej ,jak nie teraz to w krótkim czasie,system 8h też ok. chyba że masz 100 km do roboty to tu może być problem poza tym soboty niedziele,święta itd wolne itd. 24h to mit że jest tak fajnie(kiedyś było). U nas w "remizie" jest kolejka chętnych do biura. No i jak to mawia mój kolega,który dwa lata temu przeszedł do biura po dość długim oczekiwaniu cyt" noch tutaj jest masełko jest na kromce" -_-
Niestety ale ta wersja jest najczęściej w małych KP. I sytuacją w całej PSP ma mało wspólnego.
Polecam Tobie delegację na pół roku.... Skoro masz wyrozumiałego Komendanta, który chce pracownika a nie niewolnika to idź na pełnienie obowiązków. Jak poczujesz, że to nie jest dla Ciebie to będziesz miał jak wrócić (nie wiem jaką masz funkcję na podziale i czy jest to problem). Co KM/KP to straż wygląda troszeczkę inaczej a to może robić dużą różnicę. Wyjdzie na to, że zatroskany o dobro służby chcesz podejść do tematu bez olewania.
Bardzo rozsądne rozwiązanie, ale ma jedno ale... Jak się sprawdzi to go nikt nie odda :) Po prostu ludzi dobrych się ceni. 
Jest jeden plus 60-70% przełożonych docenia ludzi szczerych i pracowitych.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2017, 11:35:29 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 24, 2017, 14:36:46 »
powiem krótko,bierz to stanowisko,bo robota dobra,zawsze to pare stówek wypłaty więcej ,jak nie teraz to w krótkim czasie,system 8h też ok. chyba że masz 100 km do roboty to tu może być problem poza tym soboty niedziele,święta itd wolne itd. 24h to mit że jest tak fajnie(kiedyś było). U nas w "remizie" jest kolejka chętnych do biura. No i jak to mawia mój kolega,który dwa lata temu przeszedł do biura po dość długim oczekiwaniu cyt" noch tutaj jest masełko jest na kromce" -_-
Niestety ale ta wersja jest najczęściej w małych KP. I sytuacją w całej PSP ma mało wspólnego.
 
Niestety jest to duża KM (miasto ok 240tyś, dwie JRG,)panie Eqinox. I z tego co wiem to właśnie odwrotnie,w małych KP ludzie chcą być na PB bo mają np.gospodarstwa

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 24, 2017, 14:53:58 »
A pytałeś się poprzednika, co on o swoim wydziale sądzi, czym się zajmował, jakie miał obowiązki  zapisane w angażu. Może on rozwieje Twoje wątpliwości.
Stanowisko to daje sporo możliwości, ale i możesz na tej "orce" paść. Niestety nie masz zastępcy w małych KP, a dyżurni często nie chcą w kwity operacyjne bez dodatkowej gratyfikacji wchodzić.
Koledzy parający się działką operacyjną mogą mieć różne doświadczenia - nie dziw się, że nie ma spójności pomiędzy wypowiedziami przedmówców.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 24, 2017, 16:41:18 »
Niestety jest to duża KM (miasto ok 240tyś, dwie JRG,)panie Eqinox. I z tego co wiem to właśnie odwrotnie,w małych KP ludzie chcą być na PB bo mają np.gospodarstwa
Wiesz jak poszperasz trochę po stronach komend I, II i III kategorii znajdziesz sporo ofert zatrudnienia dla strażaków 8 godzinnych, to samo w KW. Wiec dlaczego poszukują ludzi w otwartym naborze skoro mają po kilkudziesięciu a nawet kilkuset funkcjonariuszy do dyspozycji?
PS. na forum nie mów mi per pan bo tutaj wszyscy jesteśmy równi.
A pytałeś się poprzednika, co on o swoim wydziale sądzi, czym się zajmował, jakie miał obowiązki  zapisane w angażu. Może on rozwieje Twoje wątpliwości.
Tylko aby poprzednik nie był obecnym 01  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 24, 2017, 20:08:58 »
Z tym Panem to tak z przymrużeniem oka, a tak serio to mówię jak to wygląda w "mojej" KM.Na PB droga kariery długa lub zablokowana bo kadry młode,a operacyjna to dobry temat . Ha za chwilę rozpocznie się odwieczny spór PB/biura  -_-

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 24, 2017, 21:35:23 »
Fajnie że usuwane sa posty niewygodne,opisujące prawdę, nikogo nie obrażające,bez wulgaryzmów.Dobrze że ktoś czuwa nad  polityczną i wizerunkową poprawnością tego forum

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2017, 21:39:06 »
Właśnie też się zdziwiłem... bo miałem pisać odpowiedź. Ale znam przyczynę zaczynamy gadać nie na temat. I sprawa konfliktu pb/biuro
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mlodyoficer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 25, 2017, 14:05:28 »
Koledzy, moje pytanie nie było żadną prowokacją, żeby zaczynać po raz kolejny jakieś sprzeczki między biurem a podziałem bojowym.
Faktycznie ile osób tyle opinii, w moim przypadku pocieszającym jest to, że poprzednik mimo awansu na inne stanowisko (nie powiem jakie :P) zaoferował swoją pomoc, operacyjną ma w małym palcu, ma wszystko poukładane. Może faktycznie dobrym pomysłem jest po., ale mimo fajnego podejścia 01, jest to chyba propozycja nie do odrzucenia.
A tak już wg. moich przemyśleń, naczelnik wydziału operacyjnego powinien mieć 13 grupę w najniższych kategoriach KP/KM. Jestem przekonany, że operacyjny z niższej kategorii KP/KM ma więcej roboty niż dowódca jednostki, a grupę ma wyższą, ale to taka dygresja.
Dzięki wszystkim za pomoc.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Operacyjna
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 25, 2017, 16:45:13 »
A tak już wg. moich przemyśleń, naczelnik wydziału operacyjnego powinien mieć 13 grupę w najniższych kategoriach KP/KM. Jestem przekonany, że operacyjny z niższej kategorii KP/KM ma więcej roboty niż dowódca jednostki, a grupę ma wyższą, ale to taka dygresja.
Dzięki wszystkim za pomoc.
Cieszę się że tak logiczny wniosek wyciągnąłeś  :straz: Jak człowiek nadzorujący 2,3,4 JRG może mieć niższą grupę niż d-ca JRG nadzorowanego.
Naprawdę jeszcze mądrość w narodzie nie nie umarła...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.