Autor Wątek: Astma w OSP  (Przeczytany 3172 razy)

Offline MarcoOfficial

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Astma w OSP
« dnia: Czerwiec 22, 2017, 23:16:18 »
Witam czy jeżeli mam astmę to mogę być w OSP ,problemów z oddychaniem nie mam walcze w klatkach amatorsko z kondycją wszystko w porządku lecz byłem u medycyny pracy i powiedziałem ,że mam astme i klientka spruła dupę ,że nie mogę a jeśli już chcę to mam od pumologa jakieś zaświadczenie przynieść ,że nie mam przeciwskazań co o tym sądzicie i co robić ;/?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2017, 00:11:12 »
W OSP możesz być, natomiast pytanie powinno brzmieć czy możesz być strażakiem. Ja nie wiem, lekarzem nie jestem, na astmie to się znam raczej słabo, ale... pewnie występuje pewne ryzyko wystąpienia ataku - jak na to wpływa praca AODO? Raczej niezbyt pozytywnie. To samo praca bez aparatów przy pożarach zewnętrznych - trochę się syfu i dymu wdycha jednak. Zawsze można poszukać jakiejś specjalizacji gdzie nie będzie to miało znaczenia
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2017, 01:28:17 »
Powiem ci tak  niby u mnie też odkryji w wieku 1 klasy podstawowej   bałem przez rok jaki  spraye  [ nie było badań spirometria ]
i  dodatkowo byłem traktowany jak normalny uczeń żadnych ulg

teraz w wieku 25lat  żadnych trudność nie miałem  na bezdechu na basenie nawet miałem  1:30  :D   raz bo  ćwiczyłem ale.
obecnie  jestem kadet osp [ jeszcze brak szkolenia ]   codziennie jeżdżę ponad 10km   [ rower mam od wieku komunijnego więc trudno więcej zbyt mały ]
także żadnych trudności

kolego radhezz  wiem może to nie ma znaczenia ale jak czyszczę u siebie piec,  i robiłem to ostanio pierwszy  raz w maseczka f2 to dość dużo syfu wdychałem i jakoś żyje  nic jest mi.

co do pracy w aodo to nie wiem,  sam uważam u mnie tą astmę za jakąś pomyłkę 
"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2017, 10:43:30 »
Kluczowe pytanie to wg mnie właśnie jak bardzo zaawansowana jest ta astma. I jak często oraz jak poważne są ataki. Bo jeden będzie miał problemy z oddychaniem po każdym większym wysiłku, a drugi będzie po prostu ciężko oddychał raz na pół roku, jak się jakiegoś pyłu nawdycha... Jeżeli astmę masz bardziej na papierze niż coś co Cię męczy codziennie, to wg mnie nie powinno być jakimś wielkim problemem. Poz tym jak uprawiasz sporty walki to przecież przed walką też jakieś badania lekarskie chyba są? Więc skoro wysiłek nie prowokuje ataków to ja bym zaryzykował wizytę u specjalisty i myślę, że da się załatwić papierek zezwalający na udział w akcjach. Ewentualnie np z zastrzeżeniem, że nie wolno Ci używać aparatów ODO - przecież nie każdy strażak biorący udział w akcji w nich biega...

Offline MarcoOfficial

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2017, 12:42:05 »
Astma nie jest poważna ataku nie miałem od 7 lat żadnych duszności nie mam nic problemów więc chyba papierek powinni wystawic :)

Offline Lukasz91

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • OSP 18" Cel: -> PSP 22"
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2017, 23:24:01 »
ja nigdy nie miałem ataku duszność   
dzisiaj zrobiłem  30km rowerem w 1:40  [ rożne  wysokości  i jak nawierzchnia ]   gdzie jeszcze 14 dni temu  4km bym nie zrobił  :D   
"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!" ~Szymon Kokot-Góra

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi i może zapamiętam. Zaangażuj mnie, a się nauczę" ~Benjamin Franklin

Offline profernag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 29, 2017, 11:07:14 »
To myślę, że nie ma problemu, skoro na niskim stopniu zaawansowania.

Offline MarcoOfficial

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Astma w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2017, 17:54:02 »
W poniedzialek ide znow do medycyny pracy zobaczymy co z tego wyniknie ,trzymajcie kciuki pozdrawiam.