Autor Wątek: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?  (Przeczytany 9712 razy)

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« dnia: Czerwiec 20, 2017, 23:20:02 »
Czy jest możliwe mianowanie na stanowisko aspiranckie osoby posiadającej kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich ?

Zwracam się do kolegów o pomoc w interpretacji przepisów odnośnie sytuacji w jakiej znalazł się mój brat.

Brat pełni służbę PSP w podziale bojowym od 2005 r. w stopniu ogniomistrza na stanowisku Operator sprzętu specjalnego w Komendzie Powiatowej.  Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, posiada tytuł zawodowy magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, ukończył studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
W marcu br. na mocy art. 37 a  Ustawy o PSP powierzono mu pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku Dowódcy Zastępu na czas określony do 30.06.2017 r.
W dniu wczorajszym dowiedział się od ,, Kadrowca'', że z dniem 01.07.2017 r. nie będzie można go mianować na stanowisko aspiranckie tj Dowódca Zastępu, ponieważ nie spełnia wymogów określonych w art 36 ust. 5 Ustawy o PSP tj.  Na stanowisko aspiranckie mianuje się lub powołuje się strażaka, który uzyskał tytuł technik pożarnictwa po ukończeniu nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej albo uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technik pożarnictwa.  W związku z czym z dniem 01.07.2017 r. wraca na swoje stanowisko tj Operator sprzętu specjalnego.

Proszę o pomoc czy tok rozumowania ,,Kadrowca'' jest prawidłowy. Chcę podkreślić, że brat spełnia wymagania określone w Art. 36 ust 3 pkt 3 tj. Na stanowisko oficerskie mianuje się lub powołuje się strażaka, który:  posiada tytuł zawodowy inżynier w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego uzyskany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.

Moim zdaniem sytuacja jest analogiczna jak z absolwentami SGSP, którzy kończą studia utrzymując tytuł inżynier pożarnictwa i stopień mł. kpt.
Często bywa tak że trafiają na podział bojowy i są powoływani na stanowisko służbowe dowódcy zastępu lub sekcji.
Jak do całej sytuacji odnosi się § 3 Rozp MSWiA w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP tj. Strażacy posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowisk w korpusie wyższym mogą zajmować stanowiska w korpusach niższych, o ile spełniają dodatkowe kwalifikacje wymagane na stanowisku, bez spełniania wymogu minimalnych
lat stażu służby.

Ogromnie dziękuję za pomoc w zakresie interpretacji.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2017, 00:05:03 wysłana przez firesam »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2017, 11:39:10 »
Chyba Cię brat wprowadził w błąd bo skoro nie miał ukończonej szkoły aspirantów to nie posiada tytułu "magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego" to żeby dostać się na ten wydział trzeba mieć ukończone szkołę aspirantów. Twój brat prawdopodobnie jako podoficer skończył SGSP na wydziale inżynierii bezpieczeństwa cywilnego, więc jak zajrzysz tu ( https://www.sgsp.edu.pl/rekrutacja-na-studia/studia/wibc/np-c16 ) to WIBC to nie jest to samo co WIBP. Nie wiem czy wcześniej nie wyglądało to inaczej, ale dzisiaj wygląda to tak, że bez szkoły aspirantów będzie mu ciężko awansować.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Majami

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2017, 14:37:20 »
Chyba Cię brat wprowadził w błąd bo skoro nie miał ukończonej szkoły aspirantów to nie posiada tytułu "magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego" to żeby dostać się na ten wydział trzeba mieć ukończone szkołę aspirantów. Twój brat prawdopodobnie jako podoficer skończył SGSP na wydziale inżynierii bezpieczeństwa cywilnego, więc jak zajrzysz tu ( https://www.sgsp.edu.pl/rekrutacja-na-studia/studia/wibc/np-c16 ) to WIBC to nie jest to samo co WIBP. Nie wiem czy wcześniej nie wyglądało to inaczej, ale dzisiaj wygląda to tak, że bez szkoły aspirantów będzie mu ciężko awansować.

Na SGSP są prowadzone studia cywilne na wydziale inżynierii bezpieczeństwa pożarowego, które kończy się otrzymując tytuł inżynier bezpieczeństwa pożarowego.

Natomiast osoby z kandydatki oraz aspiranci skierowani na szkołę z komend otrzymują tytuł inżyniera pożarnictwa.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2017, 15:24:30 »
Brat spełnia wymagania do mianowania na stanowiska oficerskie. Przeszkolenie w zawodzie strażak jest, SGSP inż. bezp. pożarowego jest, podyplomowe uprawniające do kierowania jest. Od marca przepis się nie zmienił, więc jak to było z powierzeniem obowiązków- w marcu miał kwalifikacje a w czerwcu już nie?  Jest jeszcze zapis §3 rozp  MSW w sprawie stanowisk "§  3. Strażacy posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowisk w korpusie wyższym mogą zajmować stanowiska w korpusach niższych, o ile spełniają dodatkowe kwalifikacje wymagane na stanowisku, bez spełniania wymogu minimalnych lat stażu służby."
Ale jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie o kasę.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2017, 19:50:06 »
ukończył studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
nie ma takich studiów
albo Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi (SPK / SPF)
albo Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej (SPO  - 2 lub 4 semestry)

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2017, 20:55:08 »
ukończył studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
nie ma takich studiów
albo Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi (SPK / SPF)
albo Przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej (SPO  - 2 lub 4 semestry)

Szanowny kolego prosiłbym o merytoryczną odpowiedź na stawiane pytanie. Wiem jakie studia kończył brat i w owym okresie taka była ich nazwa dowód: https://www.sgsp.edu.pl/aktualnosci-sgsp/studia-podyplomowe-spf-17-rozpoczete-199.html

Offline elpolako998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2017, 21:34:44 »
Twoj brat ma pełne kwalifikacje - dowódca zastępu, sekcji dowódca zmiany-nawet jako ogniomistrz. Pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2017, 22:42:08 »
Twoj brat ma pełne kwalifikacje - dowódca zastępu, sekcji dowódca zmiany-nawet jako ogniomistrz. Pozdrawiam
Popieram zdanie przedmówcy. Obecne przepisy nie wymagają stopnia, wymagają kwalifikacji opisanych w art 36 ustawy o PSP i stażu określonego w rozporządzeniu tzw. kwalifikacyjnym.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2017, 00:27:51 »
A ja nie popieram. Dowódca zmiany a i owszem, ale dowódca zastępu i sekcji (na dzień dzisiejszy) - nie. (i nie będziemy tu rozważać, czy to jest racjonalne czy nie, patrzymy tylko na obowiązujące przepisy prawa). Zgadzam się natomiast, że dotychczasowy stopień nie ma żadnego znaczenia.

Niektórzy przedmówcy rozprawiają tu za przeproszeniem o dupie Maryni, nazewnictwie studiów, i podobnych pierdołach (herezji w stylu "magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego to żeby dostać się na ten wydział trzeba mieć ukończone szkołę aspirantów" nawet nie będę komentował), natomiast nikt nie odniósł się do meritum problemu. A to wynika ze zmiany treści ustaw i nie mogących za tym nadążyć zmianom treści rozporządzeń wykonawczych, i vice versa niestety (a ja akurat ten temat lubię, naprawdę kilka takich kwiatków można wyjąć)

Twój "kadrowiec" (cudzysłów użyty chyba w obraźliwym kontekście, acz niesłusznie), literalnie czytając przepisy, ma rację. Ustawa mówi, że:

"Na stanowisko aspiranckie mianuje się lub powołuje się strażaka, który uzyskał tytuł technik pożarnictwa po ukończeniu nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej albo uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technik pożarnictwa."

I w tym punkcie nie bardzo widzę pole do "interpretacji" czegokolwiek - Są tutaj bardzo dokładnie opisane wymagania kwalifikacyjne, a brat kolegi takowych nie posiada. Jedyne odstępstwo - art 36 ust.8 (ale potrzebna zgoda ministra).

Ustawa jest aktem prawnym o wyższej wadze niż rozporządzenie. Norma prawna o wyższej mocy uchyla normę o mocy niższej, w związku z czym należy stosować się do przepisów Ustawy, nawet jeżeli mamy podany na tacy $3 rozporządzenia kwalifikacyjnego (i tutaj jest ta kolizja - rozporządzenie pozwala zajmować stanowisko strażakowi, który nie spełnia wymagań ustawowych).

A tak przy okazji, zadam pytanie wiele ułatwiające. Czy nie ma możliwości kadrowych, aby brata mianować na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany? I mamy po problemie, i jest zgodnie z Ustawą (jeżeli inżynierkę (nie magisterkę) ukończył na WIBP SGSP to kwalifikacje posiada).

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 22, 2017, 08:50:14 »
Z mojego (tylko i wyłącznie mojego punktu widzenia) 90% ludzi pchających się na siłę na stopień aspiranta (mowa o zaocznych), się po prostu nie nadaje. Za aspirantem idzie dowodzenie a do tego trzeba mieć "to coś". Pchają się na siłę do tego korpusu tylko dlatego aby nic nie robić na koszarach. Kwity ogarnie oficer, brudną robotę zrobią podoficerowie i szeregowcy a "on" sobie lata jak wolny elektron. Natomiast podczas akcji wielokrotnie słyszą od ww. chłopaki "wiecie co robić". On sam nie robi nic gdyż znowu kwity ogarnie oficer. Nawet nie pamiętam kiedy asp. miał ubrany aparat (poza inspekcjami). Ci od brudnej roboty wiedzą co robić nie da się ukryć ale chyba nie o to chodzi. Służę w jednej z największych JRG w kraju i takie patologiczne zachowanie dotyczy właśnie 90% aspirantów. Wg. mojej opinii korpus ten powinien zostać zlikwidowany. Wiem zaraz padnie pytanie co ze szkołami. Szkoły sobie poradzą, zamiast aspirantów będą szkolić podoficerów i szeregowych. Jak przyszedłem do służby to szlag mnie trafiał jak słyszałem rozmowy "starych" z "młodymi" cyt-"ty się szanuj, ty jesteś ASPIRANT" w wolnym tłumaczeniu nie dotykaj miotły, nie integruj się z grupą, pokazuj wyższość itp.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2017, 20:02:20 »
rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

§ 3. Strażacy posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowisk w korpusie wyższym mogą zajmować stanowiska
w korpusach niższych, o ile spełniają dodatkowe kwalifikacje wymagane na stanowisku, bez spełniania wymogu minimalnych
lat stażu służby.

poza tym ustawa o psp stanowi że:
 Art. 37a. Strażakowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych zgodnie z jego kwalifikacjami na innym stanowisku......

czyli powierzając pełnienie obowiązków dowódcy zastępu 01 chyba sprawdził czy strażak ma kwalifikacje  ^_^
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2017, 20:12:12 wysłana przez j.o.blush »

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2017, 23:05:56 »
koledzy bardzo przepraszam jezeli pytanie wyda sie glupie ale nie umiem jednoznacznie zinterpretowac przepisow wobec tego pytam. czy podoficer (stary system szkolenia dwuetapowy) bedac w trakcie aspirantki moze dostac PO dowodcy zastepu?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2017, 07:04:10 »
koledzy bardzo przepraszam jezeli pytanie wyda sie glupie ale nie umiem jednoznacznie zinterpretowac przepisow wobec tego pytam. czy podoficer (stary system szkolenia dwuetapowy) bedac w trakcie aspirantki moze dostac PO dowodcy zastepu?
Są różne zdania ale moim NIE a wynika to z zapisu
Art. 37a. Strażakowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych zgodnie z jego kwalifikacjami na innym stanowisku......
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

siwiak

  • Gość
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 24, 2017, 16:45:41 »
koledzy bardzo przepraszam jezeli pytanie wyda sie glupie ale nie umiem jednoznacznie zinterpretowac przepisow wobec tego pytam. czy podoficer (stary system szkolenia dwuetapowy) bedac w trakcie aspirantki moze dostac PO dowodcy zastepu?
Są różne zdania ale moim NIE a wynika to z zapisu
Art. 37a. Strażakowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych zgodnie z jego kwalifikacjami na innym stanowisku......
Jak to są "różne" zdania zdania. Czyli w jednej komendzie  może dostać a w innej już nie? Tak to należy interpretować?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 24, 2017, 16:48:43 »
Jak to są "różne" zdania zdania. Czyli w jednej komendzie  może dostać a w innej już nie? Tak to należy interpretować?
Np. zapis mówi o kwalifikacjach a nie o wymaganym stażu np. młodszy aspirant po SA PSP ma od razu wymagane kwalifikacje na stanowisko dowódca zastępu ale nie ma stażu wymaganego rozporządzaniem. Wiec czy może być p.o. czy nie może być?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

siwiak

  • Gość
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 26, 2017, 14:03:53 »
Jak to są "różne" zdania zdania. Czyli w jednej komendzie  może dostać a w innej już nie? Tak to należy interpretować?
Np. zapis mówi o kwalifikacjach a nie o wymaganym stażu np. młodszy aspirant po SA PSP ma od razu wymagane kwalifikacje na stanowisko dowódca zastępu ale nie ma stażu wymaganego rozporządzaniem. Wiec czy może być p.o. czy nie może być?
czyli wynika z tego że mł. aspirant po szkole nie może zająć dowódcy zastępu? i podoficer różniez juz nie może dostać stanowiska dowódcy zastępu.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 26, 2017, 22:08:42 »
Szanowny kolego Oxandrolon dziękuje za bardzo merytoryczne odpowiedzi.
W zakresie Twego pytania ,, Czy nie ma możliwości kadrowych, aby brata mianować na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany? ''
to jest ono bardzo retoryczne. Gdyby była taka możliwość to nie stawiałbym pytania jak w początku wątku.
W zakresie użytego sformułowania ,, kadrowiec '' absolutnie nie miałem na myśli obraźliwego kontekstu. Chodziło mi o określenie osoby zajmującej się sprawami kadrowymi, w chwili rozpoczęcia wątku nie miałem wiedzy czy jest to stanowisko specjalisty czy też inne. Szanuje każdą osobę służącą czy też pracującą w PSP, bez znaczenia jest fakt czy zgadzam się z nią czy też nie.
Mam ogromną prośbę o odpowiedzi na jeszcze dwie kwestie, a mianowicie
Zgodnie z obecnymi przepisami absolwenci SGSP, którzy kończą studia utrzymując tytuł inżynier pożarnictwa i stopień mł. kpt.  mogą czy też nie mogą zajmować stanowisk aspiranckich ?
Jak do naszych rozważań zastosowanie ma Ustawa deregulacyjna z 5 sierpnia 2015 r. czy też jest ona w tej kwestii bez znaczenia ?
Z góry dziękuje za pomoc.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 26, 2017, 22:18:25 »
A ja nie popieram. Dowódca zmiany a i owszem, ale dowódca zastępu i sekcji (na dzień dzisiejszy) - nie. (i nie będziemy tu rozważać, czy to jest racjonalne czy nie, patrzymy tylko na obowiązujące przepisy prawa). Zgadzam się natomiast, że dotychczasowy stopień nie ma żadnego znaczenia.
Niektórzy przedmówcy rozprawiają tu za przeproszeniem o dupie Maryni, nazewnictwie studiów, i podobnych pierdołach (herezji w stylu "magister inżynier w zakresie Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego to żeby dostać się na ten wydział trzeba mieć ukończone szkołę aspirantów" nawet nie będę komentował), natomiast nikt nie odniósł się do meritum problemu. A to wynika ze zmiany treści ustaw i nie mogących za tym nadążyć zmianom treści rozporządzeń wykonawczych, i vice versa niestety (a ja akurat ten temat lubię, naprawdę kilka takich kwiatków można wyjąć)
Twój "kadrowiec" (cudzysłów użyty chyba w obraźliwym kontekście, acz niesłusznie), literalnie czytając przepisy, ma rację. Ustawa mówi, że:
"Na stanowisko aspiranckie mianuje się lub powołuje się strażaka, który uzyskał tytuł technik pożarnictwa po ukończeniu nauki w szkołach Państwowej Straży Pożarnej albo uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technik pożarnictwa."
I w tym punkcie nie bardzo widzę pole do "interpretacji" czegokolwiek - Są tutaj bardzo dokładnie opisane wymagania kwalifikacyjne, a brat kolegi takowych nie posiada. Jedyne odstępstwo - art 36 ust.8 (ale potrzebna zgoda ministra).
Ustawa jest aktem prawnym o wyższej wadze niż rozporządzenie. Norma prawna o wyższej mocy uchyla normę o mocy niższej, w związku z czym należy stosować się do przepisów Ustawy, nawet jeżeli mamy podany na tacy $3 rozporządzenia kwalifikacyjnego (i tutaj jest ta kolizja - rozporządzenie pozwala zajmować stanowisko strażakowi, który nie spełnia wymagań ustawowych).
A tak przy okazji, zadam pytanie wiele ułatwiające. Czy nie ma możliwości kadrowych, aby brata mianować na stanowisko zastępcy dowódcy zmiany? I mamy po problemie, i jest zgodnie z Ustawą (jeżeli inżynierkę (nie magisterkę) ukończył na WIBP SGSP to kwalifikacje posiada).
Nie popieraj dalej... Tylko wyjaśnij mi jedną sprawę:
Niezgodnie z ustawą mianuje się absolwentów SA PSP na stanowisko podoficerskie starszy ratownik i absolwentów SGSP na dowódce zastępu stanowisko aspiranckie...
Przecież ustawa na to nie pozwala tylko rozporządzenie.  Kilkuset ludzi rocznie dostaje takie angaże....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 26, 2017, 22:57:05 »
Właśnie kolego  Eqinox do takiej samej konkluzji doszedłem. W jednostce, w której służy brat mianowano mł. kpt na dowódce zastępu, a brata nie chcą mianować gdyż mówią mu, że nie spełnia wymagań. Sytuacja skrajnie paradoksalna.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2017, 23:00:53 wysłana przez firesam »

Offline Bąbel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 27, 2017, 10:10:37 »
Wydaje mi się ze dopóki nie zmieni się system nauczania i nadawania kwalifikacji takie sytuacje będą codziennością. Z drugiej strony brak jednej drogi do zdobywania "szlifow" tj. kwalifikacji oficerskich doprowadza do takich chorych sytuacji. Jak ktoś chce być oficerem powinien kończyć SG, koniec kropka. Twory typu SPO itd powodują wlasnie takie problemy jak ma kolega wyżej. Wydaje mi się również ze likwidacja SA musi nastąpić, gdyż w dzisiejszym stanie przepisów kwalifikacyjnych aspirant jest nikim innym jak "starszym" podoficerem.

Offline firesam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 03, 2017, 10:56:04 »
Koledzy dla zainteresowanych postem, którego jestem autorem informuje, że brat został mianowany na stanowisko dowódcy zastępu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 03, 2017, 11:41:06 »
Koledzy dla zainteresowanych postem, którego jestem autorem informuje, że brat został mianowany na stanowisko dowódcy zastępu.
To pogratuluj bratu :mellow:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 03, 2017, 19:04:57 »
W którym miejscu ustawa zakazuje oficerom zajmowanie stanowisk aspiranckich?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Mianowanie na stanowisko aspiranckie ?
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 03, 2017, 19:46:36 »
W którym miejscu ustawa zakazuje oficerom zajmowanie stanowisk aspiranckich?
Przeczytałeś ten wątek? Jest w nim mały spór na temat wymagań kwalifikacyjnych.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.